Autyzm, Zespół Aspergera, ADHD, Dyspraksja i inne kwiatki:)

Witam wszystkich zainteresowanych tematem!
Nie widzę czy jest już podobny wątek. Ale szukałam i nie wydaje mi się żeby temat był poruszony. Ciekawa jestem czy są tu wśród nas rodzice dzieci z Zespołem Zaburzeń Autystycznych, Zespołem Aspergara lub też wyżej wymienionych. W ostatnich czasach problem stał się powszechny i coraz więcej jest dzieci diagnozowanych więc mam nadzieje, że wątek też się przyda. Zapraszam wszystkich zainteresowanych!!!

Ja jestem mamą dwójki chłopców- 6 letniego Adasia i 1,5 rocznego Alka. Adaś jest w trakcie diagnozy pod kątem wszystkich wymienionych w wątku zaburzeń. Codzienne życie z tymi przypadłościami to bardzo ciężka praca, wymagająca olbrzymiej dozy cierpliwości i zrozumienia. Byłoby mi bardzo przyjemnie gdyby ktoś zechciał podzielić się ze mną swoimi doświadczeniami ,poradami i refleksjami.

Serdecznie pozdrawiam.

965 odpowiedzi na pytanie: Autyzm, Zespół Aspergera, ADHD, Dyspraksja i inne kwiatki:)

agadra Dodane ponad rok temu,

Wczoraj Adaś był u neurologa i logopedy, dostał diagnozę – spektrum autyzmu. Bardzo dużo mu tych wszystkich punktów naliczyli. Wciąż czekamy na wyniki badań genetycznych- mają sprawdzić czy ma zespół łamliwego chromosomu x, dyspraksję zdiagnozowali wcześniej.

Czekam aż ktoś tu się odezwie. Hmm:Hmmm…: nikt nie chce ze mną gadać? Nie jestem taka straszna;) Zapraszam.

gutek Dodane ponad rok temu,

Daniel ma ZA. Nasza droga przez mękę zaczęła się z chwilą pójścia do przedszkola. Wcześniej też było źle, ale ciągle słyszałam, że to rezolutny maluch po prostu. W domu jako tako. W szkole tragedia.
Ponad 3 lata psychoterapii, ośrodków i innych pedagogicznych pogadanek nie dały NIC.
Największym problemem są u nas ataki agresji, brak zrozumienia otoczenia-empatii, oraz nieporadność ruchowa.
Z nauką nie ma najmniejszego problemu, jest jednym z najlepszych w klasie – pomimo braku pełnego zaangażowania na lekcji. Jedynie nad pisaniem literek musimy dodatkowo pracować, bo kulfony stawia.
Naszym konikiem jest technika, nie zliczę ilości książek na ten temat, modeli, narzędzi 😉 Na dobranoc oglądamy “Jak to jest zrobione” 😀 o i jeszcze kosmos. a ostatnio tworzymy kolekcję papierków no cukierkach, leży tuż obok kolekcji kamieni.
Bierze Rispolept w dawce 0,25mg. Mamy psychoterapię grupową i psychiatrę. Mamy pomyśleć o IS.
W szkole staram się o nauczyciela wspomagającego.
Na razie żadnych badań nie mamy, o tym psychiatra będzie decydowała na kolejnej wizycie w grudniu. Generalnie ZA ma stwierdzone na podstawie kilku wizyt u psychiatry, odwiedzin w szkole Pani z Ośrodka P-P i logopedy, no i wywiadu ze mną.
Na szczęście trafiła się nam super wychowawczyni, bo inaczej musielibyśmy myśleć o szkole integracyjnej. Ale kobitka sobie z nim radzi,a jeśli dojdzie nauczyciel wspomagający to w ogóle będzie super (jej słowa 🙂

Ot kawałek naszej historii, więcej możesz poczytać tu :

Generalnie jestem jeszcze zielona w temacie, o ZA dowiedzieliśmy się w październiku.

madzia83 Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez ewedra:Wczoraj Adaś był u neurologa i logopedy, dostał diagnozę – spektrum autyzmu. Bardzo dużo mu tych wszystkich punktów naliczyli. Wciąż czekamy na wyniki badań genetycznych- mają sprawdzić czy ma zespół łamliwego chromosomu x, dyspraksję zdiagnozowali wcześniej.

Czekam aż ktoś tu się odezwie. Hmm:Hmmm…: nikt nie chce ze mną gadać? Nie jestem taka straszna;) Zapraszam.

Hey bardzo dawno nie zaglądałam na forum, wchodzę a tu proszę wątek od razu wpadł w oko. Kochana ma synka 2 lata i 7 miesięcy gdy nie miał skończonych dwóch lat ( przełom marca i kwietnia) została postawiona pierwsza diagnoza autyzm dziecięcy. Postaram się wieczorem zajrzeć i opisać Ci wszystko jak to u nas wyglądało,wygląda i co z tym robimy. Głowa do góry, nie mówię ,że jest lekko ,ale da się z tym żyć. Pozdrawiam ,trzymaj się ciepło:Przytulam:

agadra Dodane ponad rok temu,

Dziękuję za odpowiedź dziewczyny! Miło Was poznać!!
Bardzo się cieszę że się odezwałyście.
Po południu postaram się napisać w skrócie jak to u nas jest. Mój Adaś ma obsesję na punkcie samolotów, właśnie wychodzimy nad morze popatrzeć jak lądują samoloty. Dobrze że mam lotnisko niedaleko:)

