Awans zawodowy nauczyciela – prośba o interpretację przepisów

Postów wyświetlanych: 15 - od 1 do 15 (wszystkich: 21)
  • Autor
    Wpisy
  • #114720

    kasia-55

    Dziewczyny, może któraś z Was znalazła się w podobnej sytuacji.. Pomóżcie!!!

    Jestem nauczycielem kontraktowym (umowa na czas nieokreślony). Właśnie skończył mi się urlop macierzyński i przechodzę na bieżący urlop (wakacje), a następnie do 23 października będę wykorzystywać zaległy urlop wypoczynkowy z 2011r.
    Chciałabym rozpocząć staż na nauczyciela mianowanego. Czy zgodnie z przepisami mogę rozpocząć staż w trakcie urlopu wypoczynkowego (1 września skierować pismo do dyrekcji o rozpoczęcie stażu), gdyż wtedy świadczę pracę? Ewentualnie staż zostanie wydłużony o czas urlopu.
    Dyrektor powiedział, że nie ma takiej możliwości……
    Jednak zastanawia mnie artykuł Karty Nauczyciela..

    Znalazłam taką informację:
    Art.9d ust.5
    5. W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub urlopu innego niż urlop wypoczynkowy, trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku nieobecności dłuższej niż rok nauczyciel obowiązany jest do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.

    Jak to się ma do rozpoczęcia stażu przebywając na urlopie wypoczynkowym, ale nie w wakacje tylko w czasie trwania roku szkolnego?

    Mam nadzieję, że zrozumiecie o co mi chodzi :Niepewny: 😉

    #5270262

    m-amp-m-s

    Ja rozumiem o co ci chodzi, ale musiałąbym zajrzeć do kodeksu pracy i innych przepisów związanych z tym tematem – bo na podstawie tego co podałaś nic nie można powiedzieć – chyba że ktoś siedzi w temacie i zna inne ustawy, rozporządzenia itp

    tu jest mowa tylko i wyłącznie o tym kiedy staż zostaje przedłużony, ponad standardowy czas.

    Musiałabyś poszukać jakie są wymogi do rozpoczęcia takiego stażu :Hmmm…:

    Nie wiem czy pogogłam, ale chciałam 😀



    #5270263

    dora

    Złóż podanie na piśmie – jeśli rozpoczęcie stażu będzie możliwe – rozpoczniesz go, a jeśli nie – szef będzie Ci musiał odpisać w ciągu 2 tygodni powołując się na określone przepisy. 😀
    Wiem, wredne, ale szkoda Twojego roku.

    #5270264

    ewike

    kurcze no, podania składa się zaraz na początku września …
    znajdź prawnika znającego się oświacie, u nas to tylko w ZNP, zapotrzebowanie duże więc porad udzielają tylko członkom, próbuj dodzwonić się do nich może się uda. A nie możesz wrócić na 4 września do pracy, złożyć podanie, a potem wykorzystać zaległy urlop czy jakoś tak?

    #5270265

    kasia-55

    Zamieszczone przez Dora
    Złóż podanie na piśmie – jeśli rozpoczęcie stażu będzie możliwe – rozpoczniesz go, a jeśli nie – szef będzie Ci musiał odpisać w ciągu 2 tygodni powołując się na określone przepisy. 😀
    Wiem, wredne, ale szkoda Twojego roku.

    Szkoda mi i to bardzo, dlatego tak nie daje mi to spokoju..

    No faktycznie zachowałabym się jak wredota, tym bardziej, że rozmawiałam z nim na ten temat i powiedział, że nie ma takiej możliwości..
    Ale co tam.. Trudno, jeśli nic do tego czasu nie znajdę, co byłoby odpowiedzią na moje wątpliwości to pozostanie mi tylko taki ruch..

    #5270266

    kasia-55

    Zamieszczone przez ewike
    kurcze no, podania składa się zaraz na początku września …
    znajdź prawnika znającego się oświacie, u nas to tylko w ZNP, zapotrzebowanie duże więc porad udzielają tylko członkom, próbuj dodzwonić się do nich może się uda. A nie możesz wrócić na 4 września do pracy, złożyć podanie, a potem wykorzystać zaległy urlop czy jakoś tak?

    Ale o którym podaniu piszesz? O tym co Dora, czy o wniosku o rozpoczęcie stażu..? :Hmmm…:



    #5270267

    kasia-55

    Zamieszczone przez M&
    Ja rozumiem o co ci chodzi, ale musiałąbym zajrzeć do kodeksu pracy i innych przepisów związanych z tym tematem – bo na podstawie tego co podałaś nic nie można powiedzieć – chyba że ktoś siedzi w temacie i zna inne ustawy, rozporządzenia itp

    tu jest mowa tylko i wyłącznie o tym kiedy staż zostaje przedłużony, ponad standardowy czas.

