badania podczas ciazy

czy ktos wie na czym plega badanie wymazu z pochwy? zlecone przez lekarza ginekologa.

2 odpowiedzi na pytanie: badania podczas ciazy

  1. ROZMAZ MIKROBIOLOGICZNY Z POCHWY

    Badanie nazywane jest również: OCENA STOPNIA CZYSTOŚCI POCHWY
    Nazwa zwyczajowa: Czystość pochwy

    TEORETYCZNE I TECHNICZNE PODSTAWY BADANIA
    Badanie to polega na ocenie mikroskopowej pobranej wydzieliny z pochwy i określeniu rodzaju mikroorganizmów w niej występujących. Ocena mikroskopowa odbywa się po przygotowaniu w określony sposób preparatu (rozmazu) z pobranego materiału biologicznego z pochwy. Celem ujednolicenia rozpoznań dokonywanych na podstawie obrazu widzianego w mikroskopie stosuje się odpowiednią skalę oceny flory mikrobiologicznej pochwy. W praktyce najczęściej stosuje się skalę sześciostopniową (według Jiroveca-Petera-Maleka) w postaci liczb rzymskich od I do VI, które oznaczają:

    Io i IIo – stan prawidłowy,
    IIIo – zapalenie bakteryjne pochwy,
    IVo – zapalenie rzeżączkowe,
    VIo – zapalenie grzybicze.
    Badanie może być również połączone z wykonaniem badania cytologicznego materiału pobranego z pochwy (patrz “Badanie cytologiczne w ginekologii”).

    CZEMU SŁUŻY BADANIE?
    Badanie mikroskopowe wydzieliny z pochwy pozwala ocenić rodzaj flory mikrobiologicznej bytującej w pochwie, a więc daje odpowiedź, czy istnieje stan zapalny pochwy oraz ustala rodzaj zapalenia (np. grzybicze, bakteryjne, rzęsistkowe itd.).

    WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA

    Objawy toczącego się procesu zapalnego (świąd pochwy, sromu, upławy).
    Kontrola leczenia przeciwzapalnego.
    Objawy stanu zapalnego dróg moczowych.

    Badanie może być wykonane bez zlecenia lekarza
    SPOSÓB PRZYGOTOWANIA DO BADANIA
    Nie ma bezwzględnej konieczności wykonywania wcześniej innych badań. Kilka dni przed badaniem nie należy stosować leków miejscowych dopochwowo ani też płukania pochwy. Badania nie wykonuje się w czasie krwawienia z dróg rodnych.

    OPIS BADANIA
    Pacjentka rozbiera dolną połowę ciała i kładzie się na fotelu ginekologicznym. Badający pobiera wydzielinę z pochwy przy pomocy ezy (cienkiego drucika, którego koniec zagięty jest w kształcie małej pętli) lub wacikiem (tupferem). Niekiedy wykonujący badanie zakłada jeden z typów wzierników dopochwowych, zwykle samotrzymających się, tak aby uwidocznić szyjkę macicy.
    Wydzielinę z pochwy pobiera się w kilku miejscach: z ujście gruczołów Skenego, Bartholina, cewki moczowej, z przedsionka, ze sklepień pochwy. Pobrana wydzielina z pochwy jest następnie odpowiednio przygotowywana w pracowni mikrobiologicznej: rozprowadzana cienką warstwą na powierzchni suchego i odtłuszczonego szkiełka podstawowego (jest to tzw. rozmaz mikrobiologiczny), po czym utrwalana i wybarwiana. Uzyskany rozmaz poddawany jest ocenie mikroskopowej.
    Wynik badania przekazywany jest w formie opisu z podaniem numeru wg stosowanej skali oceny mikrobiologicznej czystości pochwy.

    CZAS
    Badanie trwa kilkanaście sekund

    INFORMACJE, KTÓRE NALEŻY ZGŁOSIĆ WYKONUJĄCEMU BADANIE
    Przed badaniem

    Ewentualne leczenie miejscowe pochwy stosowane przed badaniem.

    JAK NALEŻY ZACHOWYWAĆ SIĘ PO BADANIU?
    Nie ma specjalnych zaleceń.

    MOŻLIWE POWIKŁANIA PO BADANIU
    Brak powikłań. Badanie może być powtarzane wielokrotnie. Wykonywane jest u pacjentek w każdym wieku, a także u kobiet ciężarnych.

    • Dziekuje Ci bardzo za porade;)

      Znasz odpowiedź na pytanie: badania podczas ciazy

      Dodaj komentarz

      Angina u dwulatka

      Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

      Czytaj dalej →

      Mozarella w ciąży

      Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

      Czytaj dalej →

      Ile kosztuje żłobek?

      Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

      Czytaj dalej →

      Dziewczyny po cc – dreny

      Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

      Czytaj dalej →

      Meskie imie miedzynarodowe.

      Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

      Czytaj dalej →

      Wielotorbielowatość nerek

      W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

      Czytaj dalej →

      Ruchome kolano

      Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

      Czytaj dalej →
      Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
      Logo
      Enable registration in settings - general