Pozdrawiam Was ciepło.

agadra Dodane ponad rok temu,

Okres niemowlęcy
Nic nie podejrzewałam. Poród kleszczowy, niedotlenienie, rączki i nóżki fioletowe przy porodzie. Od samego początku właściwie kolka, reflux, przepuklina pępkowa. Poza tym częste choroby górnych dróg oddechowych. Szczepienia wszystkie zrobione w tym MMR.
Adaś bardzo szybko w porównaniu do innych dzieci, nikogo nie obrażając, zaczął mówić. Gdy miał rok i 2 miesiące znał i recytował na pamięć wszystkie swoje bajki, których miał bardzo dużo. Oczywiście dbając o jego rozwój miał książki czytane codziennie min 20 minut. Zresztą bardzo lubił książeczki i cały czas sobie je przeglądał. Nie widziałam w tym nic podejrzanego, ale też nie miałam go do kogo porównać bo to moje pierwsze dziecko. Był też bardzo płaczliwy i wrażliwy na dźwięk i światło. W przedszkolu nie chciał zostać sam i byłam jedyną mamą siedząca z dzieckiem w trakcie zajęć.:Wstyd: Panie nie dawały sobie rady z histerią gdy wychodziłam więc kazały mi przychodzić z nim.Jak już byłam w zasięgu wzroku bawił się grzecznie ale oddzielnie. Nie wchodził w drogę innym dzieciom. Bał się gdy ktoś płakał, o śpiewie nie było mowy. Ostatnią rzeczą w przedszkolu było codziennie śpiewanie, wtedy musieliśmy wychodzić. Ruchowo był do tyłu. Teraz już wiem że to dyspraksja.
Przedszkole/Szkoła
Adas ma dużą skłonność do obsesji. Najpierw była to bajka “samochody” potem dzwony na youtubie, potem balony na gorące powietrze a teraz są to samoloty. Gdybym nie przekierowywała jego obsesji na inny tor to utknąłby na tych nieszczęsnych “samochodach”.
Gdy coś mu się podoba podskakuje i macha rękami, robi to na zasadzie rytuału parę razy macha rekami w górze potem w dole, podciąga skarpetkę , nogawkę i od nowa.
Niedawno zaczął się bić po głowie. Codzienne ataki histerii, tiki i grymasy twarzy, zawiesza się, oprócz tego ADHD- wciąż czekamy na oddzielną diagnozę. Czekamy również na wyniki badań genetycznych na łamliwy X, czekamy też na badania pod kątem dysleksji, zespołu touretta, i mam go obserwować czy nie ma epilepsji( chodzi tu o napady małe czyli petit mal)bo dziecko zawiesza się bardzo często i trze oczka.
Ma też problemy gastryczne, bardzo długo walczyliśmy z zapaleniem odbytu, zaparciami, nigdy nie przespał też całej nocki. Gdy był młodszy wybiegał z łóżka lunatykując i krzycząc. Było to przerażające doświadczenie, na szczęście przeszło samo.
Ciężko mu wytłumaczyć gdy coś idzie niezgodnie z planem, w miejscach publicznych zachowuje się jak niewychowany, wydaje też dziwne dźwięki- coś jak sowa;) albo paw.
Dotyka nas wszystkich po policzkach i wącha ludzi.
Nigdy nie wie czyja kolej jest w trakcie rozmowy, przywiązuje wagę do szczegółów, nie bawi się zabawkami tak jak inne dzieci, na placu zabaw to jest zupełny kosmos. Huśtawka służy za dzwon a ulubiona zabawa to zasypywanie sobie rąk wiórkami z drewna. Też się jąka. Jąkając się nie powtarzają się pojedyncze sylaby ale część zdania np.: “ale mama ale mama ale mama…”
Nie wiem co jeszcze napisać. Na razie tyle sobie przypominam.

Poza tym Adaś jest wspaniałym i kochanym chłopcem. Bardzo energicznym i dowcipnym. Można się od niego wiele dowiedzieć, choć nie jest lekko to wiem że uda nam się jakoś wypracować odpowiednie zachowania, będzie się musiał po prostu ich jakoś nauczyć.
Pozdrawiam.

agadra Dodane ponad rok temu,

Dzisiaj odwiedziła nas nauczycielka która będzie przychodziła pomagać Adasiowi i w domu i w szkole. Bardzo miła pani, zostawiła karty i plan na którym będziemy zaznaczać plan dnia i kartę z emocjami. Mam nadzieje że troszkę nam pomoże.

agadra Dodane ponad rok temu,

Odebrałam dzisiaj wyniki testów genetycznych i nie wykazały nic więc Zespół Łamliwego Chromosomu X można wykluczyć:Hura!:
Zaczynam się bać już o młodszego braciszka Adasia- Aleksandra. Wykazuje więcej objawów autystycznych niż Adas w jego wieku.:Niepewny: powiedzieli mi że jest za wcześnie żeby coś stwierdzić bo ma 1,5 roku ale też go niedługo przebadają pod tym kątem. Nie wiem czy jest większa szansa że on też będzie miał spektrum autyzmu??:Strach: Zostaje mi czekać w niepewności aż troszkę podrośnie.

