Czat online z ekspertami od alergii

Super sprawa dla wszystkich mam małych alergików – mozna się
zapytać o wszystko najlepszych specjalistów od alergii i to za darmo (każdy
wie ile kosztuje wizyta prywatna u lekarza 🙁
czaty są na portalu [Zobacz stronę] tylko trzeba się wcześniej zalogować

W środę, 9 kwietnia, w godz. 16.00-18.00 gościem Portalu będzie prof. dr hab.
Wacław Droszcz.

W czwartek, 17 kwietnia, w godz. 17.00-19.00, na pytania Internautów będzie
odpowiadała mgr Iwona Sajór – dietetyk z Instytutu Żywności i Żywienia w
Warszawie.

7 odpowiedzi na pytanie: Czat online z ekspertami od alergii

  1. Zamieszczone przez domismo
    Super sprawa dla wszystkich mam małych alergików – mozna się
    zapytać o wszystko najlepszych specjalistów od alergii i to za darmo (każdy
    wie ile kosztuje wizyta prywatna u lekarza 🙁
    czaty są na portalu tylko trzeba się wcześniej zalogować

    W środę, 9 kwietnia, w godz. 16.00-18.00 gościem Portalu będzie prof. dr hab.
    Wacław Droszcz.

    W czwartek, 17 kwietnia, w godz. 17.00-19.00, na pytania Internautów będzie
    odpowiadała mgr Iwona Sajór – dietetyk z Instytutu Żywności i Żywienia w
    Warszawie.

    ooo!! spróbuję, może mi się uda
    dzięki

    • źródło:
      Zostaliśmy zaproszeni, to publikujemy zapis czatu z profesorem dr. hab. Wacławem Droszczem

      Archiwum rozmów
      Pokonać alergię…
      Termin: Od 2008-04-09 16:00:00 do 2008-04-09 18:00:00
      Odpowiedzi na państwa pytania udzielał prof. dr hab. Wacław Droszcz.

      Prof. dr hab. Wacław Droszcz to emerytowany kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Pneumonologii i Alergologii Centralnego Szpitala Klinicznego Akademii Medycznej przy ul. Banacha. Wieloletni członek Rady Naukowej Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie. Założyciel Towarzystwa Przyjaciół Chorych na Astmę oraz Szkoły Chorych na Astmę. Autor licznych podręczników z zakresu interny, chorób płuc i alergologii. Jest również absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego i specjalistą w zakresie medycyny sportowej. Ma ogromne doświadczenie w leczeniu astmy i POChP. Chętnie podzieli się swoją wiedzą z Użytkownikami portalu forumzdrowia.pl.

      Witam na kolejnym czacie z ekspertem portalu forumzdrowia.pl. Dziś naszym gościem jest pan profesor Wacław Droszcz – specjalista alergolog.

      Dzień dobry Państwu. Chciałem dodać, że oprócz alergologii jestem również specjalistą pneumonologii.

      Zapraszamy do zadawania pytań.

      Dzień dobry Panie Profesorze: Skąd bierze się alergia i dlaczego jedne osoby uczulają pyłki tylko jednego drzewa, a inne osoby – kilka?

      Alergią nazywamy zjawisko wzmożonej nadwrażliwości na czynniki, które u innych ludzi nie wywołują żadnych negatywnych objawów. Populację ludzką dzieli się na dwie duże grupy: na osobników atopowych i nieatopowych. Osobnicy atopowi są skłonni do chorób alergicznych i jest ich obecnie około 30% całej populacji.

      Istnieje zjawisko dziedziczenia atopii i należy się liczyć z tym, że za 100 lat człowiek, który nie będzie osobą atopową, będzie wyjątkiem.

      Rzadko ktoś jest uczulony na jeden alergen, co byłoby bardzo dobre – łatwo byłoby go odczulić. Natomiast zwykle chorzy są uczuleni na kilka alergenów, ale niektóre z nich są jakby bardziej agresywne. Można uczulonym na leszczynę, olchę i brzozę, z czego brzoza jest tym bardzo agresywnym alergenem, dającym uczulenia krzyżowe, których nie daje olcha czy leszczyna. Uczulenie krzyżowe oznacza, że osoba uczulona na pyłki może być również uczulona krzyżowo na alergeny pokarmowe, jak np. owoce pestkowe.

