Karmienie mieszane noworodka i niemowląt

Karmienie mieszane to sposób żywienia niemowląt polegający na jednoczesnym stosowaniu mleka kobiecego i mleka modyfikowanego. Jest ono zwykle zalecane w przypadku niedostatecznej produkcji pokarmu, a także dzieciom, które nie przybierają prawidłowo na wadze. Karmienie mieszane może być korzystne dla niemowlęcia, należy jednak wiedzieć, jak prawidłowo je stosować.

Karmienie mieszane u noworodka i niemowląt

O karmieniu mieszanym mówimy, jeśli mama karmi swoje dziecko naprzemiennie piersią i butelką. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią do ukończenia 6. miesiąca życia i kontynuowanie go nawet do ukończenia 2 lat. Mleko kobiece na każdym etapie dostarcza maluchowi wszystkich składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Jednak nie zawsze karmienie piersią jest możliwe i zdarza się, że karmienie mieszane niemowlaka. Wprowadzenie tej metody zawsze powinno być wcześniej skonsultowane z lekarzem pediatrą.

Czy u noworodka można stosować karmienie mieszane?

Tak. Mimo że najlepsze jest podawanie maluchowi mleka naturalnego, karmienie mieszane noworodka jest niekiedy konieczne już od pierwszych dni życia. Zwykle lekarz decyduje o jego wprowadzeniu, kiedy kobieta ma niewystarczającą ilość pokarmu, a próby pobudzenia laktacji nie przynoszą oczekiwanych efektów. Karmienie mieszane noworodka jest niezbędne również wówczas, gdy mama musi przerwać karmienie piersią ze względów zdrowotnych lub jeżeli noworodek nie ssie prawidłowo, ponieważ występuje u niego wada anatomiczna lub jest zbyt słaby (wcześniaki urodzone przed 35. tygodniem ciąży nie mają jeszcze wykształconego odruchu ssania).

Wskazania do karmienia mieszanego

W przypadku, kiedy niemowlę rozwija się prawidłowo, a kobieta nie ma problemów z laktacją, modyfikowanie sposobu karmienia nie jest konieczne. Kiedy należy stosować karmienie mieszane? Wskazaniami do karmienia mieszanego mogą być:

  • brak pokarmu w piersiach,
  • dziecko często płacze i domaga się piersi,
  • dziecko jest niespokojne,
  • niemowlę nie chce ssać,
  • niemowlę męczy się podczas ssania piersi.

Powyższe objawy powinny skłonić mamę do skonsultowania się ze specjalistą. O tym, kiedy stosować karmienie mieszane powinno się decydować wspólnie z lekarzem, położną lub doradcą laktacyjnym. Pod uwagę brane jest przede wszystkim dobro dziecka. Jeżeli przyczyną są problemy z laktacją, w pierwszej kolejności podejmuje się próby jej poprawy. W innych przypadkach lekarz pomoże dobrać odpowiednie mleko i jego dawkę do wieku dziecka oraz wyjaśni zasady karmienia mieszanego.

Karmienie mieszane niemowląt stosuje się w przypadku:

  • gdy niemowlę nie przybiera na wadze odpowiednio do swojego wieku (znajduje się poniżej 3 centyla wg. siatek centylowych stosowanych przez pediatrę),
  • kiedy dziecko nie ssie efektywnie piersi z powodu osłabienia lub wady anatomicznej podniebienia, ust lub języka,
  • niedostatecznej laktacji,
  • wystąpienia zmian skórnych na brodawce piersiowej, które czasowo uniemożliwiają karmienie piersią,
  • konieczności stosowania przez kobietę leków, które nie są wskazane podczas karmienia piersią,
  • chęci powrotu mamy do pracy,
  • braku możliwości odciągania mleka laktatorem,
  • odwodnienia niemowlęcia.

Zasady karmienia mieszanego

Karmienie noworodka piersią i butelką nie jest trudne, jednak wymaga wcześniejszego poznania kilku zasad, które mogą ułatwić rodzicom zmianę sposobu żywienia. Ważne jest to przede wszystkim wtedy, kiedy dieta mieszana jest jedynie czasowym rozwiązaniem. Pobieranie pokarmu przez smoczek jest łatwiejsze, więc konsekwencją karmienia mieszanego może być to, że niemowlę nie będzie później chciało ssać piersi. Jeśli dziecko będzie za rzadko przystawiane do piersi, po kilku dniach prawdopodobnie nastąpi też spadek laktacji.