guga0827 Dodane ponad rok temu,

Hej.
Mam syna 17-latka z autyzmem dzieciecym i upoledzeniem umyslowym w stopniu umiarkowanym.Z racji,iz jest to niepenosprawnosc sprzezona nie ma mowy o nauce w masowej czy tez integracyjnej szkole.Byl w szkole integracyjnej przez pewien czas,ale kompletnie nie nadawal sie do niej ze wzgledu na ilosc uczniow.Potem bylo nauczanie indywidualne,ktore bylo jedna wielka pomylka,poniwez w przpadku dzieci autystycznych glownym zadaniem jest uspolecznianie co w przypadku nauczania indywidualnego kompletnie nie mialo miejsca.Nie powiem praca z takim dzieckiem jest bardzo trudna,ale konsekwencja i plan dnia potrafia zdzialac cuda.Najtrudniejszy jest wiek przedszkolny i wczesno-szkolny,a potem jakos leci.
Pozdrawiam wszystkie mamy i przepraszam za jakosc pisania ale psuje nam sie komputer.

guga0827 Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez ewedra:Odebrałam dzisiaj wyniki testów genetycznych i nie wykazały nic więc Zespół Łamliwego Chromosomu X można wykluczyć:Hura!:
Zaczynam się bać już o młodszego braciszka Adasia- Aleksandra. Wykazuje więcej objawów autystycznych niż Adas w jego wieku.:Niepewny: powiedzieli mi że jest za wcześnie żeby coś stwierdzić bo ma 1,5 roku ale też go niedługo przebadają pod tym kątem. Nie wiem czy jest większa szansa że on też będzie miał spektrum autyzmu??:Strach: Zostaje mi czekać w niepewności aż troszkę podrośnie.

Kochana mam jeszcze dwoje dzieci,ktore sa zupelnie zdrowe:)

guga0827 Dodane ponad rok temu,

Milosz ma obesje na punkcie pociagow i wind:)Po drodze byly tez wiertarki i domki:)To norma u takich dzieci.Jak tez wtracanie sie w rozmowe na kompletnie inny temat.To drugie jest bardzo irytujace tym bardziej ,ze milosz mowi duzo i glosno.

gutek Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez ewedra:Odebrałam dzisiaj wyniki testów genetycznych i nie wykazały nic więc Zespół Łamliwego Chromosomu X można wykluczyć:Hura!:
Zaczynam się bać już o młodszego braciszka Adasia- Aleksandra. Wykazuje więcej objawów autystycznych niż Adas w jego wieku.:Niepewny: powiedzieli mi że jest za wcześnie żeby coś stwierdzić bo ma 1,5 roku ale też go niedługo przebadają pod tym kątem. Nie wiem czy jest większa szansa że on też będzie miał spektrum autyzmu??:Strach: Zostaje mi czekać w niepewności aż troszkę podrośnie.

Brawo 🙂 A możesz napisać co niepokojącego zauważyłaś?

gutek Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez ewedra:Okres niemowlęcy
Nic nie podejrzewałam. Poród kleszczowy, niedotlenienie, rączki i nóżki fioletowe przy porodzie. Od samego początku właściwie kolka, reflux, przepuklina pępkowa. Poza tym częste choroby górnych dróg oddechowych. Szczepienia wszystkie zrobione w tym MMR.
Adaś bardzo szybko w porównaniu do innych dzieci, nikogo nie obrażając, zaczął mówić. Gdy miał rok i 2 miesiące znał i recytował na pamięć wszystkie swoje bajki, których miał bardzo dużo. Oczywiście dbając o jego rozwój miał książki czytane codziennie min 20 minut. Zresztą bardzo lubił książeczki i cały czas sobie je przeglądał.

O! U nas tez niedotlenienie przy porodzie, obyło się bez kleszczy – Danielka wypychała położna, wręcz rzucając się na mój brzuch. Urodził się z główką 39 cm. Cały fioletowo-siny 🙁 tylko jeden psychiatra zwrócił na to uwagę.

guga0827 Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez guga0827:Kochana mam jeszcze dwoje dzieci,ktore sa zupelnie zdrowe:)

Nie wiem jakim cudem,ale nie ma reszty mojej wiadomosci:(
Chcialam jeszcze napisac,ze lekarz mi mowil,a propo mojego 2-latka,ze rzadko sie zdarza zeby w jednym domu bylo dwoch autystykow.Powiem Ci,ze ja tez u Emilka widzialamwidze duzo takich cech,a jednak jest zdrowy.Glowa do gory,musisz byc dobrej mysli,tym bardziej ze jak piszesz synek byl niedotleniony wiec pewnie stad ta przypadlosc.

guga0827 Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez Gutek:O! U nas tez niedotlenienie przy porodzie, obyło się bez kleszczy – Danielka wypychała położna, wręcz rzucając się na mój brzuch. Urodził się z główką 39 cm. Cały fioletowo-siny 🙁 tylko jeden psychiatra zwrócił na to uwagę.

