ciekawy artykuł

Postów wyświetlanych: 3 - od 1 do 3 (wszystkich: 3)
 • Autor
  Wpisy
 • #15330

  joannag

  Ciekawostka o podpaskach:

  Podpaski, które zmianą barwy będą „informować” o zbliżającej się owulacji, są opracowywane przez technologów zachodnich – donosi najnowszy numer „New Scientist”.
  Podpaski te są pokryte cienką plastikową warstwą, powleczoną dodatkowo warstewką silikonu, która zmienia swą grubość w odpowiedzi na zmiany poziomu żeńskich hormonów płciowych, jak estrogen i FSH – hormon stymulujący wzrost pęcherzyków jajnikowych zawierających komórki jajowe. Zmiany grubości tej warstwy zmieniają z kolei sposób odbicia światła, co powoduje uwidocznienie czerwonych plamek na złotym tle. Firma ma też wyprodukować podpaski „wyczuwające” zbliżanie się miesiączki.
  Mają one być impregnowane żywicą gwajakową, która zmienia kolor na niebieski w obecności niewielkich śladów krwi. Dodatkowo zawierać będą czujnik pH, jak np. kwas karminowy, który barwi się na czerwono w przedziale pH (skala pH jest skalą do mierzenia odczynu roztworów) 4 do 7. Barwiąca się na fioletowo podpaska będzie sygnalizować użytkowniczce, że zbliża się miesiączka, już na cztery godziny przed jej wystąpieniem.
  Technolodzy informują też, że firma zamierza wyprodukować podpaski, które wykrywały by m.in. ciążę. Mogłyby ponadto „wyczuwać” czy kobieta ma infekcję dróg rodnych, poprzez detekcję substancji, które wskazywałyby na infekcję bakteriami (np. Escherichia coli, Salmonella, Chlamydia), grzybami czy wirusami HIV. Uczeni z Kanady czy Afryki Południowej są w trakcie opracowywania ubrań sanitarnych, które byłyby pomocne w wykrywaniu różnych chorób – ale muszą one jeszcze przejść testy laboratoryjne. Termin, w którym produkty te wejdą na rynek nie jest jeszcze znany.(PAP)

  #224418

  magie

  Re: ciekawy artykuł

  Cholera przydałby się taki „osprzęt”, wtedy byśmy wszystko wiedziały. Ale jak znam życie to tak szybko to to się nie pojawi na rynku w ogóle (nie wspomnę o polskim rynku).

  [i]magie
  TEMPERATURKI  #224419

  joannag

  Re: ciekawy artykuł

  … pewnie tak, a swoją drogą czego to ludzie nie wymyślą….

Postów wyświetlanych: 3 - od 1 do 3 (wszystkich: 3)


Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close