Dlaczego nie chodzi

Postów wyświetlanych: 10 - od 1 do 10 (wszystkich: 10)
 • Autor
  Wpisy
 • #77530

  ando

  Witam,
  mam 14 miesięczną córeczkę, która rozwojem ruchowym jest na poziomie 9-10 mcy, tzn. siedzi, siada, nie stoi, nie staje, klęczy, nie klęka. W wieku 11 mcy nie miała żadnych odruchów obronnych. Wszystkiego co wiąże się z rozwojem ruchowym musimy ją nauczyć. W opinii neurologa: obniżone napięcie mięśni, powinna chodzić, w opinii ortopedy: piękne biodra, obniżone napięcie mięśni, wiotkość stawów, powinna chodzić. Dlaczego nie chce? Na dodatek jest malutka. Tak na „oko” to moze ma 10-11 mcy. Wagą i długością ciała ledwie mieśli się w siatkach centylowych. Ma lekką niedokrwistość a apetyt ogromny.
  Od stycznia ćwiczymy metodą NDT Bobath. Jesteśmy już po 3 tyg rehabilitacji szpitalnej.
  Nie mamy żadnej diagnozy ani dotyczącej rozwoju ruchowego, ani dlaczego jest taka mała skoro nie jest wcześniakiem i do 6 mcy rosla i rozwijała się prawidlowo. Rozwój intelektualy jest prawidłowy.
  Może ktoś zna podobny przypadek?
  Pozdrawiam

  #1036865

  gabaa

  Re: Dlaczego nie chodzi

  Co może być przyczyną – prawdopodobne może być niedotlenienie pryz porodzie, albo życiu płodowym, a także jakies inne choroby, np. Cytomegalia. Dużo może być przyczyn opóżnionego rozwoju dziecka. Ale na ten temat powinien wypowiedzieć się lekarz. Ja tylko ze swojej strony moge powiedzieć, że powinnyście dużo ćwiczyć w domu, to naprwdę przynosi duże efekty. Jakbyście chciały namiar na dobrych specjalistów moge polecić.

  ania, filip, jaś  #1036866

  Anonim

  Re: Dlaczego nie chodzi

  Synek mojego szwagra zaczął chodzić jak miał półtora roku. Raczkował jak miał 13 miesięcy. A teraz ma trzy lata chodzi doskonale, jest zdrowym dzieckiem. Każde dziecko ma swój rytm rozwoju.
  Oczywiście ważna jest opinia lekarza. Jeżeli oni nie widzą niczłego to
  wydaję mi się, że trzeba czekać.

  Konradek 01.05.2005

  #1036867

  ciku

  Re: Dlaczego nie chodzi

  Mój Kacperek zaczął chodzić w wieku 14 mcy, ale podobnie jak Twoja córeczka wcześniej nie stał sam, nawet na sekunde nie potrafił oderwać raczek od czegoś czegosie trzymał. Pewnego dnia zaś po prostu ni z tego ni z owego poszedl. Może jestescie lada dzien od tej chwili. Nie martw się.

  Ciku i Kacperek 12.02.2004

  #1036868

  ewike

  Re: Dlaczego nie chodzi

  Ja też się naczekałam aż Przemek ruszył 17 m-cy i tydzień. Rozmawiałam o rozwoju moich dzieci z pediatrą prowadziła jedno do roku, a teraz drugie. Martwiłam się, ze coś zaniedbałam bo Milena robi wszystko b. szybko i jesteśmy w szoku. Usłyszałam o własnym tempie i że mam udane dzieci a ja nie potrafie byc szczęśliwa i, że ma 30 letnią praktykę i na początku wszystkie dzieci wydawały jej się chore i wysyłała na wszelki wypadek na konsultacje, a teraz uważa, że lepsza dziecku niezestresowana matka, która nie wyrwie sobie wszystkich włosów na głowie zanim dotrze do tego specjalisty