Milosz tez byl niedotleniony.Po 16 godzinach proby porodu sn bez wod uznali ,ze czas na cesarke,tylko bylo juz za pozno.Tez urodzil sie siny,nie plakal z wzmozonym napieciem miesniowym.A droga dp dobrego lekarza,to byla droga przez meke.Dobrego psychiatre dzieciecego trudno bylo wtedy znalezc,zreszta i teraz jest z tym problem.
Gdyby ktoras z mam chciala namiary na dobra przychodnie,to moge podac namiary.Miesci sie ona w Warszawie.

gutek Dodane ponad rok temu,

Wczoraj byliśmy z Danielem na terapii zaleconej przez psychiatrę. W ośrodku pedagogiczno-psychologicznym, takim z prawdziwego zdarzenia, gdzie szkoły kierują uczniów z trudnościami… Na termin czekaliśmy ponad miesiąc. Usłyszeliśmy od pani PSYCHOLOG , że skoro jesteśmy pod opieką psychiatry i leki działają to ona NIE WIDZI SENSU KONTYNUOWANIA TERAPII!!!! Czyli co? Daniel ma być na psychotropach do końca życia, bo tak jest łatwiej? Rzygać mi się chce na tę naszą polską kulawość…
A! Pani stwierdziła jeszcze, że Asperger jest ostatnio bardzo modny (?)..

gutek Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez guga0827:Nie wiem jakim cudem,ale nie ma reszty mojej wiadomosci:(
Chcialam jeszcze napisac,ze lekarz mi mowil,a propo mojego 2-latka,ze rzadko sie zdarza zeby w jednym domu bylo dwoch autystykow.Powiem Ci,ze ja tez u Emilka widzialamwidze duzo takich cech,a jednak jest zdrowy.Glowa do gory,musisz byc dobrej mysli,tym bardziej ze jak piszesz synek byl niedotleniony wiec pewnie stad ta przypadlosc.

Ale widać również ogromne różnice, prawda? Jak obserwuje młodą i porównuję z Danielem z podobnego okresu to widać, że rozwija się inaczej. gdyby Daniel był moim drugim dzieckiem, myślę, że trafilibyśmy o wiele, wiele wcześniej do odpowiedniego lekarza.
Wtedy wszystko było dla mnie normalne, bo “chłopcy zaczynają mówić później” , ” są dzieci które nie raczkują”, “bo to taki urwisek-nerwusek jest, będzie sobie umiał w życiu poradzić”.
Młoda tez mało gada, ale gada 😉 większość po swojemu, ale łapię ją już nawet na pełnych zdaniach wymówionych w miare poprawną polszczyzną. Chętnie powtarza, uwielbia edukacyjne bajeczki , zgadywanki, puzzle do 12 elemantów rozkminia w 10 minut, uwielbia zabawy ruchowe, place zabaw, grę w piłkę, świetnie biega, skacze. Daniel zaczął mówić gdzieś pomiędzy 30 a 36 mcem życia; nagle i od razu zdaniami. Z bieganiem i skakaniem nie radzi sobie do dziś, robi to jakoś tak pokracznie, niezdarnie; na placu zabaw nie wejdzie na drabinkę, bo się boi wysokości, nie zjedzie na zjeżdżalni bo się boi pędu itd. Na puzzle nie ma cierpliwości, nie potrafi zrozumieć zasady dobierania elementów (choć jako dwulatek układał całkiem nieźle kwadratowe).
Jego mocną stroną jest nauka. Na początku grudnia został nominowany do szkolnego oscara w dziedzinie ‘nauka’ bo drugoklasistów bije na głowę 🙂 Tylko to jego zachowanie…

Dodane ponad rok temu,

Witam!
Moja córka 3 latka ma podejrzenie ZA ale póki co nie została jeszcze zdiagnozowana. Problem rozpoczął się od jedzenia wybiórczego ( od roku je non stop to samo ( frytki i naleśniki i ogórki zielone) Walczymy i po nowym roku chcę pojechać z nią do centru wczesnego reagowania w Wawie, więc może uda się postawić diagnozę i rozpocząć leczenie. Napiszę więcej jak wrócę z wypoczynku bo właśnie jestem z dzieciakami w spa aż do nowego roku.

Dodane ponad rok temu,

EWEDRA- mogłabyś mi pokazać jak wyglada ten plan dnia i zaznaczanie emocji? Jestem nauczycielka w klasie autystycznej. Mam 4 uczniów w wieku 7-10 lat i wciaz szukam jakiś rozwiązań dla rodziców…

Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez guga0827:Nie wiem jakim cudem,ale nie ma reszty mojej wiadomosci:(
Chcialam jeszcze napisac,ze lekarz mi mowil,a propo mojego 2-latka,ze rzadko sie zdarza zeby w jednym domu bylo dwoch autystykow.Powiem Ci,ze ja tez u Emilka widzialamwidze duzo takich cech,a jednak jest zdrowy.Glowa do gory,musisz byc dobrej mysli,tym bardziej ze jak piszesz synek byl niedotleniony wiec pewnie stad ta przypadlosc.

a ja mam bliźniaków, obydwaj autystyczni 🙂

agadra Dodane ponad rok temu,

Hej hej Już odpisuję!!! NIe było mnie przez ten świateczno- sylwestrowy okres. Już nadrabiam! Dziękuję za odpowiedzi! Chwilkę mi dajcie to odpiszę wszystkim.