Podstawowe zasady karmienia mieszanego:

  1. Dieta mieszana powinna być wprowadzona w momencie, kiedy dziecko czuje się dobrze, jest zdrowe i wypoczęte. Nie należy rozpoczynać nowego sposobu żywienia, kiedy niemowlę ząbkuje, gorączkuje lub jest chore.
  2. Karmienie piersią i mlekiem modyfikowanym powinno odbywać się na żądanie.
  3. W pierwszej kolejności należy podać dziecku pierś, a następnie butelkę (przy odwrotnej kolejności istnieje ryzyko, że dziecko nie będzie chciało ssać piersi).
  4. Aby nie zaburzać odruchu ssania, zamiast butelki ze smoczkiem warto zastosować specjalne kubeczki, pipetkę lub strzykawkę.

Jakim mlekiem dokarmiać noworodka?

Chęć zmiany sposobu żywienia noworodka należy skonsultować z lekarzem pediatrą. Udzieli on wskazówek, jaki rodzaj mleka wybrać oraz co powinno zawierać mleko modyfikowane, aby było odpowiednie dla wieku dziecka. Może się także zdarzyć, że będzie konieczna zmiana preparatu, ponieważ niemowlę może nie zaakceptować jego smaku lub być uczulone, na któryś ze składników. W przypadku podejrzenia alergii lekarz zapisuje na recepcie produkt mlekozastępczy, który posiada on wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju malucha składniki.

W przypadku, kiedy dziecko nie akceptuje smaku sztucznej mieszanki, wiele mam zastanawia się, czy można mieszać mleko modyfikowane z naturalnym.

Nie jest to wskazane z różnych względów:

  • czas przechowywania: mleko mamy może być przechowywane w temperaturze pokojowej 4 godziny, natomiast mleko sztuczne powinno być spożyte maksymalnie godzinę po przygotowaniu,
  • utrata właściwości mleka ludzkiego po zmieszaniu z mlekiem sztucznym,
  • straty ilościowe mleka matki (w przypadku zbyt dużej ilości mieszanki dziecko może nie dojeść mleka).

Karmienie mieszane: ile mleka modyfikowanego powinien zjadać noworodek?

Na początku karmienia mieszanego, trudno jednoznacznie określić ile mleka modyfikowanego dla niemowlaka przygotować. Rodzice powinni obserwować swoje dziecko i ewentualnie modyfikować dawki metodą prób i błędów. Można sugerować się informacjami zawartymi na opakowaniu lub poradzić się pediatry. Karmienie piersią i sztucznym mlekiem powinno odbywać się na żądanie, także w nocy.
Przygotowując mieszankę dla noworodka warto mieć na uwadze, że brzuszek tak małego dziecka ma ograniczoną pojemność, którą w przybliżeniu można zobrazować w ten sposób:

karmienie mieszane: ile mleka modyfikowanego dla noworodka?
Jaką objętość ma brzuszek noworodka?

Dokarmianie mlekiem modyfikowanym na noc

Jeśli nie chcemy całkowicie zrezygnować z karmienia piersią, dokarmianie mlekiem modyfikowanym na noc nie jest wskazane. Zbyt długa przerwa między wieczornym a porannym karmieniem może osłabić laktację. Ponadto mleko mamy jest najbardziej kaloryczne właśnie wieczorem i w nocy. Dlatego mleko modyfikowane na noc powinno być podawane w uzasadnionych przypadkach, kiedy jest to naprawdę konieczne.

Sprawdź: Dlaczego dziecko płacze przy karmieniu?

Dopajanie przy karmieniu mieszanym

Istnieje zasada, że podczas karmienia naturalnego nie jest konieczne dopajanie noworodka. Natomiast przy mleku modyfikowanym należy podawać dodatkowo picie. Z tego powodu rodzice zastanawiają się, czy przepajać dziecko karmione w sposób mieszany. Specjaliści uważają, że dopajanie niemowlaka powinno mieć miejsce podczas ciepłych dni, ponieważ wówczas zwiększa się zapotrzebowanie na płyny. Wodę lub herbatkę warto podać, kiedy wystąpią zaparcia lub twarde stolce.

