Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

Ostatnio sie dowiedziałam,że w moim mieście ksiądz napewno nie ochrzci mi dziecka ponieważ z mężem nie mamy ślubu kościelnego. Mamy go w planach lecz jeszcze nie teraz:/zbieramy kase:)/ A już napewno też tego ślubu nie wezmę bo księdzu sie tak podoba. Myślicie że ksiądz ma prawo odmówić dziecku chrztu? Czy u Was też stwarzają takie problemy? Mi się to w głowie nie mieści!!!!

34 odpowiedzi na pytanie: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

ahimsa2007-06-04 10:05:08

Re: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

Poczyatj sob ie [Zobacz stronę]

Tam dużo o tym było…

Mi też ks. odmówił chrztu…bo mam ślub cywilny. I nie planuję innego:)


iMat2,7l

anusiaa2007-06-04 11:58:32

Re: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

U nas niby Ksiądz nie chrzci dziecka jeżeli rodzice nie mają ślubu,ale jak mu się pomach kopertą z kasiorką przed nosem to szybko zmienia zdanie.

agamarko2007-06-04 13:04:44

Re: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

Też robią problemy, ale jak kuzyn zapłacił, to ksiądz ochrzcił w sobotę przed mszą.

edwinka2007-06-04 14:15:47

Re: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

Oj… zaczynam się bać. Przeczytałam Wasze posty i poprzedni wątek. Nie wyobrażałam sobie nawet, że mogą być takie problemy.
Mamy z mężem ślub cywilny. Chcieliśmy urządzić kościelny razem z chrztem małej w październiku, ale nagle okazało się, że jest to niemożliwe i trzeba będzie poczekać do przyszłego roku. Córeczkę jednak chcielibyśmy ochrzcić zgodnie ze starym planem, czyli jak najszybciej. Teraz uświadamiam sobie, że to może być nie lada wyzwanie.
Kurcze, jak się nad tym zastanowić, to taka postawa niektórych księży jest jak najdalsza od chrześcijańskiej. Bulwersujące… Mam nadzieję, że mnie ominie taka rozmowa, bo chyba wyjdę tam z siebie i powiem coś niemiłego… A łapówki (bo jak to inaczej nazwać?) na pewno nie dam. Wolę poszukać kogoś z dobrą wolą.

Edwinka z Córeczką (??.06.07)

lotos2007-06-04 14:52:56

Re: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

Moga i odmawiają, ale jak “się obieca” ,ze ślub kościelny jest planowany i podeprze to pewnym argumentem kopertowym to oczywiście chrzest będzie:)

ahimsa2007-06-04 15:37:10

Re: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

No myśmy powiedzieli


iMat2,7l

kika272007-06-04 17:11:13

Re: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

A jak chrzciny mają się do parafii do której należysz? Słyszałam, ale nie wiem czy to prawda, że musisz ochrzcić dziecko w parafii, w której jesteś zameldowana…

Ja mam okropnego, konserwatywnego księdza, który na pewno będzie mi stwarzał problemy, bo my nawet ślubu cywilnego nie planujemy.
Jestem katoliczką, przyszły tata też, ale oboje nie chodzimy do Kościoła. Chcemy jednak dziecku dać możliwość wyboru w przyszłym świadomym życiu, ale koperty na pewno NIE damy!!!

Czy dziecko jest czemuś winne?

Kika & Amelka (13.08.2007)

dorotka12007-06-04 18:54:59

Re: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

nie stwarzaja

korba2007-06-04 20:54:45

Re: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

Dowiedzialas sie bezposrednio od ksiedza czy moze inni “dobrze poinformowani” Ci to powiedzieli?!

elik2007-06-05 01:45:19

Re: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

Wiekszosc ksiezy jednak nie odmawia. Czesc jedynie nieg odzi sie zeby to bylo podczas mszy. Moze sprobuj pogadac z ksiedzem i umowic sie ze ochrzci poza msza

Z 13III07 A 22I04

edwinka2007-06-05 05:56:51

Re: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

Ciekawe co i jaką miał minę…

Edwinka z Córeczką (??.06.07)

edwinka2007-06-05 06:05:42

Re: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

Ale dlaczego, kurcze, nie godzą się, żeby podczas mszy? Dlaczego dziecko ma nie mieć tej uroczystości, czym się różni od innych, dlaczego ktoś odmawia mu modlitwy całej wspólnoty? Nie rozumiem tego.
Ech, ten temat podnosi mi ciśnienie. Pewnie dlatego, że niedługo mnie to czeka…

