Czy trzydniówka jest zakaźna?

Postów wyświetlanych: 4 - od 1 do 4 (wszystkich: 4)
 • Autor
  Wpisy
 • #56573

  kossa

  Pytam, ponieważ moje dziecko jest w trakcie przechodzenia przez nią, a ja jestem w ciąży i miałam już tyle infekcji, że naprawdę się boję kolejnego wirusa. Zapomniałam o to zapytać lekarza. Jeśli tak, to w jaki sposób jest przenoszona?

  Ewa,Ola 31.07.03 i Maciuś 14.12.04

  #724484

  agusjot

  Re: Czy trzydniówka jest zakaźna?

  Trzydniówka – zwana rumieniem nagłym jest chorobą wirusową, na którą chorują najczęściej dzieci od 6 do 36 miesiąca życia. Przebycie trzydniówki uodparnia malucha na całe życie.
  Okres wykluwania choroby:
  trwa przeważnie od pięciu do piętnastu dni
  Okres zakaźności:
  trwa od około siedmiu dni przed wystąpieniem objawów chorobowych aż do momentu zniknięcia wysypki
  Objawy:
  nagła temperatura oscylująca między 39 a 40 stopni celcjusza, utrzymująca się od jednego do pięciu dni, najczęściej jednak trzy dni.
  łagodny nieżyt gardła i ucha środkowego.
  bezpośrednio po spadku gorączki na ciele malucha pojawia się czerwona wysypka, która znika zwykle po 1-2 dniach. Na ogół obejmuje twarz i górną część tułowia i przypomina wysypkę różyczkową.
  Powikłania:
  Trzydniówka jest chorobą niegroźną i nie powoduje powikłań. Jednak ze względu na występującą wysoką gorączkę mogą wystąpić u dziecka drgawki. Należy wtedy niezwłocznie wezwać lekarza. Niebezpieczeństwem choroby jest również długotrwałóść wysokiej gorączki (ok 40stC), która często prowadzi do częstych pomyłek diagnostycznych.
  Leki: Nie stosuje się żadnych leków specyficznych. Podaje sie na ogół leki przeciwgorączkowe i objawowo działające.

  Tyle znalazłam.

  A i jeszce to, że dorosły też może chorować, nie wiem, jak jest z powikłaniami, ale wszędzie pisza że jest niegroźna. To wirusówka, więc przez kontakt, którego pewnie u Was nie brakuje.
  Ale gros dzieci choruje, a mamy rzadko, więc myślę, że nie ma się o co martwić

  Aga i Kuba (25.06.2003)  #724485

  lea

  Re: Czy trzydniówka jest zakaźna?

  Prawde mowiac ja o trzydniowce nie slyszalam, dopoki nie mialam swojego dziecka no i tego forum… Innymi slowy nie znam nikogo, kto by chorowal na te chorobe, zadnego doroslego czy kilkuletniego dziecka (niemowląt nie licze – ale dotąd nie mialam blizszego kontaktu z nimi).

  Lea i Mateuszek

  #724486

  kossa

  Re: Czy trzydniówka jest zakaźna?

  Bardzo Ci dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź. Wszystkie objawy trzydniówki Ola ma książkowe. Mam nadzieję, że wirus ten ominie mnie, a przynajmniej że przejdę przez niego bezobjawowo.
  Pozdrawiamy,

  Ewa,Ola 31.07.03 i Maciuś 14.12.04

Postów wyświetlanych: 4 - od 1 do 4 (wszystkich: 4)


Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close