brak owulacji :-(

Postów wyświetlanych: 4 - od 1 do 4 (wszystkich: 4)
 • Autor
  Wpisy
 • #70975

  polka-30

  Pomóżcie! trzy miesiące z rzedu nie mialam owulacji – cos jest nie tak. mam niedoczynnosc. moje wyniki to: tsh 0,05 (0,4-4,0), ft4 w normie, a aTPO 136 czy wiecie co to oznacza? moj endo juz mi obnizył dawkę – chyba byla za wysoka, ale co z ciążą? nie mam szansy jesli nie ma owu.
  napiszcie…

  #917606

  paszulka

  Re: brak owulacji 🙁

  Mialam juz nic nie pisac, ale widze, ze nie dostalas zadnej odpowiedzi, wiec moze to cos pomoze (ja sama sie nie znam na tyle):

  TSH – tyreotropina, produkowana przez przedni płat przysadki mózgowej, stymuluje produkcję hormonów tarczycy T3 i T4.

  T4 – tyroksyna, główny hormon tarczycy.

  T3 – trójjodotyronina, produkowana w niewielkiej ilości przez tarczycę, większość pochodzi z przekształcenia z T4.

  Przeważająca ilość hormonów tarczycy jest związana z białkami, tylko niewielki procent jest w stanie wolnym fT3, fT4, który odpowiada za działanie biologiczne. Dlatego też oznaczenie fT3 i fT4 jest bardziej miarodajne niż T4 i T3. Badanie można wykonać w dowolnym dniu cyklu. Do oceny stanu tarczycy zazwyczaj wystarcza badanie TSH i fT4. Wyjątkowo przy kontroli wyników leczenia niedoczynności tarczycy można się posługiwać samym oznaczeniem TSH.

  NORMY

  Hormon / Norma 1 / Norma 2 / przelicznik
  TSH / 0,4 – 4,0 mIU/l / – / –
  fT4 / 11–23 pmol/l / 0,8-1,8 ng/dl / 1ng/dl = 12,8 pmol/l
  fT / 3 2,25-6 pmol/l / 1,5-4,1 pg/ml / 1pg/ml = 1,53 pmol/l
  T4 / 54-150 nmol/l / 4,2-11,6 ug/dl / 1ug/dl = 12,8 nmol/l
  T3 / 1,3-2,9 nmol/l / 85-190 ng/dl / 1ng/dl =0,015 nmol/l

  Funkcja tarczycy jest regulowana przez ujemne sprzężenie zwrotne z TSH. Oznacza to, że wysokie TSH pobudza tarczycę do produkcji T4 i T3, a niskie hamuje wytwarzanie tych hormonów i na odwrót tzn. nadmiar hormonów tarczycy blokuje wydzielanie TSH, a niedobór powoduje wzrost jego stężenia. Jeśli tarczyca jest osłabiona to żeby wyprodukować dostateczność ilość hormonów musi być silniej stymulowana. W takiej sytuacji wzrasta TSH. Mamy wtedy do czynienia z subkliniczną niedoczynnością tarczycy. Jeśli mimo intensywnej stymulacji tarczyca wytwarza zbyt niskie stężenia hormonów to taki stan nazywamy niedoczynnością tarczycy. Jeśli tarczyca jest nadaktywana TSH maleje. Mówimy wtedy o nadczynności tarczycy. Jeśli to nie tarczyca a przysadka (lub podwzgórze) funkcjonuje nieprawidłowo to niskiemu poziomowi hormonów tarczycy towarzyszy (odwrotnie niż w niedoczynności tarczycy) niskie TSH. Wyjątkiem od wspomnianych reguł jest okres wczesnej ciąży, kiedy TSH może być przejściowo bardzo niskie i jest to całkowicie prawidłowe. Uproszczone interpretacje przedstawia zamieszczona poniżej tabelka.

  Uproszczone interpretacje

  TSH / fT4 / co oznacza
  spadek / wzrost / nadczynność tarczycy
  spadek / bez zmian / subkliniczna nadczynność tarczycy lub wczesna ciąża
  spadek / spadek / dysfunkcja przysadki lub podwzgórza
  wzrost / spadek / niedoczynność
  wzrost / bez zmian / subkliniczna niedoczynność – uważna obserwacja w ciąży !
  bez zmian / spadek / jeśli dodatkowo T3 jest podwyższone lub w normie może to oznaczać niedobór jodu.

