ciemišczko

Postów wyświetlanych: 10 - od 1 do 10 (wszystkich: 10)
 • Autor
  Wpisy
 • #11276

  carma

  Dziewczyny, mam pytanie na temat ciemišczka:
  U mojej niuni jest ono lekko zapadnięte, kiedy trzymam jš w pionie. Zauważyłam, że dzieje się tak najczęœciej, kiedy Natalka płacze, chociaż wg. ksišżki powinno być dokładnie odwrotnie. Kiedy jš natomiast nakarmię oraz zawsze w pozycji poziomej jest wszystko OK. Czy zauważyłyœcie coœ podobnego u Waszych pociech?
  Wiem, że zapadnięte ciemišczko może być oznakš odwodnienia, ale u mojej córci nie ma żadnych innych sygnałów wskazujšcych na odwodnienie.

  Pozdrawiam
  Carma z Natalką (19.10.2002)

  #177391

  hilda

  Re: ciemišczko

  Z tego co mi wiadomo, to powód do niepokoju jest w sytuacji odwrotnej – gdy ciemiączko jest wypukłe. Lekko zapadnięte może być oznaką odwodnienia, ale nie musi (jeżeli karmisz naturalnie, to raczej nie jest to odwodnienie). Ciemiączko ma to do siebie, że u małych dzieci można zauważyć pulsowanie – może stąd to wrażenie, że czasem jest lekko zapadnięte??
  M.zd. wszystko jest ok, ale jeżeli ta sprawa nie daje Ci spokoju – zapytaj przy okazji swego pediatrę.
  h.  #177392

  jogibabu

  Re: ciemišczko

  mnie też się wydaje, że jest tak jak pisze hilda
  ale dla pewności zapytaj pediatrę

  jogi i Piotruś

  Pozdrawiam ciepło!
  Pa!
  🙂

  #177393

  carma

  Re: ciemišczko

  dzięki za pomoc 🙂 trochę mnie uspokoiłyście
  a pediatrę zapytam przy najbliższej okazji 🙂

  Pozdrawiam
  Carma z Natalką (19.10.2002)

  #177394

  gosiar

  Re: ciemišczko

  i co ci lekarz powiedzial? u mojego Michasia dzieje sie to samo. Pani doktor (przez telefon) kazala mi go dopajac herbatkami. a maly wogole ich nie chce piic a przy cycku to chce tylko lezec jak jest naprawde glody – taki Tadek Niejadek Ale chyba pojede z nim do lekarza, bo mnie to martwi.

  #177395

  milva

  Re: ciemišczko

  Carma – może jesteś jeszcze w necie…
  Właśnie się porządnie wystraszyłam bo mój synek pierwszy raz ma zapadnięte ciemiączko. I to dosyć mocno. Zadzwoniłam od razu do mojej położnej. Zapytała o wiek ( 6 tygodni) stolce – dziś 2x a wczoraj wcale. Kazała dopoić hebatką (karmię tylko piesią) i raczej się nie przejmować. Jutro idę na szczepienie więc zapytam mojej doktórki co się dzieje.
  Często noszę go w pionie i spał teraz w foteliku, który jest profilowany na półsiedząco. Ktoś pisał, że przy takim noszeniu też się tak dzieje a przy noszeniu poziomym jest ok. Jutro będę wiedzieć (chyba) dlaczego tak jest.
  Ale sięwystraszyłam.. aż mi łzy popłynęły…

  Milva i 1,5 -miesięczny Dawidek  #177396

  milva

  Re: ciemišczko

  A to co znalazłam na tej stronie:

  Gdy się wznosi
  Ciemiączka ogląda pediatra przy każdej wizycie. Jeżeli zarastają zbyt wolno, może to świadczyć o niedoborze witaminy D i krzywicy.
  Ciemiączko reaguje na każdą zmianę ciśnienia w główce dziecka. Uwypukla się i tętni, gdy maluch płacze, i nie ma w tym nic niepokojącego. Jeżeli jednak twarde i napięte ciemiączko uwypukla się u malca z gorączką, może to oznaczać, że wewnątrz czaszki wzrosło ciśnienie, np. wskutek zapalenia opon. Wzmożone ciśnienie śródczaszkowe wypycha miękkie ciemiączko ku górze. Trzeba szybko udać się z dzieckiem do lekarza.

  Jeżeli płyn mózgowo – rdzeniowy nie może swobodnie krążyć w układzie nerwowym, dochodzi do wodogłowia, a zalegający płyn rozszerza ciemiączka. Konieczne jest tzw. odbarczenie, czyli założenie zastawki regulującej właściwy przepływ płynu.

  Gdy się zapada
  Zapadanie się ciemiączka to z kolei objaw odwodnienia organizmu wskutek obfitej biegunki lub wymiotów. Dziecko jest blade, ma wyostrzone rysy twarzy, spierzchnięte wargi, zapadnięte oczy. Odwodnienie malutkiego dziecka jest bardzo niebezpieczne, dlatego nie ma co zwlekać z wizytą u lekarza.

  Ciemiączka zarastają i głowa malca robi się jednolicie twarda i kształtna.

  Milva i 1,5 -miesięczny Dawidek

  #177397

  milva

  Re: ciemišczko

  To teżze strony dzieckook:

  oznaki odwodnienia

  malec ma suche śluzówki, zapadnięte ciemiączko, płacze bez łez, rzadziej siusia, jest senny i apatyczny, ma drgawki

  Milva i 1,5 -miesięczny Dawidek

  #177398

  Anonim

  Re: ciemišczko

  Jesli nie ma zadnych innych objawow odwodnienia – nie martw sie. Moja Natusia tez miala bardzo czesto zapadniete ciemiaczko i pediatra mnie uspokoila, ze czasem tak sie zdarza (oczywiscie, jesli nie towarzysza temu inne objawy)

  Kaśka z Natalką (10 miesięcy)

  #177399

  carma

  Re: ciemišczko

  Lekarz stwierdził, że nie ma się czym przejmować, ponieważ Natalka nie ma objawów odwodnienia, tzn. siusia często, mocz nie ma intensywnego koloru, płacze „na mokro” i często się ślini…
  hm… nie brzmi to zbyt smacznie, ale jako mamuśka się z tego cieszę
  😉

  Carma i Natalka

Postów wyświetlanych: 10 - od 1 do 10 (wszystkich: 10)


Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close