      Przy alergenie brzony jest długa lista kilkudziesięciu alergenów, które mogą dać uczulenie krzyżowe.

      Należy podkreślić, że dodatni test skórny nie jest równoznaczny z uczuleniem. Można mieć test dodatnie bez przełożenia na objawy kliniczne – wtedy odczulanie nie wchodzi w rachubę.

      Jakie są normy iGe i rozmazu krwi (eozynofile) u dziecka 5-letniego? Mój syn ma iGe 120.8 iu/ml i eozynofile 12%,rozpoznaną także alergię pokarmową ( biegunki, wymioty, amemia ). Czy te wyniki ją potwierdzają?

      IgE 120,8 mieści się w granicach normy, natomiast eozynofile są znacznie podwyższone, co świadczy o tym, że mamy do czynienia z osobą, u której zachodzą reakcje alergiczne. Na podstawie samego poziomu IgE nie można rozpoznać uczulenia – jest to tylko “pieczątka”, że ktoś jest naznaczony atopią. Konieczne są testy skórne z alergenami pokarmowymi, względnie wykonanie badania w kierunku swoistych IgE na określone alergeny pokarmowe. U małych dzieci to drugie jest bardziej popularne, ponieważ wymaga tylko jednego ukłucia dla pobrania krwi.

      Panie Profesorze, jest Pan ekspertem w dziedzinie leczenia astmy. Jak duży problem stanowi ta choroba w naszej populacji?

      Badania wykonane przez klinikę profesora Małolepszego we Wrocławiu – były to badania sponsorowane przez Komitet Badań Naukowych – wykazały, że około 5% osób dorosłych i około 8% dzieci choruje aktualnie na astmę.

      W różnych krajach statystyki są różne – mogą być bardzo rozbieżne nawet w ramach jednego kraju. Na przykład w Australii, w Sydeny na astmę choruje około 30% dzieci, natomiast wśród rdzennej ludności Australii – Aborygenów – około 1%. Jest to dowodem na to, jak sposób życia i genetyka wpływa na zapadalność na astmę.

      Ostatnie badania, które toczą się obecnie w Polsce pod kierownictwem prof. Samolińskiego, odpowiedzą nam bardziej dokładnie na wiele pytań, np. co jest przyczyną astmy w naszej populacji, jakie są stopnie jej ciężkości w odsetkach itp. Sądzę, że te badania zostaną zakończone w 2008 roku.

      Obecnie zapadalność na astmę jest coraz cięższa. W Anglii wyliczono, że w latach 90. liczba chorych na astmę zwiększyła się 10-krotnie! Ale, co pocieszające, astmę leczy się coraz lepiej – w ostatnich 20 latach umieralność z powodu astmy w Polsce zmniejszyła się niemal 30-krotnie! Zmniejsza się liczba ostrych stanów wymagających hospitalizacji. W Ośrodku Leczenia Stanów Astmatycznych Akademii Medycznej w Warszawie w 1993 roku przyjęto 75 chorych, a w 2007 – tylko jednego.

      Jaka jest tego przyczyna? Bardziej skuteczne leki, wzrost wyszkolenia lekarzy i wzrost świadomości chorych na temat astmy.

      Oddajmy głos naszym Internautom.

      Ja mam alergię wziewną na pyłki i AZS, mama moja na kusz i zapachy a teściowa astmę oskrzelową jak duże jest prawdopodobieństwo że syn będzie miał którąs chorobę ma już alergię pokarmową

      Z alergii pokarmowej prawdopodobnie wyrośnie. Natomiast będąc dziedzicznie obciążony chorobami atopowymi, w przyszłości może zachorować na astmę. Pewien wpływ zapobiegawczy na to ostatnie mogłoby mieć skuteczne odczulanie na których alergenów wziewnych, jeśli syn jest na jakiś uczulony.

      Czy wiadomo jaki mechanizm sprawia, że ludzie dotąd zdrowi, nie obciążeni dziedzicznie, nagle zapadają na alergię?

