apteczka samochodowa

mam pytanie do mam podrózujacych przez europe do chorwacji. czy są jakies specjalnie wymagania co do wyposazenia apteczki samochodowej. znalazłam gdzies jakis stary opis ale jakbym po 10 plastrów kazdego rodzaju zapakowała to chyba w walizke a nie w apteczke. :). czy zdazyła sie wam kontrola drogowa ze sprawdzaniem zawartosci? czy moge tam wrzucic co popadnie, wazne aby było?

6 odpowiedzi na pytanie: apteczka samochodowa

  1. Apteczka samochodowa

    W Unii Europejskiej powszechnie stosuje się apteczki samochodowe spełniające standard ustanowiony przez niemiecką normę 13164. Na wyposażenie takiej apteczki składają się:
    [LIST]
    [*]1 szt. opatrunek indywidualny G
    [*]1 opak. plastry 10×6 cm (8 szt.)
    [*]1 szt. plaster 500×2,5 cm
    [*]2 szt. opaska elastyczna 6 cm
    [*]3 szt. opaska elastyczna 8 cm
    [*]2 szt. chusta opatrunkowa 40×60 cm
    [*]1 szt. chusta opatrunkowa 60×80 cm
    [*]3 szt. kompres 10×10 cm
    [*]3 szt. opatrunek indywidualny M
    [*]2 szt. chusta trójkątna
    [*]1 szt. nożyczki 14,5 cm
    [*]4 szt. rękawice lateksowe
    [*]1 szt. koc ratunkowy 160×210 cm
    [*]1 szt. instrukcja udzielania pierwszej pomocy[/LIST]

    Źródło:

    W niektórych krajach obowiązkowa są też kamizelki odblaskowe.

    Słowacja: strona 58:
    nie znam słowackiego 😉 z tego forum wzięłam:
    😀

    • wiecie co, ja farmaceuta czytam te apteczki i….. nie wiem co to opatrunek indywidualny typu G i typu M??? NO i do tego u nas są inne rozmiary tych gaz i plastrów…..
      Dzieki bardzoe, w pracy przestudiuje i uzupełnie. na droge zrobie z dwóch jedną (bo u meza to tylko są foliowe rekawice)

      • Opatrunek indywidualny Ten artykuł wymaga uzupełnienia źródeł podanych informacji.
        Informacje nieweryfikowalne mogą zostać zakwestionowane i usunięte.
        Aby uczynić artykuł weryfikowalnym, należy podać przypisy do materiałów opublikowanych w wiarygodnych źródłach.

        Opatrunki indywidualne zostały wyprodukowane na potrzeby wojska aby umożliwić szybkie opatrywanie rannych żołnierzy na polu walki.

        Opatrunek składa się z elastycznej opaski (wykonanej z gazy muślinowej dł. 3 m i szer. 10 cm – po rozciągnięciu 3,50 cm ) i dwóch umocowanych na niej poduszek chłonnych (o wymiarach 11 cm na 10 cm i grubości 5 mm). Poduszki pełnią rolę podobną jak wyjałowione kompresy gazowe. Wykonane z waty i owinięte gazą stanowią gotowy opatrunek (z jednej strony materiał pokryty jest folią). Jedna z poduszek chłonnych jest przymocowana na stałe do końca bandaża, natomiast drugą można przesuwać wzdłuż opaski muślinowej (ma to ułatwić bandażowanie rany postrzałowej “na wyloty”). Kolorową nitką jest oznaczona strona poduszki, za którą można ująć ją w czasie opatrywania rany. Drugiej strony dotykać nie wolno, aby utrzymać jałowość opatrunku.

        W Polsce produkowane są przez Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych SA.

        Produkowane są w dwóch wersjach:
        typu W – wodoodporny – w opakowaniu wodoodpornym z podgumowanego płótna, koloru khaki. Produkowany jest głównie dla wojska i służb OC. Ten typ opatrunku produkowany jest w dwóch wielkościach, które rożnią się chłonnością: mniejszej – “standardowej” i większej – jako opatrunek “włókninowy”, popularnie nazywany “desantowym”.
        typu A – pyłoszczelny – w opakowaniu papierowym, koloru białego. Jest popularny na rynku cywilnym.

        W mundurze żołnierza polskiego przewidziano specjalną kieszeń do przenoszenia opatrunku indywidualnego. Żołnierze zaś twierdzą, że nie mieści się do niej żaden produkowany współcześnie opatrunek osobisty[potrzebne źródło]. Na opatrunki osobiste produkowane są specjane kieszenie w systemie Molle (przyłączane do taśm PALS).

        Opatrunki indywidualne są szeroko stosowane w cywilnych: turystycznych i samochodowych apteczkach pierwszej pomocy, gdyż zajmują niewiele miejsca.

        bardzo smieszne. Ani typu G ani M (z opisów apteczek) nie znalazłam, co ciekawe na stronie wymienionego producenta w kategorii Opatrunki indywidualne – nie istnieje nic – pusta strona. W aptece nie ma…….. Ale przy okazji sie podszkoliłam z rodzajów opasek elastycznych….

        • przypomnialas mi o uzupelnieniu, dzieki!:)

          • jesli chodzi o apteczki samochodowe to mogę wam polecić ten sklep Sama musze u nich zamówić bo w przyszłym tygodniu odbieramy nowy samochód i w sumie to chyba nie będzie tego na wyposażeniu z tego co zrozumiałam. A wiadomo przy dzieciakach to trzeba mieć takie rzeczy pod ręką.

            • No niestety a raczej stety są wymagania. I warto zawsze mieć taką apteczkę u siebie w samochodzie, nigdy nic nie wiadomo.

              Znasz odpowiedź na pytanie: apteczka samochodowa

              Dodaj komentarz

              Angina u dwulatka

              Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

              Czytaj dalej →

              Mozarella w ciąży

              Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

              Czytaj dalej →

              Ile kosztuje żłobek?

              Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

              Czytaj dalej →

              Dziewczyny po cc – dreny

              Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

              Czytaj dalej →

              Meskie imie miedzynarodowe.

              Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

              Czytaj dalej →

              Wielotorbielowatość nerek

              W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

              Czytaj dalej →

              Ruchome kolano

              Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

              Czytaj dalej →
              Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
              Logo
              Enable registration in settings - general