Ciąża a likwidacja stanowiska

Postów wyświetlanych: 9 - od 1 do 9 (wszystkich: 9)
 • Autor
  Wpisy
 • #57515

  wiolar

  Witajcie, mam pytanie, które spędza mi sen z powiek.Czy pracodawca może mnie zwolnić lub przenieść na inne stanowisko w związku z likwidacją dotychczasowego stanowiska? Lub czy może zmniejszyć wynagrodzenie? W piątek powiedziałam szefowej o ciąży i czuję dziwną atmosferę. Czekam na odpowiedź.

  Wiola i Michałek (26.08.2002)

  #736237

  monia0204

  Re: Ciąża a likwidacja stanowiska

  podaj troszke wiecej info: od kiedy pracujesz, na jakim stanowisku, jaki typ pracy wykonujesz, czy masz umowe na czas okreslony, czy nieokreslony, no i oczywiscie w ktorym m-cu ciązy jestes…
  monia+wiki+marcowa dziewczynka  #736238

  robmar

  monia

  Witaj monia mam do Ciebie pytanie moze bedziesz znala odpowiedz.Ile czasu trzeba byc zatudnionym zeby dostac urlop wychowawczy i urlop macierzynski??
  Mam umowe na czas okreslony do 30 listopada 2007 a zaczelam prace 18 listopada 2004.przewidywany termin
  porodu mam na 4 kwietnia 2005 wczesniej pracowalam juz okolo poltora miesiaca tylko w innej pracy
  Pozdrawiam

  Marta

  #736239

  Anonim

  urlop macierzyński i wychowawczy

  Witam:)

  Urlop macierzyśki przysługuje każdej pracownicy, która urodziła dziecko w czasie pozostawania w stosunku pracy. Nie przysługuje gdy pracownica urodziła w trakcie trwania urlopu bezpłatnego lub w okresie urlopu wychowawczego.

  Pracownikiem z kolei jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.

  Tak więc Ty spełniasz te 2 warunki, które nie są zależne od długości stażu pracy:)) Nie martw się więc. Nawet gdyby pracodawca zwolnił Cię następnego dnia po porodzie to zasiłek macierzyński, który przysługuje w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego wypłaciłby Ci ZUS:))

  Natomiast żeby dostać urlop wychowawczy to trzeba być po pierwsze pracownikiem i mieć przepracowane conajmniej 6 miesięcy. Pracodawca ma Ci go obowiązek udzielić. Ty także spełniasz te warunki:)) Gdyby się zdarzyło żeby Cię zwolnił po urlopie macierzyskim to niestety nie masz prawa do urlopu wychowawczego!!

  W razie pytań pytaj. Jestem kadrową i mam nadzieję, że będę mogła pomóc:))

  Utul brzusio:))

  Ola i dzidzia „M&M”

  #736240

  robmar

  Re: urlop macierzyński i wychowawczy

  Ola dziekuje Ci bardzo za odpowiedz.Bardzo sie ciesze ,ze jest to forum bo mozna poznac tak mile i zyczliwe osoby jak Ty jestes.
  Widze ze Ty tez jestes kwietniowka tym bardziej mi milo.
  Jeszcze raz bardzo,bardzo Ci dziekuje.
  Pozdrawiam papa

  Marta

  #736241

  Anonim

  Re: Ciąża a likwidacja stanowiska

  Witam Cię bardzo serdecznie:)

  W okresie ciąży pracodawca NIE MOŻE dokonać zmiany warunków pracy i płacy. Od tej zasady jest wyjątek w przypadku gdyt u danego pracodawcy zatrudnionych jest co najmniej 20 pracowników i dokonywane sa zwolnienia grupowe z przyczyn niedotyczących pracowników i w związku z tym nie jest możliwe zatrudnienie na tym samym stanowisku ciężarnej wówczas może on dokonać zmiany jej dotychczasowych warunków pracy i płacy w drodze wypowiedzenia zmieniającego. Jeżeli zmiana spowoduje obniżenia płacy to musi wypłacić dodatek wyrównawczy.
  Pracodawca jest zobowiązany chronić zdrowie i życie pracownic bedacych w okresie ciązy. Jeżeli pracownica pracuje w warunkach zabronionym w wykazie prac wzbrionionych to musi ją przenieść do innej pracy niezależnie od woli kobiety i jej samopoczucia i przebiegu ciązy a jeżeli jest to niemożliwe to zwolnić ja na czas niezbedny z obowiązku świadczenia pracy.

  Żeby być pod ochroną w okresie ciąży przed wypowiedzeniem to musisz być zatrudniona na umowę o pracę jeżeli jest to umowa na czas określony lub na czas wykonywanej pracy lub na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, których data rozwiązania przypada po upływie trzeciego miesiąca ciąży pracownicy to umowy o pracę ulegają automatycznie z mocy prawa przedłużane do dnia porodu. Z tym dniem umowa ulega rozwiązana ale kobieta ma prawo do zasiłku macierzyskiego.

  Mam nadzieje, ze pomogłam a nie zametliłam. Pytaj, sprobuje pomoc jestem kadrowa:))

  Utul brzusio))

  Ola i dzidzia „M&M”  #736242

  Anonim

  Re: urlop macierzyński i wychowawczy

  Nie ma za co. Polecam sie na przyszlosc:))

  Ola i dzidzia „M&M”

  #736243

  monia0204

  Re: Ciąża a likwidacja stanowiska

  Jeszcze małe sprostowanie co do zasiłku wychowawczego. Od 1 maja br zmieniły się troszke zasady wypłacania zasików wychowawczych. teraz aby dostac zasiłek wychowawczy musi Ci przysługiwac zasiłek rodzinny /wychowawczy jest dodatkiem do rodzinnego a nie odrębnym świadczeniem/ . A zasilek rodzinny będzie Ci przysługiwał jeżeli kwota dochodu na osobę w rodzinie w roku kalendarzowym 2002 nie była większa niż 504zł /w tym roku, w przyszłym czyli od 1 wrzesnia 2005 może się to zmienić/.
  pozdr,
  monia+wiki+marcowa dziewczynka

  #736244

  monia0204

  Re: Ciąża a likwidacja stanowiska

  oczywiscie urlop wychowawczy jak najbardziej Ci sie należy:))

Postów wyświetlanych: 9 - od 1 do 9 (wszystkich: 9)


Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close