  Niedobór hormonów tarczycy w istotnym stopniu zmniejsza płodność. W łagodnej niedoczynności tarczycy ciąża jest możliwa, ale wiąże się z ryzykiem poronienia i porodu przedwczesnego. Ponadto niedobór hormonów tarczycy matki może mieć niekorzystny wpływ na funkcję rozwijającej się tarczycy dziecka i co najważniejsze na rozwój jego centralnego układu nerwowego. Niedoczynność tarczycy (wysokie TSH) sprzyja pośrednio nadprodukcji prolaktyny, co dodatkowo niekorzystnie wpływa na płodność.

  Nadczynność tarczycy nie upośledza w sposób istotny płodności, ale jeśli jest bardzo nasilona to wywołuje problemy. Nadmiar hormonów tarczycy może blokować receptory estrogenowe sprawiając, że estrogeny działają w organizmie mniej efektywnie (np. na endometrium). Nadczynność może prowadzić też do komplikacji w ciąży (nadciśnienie, stan przedrzucawkowy, zmiany w układzie sercowo naczyniowym).

  Uwagi:

  Najczęstszą przyczyną zaburzeń funkcji tarczycy u młodych kobiet są choroby o podłożu autoimmunologicznym. Sposobem wykluczenia albo potwierdzenia tej przyczyny są badania na obecność przeciwciał antymikrosomalnych, inaczej antyperoksydazowych (a-TPO) oraz antytyreoglobulinowych (a-TG).
  W ciąży i w czasie stymulacji owulacji (głównie gonadotropinami) wzrasta zapotrzebowanie na hormony tarczycy dlatego, że pod wpływem wysokich stężeń estrogenów zmniejsza się ich biologiczna dostępność tzn. potrzeba więcej T4 i T3 dla utrzymania dostatecznego poziomu fT4 i fT3. W związku z tym często trzeba zmodyfikować dawkę leku u osób z niedoczynnością tarczycy, a subkliniczną niedoczynność należy uważnie obserwować.
  W okresie ciąży czynność tarczycy jest pobudzana przez obecność gonadotropiny kosmówkowej (HCG). Jest to mechanizm który utrzymuje produkcję hormonów na poziomie pokrywającym zwiększone zapotrzebowanie. Prowadzi to do przejściowego obniżenia poziomu TSH we wczesnej ciąży. Ale ten sam mechanizm nasila, zwłaszcza we wczesnej ciąży, nadczynność tarczycy.

  Pzdr
  Aga  #917607

  lea

  Re: brak owulacji 🙁

  Mogę sie tylko połączyć z Tobą w bólu – tez nie mam owu, choć nie z powodu tarczycy, Dokladna przyczyna nie jest znana, ale przytylam i jest prawdopodobne, ze to to, wiec walcze z wagą. Moze u Ciebie tez cos w tym rodzaju…?
  Nie mam owu ani okresu, wiec nie mierze tego czasu w cyklach, ale ostatnią owulacje mialam w polowie kwietnia 🙁
  I jak tu sie wlasnie starac… niby sie czlowiek stara, ale co to za starania, jak bez owu nie ma szans 🙁

  Mati (2,5 roku)

  #917608

  zeffirek

  Re: brak owulacji 🙁

  Witaj
  Ja też mam niedoczynność a w dodatku Hashimoto. Staram się już ponad dwa lata. Najprawdopodobniej nie mam owulacji od roku Najczęściej powodem tego jest zbyt wysoka prolaktyna u mnie niestety w normie bo jestem ciągle na tabletkach Ostatnio dowiedziałam się się że to wszystko jest wynikiem żle funkcjonujacej gospodarki hormonalnej i trzeba to wyregulować ale niestety jeszcze nie znalazłam lekarza który chce mnie skierować na choćby badania hormonalne za to miałam USG piersi bo mnie bolą przez cały cykl 🙁 oczywiście mam zdrowiutkie bo to pewnie te hormony . Najczęściej u chorych na tarczycę problem ten występuje już na etapie przysadki mózgowej mozna to sprawdzić przez rezonas ale to badanie kosztuje około 800zł prywatnie jest oczywiśćie w pełni refundowane ale który lekarz je przepisze Mam nadzieje że znajdziesz dobrego endo gina i bedzie wszystko ok nie chciałam cię straszyć ale jeśli bedziesz to wszystko wiedziała bedzie ci łatwiej ja teraz już tylko liczę na cud bo przecież się zdarzają 🙂 Zyczę powodzenia zeffirek
  Oczywiście lekarz gin kaze mi schudnąć mam około 15 kg nadwagi twierdzi że problem leży również w nadwadze wiec podjemam tę walkę i mam nadzieję że ma racje choć szczerze w to wątpie ale spróbować warto

Postów wyświetlanych: 4 - od 1 do 4 (wszystkich: 4)


Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close