      Troszkę zmodyfikowałbym to pytanie – ludzie zapadają na choroby alergiczne – sama alergia jest bowiem stanem, a nie chorobą. Zapadalność może wynikać z wpływu środowiska, w którym człowiek pracuje. Mając nawet małe skłonności do chorób alergicznych pacjent może zachorować np. na astmę zawodową. Często czynnikiem sprawczym są zakażenia wirusowe i bakteryjne, które jakby “torują drogę” procesom alergicznym.

      czy jest mozliwe zeby 2 letnie dzieko bylo uczulone na warzywa i owoce? a objawem tej alergii byly luzne stolce?

      Z tego, co wiem, na portalu forumzdrowia.pl za tydzień odbędzie się czat z dietetykiem, dotyczący alergii pokarmowych – proponuję wówczas zadać to pytanie. Natomiast pewną wskazówką może być wykonanie testów alergenowych z krwi (swoiste IgE na pokarmy).

      Jestem alergiczką od 18 roku życia,obecnie mam 46 lat jestem uczulona praktycznie na wszystko,lekarze twierdzą,że w tym wieku odczulanie już nie jest możliwe,czy naprawdę już nic nie można z tym zrobić?Miałam robione w przeszłości przeróżne testy i to one wykazały moje alergie.

      To bardzo rzadkie, by ktoś był uczulony na wszystko. Odczulanie swoiste przy alergii wieloważnej jest mało skuteczne. Pozostaje więc leczenie objawowe i profilaktyka odnośnie czynników, które Panią uczulają (dieta, odpowiednie warunki mieszkaniowe, itp.). A tak naprawdę – jeśli chodzi o astmę oskrzelową – są 3 główne alergeny, na które uczulonych jest większość chorych: roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt futerkowych (głównie kota) oraz alergeny pyłkowe.

      Czemu testy,które miał robione mój syn wyszły nie jednoznacznie skórne ujemne, patch dodatnie,rozmaz krwi eozynofike 12% a iGE 120.8 iu/ml. syn ma alergię pokarmową

      IgE ogólne i eozynofilia oznacza pewną tendencję do chorób alergicznych. Mamy tysiące różnych substancji i być może w zestawie testowym nie było akurat tych, na które Pani dziecko jest faktycznie uczulone.

      Syn ma alrgię pokarmową ( eozynofile 12% ) czy jak z alergi wyrosnie to czy eozynofile spadną do normy

      Wzrost eozynofili jest zjawiskiem przejściowym i występuje w chorobach alergicznych, tzw. eozynofilowym zapaleniu oskrzeli (które alergią nie jest) oraz w zakażeniach pasożytami jelitowymi. Proszę zwrócić uwagę na te dwie ostatnie grupy schorzeń.

      Czy pojęć “uczulenie” i “alergia” można używać zamiennie?

      Alergia jest to zjawisko, a uczulenie dotyczy konkretnie jakiegoś określonego czynnika. Zwyczajowo używa się ich zamiennie: “ma alergię na…” albo “jest uczulony na…”. Przy czym to pierwsze pojęcie jest mało poprawne.

      Witam, czy można uznać bóle stawowe kiedy nie wykryto reumatycznych schorzeń za alergiczne? pytałam lekaża ogólnego ale powiedzial ze nie natomiast pisalo w gazecie ze bole stawowe moga byc pochodzenia alergicznego czy to prawda?

      Jest to nieprawda. Lekarz ogólny miał rację.

      Pan Profesor wydał niedawno książkę pt. “Astma”. Pojawia się tam określenie “astma aspirynowa”. Co to jest?

      Astma aspirynowa nie jest chorobą alergiczną, czyli nie są w nią zaangażowane żadne przeciwiciała. Jest zaburzeniem metabolicznym, czyli zaburzeniem przemiany pewnych istotnych związków chemicznych w organizmie. Astma aspirynowa jest określeniem podstępnym. Należałoby powiedzieć – astma z nietolerancji niesterydowych leków przeciwzapalnych. Dlaczego podstępnym? “Jesteś uczulony na aspirynę – weź mefacit.” Skutek będzie taki sam, jak po zażyciu aspiryny – ciężki napad astmatyczny. Zatem astma aspirynowa to nietolerancja (napad astmatyczny, pokrzywka) na większość leków stosowanych przeciwbólowo albo przeciwgorączkowo. Choroba ta ujawnia się zasadniczo około 30 roku życia, rzadko u dzieci. Skąd się ona wzięła? Profesor Szczeklik przed wielu laty wysunął hipotezę, że astma aspirynowa może być skutkiem częstych zakażeń wirusowych. Astmie “aspirynowej” towarzyszą często polipy nosa. Układa się to w tzw. triadę: nietolerancja aspiryny, astma, polipy nosa.