agadra Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez BADD(**):EWEDRA- mogłabyś mi pokazać jak wyglada ten plan dnia i zaznaczanie emocji? Jestem nauczycielka w klasie autystycznej. Mam 4 uczniów w wieku 7-10 lat i wciaz szukam jakiś rozwiązań dla rodziców…
Mamy kilka kart. Jedna jest prosta kciuk do góry z napisem OK i po przeciwnej stronie kciuk na dół i nie ok. Na zasadzie tabelki na zalaminowanej kartce flamastrem do tablicy rysujemy co mozna robic a co nie np. nie bijemy brata po głowie i prosty rysunek, tabelkę mozna scierac i wpisywac dowolne rzeczy. Mozna tez przygotowac plan dnia co po kolei robic na magnesy na lodówkę albo samemu rysowac ja mam plan dnia rozpisany na przed szkołą i po szkole. Przed szkołą bardziej potrzebny żeby wogle wybrał się na czas mam tak: robimy siku,myjemy rece,buzie zeby , jemy sniadanie, ubieramy się do szkoly, wsiadamy do samochodu, zapinamy pasy itd.
a po szkole rece, siku, przebieramy się , chwilę oglądamy samolot( tutaj musi być klepsydra żeby dziecko widziało upływający czas) 20 minut, potem jedzenie, potem praca domowa 15 minut itd..
Osobna tabelka jest na emocje:
tez na zalaminowanej kartce u góry z rysunkami po kolei co się stało, odczucia na ciele, siła( skala na kółeczkach czarna duża kropka to bardzo silnae emocja, kółko puste to tak sobie a x to mała siła),emocja ( tu dziecko rysuje samo emotikonkę z 5 mozliwych) , zachowanie i tu dziecko musi pokazac jak się zachowało, poprawa nastroju tu dziecko pokazuje co pomogło się uspokoić . Kartki z obrazkami są bardzo pomocne, przynajmniej dla nas. Uzywam tez system nagród 10 stopniowy, za 10 naklejek za dobre zachowanie Adaś dostaje nowy samochodzik albo jakąś inną niespodziankę; pączki albo gazetkę o planetach itp. Tu słyszałam ze mozna zrobic takie na niby żetony i za każdy zdobyty żeton za dobre zachowanie dziecko dostaje 5 minut na komputerze. Są różne sposoby, każde dziecko jest inne i nie dla każdego sposoby które działają u nas sprawdzą się, ale trzeba próbować. Pozdrawiam

agadra Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez Gutek:Brawo 🙂 A możesz napisać co niepokojącego zauważyłaś?

Tak takie znaki to machanie rączkami i nóżkami bez przerwy, albo takie dziwne kręcenie rączkami w nadgarstkach podobne jak u dziewczynek z zespołem Retta, kręci się w kółko, odwraca autka na grzbiet i je kręci, wszystko wkłada do buzi, nie przepada za przytulaniem, nie reaguje odpowiednio na emocje innych np, smieje się gdy ja udaję ze płaczę, wszystkim rzuca- to jego ulubiona zabawa. Macha chusteczkami przed oczami i obserwuje jak się poruszają ale robi to bardzo długo i często. Czasami kręci głowa i przewraca oczy na białą stronę. Ciężko powiedziec czy przez to że tyle czytałam na ten temat z racji Adasia jestem bardziej wyczulona na te sprawy, a może to faktycznie pierwsze objawy?? Alek jest jeszcze malutki, nie mówi nic oprócz mama tata Ada i jakies tam swoje bla bla;) więc nie wiem jak u niego będzie wyglądała komunikacja, a z innymi dziećmi z racji swoich ciągłych problemów zdrowotnych nie ma kontaktu. Chyba nie zostaje mi nic tylko cierpliwie poczekać jak się potoczą sprawy.

agadra Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez guga0827:Milosz tez byl niedotleniony.Po 16 godzinach proby porodu sn bez wod uznali ,ze czas na cesarke,tylko bylo juz za pozno.Tez urodzil sie siny,nie plakal z wzmozonym napieciem miesniowym.A droga dp dobrego lekarza,to byla droga przez meke.Dobrego psychiatre dzieciecego trudno bylo wtedy znalezc,zreszta i teraz jest z tym problem.
Gdyby ktoras z mam chciala namiary na dobra przychodnie,to moge podac namiary.Miesci sie ona w Warszawie.

My mieszkamy w szkocji ale tu też miesiącami czekałam na spotkanie ze specjalistą, nadal czekam na terapie. Jest tak wiele dzieci zdiagnozowanych ze spektrum, ze wierzyć się nie chce. Ma teraz 6 lat to i tak chyba późno zdiagnozowany, gdy pytałam lekarzy co jest nie tak z moim dzieckiem, czego cały czas płacze, czemu mruga oczkami, czego nie śpi w nocy i budzi się z krzykiem rozkładali ręce. Od jednego lekarza mądrali usłyszałam ” dzieci płaczą” i dałam sobie spokój aż poszedł do szkoły, tam na szczęście nauczycielki i dyrektorka bardzo szybko wyłapały problem a że mają większy autorytet niż ja załatwiły nam secjalistę.