Edwinka z Córeczką (??.06.07)

marchewkowa2007-06-05 06:33:54

Re: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

my chrzciliśmy Kubę w innej parafi (tj. w mojej starej), ze względu na rodzinę itp. z nowej wzieliśmy tylko jakiś świstek.

marchewkowa i Kubełek (10.05.2005)

mamuska012007-06-05 08:15:08

Re: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

Teraz wiadomo o co chodzi.. Jeżeli nie wiadomo było o co chodzi to chodzi o kase! W naszym kraju to już wszędzie trzeba sypnąć- nawet w kościele. ŻENUJĄCE!!!

pruedence2007-06-05 09:19:21

Re: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

Wedle mojej wiedzy ksiądz nie ma prawa odmówić chrztu dziecku bo jest to odrebna istatota ludzka i sytuacja rodziców nie powinna na niego wpływać. Ważni są rodzice chrzestni, oni nie moga być na “bakier” z wiarą.

Moja przyjaciółka ogrzciła córeczkę mimo, że ma tylko ślub cywilny a jej mąż jest po rozwodzie wcześniejszym i niby w świetle kościoła żyją w grzechu.

Jednak prawda jest, że niektórzy księża sa strasznie upierdliwi, jednak wtedy można go zmusić, żeby pokazał prawo kanoniczne które zabrania chrzcić dzicko, a tym bardziej niby czemu ma to być przed mszą, dziecko maprawo do całego obrządku. Zawsze można się zgłosić do zwierzchnika w danej diecezji i już.

Wrrr ale mnie takie problemy księzy denerwują, stwarzają bez sensu problemy…. Mam jednak nadzieje, że wszystko się wam uda!

monikaapj2007-06-05 09:37:38

Re: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

Ksiadz NIE MA PRAWA ODMOWIC CHRZTU!
Jesli odmowi, tzreba to zgłosić do kurii i tyle.

Monika i Basia

milka3022007-06-05 09:57:54

Re: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

Hej!
My właśnie w niedzielę ochrzciliśmy synka, a nie mamy ślubu kościelnego.
Jednak niestety nie było to łatwe 🙁
Chcieliśmy ochrzcić Wiktorka w Łodzi, bo stamtąd pochodzimy i tam mamy całą rodzinę. W mojej parafii (tzn. w tej do której należałam jak mieszkałam w Łodzi) proboszcz nawet nie chciał słyszeć o ochrzczeniu dziecka rodziców, którzy nie mają ślubu kościelnego (wrrrr…), na nasze szczęście znalazłam parafię, ,gdzie nie robili problemów, mało tego – nie oczekiwali pieniędzy, nie mieli “cennika”. Skończyło się na tym, że dostali 50 złotych , i jak się potem dowiedziałam, to normalna kwota w tym kościele. Aha, dodatkowo musiałam mieć zgodę z mojej wrocławskiej parafii na ochrzczenie dziecka w innej parafii.
W naszym przypadku był chrzest po mszy, ale to wynikało tylko z tego, że w tym akurat kościele chrzty odbywają się w 3. niedzielę miesiąca, a nam zależało na 1. niedzieli czerwca z powodów logistycznych 😉
Ogólnie rzecz biorąc po moich przygodach mam takie spostrzeżnia: im większy i bardziej “prestiżowy” kościół tym większe problemy robią. Obydwa kościoły, w których nie stawiali warunków i nie robili problemów to są “kościoły prowadzone przez zakonników” (Jezuitów i Franciszkanów).
Gdyby jednak ktoś robił Ci problemy, to poproś o pisemną odmowę i śmiało możesz udać się z takim pisemkiem do Kurii ze skargą (jeśli masz duszę wojownkia ), bo nie ma takiego przepisu, który by stał na przeszkodzie udzielenia sakramentu chrztu ze względu na brak ślubu kościelnego rodziców.
Pozdrawiam, i głowa do góry

aniaos2007-06-05 13:19:29

Re: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

amen.

jedyny warunek, jaki moze postawic to taki, zeby rodzice chrzestni byli pobozni 😉 i mieli slub koscielny (albo – jesli sa stanu wolnego – nie zyli z kims “na kocia lape”).