Jaka butelka przy karmieniu piersią?

Przy karmieniu mieszanym ważny jest wybór odpowiedniej butelki. Dobrze, jeżeli ma ona smoczek z niewielką dziurką – dzięki temu maluch natrudzi się podczas pobierania pokarmu, co będzie przypominało ssanie piersi. Można także zdecydować się na kubki ze specjalnym dzióbkiem lub podawanie mleka modyfikowanego specjalną strzykawką.

Karmienie mieszane a kupki

Zmiana sposobu żywienia niemowlęcia może spowodować zaburzenie pracy jego układu pokarmowego. Dzieci karmione wyłącznie mlekiem matki wypróżniają się kilka razy na dobę. Jest to stan fizjologiczny, który przy braku innych objawów nie powinien być powodem do niepokoju. Natomiast, kiedy po włączeniu mleka modyfikowanego pojawi się:

  • zatwardzenie przy karmieniu mieszanym – warto podawać dziecku probiotyki lub dopajać herbatką koperkową,
  • rozwolnienie przy karmieniu mieszanym – konieczna jest konsultacja z pediatrą i zmiana mleka.

Karmienie mieszane a rozszerzanie diety

Według najnowszych wytycznych, rozszerzanie diety niemowlaka karmionego w sposób mieszany powinno rozpocząć się pod koniec 5. miesiąca życia. Nowe produkty najlepiej wprowadzać pojedynczo, w kilkudniowych odstępach czasowych. Powinny one mieć gładką konsystencję i być podawane łyżeczką. Warto rozpocząć rozszerzanie jadłospisu od lekkostrawnych warzyw, aby przyzwyczaić malucha do ich smaku. Następnie wprowadza się owoce i pozostałe dania zgodnie z obowiązującym schematem żywienia.

Czy można wrócić do karmienia wyłącznie naturalnego?

Powroty zawsze są trudne i nie inaczej będzie w przypadku powrotu do poprzedniej metody karmienia. Jeżeli przez dłuższy czas dziecko karmione było w sposób mieszany, laktacja z pewnością zdążyła już przyzwyczaić się do nowego harmonogramu i w odpowiedni sposób wyregulowała produkcję mleka. Chcąc wrócić do karmienia wyłącznie naturalnego, konieczne będzie ponowne pobudzenie laktacji. To trudne zadanie, ale wykonalne. Aby skutecznie rozkręcić laktację na nowo, należy:

  • często przystawiać dziecko do piersi
  • regularnie odciągać pokarm
  • po zakończeniu karmienia ściągać pokarm przez 5-10 minut

Można spróbować wspomóc się preparatami na pobudzenie laktacji, które zalecane są mamom na samym początku karmienia piersią, gdy laktacja jeszcze na dobre się nie rozkręciła.

Mleko modyfikowane — jak wybrać?

Według zaleceń WHO dzieci do 1 roku życia nie powinny pić mleka krowiego. Z tego powodu dla niemowlaków zalecane są specjalne mleka modyfikowane w proszku. Na rynku dostępne jest wiele rodzajów mleka modyfikowanego od różnych producentów. Warto przed wyborem odpowiedniego mleka, skonsultować się z pediatra, który pomoże dobrać odpowiedni preparat. Jeżeli dziecko ma alergie, może być konieczne zastosowanie mleka antyalergicznego. Do 6 miesiąca życia dziecka należy podawać mu mleko modyfikowane początkowe, po szóstym miesiącu przechodzimy na mleko następne. Nie należy zrażać się kiedy na początku dziecko nie będzie chciało pić mleka modyfikowanego. Być może nie odpowiada mu jego smak. Warto spróbować różnych preparatów z nadzieją, że znajdzie się taki, którego smak dziecko zaakceptuje.

Dodaj komentarz

10 komentarzy: Karmienie mieszane noworodka i niemowląt

  1. Karmienie mieszane a witaminy D i K

    Hej dziewczyny,chciałam się doradzić doświadczonych mam,karmię mojego 2,5 miesięcznego synka piersią,dodatkowo 2 razy na dobę podaję Bebilon po 120 ml,i jak to się odnosi do podawania witamin D i K??? Czy codziennie podawać czy np.co drugi?

