badanie rtg a ciążą

Postów wyświetlanych: 4 - od 1 do 4 (wszystkich: 4)
 • Autor
  Wpisy
 • #80554

  contessa

  Witam, mam pytanie odnośnie badania rtg zębów (a konkretnie 3 zdjęć rtg w tym jednego pantomograficznego) wykonanego przed zajściem w ciążę. Czy badanie rtg ma wpływ na komórki jajowe a jeśli tak, to jaki czas należy odczekać po wykonaniu ostatniego badania rtg ze staraniami o dzidzię? Czy jednak jeśli zajdzie się w ciążę tuż po wykonaniu badań rtg może to mieć jakiś negatywny wpływ?? Pozdrawiam

  #1111373

  aneta–79

  Re: badanie rtg a ciążą

  Witaj, RTG kregosłupa robiłam pod koniec lutego, w marcu zaszłam w ciążę, z dzidzią wszystko OK. W ciąży NIE WOLNO się prześwietlać!!! Zanim zrobisz RTG upewnij się na 100 % że w ciąży nie jesteś.

  Pozdrawiam
  A. i chłopczyk (24 t.)  #1111374

  elinka78

  Re: badanie rtg a ciążą

  Jestem stomatologiem.Zdjęć swoim pacjentkom ciężarówkom oczywiście nie robię,ale generalnie nawet zdjęcie zrobione w ciąży(zdjęcie głowy oczywiście a nie np.miednicy)nie jest tragedią ze względu po pierwsze na niewielką dawkę promieniowania,po drugie odległość od dzidzi,po trzecie zawsze zakłada się ochronę.Tym bardziej zdjęcie zrobione przed ciążą nie jest problemem-nie przejmuj się więc wcale.

  powodzenia

  Elinka

  kiedyś mój czas nadejdzie

  #1111375

  contessa

  Re: badanie rtg a ciążą

  Witam, bardzo Wam dziękuję za odpowiedź, już jestem dużo spokojniejsza. W ciąży napewno nie jestem, niestety te badania rtg przesunęły moje starania. Najbardziej zastanawiało mnie to, że podczas badania pantomograficznego Pani nałożyła mi tę osłonę nie na brzuch a na plecy. Jak się jej spytałam dlaczego znakłada mi to na odwrót to powiedziała, że trzeba chronić kręgosłup. Już tam nie wróciłam na badanie rtg i w innym miejscu miałam zakładaną osłonę na brzuch. Na dodatek jeszcze gdzieś wyczytałam, że kobiety starające się o dziecko nie powinny na 3 miesiące przed staraniami wykonywać badań rtg. Ale teraz już jestem spokojniejsza. Bardzo Wam dziękuję!

Postów wyświetlanych: 4 - od 1 do 4 (wszystkich: 4)


Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close