badania

Postów wyświetlanych: 4 - od 1 do 4 (wszystkich: 4)
 • Autor
  Wpisy
 • #77207

  malutkaaa

  Mam pytanie,dostałam od lekarza skierowanie na badania morfologia,mocz,glukoza,toxoplazmoza i USR.Niewiem co to jest to USR jak ktoś wie to proszę o odpowiedż.

  #1029434

  anetal

  Re: badania

  to jest badanie w kierunku kiły,modyfikacja Wassermana, materiałem jest krew

  Nie znam się jakoś szczególnie na tym, ale udało mi się coś znaleź na ten temat:
  to fragment ze str internetowej:

  Wspólną cechą wszystkich badań serologicznych kiły jest wykrywanie w surowicy krwi badanego pacjenta obecności przeciwciał świadczących o zakażeniu krętkiem bladym. Odczyny serologiczne w zależności od swoistości dzieli się na klasyczne i krętkowe. Odczyny klasyczne – w metodach tych nie używa się krętków bladych jako antygenów do prowokowania określonej reakcji serologicznej. Do odczynów tych są zaliczane: dawniej wykonywane odczyny Wassermanna lub Kolmera oraz współcześnie odczyny VDRL lub USR. Dla przykładu, odczyn USR polega na tym, że specjalnie przygotowany antygen kardiolipidowy w zetknięciu z surowicą zawierającą przeciwciała (chorego na kiłę) strąca się w postaci widocznych kłaczków. Odczyny tej grupy są mało swoiste. Mogą być dodatnie np. w zapaleniu płuc, ciąży, ostrym toczniu rumieniowatym. Dlatego dla rozpoznania kiły, zwłaszcza w przypadkach wątpliwych, wykonuje się bardziej swoiste testy – odczyny krętkowe.
  Odczyny krętkowe – w metodach tych używa się krętków bladych jako antygenów do wywołania określonej reakcji serologicznej ze swoistymi przeciwciałami. Do tej grupy metod
  są zaliczane: odczyn FTA i jego odmiany: FTA ABS, IgM FTA ABS, 19S IgM FTA ABS, metoda hemaglutynacyjna TPHA, SPHA, metoda Captia syphylis oraz metoda unieruchomienia krętków bladych TPI (odczyn Nelsona). Często stosowanym z tej grupy odczynem jest odczyn FTA, który polega na tym, że użyte krętki wiążą się z przeciwciałami surowicy chorego na kiłę tworząc kompleksy, a następnie kolejne dodane przeciwciała znakowane fluoresceiną wiążą się z tymi kompleksami powodując świecenie.

  CZEMU SŁUŻY BADANIE?
  Badanie służy do wykrywania w surowicy krwi obecności przeciwciał świadczących o zakażeniu lub przebytej infekcji kiłowej. W powszechnych badaniach profilaktycznych kiły stosuje się głównie odczyn USR, rzadziej odczyny FTA lub VDRL. Do diagnostyki kiły wystarcza na ogół odczyn VDRL, FTA ABS i TPHA, wyjątkowo stosuje się inne odczyny: TPI, IgM FTA ABS, czy Captia syphylis. Do kontroli po leczeniu choroby używa się FTA, VDRL i (rzadziej) TPHA.
  adres strony:  #1029435

  malutkaaa

  Re: badania

  Dzięki serdeczne za odpowiedż!!!

  #1029436

  beasia

  Re: badania

  to po prostu badanie WR

  **Anulka 21 m-cy**

Postów wyświetlanych: 4 - od 1 do 4 (wszystkich: 4)


Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close