    • Spytałabym pediatre przy mieszanym już jest wit d w mleku, ja karmiłam wiecej mieszanka i chyba co 2 dzien podawałam. Lepiej się skonsultować:).

    • ja na poczatku karmiąc mieszanie miałam podawać dalej wit d,i również po przejsciu całkowicie na mm (długi czas podawałam codziennie,ale lepiej spytaj pediatre)
      wit k nie miałam podawac wcale bo jej jest dosc w mleczku modyf mimo ze łączysz z piersią

    • Dzieki dziewczyny za informacje, za dwa tygodnie idę z małym do szczepienia to się zapytam,albo wczesniej zadzwonię,wcześniej nie miałam z tym problemu bo karmiłam mlekiem mm,a od niedawna przeszłam na karmienie piersią.

  2. karmienie mieszane – jak??

    cześć dziewczyny,
    chciałabym przejść z moim 6 tyg synkiem na karmienie mieszane ( z różnych powodów). Potrzebuję rady jak to zrobić? Na czym to polega? Czy najpierw daję pierś i później mieszankę?
    Bardzo proszę o radę.

    pozdr.
    ania

    • Re: karmienie mieszane – jak??

      zależy co chcesz osiągnąć i jaki jest powód:
      – jeżlei mały sie nie najada piersia – to tak – pierś potem mieszanka
      – jeżeli chcesz zastąpić karmienie piersią mieszanką to zamiast piersi mieszanka – najpierw jeden posiłek potem coraz wiecej – możesz np. tylko nocne albo wieczorne zastąpić mieszanka.

      marcowe szpileczki

    • Re: karmienie mieszane – jak??

      hej,
      w zasadzie to chciałabym przejść z karmienia piersią na karmienie butelką.
      Przez ostatnie trzy dni podawałam na noc jeden posiłek z butelki (NAN 1). Ale dzisiaj w nocy i z samego rana mały strasznie płakał, prężył się i z trudem wydalał gazy. I zrobił dwie zielone kupki. Czy może być to wina mleka? Jakie jest najlepsze na początek (dzidzia ma 6 tyg.)? Czy mogą zdarzyć się na początku zaparcia?
      Błagam o radę jak w miarę bezboleśnie przejść z piersi na butlę.

      pozdr.
      ania

    • Re: karmienie mieszane – jak??

      tak, na poczatku mogą sie zdarzac zaparcia – konieczne jest przy karmieniu mlekiem modyfikowanym przepajanie dziecka np. herbatka ulatwiajaca trawienia, koperkowa czy rumiankowa.
      Ja bym sie szarpnela na poczatku na mleko wzbogacane w probiotyki jak Bebilon1 czy Nestle Bifidus – one ułatwiają trawienie i powodują mniej zaparć.

      Zielony kolor kupy jest warunkowany z reguły żelazem zawartym w mieszance a nieobecnym w pokarmie matki.

      Bezboleśnie sie nie da – bo Ty będziesz cierpiała za chwile na potworne zastoje. W miare bezboleśnie to zastępuj co kilka dni jedno karmienie butelka – wtedy w miare łagodnie pozbędziesz sie laktacji.

      marcowe szpileczki

    • Re: karmienie mieszane – jak??

      hej,
      tylko że ja już mam bardzo mało pokarmu w piersiach. Nie wiem dlaczego, może ze stresu i nieprzespanych nocek. A może tak miało być…
      jak często przepajać dziecko jesli nadal podaję pierś? Narazie zastąpiłam jedno karmienie, a kiedy wprowadzać następne? I na co szczególnie zwrócić uwagę przechodząć na butelkę?
      dzięki za rady

      pozdr
      ania

    • Re: karmienie mieszane – jak??

      butelką karmi sie jak piersią – na zadanie.
      Jak przechodzisz to juz wprowadzaj wedlug potrzeb dziecka.
      I nie sugeruj sie napisami na pudelku ile powinno zjadac – bo to sa dane orientacyjne dla sloni chyba.