ania i makary 🙂

arkek2007-06-06 08:04:06

Re: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

Przeczytałam wasze odpowiedzi i postaram się troszkę to “wyjaśnić” z racji tego, że znam się na takich sprawach.
Po pierwsze są księża i księża. Zresztą same wiecie z własnego doświadczenia.
Czy ksiądz może odmówić chrztu dziecka- hmmm….może.
A to z wielu wzgledów, chrzest to nie tylko takie “widzi mi się” ale sakrament wtajemniczenia do Kościoła katolickiego. Podczas ceremonii rodzice przysiegają, że zgodnie i po katolicku wychowają dziecko. Jeśli nie mają ślubu kościelenego- bo nie chcą go brać, ( to też sakrament) to jak mogą wychowywać w wierze, skoro nie żyją tak jak należy.
jeśli nie mogą wziąć ślubu kościelnego( bo np. są rozwodnikami) ale uczestniczą w życiu Kościoła, to jak najbardziej taka argumentacja jest wystarczająca. Ważni są wtedy ” odpowiedni” rodzice chrzestni.
Nie myślcie, że bronię tutaj księży, którzy mówią, nie bo nie( na szczeście jest ich mniejszośc). Jeśli planujecie ślub Kościelny w przyszłości to również jest to argument “za”.
Dla mnie przemawia argumentacja odmowy, że jeśli rodzice nie mają przeciwskazań do zawarcia sakramentu małżeństwa a tego nie robią, to po co im sakrament chrztu dziecka( bo wyapada, bo babcie się obrażą, bo trzeba mieć zdjecia ze chrztu?)
Ale to moja opinia, a jak większośc z was pisała, to na pewno znajdzie się iny Kościoł i ksiądz. A i macie prawo do chrztu podczas Mszy, a nie gdzieś w bocznej kaplicy itd.
A jeśli wybieracie inną parafię to tylko trzeba mieć pozowlenie ze swojej i już:)
Życzę, aby wszystko poszło po waszej myśli. pozdrawiam
O wszystkim można poczytać w Kodeksie Prawa Kanonicznego, Księga IV – Uświęcające zadanie Kościoła, część I – sakramenty. kanony( 834-878)

Ola i Leonia

Edited by arkek on 2007/06/06 10:23.

majarzeszow2007-06-06 11:14:33

Re: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

pewnie, ze mozna isc do kurii. ja poszlam – bo mi ksiadz z parafii nie chcial dac tzw. licencji na slub w odleglym o 20km klasztorze (nie ma tam parafii). w dodatku bylam swiezo po chrzcie, wiec nie mialam oporow. poprosilam o spotkanie z biskupem. jak doszlam do siebie do bloku – w drzwiach mieszkania zastalam kartke – zxebysmy sie zglosili do parafii po licencje 🙂
Adasia chrzcilismy u meza rodzinnej parafii – ksiadz juz sie bal nam nie dac zgody 🙂

Maja+ oraz Adaś (19.05.2004)

2007-06-17 09:59:45

Re: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

Jedni znajomi w Polsce powiedzieli, ze dziecko jest chore ksiedzu machajac jakas niezla sumka i ochrzcil w tym dniu, ktorym to zrobili, tak na szybko.
Inni pojechali do Niemiec i w jakims kosciele w Berlinie bez problemow ustalili date i mieli chrzest dziecka i ksiadz nawet nie wzial kasy za chrzest (ciekawe czy to regula?), a cala przepiekna uroczystosc chrztu i chrzcin mieli tam.

Pozdr:)

ladybug2007-06-17 16:16:59

Re: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

nasz pogadal, poumoralnial, wspolczul dziecku, my pokiwalismy glowami i ochrzcil

Alex 28.06.06

bep2007-06-17 22:51:27

Re: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

Dla mnie to nielogiczne. Skoro żyje się bez ślubu i nie uczestniczy w życiu kościoła jako takiego to po co? Dla papierka, formalności, czy imprezki?
Wytłumaczcie bo nie kumam…

Szymuś

kika272007-06-18 06:30:47

Re: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

Dla wolnego wyboru dziecka w przyszlości!!!!!

To że my żyjemy tak a nie inaczej, nie oznacza, że nasze dziecko musi w swoim dorosłym życiu nas naśladować.

