Ciekawostka ! Sen i tycie ;)

Postów wyświetlanych: 5 - od 1 do 5 (wszystkich: 5)
 • Autor
  Wpisy
 • #57518

  agus-25

  Im mniej śpisz, tym bardziej tyjesz

  Osoby, które śpią za mało, są bardziej narażone na tycie niż śpiochy – wskazują szeroko zakrojone amerykańskie badania.

  Przeprowadzono je na grupie 18 tys. pacjentów w wieku od 32. do 59. roku życia. Okazało się, że osoby, które spały 4 godziny na dobę lub mniej, były średnio o 73 proc. bardziej narażone na otyłość, niż osoby korzystające w pełni z wypoczynku nocnego. Śpiący po 5 godzin na dobę mieli o 50 proc. wyższe ryzyko otyłości, a osoby śpiące po 6 godzin – o 23 proc.

  Związek między ilością snu a ryzykiem tycia pozostał bez zmian, nawet gdy badacze uwzględnili w analizie czynniki, które mogą wpływać na masę ciała, jak depresja, aktywność fizyczna, picie alkoholu, przynależność etniczna, poziom wykształcenia, wiek i płeć.

  „Na pierwszy rzut oka te wyniki zdają się być nielogiczne. Przecież gdy śpimy, spalamy mniej kalorii, niż gdy jesteśmy aktywni” – komentuje prowadzący badania dr James Gangwish z Uniwersytetu Columbia.

  Badacze mają na to jednak wytłumaczenie. Ich zdaniem, niedobory snu powodują zaburzenia w połączeniach nerwowych regulujących apetyt i przemianę materii, a także zmiany w wydzielaniu hormonów (np. leptyna i grelina) wpływających na te procesy.

  Zdaniem Gangwisha, korzenie tego zjawiska mają związek z czasami prehistorycznymi. W toku ewolucji człowieka promowany był bowiem taki rodzaj przemiany materii, który pozwalał ludziom odkładać tkankę tłuszczową w okresie letnim, gdy pożywienie było łatwo dostępne, a noce były krótsze. Miało to zapewnić ludziom przetrwanie w okresie zimy, gdy noce stawały się dłuższe i doskwierał brak pokarmu. Dlatego, mimo że dostępność pokarmu nie jest obecnie związana z porą roku, mniejsza ilość snu może być odczytywana przez organizm jako sygnał do magazynowania tłuszczu.

  Naukowcy zaprezentowali swoje wyniki na dorocznym spotkaniu Północno Amerykańskiego Stowarzyszenia do Badań nad Otyłością w Las Vegas.

  Agus i Kamilek (24.03.2003)

  #736260

  monia27

  Re: Ciekawostka ! Sen i tycie 😉

  Juz slyszalam ta teorie i cos w tym jest ,moj maz jest spiochem nad spiochy i nigdy nie mial problemow z tyciem a je sporo a wlasciwie potrafi zjesc sporo bo czasem je malo ja spie bardzo malo,szczegolnie od kiedy Tymon sie urodzil i nie moge zrzucic nadwagi ktora mi zostala po ciazy.Przed tem spalam tez gora 8 godzin na dobe i nie naleze do najszczuplejszych

  Monia i Tymonek (08.08.03)  #736261

  ciapa

  Re: Ciekawostka ! Sen i tycie 😉

  hehehehe jak spisz to nie jesz

  Kaska i Mikołaj 18.09

  #736262

  figa

  Re: Ciekawostka ! Sen i tycie 😉

  Proste.

  Beata i Ptysia (30.01.03)

  #736263

  agus-25

  Re: Ciekawostka ! Sen i tycie 😉

  No dokładnie, np. teraz jakbym poszła spać jak normalny człowiek o 22:00 to bym nie zjadła przed chwilą jajecznicy, napadł mnie taki głód że myślałam, że opróżnię całą lodówkę :)) Całe szczęście, że dużo w niej nie było ;)))

  Agus i Kamilek (24.03.2003)

Postów wyświetlanych: 5 - od 1 do 5 (wszystkich: 5)


Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close