      Dobrze by bylo jakby jadl kolo 800-1000ml mleka na dobe i jakies 200ml herbatki

      marcowe szpileczki

    • Re: karmienie mieszane – jak??

      hej,
      ale jeśli jeszcze podaję pierś to już dopajać? I ile dziecko powinno robić kupek jak spożywa mieszankę?
      dzięki za wszelkie rady – ciężko mi się porozumieć z pediatrą bo babka jest zdecydowaną przeciwniczką butelek. Ja długo próbowałam żeby to karmienie piersią było przyjemne i dla mnie i dla maluszka. Ale on jest dość duży i dużo potrzebuję a ja w piersiach mam coraz mniej. Dodatkowo jest dość “płaczliwy” i nieśpimy całymi nockami. Także stres swoje robi..
      będę wdzięczna za wszelkie info na temat “butelkowania”

      pozdr.
      ania

    • Re: karmienie mieszane – jak??

      z kupami to ciezko powiedziec – moja robiła jedna – dwie dziennie – karmiona była nutramigenem. Koleżance na mieszanym czyli pierś + butelka robi jedną na dobe i to w nocy 😀
      Ja bym dopajała ok. 100ml na dobe zwłaszcza, jak będziesz zwiększać ilość karmień butelek.

      marcowe szpileczki

    • Re: karmienie mieszane – jak??

      a jaki jest kolor kupki po butelce? od dwóch dni podaję dwa razy dziennie bebilon 1 ale kupki jakieś żółto zielonkawe wychodzą? I chyba męczą go gazy bo się strasznie pręży (choć nie płacze). Po piersi te kupki były żółte a teraz jakieś dziwne..

      pozdr.
      ania

    • Re: karmienie mieszane – jak??

      już pisąłam, ze w mleku modyfikowanym jest żelazo a ono daje zielonkawy kolor kupy.

      marcowe szpileczki

    • Re: karmienie mieszane – jak??

      dzięki :-))

      pozdr
      ania

  3. karmienie mieszane – proszę o radę

    Za 2,5 tygodnia wracam do pracy. Mały jest wyłącznie na cycu i od kilku tygodni budzi mi się w nocy na jedzenie co 2 godziny. Szuka cycka jak szalony a jak się dorwie… Myślałam, że mój pokarm mu już nie wystarcza, ale w ciągu dnia karmię go o wiele rzadziej i jest ok. Bardzo lubię te nocne karmienia, ale jestem wiecznie niedospana i od dłuższego czasu myślę o wprowadzeniu karmienia mieszanego. Muszę jakoś w pracy funkcjonować…
    Tyle tylko, że jakiś czas temu odstawiłam nabiał, bo mały był po nim niespokojny (a mi zaczęła znikać paskudna wsypka na rękach i nogach…). Mam beznadziejną pediatrę, która na moje pytanie, co w takim razie mogę małemu wprowadzić do diety odpowiedziała, że muszę stosować dietę bezmleczną i to był koniec jej porady. Powiedziała mi też, że muszę trochę nabiału jeść, bo przecież tu chodzi rówinież o moje zdrowie. No cóż… Wczoraj zjadłam 2 łyżki jogurtu naturalnego, dzisiaj 1 i narazie mały ma się dobrze, ale nie chciałabym ryzykować za bardzo z podawaniem mu pierwszej lepszej mieszanki. Czytałam, że bebilon pepti stosuje się w profilaktyce alergii na białko mleka krowiego. Czy mogę zacząć właśnie od tego preparatu? To jest preparat leczniczy, więc pewnie jest na receptę? A jeśli nie bebilon pepti, to co? A co z kaszkami i tego typu rzeczami? Możecie mi zaproponować jakieś konkretne produkty? Może nasza pediatra powie mi coś więcej, jak pójdę do niej z konkretną listą. A może trzeba zmienić lekarza.
    Generalnie zamierzam dalej karmić piersią i odciągać pokarm po powrocie do pracy, ale na wieczór chciałabym podac dziecku coś treściwszego i może pośpi dłużej niż 2-3 godziny…
    Pliiis, pomóżcie!!!
    Pozdrawiam

    • Re: karmienie mieszane – proszę o radę

      bebilon pepti lub nutramigen – oba na recepte 50% płatne lub mleko sojowe – ale tu już trzeba spróbowac, bo może uczulac soja (bebilon sojowy, pro sobee, isomil, bebiko sojowe – koszt ok. 9zł/puszka).
      Możesz tez spróbować zwykjłe mleko dla alergików – NAN HA. lub Bebilon HA – ona maja coś ekstra z białkiem i jest łatwiej przyswjalne.

