Co pamiętacie ze Stanu Wojennego?

Postów wyświetlanych: 15 - od 1 do 15 (wszystkich: 28)
 • Autor
  Wpisy
 • #58472

  wasia

  Dzisiaj kolejna rocznica. Co kojarzy Wam się z tym dniem?
  Bo ja miałam wtedy 7 lat. Pamiętam jak wstałam rano ( to była niedziela), przyszłam do rodziców do łóżka, czekałam na
  Teleranek w telewizji. Zadzwonił telefon ( jeszcze działały), to był mój dziadek – płakał do słuchawki i mówił, że będzie wojna. Wtedy mój tato włączył Tv a tam przemówienie Jaruzelskiego. Potem już tylko drogą przy osiedlu jechały kolumny czołgów.
  Groźnie to wyglądało i bardzo się bałam. Bo nie wyglądało to tak wesoło jak w “Czterech pancernych”. Pamietam jeszcze patrole żołnieży, którzy grzali ręce przy rozpalonych kubłach i wyłączone telefony.

  Aga i Ania 20 miesięcy

  #748038

  kika210

  Re: Co pamiętacie ze Stanu Wojennego?

  Ja też miałam 7 lat, moje wspomnienia są podobne do Twoich, też myślałam że będzie wojna itp.
  Pamiętam, jak jakiegoś wieczora biegłyśmy z mamą od klatki do klatki pod blokiem, aby dotrzeć do domu, bo już zaczęła się godzina milicyjna a zasiedziałyśmy się u ciotki…
  A w ramach anegdoty – moja ciotka zaczęła rodzić na ulicy, taksówek nie było i w sumie do szpitala zajechała …czołgiem w asyście żołnierzy?Zomo czy kogo tam….Urodziła bliźniaków-chłopaki teraz to już stare konie…

  Ada 18m.
  ps.friko.pl  #748039

  czarna1

  Re: Co pamiętacie ze Stanu Wojennego?

  u mnie bardzo podobnie…poszłam rano do łóżka do rodziców…a mama płakała i słuchała radia, w TV Jaruzelski, czołgi…i duzo śniegu….a potem: kolejki za masłem, chlebem, kartki na wszystko….

  Magda i Pawełek ur. 29.11.2002

  #748040

  pipi1234

  Re: Co pamiętacie ze Stanu Wojennego?

  Ja podobnie jak Ty miałam wtedy 7 lat i tez doskonale pamietam ten dzień. Mój ojciec wtedy pracował w Czechosłowacji, mama spała razem z nami w pokoju. Zadzwonił wujek i mamie powiedział co się dzieje. Mama nie potrafiła ukryc przez nami zdenerwowania, bardzo się bałam, choć mieszkałam w małym miasteczku i u nas na ulicy nie było czołgów, żolnierzy itp. Myślałam że będzie wojna. A najbardziej niepokoiłam się że nie ma z nami taty. Babcia nie pozwałała rozmawaić przez tel. o wielu sprawach.
  No i oczywiście pamiętam, że nie obejrzałam wtedy Teleranka…

  I pamiętam jeszcze jedną sprawę, już nie z samego 13 grudnia. W mieście, w którym mieszkałam aktywnie działał pewien solidarnościowiec, który zbiegiem okoliczności nazywał się tak jak mój ojciec. Koledzy w szkole poinformowali mnie że mój ojciec jest więzieniu, ja im na to że to nieprawda, bo mój ojciec jest w Czechosłowacji. Dla mnie wtedy ktoś kto siedzi w więzieniu był albo złodziejem, albo jakimś innym przesyępcom. Bardzo to przeżywałam, że nie jestem w stanie nic im udowodnić.

  Monika, Julka 6.5 roku i Antoś 1 rok

  #748041

  agusjot

  Re: Co pamiętacie ze Stanu Wojennego?

  Ja miałam 6 lat.
  Mój tata wyszedł do pracy i nie wrócił przez długi czas. Pojechał tylko przywieźć moją babcię, która mieszkała sama. Był z bronią, w mundurze, bo jest oficerem. Cholerny świat, cholerne czasy. Z dwóch stron barykady.

  Aga i Kuba (25.06.2003)

  #748042

  lawinia

  Re: Co pamiętacie ze Stanu Wojennego?

  PAMIĘTAM JAK KTÓREGOŚ DNIA PRZYSZŁA DO NAS DO DOMU MILICJA I SZUKALI U NAS MOJEGO DZIADKA. DZIADEK BYŁ JEDNYM Z ZAŁOŻYCIELI SOLIDARNOŚCI W MOIM MIEŚCIE. ZNALEŹLI GO NIE U NAS TYLKO GDZIEŚ U JEGO ZNAJOMYCH. PAMIĘTAM JAK DZIADEK UCIEKAŁ OKNEM PRZED POLICJĄ, JAK DOSTAŁ PAŁKĄ. I TO JAK WRÓCIŁ Z WIĘZIENIA I GO NIE POZNAŁAM BO ZAPUŚCIŁ DŁUGĄ BRODĘ. MIAŁAM WTEDY JAKIEŚ 5 LAT. Z KOLEJEK PAMIĘTAM KOLEJKĘ ZA ARBUZAMI (MNIAMM) I NA POSTOJACH TAXI. . INNE RZECZY MAMA KUPOWAŁA SPOD TZW. LADY. PRACOWAŁA W SKLEPIE I BYŁA JAKAŚ PULA DLA PRACOWNIKÓW. AHA. PEWNEGO DNIA MÓJ TATA WRÓCIŁ Z PRACY I CAŁE UBRANIE MIAŁ POCHLAPANE FARBĄ, KTÓREJ NIE MOŻNA BYŁO DOPRAĆ.

