Bujanie dziecka na boki i kręcenie głową – nie tylko przed snem. Czy to powód do niepokoju?

Moja córeczka właśnie skończyła 6 miesięcy i zauważyłam u niej pewien nawyk, który troszeczkę mnie niepokoi. Gdy kładę ją do łóżeczka lub na łóżko zaczyna intensywnie kręcić (bujać) główką, a ostatnio nawet całym ciałem na boki. I w zasadzie nie ma reguły, robi to zarówno przed snem jak również w okresie wzmożonej aktywności. Czy jest to jakiś powód do niepokoju?

13 odpowiedzi na pytanie: Bujanie dziecka na boki i kręcenie głową – nie tylko przed snem. Czy to powód do niepokoju?

  1. Re: Bujanie główką na boki.

    Córka ma skończone 5 miesięcy. Gdy zasypia, śpi na plecach z głową na boku, ale zanim zaśnie często kręci główką na boki. nie tak raz za razem, tylko z przerwami. nie nazwałabym tego bujaniem, więc nie jestem pewna czy myślimy o tej samej sytuacji.

    • Re: Bujanie główką na boki.

      Tak, myśle że mówimy o tym samym. tak to takie kręcenie z przerwami.

      majuńcia

      • Re: Bujanie główką na boki.

        skoro tak, to może nie ma się czym przejmowac. zastanawiałam się trochę nad tym zachowaniem, kiedy je pierwszy raz zauważyłam, ale doszłam do wniosku, że to taki jej nawyk ułatwiający zaspianie, a dzieci mają różne nawyki wtedy przecież. (tosia lubi też pieluchę blisko buzi, to ją usypia).

        • Re: Bujanie główką na boki.

          Moj synek ma 4,5 miesiaca i czasami robi tak samo przed snem. Bardzo energicznie rusza glowka na boki. Mysle ze nie ma sie czym martwic.

        • Re: Bujanie główką na boki.

          Idź z tym do neurologa.

          • Re: Bujanie główką na boki.

            takie szybkie “nie nie nie” glowka, to oznaka zmeczenia i gotowosci do snu. Tak robi moje dziecie od czasu do czasu,ale nie za kazdym razem i bardzo mu sie to podoba. Czasem tez sie tak zachowuje podczas jedzenia, gdy za chiny nie chce zjesc dania:)

            • Re: Bujanie główką na boki.

              Malinka (2,5 mca) robi tak samo kiedy zasypia. Przyzwyczaiła się że usypiamy ją bujając na boki, i kiedy jest bardzo śpiąca to próbuje nam w tym bujaniu “pomagać”.

              • Re: Bujanie główką na boki.

                U nas bylo to samo, pytalam lekarza. Powiedział mi, że w ten sposób dziecko stymuluje błędnik, co pomaga mu zasnąć. Tak, jak dzieje się to, gdy jedzie w wózku, w aucie lub jest po prostu bujane.

                • Re: Bujanie główką na boki

                  Chciałabym się dowiedzieć, czy wasze dzieci wciąż tak robią? My bujaliśmy córkę w foteliku i też teraz tak robi zasypiając. Ma 11 miesięcy. Nie wiem czy to minie, czy jest się czym martwić?

                  • Re: Bujanie główką na boki

                    Mamy ten sam problem. Już wiem, że to problem, a odwiedziliśmy wielu neurologów, psychologów, zrobiliśmy wiele badań np. eeg we śnie, tomografię. Zaczęło się, gdy córka miała 6 miesięcy, teraz ma u lat… Nie wyrosła. Bujanie główką weszło jej w nawyk, inaczej nie może usnąć. Robi tak też, jak ją coś wybudzi w trakcie nocy by z powrotem zasnąć.. Niestety nikt nam nie pomógł, a ja boję się, że będzie też to robić, gdy będzie dorosła. Są filmy na youtube, ale mało publikacji na ten temat lub tylko po angielsku. Jeśli dobrze ją sama zdiagnozowałam to rythic movement disorder (RMD).. Czy komuś z was udało się wyprowadzić dziecko z tego nawyku?

                    • Gdy dziecko kręci główką na boki to zn. NIE ide jeszcze spać. NIE chcę już jeść,NIE ide na rączki

                      • Mam ponad trzydzieści lat i od dziecka bujam głową przed snem, oczywiście nie robię tego cały czas tylko jak mnie cos najdzie ? Moi rodzice poszli z tym do lekarza, ale nic nie pomogło nawet jakieś syropy na uspokojenie, czy tabletki jak już byłam parolatkiem. Tak mi zostalo. Jestem normalna ? bez żadnych chorób. A na koniec dodam Wam drogie mamy , że moje roczne dziecko też kręci główka przed zasypianiem. I nie widzę w tym nic niepokojącego, tak po prostu już ma w naszym przypadku widocznie ma to po mamie. Pozdrawiam ?

                        • Szukam odpowiedzi na podobne pytanie, bo koja dzidzia czasem tez tak robi, ale to bujanie na boki nie zawsze jest przed snem. Czesciej jak jest na rękach. Ale dzięki waszym wpisom przypomniało mi się że sama jako dziecko kołysałam głową żeby zasnąć, wyrosłam z tego, a i uwielbiałam bujak i wszelkiego rodzaju huśtawki. W bujaku zasypiałam, czasem z kawałkiem plasteliny w ręce ( ugniatanie jej tez mnie uspokajało – mówimy o wieku wczesno dzieciecym, tak do 7 moze 8 r ż.). Może to rodzinne 😀. Muszę to bardziej zaobserwować.l kiedy moje dziecię tak kiwa główką.

                          Znasz odpowiedź na pytanie: Bujanie dziecka na boki i kręcenie głową – nie tylko przed snem. Czy to powód do niepokoju?

                          Dodaj komentarz

                          Angina u dwulatka

                          Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                          Czytaj dalej →

                          Mozarella w ciąży

                          Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                          Czytaj dalej →

                          Ile kosztuje żłobek?

                          Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                          Czytaj dalej →

                          Dziewczyny po cc – dreny

                          Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                          Czytaj dalej →

                          Meskie imie miedzynarodowe.

                          Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                          Czytaj dalej →

                          Wielotorbielowatość nerek

                          W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                          Czytaj dalej →

                          Ruchome kolano

                          Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                          Czytaj dalej →
                          Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                          Logo
                          Enable registration in settings - general