beamama Dodane ponad rok temu,

Dziewczyny, mam pytanie, czy spotkałyście się u dziecka autystycznego z zadławianiem przy jedzeniu?
Nagle, bez powodu, dziecko (5l) dławi się nawet zupą.
Przebadane o razu, oczywiście, laryngologicznie i neurologicznie.
Nie wygląda to na sesnoryzm, jakąś stymulację, bo mały jest wystraszony tym, co się dzieję, płacze, krztusi się, czasem sinieje…. 🙁

agadra Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez beamama:Dziewczyny, mam pytanie, czy spotkałyście się u dziecka autystycznego z zadławianiem przy jedzeniu?
Nagle, bez powodu, dziecko (5l) dławi się nawet zupą.
Przebadane o razu, oczywiście, laryngologicznie i neurologicznie.
Nie wygląda to na sesnoryzm, jakąś stymulację, bo mały jest wystraszony tym, co się dzieję, płacze, krztusi się, czasem sinieje…. 🙁

Tak, mój synek bardzo często sie dłwaił, 3 razy tzreba było udzielać 1 pomocy bo zachłysnął się cukierkiem, tabletką do ssania i jeszcze czymś. A Twoje dziecko dlawi się cały czas? Może nie odpowiada mu tekstura jedzenia?
Ponad połowa dzieci ze spektrum autyzmu ma problemy gastryczne, może tu jest problem? U nas też pora jedzenia to droga przez mękę. Nie wiem jednak jak zapobiec dławieniu się. Poczytam coś w książkach i postaram się znaleźć odpowiedź. Pozdrawiam

agadra Dodane ponad rok temu,

Właśnie wyczytałam że dławienie się lub napychanie buzi to też objawy autyzmu, może to być też nadwrażliwość węchowa lub smakowa:Hmmm…:

Dodane ponad rok temu,

Mamy takie ucznia,że nie moze jeść ryżu bo sie dławi i niczego mącznego, bo go naciąga na wymioty. Nawet nie dotknie ryżu, kaszy, mąki, bo od razu go naciąga na wymioty.

Z tablicą fajna sprawa- ja mam w klasie z zachowania- słoneczko i chmurka.
Nie wiem na ile poradzą sobie moi z okazywaniem emocji w postaci kółek- teraz mamy miny dziewczynki i codziennie pokazują jaki mają nastrój.
Plan dnia mam od dziś- napisany normalnie, bo 2 czyta płynnie, jeden nie mówi, więc trudno stwierdzić, ale uczę go czytania globalnego i jakoś na razie radzi sobie…a czwarty to w ogóle nie funkcjonuje ( ten od ryżu i mącznych rzeczy).

agadra Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez BADD(**):Mamy takie ucznia,że nie moze jeść ryżu bo sie dławi i niczego mącznego, bo go naciąga na wymioty. Nawet nie dotknie ryżu, kaszy, mąki, bo od razu go naciąga na wymioty.

Z tablicą fajna sprawa- ja mam w klasie z zachowania- słoneczko i chmurka.
Nie wiem na ile poradzą sobie moi z okazywaniem emocji w postaci kółek- teraz mamy miny dziewczynki i codziennie pokazują jaki mają nastrój.
Plan dnia mam od dziś- napisany normalnie, bo 2 czyta płynnie, jeden nie mówi, więc trudno stwierdzić, ale uczę go czytania globalnego i jakoś na razie radzi sobie…a czwarty to w ogóle nie funkcjonuje ( ten od ryżu i mącznych rzeczy).

Mój synek chociaz też dałby radę przeczytać to ważne jest żeby był rysunek- jakoś wtedy szybciej do niego dociera, jest wzrokowcem, lubi znaki. Bez tej tablicy zapomina co ma robić, utyka w miejscu, nie ma zupełnie poczucia czasu i coś co ma robić 20 minut przeciągnęłoby się do paru godzin.

beamama Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez ewedra:Tak, mój synek bardzo często sie dłwaił, 3 razy tzreba było udzielać 1 pomocy bo zachłysnął się cukierkiem, tabletką do ssania i jeszcze czymś. A Twoje dziecko dlawi się cały czas? Może nie odpowiada mu tekstura jedzenia?
Ponad połowa dzieci ze spektrum autyzmu ma problemy gastryczne, może tu jest problem? U nas też pora jedzenia to droga przez mękę. Nie wiem jednak jak zapobiec dławieniu się. Poczytam coś w książkach i postaram się znaleźć odpowiedź. Pozdrawiam

Chodzi o mojego siostrzeńca, do tej pory nie było żadnych problemów, nagle ni stąd ni zowąd zaczął się dławić i nie cukierkami czy tabletkami, wszystkim, cokolwiek je…

Dodane ponad rok temu,

Beamama -jak szukałam pomocy dla Hanusi to jeden z lekarzy poradził nam iść badania w kierunki alergii pokarmowej – w tym syndromu nadwrażliwości jamy ustnej. Nie mam pojęcia co to za syndrom, ale może tu leży przyczyna problemu.

agadra Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez beamama:Chodzi o mojego siostrzeńca, do tej pory nie było żadnych problemów, nagle ni stąd ni zowąd zaczął się dławić i nie cukierkami czy tabletkami, wszystkim, cokolwiek je…

Czytałam wczoraj na innym forum, że wiele mam/opiekunek ma ten sam problem. A czy napojami tez się dławi? Jaki jest kontakt z Twoim siostrzeńcem? Porozumiewa się? Może próbujcie narazie zmiksowane dawać? Na pewno skontaktujcie się ze specjalistą jeszcze raz, aż do skutku.

cukierkova Dodane ponad rok temu,

Hej. Moge dolączyć??