  Lawinia i Nikoś (25.09.2003)  #748043

  lumel

  Re: Co pamiętacie ze Stanu Wojennego?

  Mam wspomnienia podobne do Waszych wspomnień …dodam jeszcze do tego ,że wszystkie listy ,które dostawałam były otwarte ….spiete zszywką i ostęplowane OCENZUROWANO … miałam wtedy …ech!…14 lat….i dużo pisałam listów …i dostawałam też nie mniej….mam je zresztą na pamiątkę…..

  monika i marcel (03.03.03)

  #748044

  Anonim

  Re: Co pamiętacie ze Stanu Wojennego?

  ja mialam wtedy 10 miesiecy i moja mama wtedy musiala ze mna i z moja siostra uciekac ze szczecina do babci pod poznaniem.
  Moj tata wojskowy musial zostac w szczecinie,przed dlugi czas nie miala moja mama z nim zadnego kontaktu.
  Moja siostra miala wtedy 5 lat i tez pamieta ze czekala na teleranek,a mama kazala wylaczyc telewizor i lecialy na dworzec.Szok.Oby te czasy nigdy nie wrocily

  Nelly i Hubert 23.02.03

  #748045

  kas

  Re: Co pamiętacie ze Stanu Wojennego?

  Moja mama ze swoja siostra pare dni przed 13-tym pojechala na swiniobicie i wlasnie 13-tego miala wrocic. Od rana cala rodzina zgromadzona w naszym mieszkaniu i oczekiwanie – przyjedzie czy nie przyjedzie. Wiecie, ze ja nawet nie pamietam, ze nie bylo teleranka, powrot mamy to bylo najistotniejsze wydarzenie. Na szczescie przyjechaly bez problemu, pociagiem pelnym wojska, ktore to wojsko pomagalo im wniesc i wyniesc te nielegalnie ubita swinie.
  A potem to juz czolgi na placu Konstytucji, ciocia pracujaca w szpitalu ze specjalna przepustka pozwalajaca na chodzenie w nocy po miescie i nasze rodzinne nerwy jak miala wlasnie w nocy wracac. Sylwester “przenocowany” u znajomych rodzicow, bo przeciez po 22 nie mozna bylo wrocic.
  Nazbieralo sie tych wspomnien troche…

  Kaśka
  I buzi od Zuzi (16.10.02)

  #748046

  gosia

  Re: Co pamiętacie ze Stanu Wojennego?

  Ja na szczęście pamiętam te czasy tylko z opowiadań, bo miałam dwa latka. Wiem, że mama ze mną wyjechała do babci na wieś, bo tam było bezpiecznie, a w domu został tylko tata. Opowiadał o czołgach jeżdżących po ulicach i … przyjeżdżał do nas z torbą wypchaną tym co zdobył w kolejkach.

  Gosia i Artek  #748047

  irma

  Re: Co pamiętacie ze Stanu Wojennego?

  A ja bylam na obozie sportowym. Pamietam jak ojciec mojej kolezanki, ktory z nami byl musial wracac do Warszawy. Zalatwial calej ekipie przepustki, abysmy mogli wraz z rodzicami wrocic po godzinie policyjnej do domu po przyjezdzie, oczywiscie wrocilismy wczesniej :((((

  Elka, Gabi i Jeremi 10.04.2003

  #748048

  Anonim

  Re: Co pamiętacie ze Stanu Wojennego?

  ja jestem rocznik 78,ale pamietam szczypanie oczek (gaz łzawiący) i tak poza tym to chyba nic…

  Bruni i Filipek 19mcy!  #748049

  betkat

  Re: Co pamiętacie ze Stanu Wojennego?

  Pamietam, ze nie bylo teleranka… duzo sniegu, jazde na sankach… przemowienie gen. Jaruzelskiego…
  Ale najgorszy byl dzien nastepny i te niekonczace sie kolejki po chleb…
  Smutne 🙁

  Betka z Luca 22.12.03

  #748050

  serka

  Re: Co pamiętacie ze Stanu Wojennego?

  Ja pamiętam jak rano w nidzielę zapukała nasza sąsiadka i powiedziała do mojej mamy – Danusiu wojna! Pamętam zomowców którzy czwórkami chodzili po Gdańsku, czołgi i tatę który mówił do mnie i do mojej siostry żebyśmy patrzyły i zapamiętały to. Nie czułam jednak wielkiego zagrożęnia :((

  Kubuś 98 i Maksiu (22.02.03)

  #748051

  przem

  Re: Co pamiętacie ze Stanu Wojennego?

  Witaj,
  pamiętam czołgi pamiętam rozrywanie bruku i rzucanie w ZOMO wców i pamiętam jak milicja oglądała ręce jak kogoś złapali w pobliżu demonstracji-jak miał brudne -do komendy bo na pewno rzucał -działo się wtedy w Gdańsku działo, i jeszcze pamiętam jak po godzinie policyjnej mama ze mną przechodziła z jednego bloku do drugiego (od babci) i strasznie się bała…

  Indianiec 369m @ indianiątko 24m

Postów wyświetlanych: 15 - od 1 do 15 (wszystkich: 28)


Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close