      Jakie leki może więc przyjąć chory z astmą aspirynową w stanie bólu lub gorączki?

      Na pewno paracetamol, który jest najszerzej stosowany w tych sytuacjach i kilka innych, mniej popularnych leków (celokoksyb, salicylamid, skorbolamid, cholinex).

      czy uczulenie na niektóre perfumowane kosmetyki to uczulenie? czy alergia? zaznaczam ze mam tez uczulenie na nikiel

      Uczulenie i alergię traktujemy w tym przypadku jednoznacznie. Uczulenie, o którym Pani pisze, jest niewykluczone, a potwierdzić go można tylko przez odstawienie określonych kosmetyków i dalszą obserwację.

      Czy grzybica międzypalcowa stóp (3x chory) ma powiązania z alergią pokarmową

      Zdecydowanie nie. Radzę leczyć grzybicę w sposób typowy i nie wiązać jej z alergią.

      Jeśli chodzi o osoby, u których reakcje alergiczne pojawiają się po raz pierwszy. Jaki okres ich występowania/ częstotliwość, powinny zaniepokoić i sklonić do wizyty u alergologa?

      Czasem chory sam wyklucza określony czynnik i nie wymaga to wizyty specjalistycznej. Wszystko zależy od stopnia ciężkości odczynu alergicznego. Odczyny burzliwe (np. uogólniona pokrzywka) zawsze powinny być konsultowane przez alergologa. W pewnych sytuacjach objawy alergiczne narastają stopniowo i choremu trudno zorientować się, co jest tego przyczyną. Wtedy może pomóc konsultacja alergologa.

      mam 3 miesięcznego synka,karmie go piersią czasami dokarmiam butelka czy jest możliwe, aby miał uczulenie na mleko krowie jeśli ma niewielki zaczerwienie skóry twarzy,szorstkie policzki i niewielkie czeron plamki,ktore pojawiają się tylko na twarzy i po nocy znikają?

      Jest to wielce prawdopodobne. Radzę wyłączyć z diety mleko krowie i jego przetwory.

      czy mozna się wyleczyc na stałe z alergi pokarmowej? czy odstawiajac stopniowo leki alergiczne mozna sie uwolnic od alergi?

      U dzieci alergia pokarmowa jest zjawiskiem w dużej mierze przemijającym. Jeśli przetrwała do wieku dorosłego, to już pozostaje, by zdecydowanie zmniejszyć się w wieku podeszłym. Leki przeciwalergiczne należy stosować w zależności od bieżącej sytuacji – nie leczą one choroby, lecz mają za zadanie zmniejszyć jej objawy.

      Siostra moja podała synowi gdy był przeziębiony leki wziewne (inhalację) bez wiedzy lekarza. Powiedziała że przyłożyła rękę do pleców – ” no furczy mu” trzeba podać wziewy. Czy można samemu podawać te leki nie wiedząc czy coś świszcze w płucach. I stwierdzić to dotykając ręką.

      Są różne leki wziewne. W przypadku “grania w piersiach” najszybszy efekt uzyskuje się przez podanie salbutamolu. Nie wiemy, jaki dokładnie lek siostra podawała dziecku. Leki otrzymywane na receptę należy stosować po konsultacji z lekarzem – nigdy nie mogą być one dowolnie stosowane przez chorego lub jego rodzinę!

      jak okreslic na jaki składnik kosmetyku jest się uczulonym? czy mozna to zrobic w poradni alergologicznej?