A poza tym,to, że ktoś żyje bez ślubu kościelnego nie musi oznaczać antykatolickiego punktu widzenia.

bep2007-06-18 07:40:24

Re: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

Wolne żarty… Przecież to wlaśnie czysta niewola. My do końca nie akceptujemy, ale Dziecko ma być katolikiem Biedne Maleństwo…
Znam przypadek i to nie jeden, że Rodzice byli do końca zgodni z wyznawanymi zasadami. Nie chodzili do żadnego kościoła i dzieciom nic nie narzucali. Potem w czasie studiów ludzie Ci “świadomie” i odpowiedzialnie decydowali się na przynależność do kościła i otrzymywali wszelkie sakrmenty. Znam przypadek, że żona jest matką chrzestną swojego męża (w czssie chrztu byli narzeczeństwem)…
Szacunek dla konsekwentnych Rodziców!

I jeszcze jedno – dla mnie takie zachowanie to kradzież. W końcu tacy rodzice w czasie chrztu kłamią, że wychowają dziecko po katolicku – kłamią, żeby tylko dostać chrzest. Skoro nie akceptuja zasad kościoła to nie wychowają. Chore to wszystko…

Szymuś

mamuska012007-06-18 08:52:47

Re: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

Na ten temat można było długo dyskutować, ale z Tobą to nie ma sensu bo widać że masz film i nic się nie da przetłmaczyć. Dla jednych wychowywanie dziecka w wierze to co tydzień chodzenie z nim do kościoła, codzienne modlitwy i takie tam.. Dla niektórych jest to wychowanie dziecka w miłości do Boga do czego żaden kościół nie jest potrzebny! Znam wielu księży i większość z nich świetoszkami nie są-a powinni po to by dawać przykład!!! Nie potrafisz oddzielić wiary od kościoła, a to 2 różne rzeczy powiązane ze sobą lecz nie koniecznie zależne! To że ktoś wierzy w boga nie znaczy,że musi latać co rusz do kościoła!!!! Nie jest to żadna kradzież!!! Jeżeli ktoś chce o ksiądz powinien ochrzcić dziecko bez względu na wszystko!!! A nie czekac na łapówe!!! Bo to jest dopiero kradzież!!!

bep2007-06-18 09:24:40

Re: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

W odpowiedzi na:


Na ten temat można było długo dyskutować, ale z Tobą to nie ma sensu bo widać że masz film i nic się nie da przetłmaczyć. Dla jednych wychowywanie dziecka w wierze to co tydzień chodzenie z nim do kościoła, codzienne modlitwy i takie tam..


Ale Ty ze mną nie dyskutujesz i nie tłmaczysz – tylko mnie obrażasz. Moje wyobrażenie o konsekwencji i wiara wymagają ode mnie jakiejś częstotliwości w praktykach, ale nie o tym rozmawiamy!

W odpowiedzi na:


Dla niektórych jest to wychowanie dziecka w miłości do Boga do czego żaden kościół nie jest potrzebny!


O! Właśnie! O tym piszę. Po co kościół, chrzest skoro się tego nie akceptuje. Chrzcząc jakby na siłę włączasz Malucha do kościoła i wymuszasz jakieś tam praktyki – bo religia, bo komunia, bo bieżmowanie… Po co?

W odpowiedzi na:


Znam wielu księży i większość z nich świetoszkami nie są-a powinni po to by dawać przykład!!!


O! Księży to ja nie bronię. Są bardzo różni i do tego część z nich minęła się z powołaniem. Ale Ty jako Matka też masz dawać przykład. Dla Twojego Dziecka jesteś 100 razy ważniejsza niż księża!

W odpowiedzi na:


To że ktoś wierzy w boga nie znaczy,że musi latać co rusz do kościoła!!!!


100% racji. Są różne kościoły, wyznania. Chrzcząć Malucha narzucasz Mu coś czego sama nie lubisz

W odpowiedzi na:


Jeżeli ktoś chce o ksiądz powinien ochrzcić dziecko bez względu na wszystko!!!


Pewnie! Tylko ja ciągle nie rozumiem po co? Proszę ciągle o wytłumaczenie

W odpowiedzi na:


A nie czekac na łapówe!!! Bo to jest dopiero kradzież!!!


Czekanie na pieniądze to największy horror z jakim się można spotkać. Na szczęscie ode mnie nikt nigdy ich nie wymagał. Dawałam jak chciałam. I Młody jest ochrzczony. Rodzice chrzestni nie potrzebowali żadnych świstków z parafii – bo nasz proboszcz stwierdził, że my bieżemy odpowiedzialność za to, że wybieramy odpowiednich ludzi… A kasę dostał, z tego co pamiętam, po calej ceremonii choć wcale się o nią nie prosił !