  Ewa z Przemkiem i Mileną

  #1036869

  ando

  Re: Dziękuję za podpowiedź

  Dziękuję za podpowiedź w jakim kierunku szukać.
  Skonsultowaliśmy Maleństwo u neurologa (kolejny raz) i będziemy wykluczać chorobę, o której wspomniałaś i inne.
  Ćwiczymy dużo i właściwie nie ma co narzekać, bo Dorota robi piękne postępy (podpierana stoi i unosi nóżki do chodzenia). Bardzo boję się, że nie ma dymu bez ognia i coś jeszcze jest w tym, że jest taka mała.
  Pozdrawiamy gorąco.  #1036870

  ando

  Re: Dziękuję za wsparcie

  Dziękuję za wsparcie,
  też czekamy na ten dzień i mamy nadzieję, że za jakiś czas komuś powiem: ” Nie martw się, to tylko wymaga ćwiczeń i cierpliwości, zobacz jak teraz moja Maleńka biega”
  Pozdrawiam:-)

  #1036871

  Anonim

  Re: Dlaczego nie chodzi

  Dominika za za tydzień skończy 14 m-cy. Też jest mocno opóźniona ruchwo w stosunku do rówieśników. Ile nerwów ja straciłam doszukując się poencjalnych chorób! Byłam z nią u neurologów, ortopedów, robiłam specjalistyczne badania, włączyli ją nawet do specjalnego programu monitorującego rozwój. Chodzilismy na rehabilitację, w celu stymulowania. i co? I nic. Jest zdrowa jak ryba (nie licząc drobnej asymetrii, która w jej przypadku raczej nie jest powodem zaburzeń rozwoju). Po prostu rozwija się w swoim (wolniejszym tempie). Robi to co rówieśnicy, tyle ze o 3-4 m-ce później. I tak: do 11 m-ca nie robiła nic, tylko siedziała, nie potrafiła przewrócićsię z brzucha na plecy, nie siadała, o wstawaniu nawet nie piszę… Po roku zrobiła się bardziej ruchliwa i sprytna. Przyjmowała pozycję do raczkowania. Od 13 m-ca raczkuje – powoli i ostrożnie 🙂 Siada z brzucha, nadal nie potrafi wstac z lezenia na plecach. Wspina sie do stania, ale sama długo nie stoi, nie próbuje się puszczać, ani robić kroków. Nie wiem kiedy zacznie chodzić, ale jestem szcześliwa, że raczkuje, bo jak powiedział lekarz: ” jak raczkuje to jest wyprowadzona na prostą i chodzenie to tylko kwestia czasu”
  Mam nadzieje , ze mój „przypadek” Ci pomógł i Cię uspokoi.

  Koralka i Dominika (05.03.2005)

  #1036872

  ando

  Re: Dziękuję

  Dziękuję, że napisałaś.
  Wypisz wymaluj, to moja Dorotka z tym, że nie raczkuje. My też „zachodzimy w głowę” co może być przyczyną i robimy coraz to inne badania, a odpowiedzi ciągle brak.
  Dziękuję. Bardzo mnie pocieszyłaś, bo najgorsze uczucie to to, kiedy czujesz, że z problemem jesteś pozostawiona sobie samej. Oby nasze córeczki lada dzień zaczęły chodzić 🙂
  Pozdrawiamy

  #1036873

  gosik

  Re: Dlaczego nie chodzi

  Witam

  Nie wiem czy pocieszę, ale mój Fifi zaczął chodzić mając 14 miesięcy i nie mając problemów o których piszesz (obniżone napięcie) Córa znajomych SIEDZIALA do 16 miesiąca. Siedziała i nie robiła nic więcej,……nie raczkowała, nie chciała stanąć na nóżki…chodzili po lekarzach i ,,dawano dziecku czas” do 18 miesięcy. Wtedy właśnie zaczęła chodzić.

  Gosia

  I moje Cuda

  Filip i Igor

Postów wyświetlanych: 10 - od 1 do 10 (wszystkich: 10)


Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close