      Nie, w poradniach nie prowadzi się takich badań. Fakt uczulenia można ustalić samodzielnie eliminując dany kosmetyk.

      wyłączyłam mleko krowię z diety piję teraz mleko kozie i jak dokarmiam synka butelką to tylko Bebilon HA i jest widoczna poprawa,ale nie są policzki zupełnie wolne od niewielkiej liczby czerwonych plamek czy zupełnie powinnam zaprzestać spożywania nawet koziego nabiału i czy powinna podawać synkowi iiny rodzaj mleka niż HA?

      Po szczegółową odpowiedź odsyłam na przyszłotygodniowy czat z dietetykiem. Wiadomo, że wiele dzieci uczulonych na mleko krowie jest również uczulone na mleko kozie.

      a czy z alergi na pyłki roślin drzew można sie odczulic na zawsze?

      W 75% uzyskuje się bardzo znaczną poprawę albo wyleczenie, z tym, że niejednokrotnie po kilku latach następuje nawrót choroby. Jednak znam wielu chorych, u których leczenie odczulaniem na pyłki roślin spowodowało ustąpienie objawów na kilkanaście lub więcej lat.

      Mam alergię na trawy, ojawy co roku, robiłam też testy na drzewa były słabsze ale były co mnie zdziwiło w tym roku teraz odczuwam swędzenie oczu i drapanie w nosie czy mozliwe jest że teraz doszły mi pyłki drzew choć nie miałam objawów. CZY teraz co roku będę je odczuwać,a możę leki spowodują ustąpienie objawów t

      W uczuleniu na drzewa bardzo ważnym alergenem jest alergen brzozy. Ale brzoza jeszcze nie kwietnie. Zatem nie jest wykluczone, że jest Pani uczulona na pyłki olchy, której szczyty pylenia obecnie występuje. Dlatego warto się odczulać – rezultaty odczulania na pyłki roślin są dobre. W pyłkowicy całkiem niezłe wyniki uzyskuje się też leczeniem objawowym i odczulanie nie jest konieczne. Ale przyjmuje się, że skuteczne odczulenie na pyłki roślin w pewnym stopniu może zapobiegać późniejszemu wystąpieniu astmy.

      Czy rodzice, alergicy (oboje lub jeden) determinują wystąpienie alergii u dziecka? Czy matka może/ powinna zostować jakąś szczególną profilaktykę już będą w ciąży?

      Lepiej jest, jeśli alergikiem jest tylko jedne rodzic. Oboje rodziców naznaczonych alergią daje znacznie większą szansę zachorowania dziecka. W ciąży na pewno nie należy palić papierosów, ponieważ udowodniono, że palenie wpływa negatywnie na rozwój płuc i zwiększa możliwość astmy u potomka. Skuteczność innych zabiegów profilaktycznych (dieta, zmiana stylu życia) jest w gruncie rzeczy nie do końca udowodniona.

      Syn ma na twarzy krosty wypełnione białym płynem,takie same ma na nogach i przedramionach.to go nie boli, nie swędzi ma tylko brzydki wygląd. Czy to ma związek z alergią Lekarz stwierdził wzmożone rogowacenie przymieszkowe, syn ma alergię pokarmową

      Diagnostyka zmian skórnych na podstawie samego opisu nie jest możliwa. Proponuję skonsultować się z dermatologiem, który przeprowadzi szczegółową diagnostykę.

      dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam serdecznie

      Dziękuję i również pozdrawiam.

      Jakie jeszcze, poza odczulaniem, istnieją metody zmniejszania objawów/ wyleczenia alergii? Czy ostatnio pojawiły się może jakieś nowe metody/leki?

      Odczulanie można uznać za postępowanie przyczynowe. Wszystkie pozostałe metody to leczenie objawowe. Ostatnio w tzw. alergii IgE-zależnej stosuje się monklonalne przeciwciała anty-IgE. Jest to leczenie umiarkowanie skuteczne, a jednocześnie bardzo kosztowne. Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje jego kosztów.

      Czy to to samo co immunoterapia?

      Nie. To nie to samo. Immunoterapia jest powszechnie dostępna w Polsce i refundowana w 50%. Immunoterapia to wielokrotne w ciągu roku wstrzykiwanie alergenów w stopniowo zwiększonych dawkach. Trwa przez okres kilku lat.