Mam dwoch synów. starszy w tym roku 8 lat ma autyzm wczesnodziecięcy. Diagnoze otrzymalismy w lutym 2010. Filip mial wtedy 5 lat.

Obecnie ma 8 lat, uczy sie w 1 klasie, jest to klasa integracyjna ( zeby dyr. ją utworzyl to wiele zachodu bylo trzeba ). Mowa nadal jest do tylu, bo F strasznie sepleni, zjada literki przy wymawianiu wyrazów.
wydaje dzwieki jak sie nudzi, lub jest pobudzony. czasami caly dzien wyje jak np woz straszacki, czasami coś krzyknie, podskoczy, kopnie sciane, scisnie mlodszego.
w szkole F ma zajecia z klasą i dodatkowo 6 godzin tygodniowo zajec indywidualnych.Radzi sobie dobrze, tylko czytanie jego doprowadza mnie do obledu. No ale to typowe dla 8 latków a tym bardziej dla ich rodziców.

Mlodszy dziec zdrowy.Chociaz widzialam wiele cech autystycznych w nim jak byl mlodszy. Ale albo O poprostu malpowal zachowanie starszego brata.

agadra Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez Cukierkova:Hej. Moge dolączyć??

Mam dwoch synów. starszy w tym roku 8 lat ma autyzm wczesnodziecięcy. Diagnoze otrzymalismy w lutym 2010. Filip mial wtedy 5 lat.

Obecnie ma 8 lat, uczy sie w 1 klasie, jest to klasa integracyjna ( zeby dyr. ją utworzyl to wiele zachodu bylo trzeba ). Mowa nadal jest do tylu, bo F strasznie sepleni, zjada literki przy wymawianiu wyrazów.
wydaje dzwieki jak sie nudzi, lub jest pobudzony. czasami caly dzien wyje jak np woz straszacki, czasami coś krzyknie, podskoczy, kopnie sciane, scisnie mlodszego.
w szkole F ma zajecia z klasą i dodatkowo 6 godzin tygodniowo zajec indywidualnych.Radzi sobie dobrze, tylko czytanie jego doprowadza mnie do obledu. No ale to typowe dla 8 latków a tym bardziej dla ich rodziców.

Mlodszy dziec zdrowy.Chociaz widzialam wiele cech autystycznych w nim jak byl mlodszy. Ale albo O poprostu malpowal zachowanie starszego brata.

Zapraszam zapraszam!!
O widzę że nie tylko mój ancymonek wydaje odgłosy:) Mój tak samo z tym ze brzmi to jak paw albo pohukiwanie jak sowa;) Bałam się że to może zespół Touretta ale wydawanie tych dźwięków sprawia mu wyraźną przyjemność. Chodzi do klasy normalnej i uczy się normalnym trybem ale co tydzień przychodzi do szkoły pani na zajęcia indywidualne. Co do młodszego synka to narazie trudno stwierdzic. Wydaje się bardziej towarzyski ale takie powtarzające się ruchy i zabawy trochę niepokoją. Brak mowy tez, chociaż zaczął coś próbować powtarzać. Będę obserwować, jakby co to wiem już z czym to się je;) .
A jak Twój synek radzi sobie jeśli chodzi o sprawność ruchową?
Mój ma dyspraksję i ruchowo totalna klapa…

cukierkova Dodane ponad rok temu,

Hej 🙂

Filip problemow z ruchem niema. tzn.. jest nadpobudliwy i nadruchliwy. Jedyne czego nie zrobi to nie zjedzie z wysokiej górki i w tubie nie zjedzie.
Co do odgłosów. Tez myslalam ze moze to Tourett. ALe najpierw musimy opinie SI wyrobic i wtedy dalej z tym isc. Mam nadzieje ze to sam autyzm.
Twoj mlodszy synek jest jeszcze bardzo maly. Moze nasladowac brata we wszystkim i stąd np te powtarzajace sie zabawy. nawet krecenie przedmiotami. Moj syn tak mial. Starszy kreci wszystkim. nawet pustą dlonią. Molodszy przez pewien czas tez praktycznie calutki dzien krecil zabawkami, ustawial auta w jednej linii, kolorami, harczał,wydawal odgłosy, machal rekoma, podskakiwal jak sie cieszył i trzepotal rączkami. Kazdy kto poobserwował z boku ich razem to mowil ze i Oskar ma autyzm. ja tez to widzialam. ale poszedl do p-la przestal tylko nasladowac Filipa. Obecnie rozwija sie prawidlowo, mowi duzo ( czasami za duzo ), jedyną wadą jest seplenienie, ale to do skorygowania.
Filip byl w wieku Oskara to mowił tylko mama, tata, baba, ja, Bibi, papa reszta na pokazywanie lub mleko to bylo siorbniecie,pic -sapal jak spragniony piesek ). I tyle z jego slownictwa.