    Musiałabyś poszukać jakie są wymogi do rozpoczęcia takiego stażu :Hmmm…:

    Nie wiem czy pogogłam, ale chciałam 😀

    No właśnie ciężko jest znaleźć cokolwiek, na temat samego rozpoczęcia stażu będąc na urlopie..
    O wymogach też czytałam, jednak nigdzie nie znalazłam jasnej informacji, że powinnam być w pracy ciałem i duchem, żeby staż rozpocząć..

    #5270268

    ewike

    Zamieszczone przez Kasia_55
    Ale o którym podaniu piszesz? O tym co Dora, czy o wniosku o rozpoczęcie stażu..? :Hmmm…:

    nieprecyzyjnie się wyraziłam, cały czas chodzi mi o wniosek o rozpoczęcie stażu

    #5270269

    telimena

    A może jest mozliwość ze 1 września wracasz do pracy np na tydzień – składasz podanie o staż i idziesz na zaległy urlop? Składając podanie nie byłabyś na urlopie tylko w pracy :Hmmm…:

    #5270270

    kasia-55

    Zamieszczone przez telimena
    A może jest mozliwość ze 1 września wracasz do pracy np na tydzień – składasz podanie o staż i idziesz na zaległy urlop? Składając podanie nie byłabyś na urlopie tylko w pracy :Hmmm…:

    Podejrzewam, że taka możliwość jest, bo poszperałam i wiem, że nauczyciel nie ma obowiązku iść na zaległy urlop zaraz po skończonym macierzyńskim. Mogłabym ten urlop wykorzystać w maju na przykład. Co prawda jest mi taka sytuacja na rękę, bo córcia idzie do żłobka, więc jak coś, to półtora miesiąca jestem do dyspozycji, wcześniej ją odbiorę itp.

    Jedynym minusem całego zamieszania jest plan, który by musieli zmieniać po moim odejściu, ale jak nie da rady inaczej to i tę kwestię wezmę pod uwagę..

    Popytałam trochę a to w kuratorium, a to w Men, a to na forum takim naszym szkolnym do rozwiązywania tego typu problemów, zasięgnęłam opinii Pani Naczelnik i zdania są podzielone. Czekam jeszcze na odpowiedź prawnika, zajmującego się oświatą, jak on to widzi..

    Jednak NIGDZIE nie ma jednoznacznej informacji, że NIE MOŻNA.

    Dzięki dziewczyny za wszelkie sugestie 🙂

    Na pewno napiszę tu, czego się dowiedziałam i jak zakończyła się ta sprawa (dla potomności) 😉



    #5270271

    ulaluki

    A nie możesz wziac kasy za zaległy urlop?

    #5270272

    kasia-55

    Zamieszczone przez ulaluki
    A nie możesz wziac kasy za zaległy urlop?

    W świetle przepisów nie ma takiej możliwości, urlop pracownika (nauczyciela) jest rzeczą świętą i należy odebrać go w naturze..

    Była opcja, że wypłacą mi ekwiwalent i wracam 1 września, ale dyrektor się zagalopował i dopiero księgowa go uświadomiła, że ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypłaca się pracownikowi, który odchodzi (np. po rozwiązaniu umowy).



    #5270273

    ulaluki

    Zamieszczone przez Kasia_55
    W świetle przepisów nie ma takiej możliwości, urlop pracownika (nauczyciela) jest rzeczą świętą i należy odebrać go w naturze..

    Była opcja, że wypłacą mi ekwiwalent i wracam 1 września, ale dyrektor się zagalopował i dopiero księgowa go uświadomiła, że ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypłaca się pracownikowi, który odchodzi (np. po rozwiązaniu umowy).

    A mi zapłacili dwa razy.

    #5270274

    dora

    Jeśli nie ma żadnych przepisów, które regulują tę sprawę, to pogadaj po ludzku z szefem, poproś, żeby poszedł Ci na rękę i żebyś mogła we wrześniu rozpocząć staż. Bo na pewno się nie ucieszy, jak wrócisz we wrześniu na tydzień, zrobią „pod Ciebie” plan, a Ty potem pójdziesz na urlop. To na pewno lekko zdezorganizuje pracę szkoły. I – niestety – może się potem (tzn. po powrocie) na Tobie zemścić. Ja bym na Twoim miejscu złożyła we wrześniu podanie o rozpoczęcie stażu i – gdyby dyrektor był zaskoczony – z uśmiechem poinformowała go, że lepsze to, niż Twój powrót na tydzień do pracy, a potem urlop. Powołaj się na dobro innych, na niechęć do robienia zamieszania itd. A ekwiwalentu za urlop bym nie brała – przy obu moich córkach sprawdziłam, jak ważne jest stopniowe wdrażanie dziecka do żłobka, bycie przy nim w tym trudnym (wczesniej czy później) czasie.

    #5270275

    bep

    Zamieszczone przez ulaluki
    A mi zapłacili dwa razy.

    Hmmm… A na jakiej postawie? :Hmmm…:
    Może macie jakieś ustalenia w Karcie Nauczyciela. Bo zgodnie z KP jest tak jak napisała Kasia :Niepewny:

Postów wyświetlanych: 15 - od 1 do 15 (wszystkich: 21)


Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close