      Chcem się odczulać,ale boję się skutków odczulania, czy nie ma naprawde żadnych powikłań po odczulaniu, czy to mnie zabezpieczy na całe życie przed alergią i astmą którą mogę mieć.pozatym mam AZS i wychodzą mi chrosty na zgięciu prawej ręki (tylko prawej) jak pylą trawy to swędzi piecze bardzo w nocy a in więcej drapie to bardziej swędzi i się rozchodzi

      Leczenie odczulaniem na trawy jest skuteczne w 75%. Musi być prowadzone przez fachowego lekarza w dobrze wyposażonym ośrodku. W trakcie leczenia mogą wystąpić powikłania, ale jest to zjawisko bardzo rzadkie. Problem polega na tym, że jest to leczenie długotrwałe i wymaga wielokrotnych kontaktów z odpowiednią przychodnia. W pewnym stopniu chroni jednak przed następowym zachorowaniem na astmę. Jeśli zmiana na skórze występuje w okresie pylenia traw, to odczulanie może również pomóc na tą zmianę.

      Jaka jest skuteczność immunoterapii jeśli chodzi o całkowite wyleczenie /brak nawrotów przez wiele lat?

      Odpowiedź jest trudna – dodatnie wyniki leczenia występują w 75-90%. Nawet jeśli nie dojdzie do całkowitego wyleczenia, to następuje znaczne złagodzenie objawów. Niektórym chorym immunoterapia jednak zupełnie nie pomaga. Natomiast każdy chory uczulony na alergeny pyłkowe powinien jej spróbować.

      czy istnieje zależność pomiędzy występowaniem zmian na skórze w postaci czerwonych rozlanych plam a infekcją wirusową alergią pokarmową czy pyleniem roślin?

      W alergii pokarmowej zmiany skórne są bardzo częste. Bardzo rzadko alergia na pyłki roślin daje zmiany skórne. Natomiast choroby wirusowe skóry nie mają nic wspólnego z alergią.

      Kiedy, w jakim sezonie, najlepiej zaczynać immunoterapię i odczulanie?

      Są dwa sposoby immunoterapii swoistej. W stosunku do niektórych alergenów, jak np. roztocza kurzu domowego, stosuje się rutynowo immunoterapię całoroczną. Natomiast w przypadku uczulenia na pyłki roślin istnieją 2 sposoby: odczulanie przedsezonowe (które ja stosuję) oraz odczulanie całoroczne – kiedy w okresie pylenia znacznie zmniejsza się dawki wstrzykiwanego alergenu, co wynika z obawy wystąpienia wstrząsu przy pełnej dawce.

      mam Dwuletnią córeczkę, której w badaniu kału pod mikroskopem wyszła candida średnio liczna spp. Dziecko czesto ma pleśniawki i biały nalot na języku. Pediatra mówi, ze to grzybica i moze być to przyczyna alergii. Ma brać przez 3 miesiące probiotyki i byc na diecie bez cukrowej- czy to wystarczy dla zaleczenia candidy w organiżmie? dziekuje za odpowiedz.

      Candida jest tak powszechnym grzybem, że zakażenie nią trudno nazwać chorobą. Jednak nie chcę się wypowiadać na temat leczenia – jest to pytanie dla pediatry.

      Jeśli chodzi o leczenie infekcji grzybiczych u dzieci, polecam kontakt z pediatrą w dziale “Specjalista radzi” portalu forumzdrowia.pl.

      Czy obturacyjne zapalenie oskrzeli może spowodować astmę ile razy w ciągu roku nożna być na to chorym i nie stwierdzić astmy

      Obturacyjne zapalenie oskrzeli to inna choroba niż astma, chociaż objawy są bardzo podobne, a leczenie – prawie identyczne. Różnica polega na tym, że w astmie oskrzelowej leczenie jest systematyczne a w obturacyjnym zapaleniu oskrzeli – doraźne. Z doświadczenia wynika, że bez glikokortykosterydów, nawet przy dobrze dobranym antybiotyku, nie uzyskuje się dobrego wyniku w leczeniu tej choroby. Trudno podać konkretną liczbę zachorowań – zależy ona od pogody, wykonywanego zawodu, itp.

      syn koleżanki ma silna wysypkę po infekcji wirusowej i tylko wczesna wiosna ogolnie jest alergikiem,ale podsawowe testy niczego nie wykazały może są jakies reakcje krzyżowe

      A skąd wiadomo, że jest to wysypka wirusowa? Nawet jeśli jest to zakażenie wirusowe, to ma niewiele wspólnego z alergią, a raczej wynika z upośledzonej odporności.