Szymuś

ahimsa2007-06-18 10:44:41

Re: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

Ja bym dodałą, że żyjemy w bardzo nietolerancyjnym,ksenofobicznym karju i nie chcę utrudniać życia dziecku.


iMat2,7l

mamuska012007-06-18 11:50:50

Re: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

To ty nas tutaj obrażasz mówiąc,że jesteśmy złodziejami. Chcesz wiedzieć czemu to Ci powiem! bo zyjemy w takim kraju!!! Bo tak u nas wypada!!! Nie wyobrażam sobie żeby moje dziecko poszło do szkoły i było dyskryminowane,a tak u nas jest! Żeby rodzinie nie było wystyd! Żeby dziecko nie było obiektem kpin,ze nie idzie do komuni. Żeby dziecko nie było “inne” co jest w naszym kraju nie do przyjęcia.

bep2007-06-18 12:22:44

Re: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

Przeczytaj uważnie moją wypowiedź, a potem się oburzaj. Nikogo nijak nie nazwałam bo nie do mnie należy ocena moralna jakichkolwiek postaw. Napisałam jak ja odbieram pewne zachowania i tyle.
Szanuję każdego człowieka, ale zachowania czy postawy, które są niezgodne z moją hierarchią wartości są nazywane w moim odczuciu po imieniu.
A teraz ad rem. Chodzi o to, żeby ochrzcić Malucha dla wygody, czy żeby ludzie nie gadali – rozumiem. Jest to oczywiscie jakiś argument i skoro jest dla Ciebie ważny to szanuję to. A że nie rozumiem – to już mój problem

Szymuś

anies2007-06-25 11:03:19

Re: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

chrzcisz gdzie chcesz
nie ma obowiązku w swojej parafi
możesz na drugim końcu Polski

ja nie mialam zaswiadczenia ze swojej parafi, hmm
z tego co czytam dziwne bo trzeba ponoć miec
a ja po prostu poszłam do koscioła gdzie mały miał być chrzczony i zapisałam na dany termin, dałam tzw. co łaska i juz

Aga i Wojtek (lipiec 2003) + Ktosik (październik 2007)

angica2007-06-25 11:55:45

Re: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

Mojej mamie odmówili ochrzczenia mnie i siostry z tego samego powodu. Tylko, ze to bylo ponad 25 lat temu… myslalam, ze to sie zmienilo. Mi sie to tez w glowie nie miesci. Mam nadzieje, ze Wam sie uda. Próbowalas dowiadywac sie u Franciszkanów?

Gosia, Olivia + fasolka

angica2007-06-25 12:05:13

Re: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

A ja jestem dzieckiem rodziców, którzy nie mieli slubu koscielnego, nie praktykowali. Urodzilam sie 29 lat temu, ksiadz odmówil chrztu, jedynie zdeterminowana babcia stojaca pod kosciolem 24h na dobe i proszaca ksiedza cos wskórala i ksiadz ochrzcił mnie w wieku 5 lat.
Dziekuje swojej babci za to, ze przynajmniej mam chrzest, bo niestety decyzje mojej mamy (jak np. nie wpuszczanie ksiedza do domu po koledzie) przekresliły moje szanse na komunie, a co za tym idzie na bieżmowanie.
Jako dorosla kobieta wiele razy chcialam to nadrobic, ale łatwiej mówic niz zrobic w naszym kraju (zaznaczam, ze studiowalam w Czestochowie i mieszkałam koło Jasnej Góry).
Tylko, prosze Cie, nie pisz, ze za mało sie starałam….bo te przykłady o wolnym wyborze-to sa dopiero wolne zarty!

Gosia, Olivia + fasolka

angica2007-06-25 12:07:07

Re: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku?

Dokładnie! Zgadzam sie w 100%

Gosia, Olivia + fasolka

Znasz odpowiedź na pytanie: Chrzciny. Czy można odmówić dziecku??

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Książka kucharska
Masa twarogowa
Hej, dziewczyny. Mam pytanko o potrawy czy pasty z masy twarogowej. Kupiliśmy w promocji duże opakowanie, data przydatności do spożycia się zbliża, a szkoda wyrzucać. Jeśli macie jakieś fajne przepisy,
Czytaj dalej
Karmienie
mleko dla alergika...
Jakie mleko piją Wasze dzieci ze skazą białkową?
Czytaj dalej