Badania genetyczne przed zapłodnieniem

Postów wyświetlanych: 2 - od 1 do 2 (wszystkich: 2)
 • Autor
  Wpisy
 • #38938

  shibaa

  Dziewczyny – pytam was skarbnicę wiedzy w imieniu koleżanki.
  Ona ma nieco ponad 30 lat, na „koncie” poronienia i nie ma nadal dzieci chociaż chce mieć. Ostatnio lekarz zalecił im (jej i mężowi) badania genetyczne. Czy któraś z was miała takie badanie albo wiecie moze po co właściwie się je robi? Czy chodzi o wady genów będące przyczyną letalnych (śmiertelnych) wad u zarodków, czy chodzi o jakąś „niezgodność” genetyczną partnerów czy jak?
  Doadam ze raczej nie chodzi o wykluczenie ewentualności poczecia chorego dziecka tylko raczej wogole o przyczynę braku poczęcia lub przyczyne poronień.
  Agata

  #508773

  agahh

  Re: Badania genetyczne przed zapłodnieniem

  Prawdopodobnie chodzi o kariotyp
  tu ci skopiuje co na poronieniach lidus napisala
  3. Badanie kariotypu
  Częstość występowania nieprawidłowości chromosomalnych wśród rodziców z powtarzającymi się niepowodzeniami ciąży ocenia się na 3-5 proc. Spośród zaburzeń na pierwszym miejscu wymienia się zrównoważoną translokację, na drugim translokację Robertsona .
  Pary, u których wszystkie poronienia wystąpiły w I trymestrze ciąży mają większe prawdopodobieństwo posiadania translokacji niż pary, u których poronienia dokonywały się w późniejszym czasie. W innych opracowaniach jako równorzędną z translokacją przyczynę nawracających poronień wymienia się mozaicyzm, który zwykle dotyczy kobiet. Mozaicyzm matczynego chromosomu X doprowadza do poronienia u 50 proc. dotkniętych tą nieprawidłowością kobiet, co prawdopodobnie jest spowodowane płodową monosomią chromosomu X. Na dalszym miejscu jako przyczyny poronień nawracających znajdują się delecje i inwersje chromosomów

  wiesiolek.HormeelS.witB.E
  temperaturki aguski

Postów wyświetlanych: 2 - od 1 do 2 (wszystkich: 2)


Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close