      Czy osoba zdrowa, niealergik może stosować jakąś profilaktykę, by w przyszłości nie nabawić się alergii?

      Nie. Jedyna forma profilaktyki to niepalenie papierosów.

      syn chrapie w nocy jak jest przeziębiony i kaszle ma katar, teraz jest zdrowy a nadal chrapie co może być przyczyną, dodam że syn nie ma problemów z uszami i gardłem i nie ma przerośniętego migdała (badany przez laryngologa)

      Chrapanie nie jest problemem alergicznym. Problem ten wymaga konsultacji lekarskiej, która rozstrzygnie, czy jest to chrapanie nieszkodliwe, czy też jest związane z tzw. bezdechami śródsennymi. Taka poradnia istnieje w każdym większym mieście – na ogół jednak dla osób dorosłych.

      Czym się różni astma oskrzelowa od infekcyjnej

      Jest jedna astma i zawsze jest astmą oskrzelową. Kiedyś wyróżniało się astmę atopową, spowodowaną uczuleniem na określony alergen oraz astmę infekcyjną – wywołaną zakażeniem bakteryjnym lub wirusowym. Obecnie uważa się, że astma infekcyjna nie istnieje, a infekcja jedynie nasila objawy astmy. Mam jednak wrażenie, że w miarę rozwoju wiedzy termin astma infekcyjna może powrócić. Leczenie jest podobne, z tym, że w infekcyjnej na pewno wymagane jest stosowanie antybiotyków.

      Moja córka miala testy skórne. wyszly, ale z niewielkim odczynem alergicznym. Czy to moze byc opozniona reakacja alergiczna?

      Nie należy do tego wyniku przywiązywać specjalnego znaczenia. Śladowo dodatnie testy zwykle nie są wyrazem uczulenia.

      Nasz czas dobiega końca. Bardzo dziękuję Panu Profesorowi za poświęcony nam czas i interesujące wypowiedzi, a wszystkim Użytkownikom – za ciekawe pytania. Zapraszam na kolejne czaty z ekspertem portalu forumzdrowia.pl.

      • dzieki klucha
        wiele nowego sie nie dowiedzialam
        za to podziwiac mozna jednak pismiennictwo polakow 😀

        piszac do profesorka troche bym sie jednak pilnowala 😀 😀 😀

        • a prosze Cie, nie raz czytałam prace prof. W. Droszcza, jedno wiem że chciałąbym sie z nim spotkać i pogadać ale nie na czacie tylko osobiscie np. w jego gabinecie :).

          • nie no on fajnie gada
            tylko te osoby go pytajace jakby nie zawsze
            bedziesz miala tez ten jutrzejszy czat?

            • Zamieszczone przez dorotka1
              nie no on fajnie gada
              tylko te osoby go pytajace jakby nie zawsze
              bedziesz miala tez ten jutrzejszy czat?

              dla ciebie wszytko 🙂

              • Dzięki Iza. Szkoda, że nie było więcej ciekawych pytań, ale to już nie nasza wina. I tak fajnie, że coś takiego się u nas na forum pojawiło.

                Znasz odpowiedź na pytanie: Czat online z ekspertami od alergii

                Dodaj komentarz

                Angina u dwulatka

                Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                Czytaj dalej →

                Mozarella w ciąży

                Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                Czytaj dalej →

                Ile kosztuje żłobek?

                Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                Czytaj dalej →

                Dziewczyny po cc – dreny

                Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                Czytaj dalej →

                Meskie imie miedzynarodowe.

                Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                Czytaj dalej →

                Wielotorbielowatość nerek

                W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                Czytaj dalej →

                Ruchome kolano

                Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                Czytaj dalej →
                Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                Logo
                Enable registration in settings - general