agadra Dodane ponad rok temu,

Mój Adaś nie miał problemów z mową aż do niedawna, zaczął się jąkać. Nie wiem czy tak zostanie, czy dadzą mu jakiegoś logopedę. Jeszcze się nie dowiedziałam. Złożyłam dzisiaj podanie o rentę dla niego. Ludzie opowiadają, że czeka się miesiącami i raczej większość podań odpada. Mam nadzieję, że nasze podanie nie zostanie odrzucone bo właściwie dzień i noc trzeba pomagać mu we wszystkich czynnosciach dodatkowo doszło mu zapalenie jelit i odbytu:(. Łzy się cisną do oczu jak się patrzę na niego a on to tak dzielnie znosi. I te wszystkie wizyty u lekarza…

cukierkova Dodane ponad rok temu,

W polsce renty jako takiej niema dla dzieci ponizej 16 r.z. Na Filipa mam swiadczenie pielegnacyjne z tytulu rezygnacji z pracy.

agadra Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez Cukierkova:W polsce renty jako takiej niema dla dzieci ponizej 16 r.z. Na Filipa mam swiadczenie pielegnacyjne z tytulu rezygnacji z pracy.

Ja też nie pracuję, na razie żadnych świadczeń nie dostaję, troszkę inny system ale tak samo jak w Polsce robią wszystko żeby świadczenia nie przyznać. Zobaczymy co będzie.

Chciałam zapisać Adasia na basen i jakieś zajęcia poza domem żeby urozmaicić mu trochę czas bo robi cały czas to samo, ale jakoś go nie widzę w grupie i nie mam pomysłu co jeszcze byłoby dobre dla niego. Jakieś pomysły? Pozdrawiam

beamama Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez ewedra:Ja też nie pracuję, na razie żadnych świadczeń nie dostaję, troszkę inny system ale tak samo jak w Polsce robią wszystko żeby świadczenia nie przyznać. Zobaczymy co będzie.

Chciałam zapisać Adasia na basen i jakieś zajęcia poza domem żeby urozmaicić mu trochę czas bo robi cały czas to samo, ale jakoś go nie widzę w grupie i nie mam pomysłu co jeszcze byłoby dobre dla niego. Jakieś pomysły? Pozdrawiam

Mój siostrzeniec 5 letni chodzi na basen indywidualnie z trenerem, uwielbia te zajęcia.

agadra Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez beamama:Mój siostrzeniec 5 letni chodzi na basen indywidualnie z trenerem, uwielbia te zajęcia.

Słyszałam że woda ma super wpływ, ja niestety za każdym razem jak idę na basen wracam albo z zapaleniem pęcherza albo jeszcze gorzej:Wstyd:, ale czego się nie robi dla dzieci;).
Zastanawiam się co jeszcze można by wymyślić. W zeszłym roku chodził na piłkę nożną, ale w tym roku nie chciał już bo mu nie wychodziło nic i stał z boku całe zajęcia, była też muzyka/rytmika ale przez wrażliwość na dźwięki musieliśmy zrezygnować- było za głośno dla niego. Nie mam pomysłu. On nic nie lubi robić oprócz oglądania samolotów, planet i komputera…a nie chcę żeby cały czas spędzał w ten sam sposób. Musze go wypchnąć gdzieś do ludzi bo całkiem zdziczeje;)

guga0827 Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez ewedra:Słyszałam że woda ma super wpływ, ja niestety za każdym razem jak idę na basen wracam albo z zapaleniem pęcherza albo jeszcze gorzej:Wstyd:, ale czego się nie robi dla dzieci;).
Zastanawiam się co jeszcze można by wymyślić. W zeszłym roku chodził na piłkę nożną, ale w tym roku nie chciał już bo mu nie wychodziło nic i stał z boku całe zajęcia, była też muzyka/rytmika ale przez wrażliwość na dźwięki musieliśmy zrezygnować- było za głośno dla niego. Nie mam pomysłu. On nic nie lubi robić oprócz oglądania samolotów, planet i komputera…a nie chcę żeby cały czas spędzał w ten sam sposób. Musze go wypchnąć gdzieś do ludzi bo całkiem zdziczeje;)

Polecam hipoterapię i dogoterapię.Od 2 lat Miłosz uczęszcza też na bowling i był to strzał w dziesiatkę:)

Znasz odpowiedź na pytanie: Autyzm, Zespół Aspergera, ADHD, Dyspraksja i inne kwiatki:)?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecam
Mój blog o garderobie dziecięcej
Witajcie, chciałabym wszystkich zaprosić serdecznie na mojego bloga o dzieciach, a konkretnie - o ubrankach dla naszych maluchów. Znajduje się on pod adresem http://ubrankanamiare.waw.pl/ Z chęcią poznam Wasze zdanie na temat mojej
Czytaj dalej
Wiek przedszkolny
Bezpłatny warsztat dla rodziców dzieci 5- 6-letnich "Miękkie lądowanie w szkole" Wawa
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Pomocy Q Zmianom serdecznie zaprasza rodziców dzieci pięcio- i sześcioletnich do udziału w bezpłatnych warsztatach z zakresu zwiększania kompetencji wychowawczych w kontekście wdrażania dzieci w
Czytaj dalej