      To niestety jest ruletka.

      w kwestii kaszek:
      – sinlac nestle
      – kaszki bezmleczne ryżowe – zarówno smakowe jak i czyste – nestle lub bobovita
      – kleiki ryżowe i kukurydziane

      Lekarza bym zmieniła – bo to nie jest wsparcie.

      Alergia na mleko mija – moze zrób kilka dni prowoakcaji – jedz jakiś nabiał i zobacz jak młody reaguje. Może wyrósł z alergii i zniknie problem mleka.

      marcowe szpileczki

    • Re: karmienie mieszane – proszę o radę

      No. To jest konkretna odpowiedż:)
      Dzięki, popróbujemy narazie z nabiałem w mojej diecie, a potem się zobaczy.
      Pozdrawiam

    • Re: karmienie mieszane – proszę o radę

      teraz sie tutaj spotykamy 😉

      ja zaczęłam od Bebilonu Pepti – bo mały też był uczulony na nabiał.
      Kupiłam to “mleczko” w aptece bez recepty – na receptę byłoby napewno taniej.

      Teraz mały wcina NAN HA. To tez antyalergiczne.

      Ale kolejną puszkę kupię mu już zwykłego mleczka (nie antyalergicznego), bo widzę że nabial przestał już go uczulać.
      Jem coraz więcej mlecznych przetworów i nie zaobserwowałam żadnych zmian u Adasia.
      Po prostu przeszło. A wcześniej nie było kolorowo, wysypki, sucha skóra… ech… szkoda gadać…

    • Re: karmienie mieszane – proszę o radę

      Hej, hej:)
      Tomcio reaguje na nabiał najczęściej bólem brzuszka i zielonymi lub śluzowatymi kupami. Wczoraj wypiłam trochę maślanki (dla prowokacji) i dziś już niestety miał jakieś problemy z brzuszkiem. Kupiłam bebiko sojowe na spróbowanie… Nie chce pić. Spróbuję jeszcze jutro, ale na siłę mu wciskać nie będę.
      Ile płaciłaś za bebilon pepti bez recepty?
      Pozdrowionka!

    • Re: karmienie mieszane – proszę o radę

      dwadzieścia pare złotych – nie pamiętam już dokładnie, bo kupywałam też inne rzeczy…

      Adaś tez miał bardzo długo problemy z kupkami (śluz i bardzo bardzo rzadkie), ale od kiedy wprowadzilismy karmienie mieszane, było duzo lepiej, a teraz już wszystko minęło…

  4. Karmienie mieszane – jak długo?

    Witajcie mamuśki!

    Pytam się tak orientacyjne, może znajdą się tu mamusie karmiące swoje pociechy sposobem mieszanym. Moja córcia ma już 7 miesięcy i od urodzenia karmię ją piersią i mieszanką. A to dlatego, że źle się zaczeło z karmieniem, parę błędów na początki, nie chcę tu wnikać w szczegóły, w każdym razie tyle to już trwa. Teraz od dwóch miesięcy już pracuję, ale udało mi się zachować karmienie piersią (jestem dumna:). Mała dostaje rano przed moim wyjściem do pracy pierś; potem koło 10 butlę z Nanem2; koło 13 zupkę, potem wracam i koło 15 jest znowu pierś, potem jeszcze deserek i na noc butla + pierś.
    Powiedzcie mi drogie mamuśki karmiące mieszanie, czy jesteście zadowolone z takiego karmienia? I jak długo można tak pociągnąć???
    Pozdrawiam gorąco
    Godiva

    • Karmienie mieszane – jaka butla?

      Za trzy tygodnie wracam do pracy na pol etetu – mala bedzie miala 4,5 miesiaca. Chcialabym do 6 miesiaca karmic ja piersia i odciaganym mlekiem i zastanawiam sie nad butelkami – najwiecej dobrych rzeczy (to znaczy, ze nie zaburzaja karmienia cycem) slyszalam o Avencie. Macie tego typu doswiadczenia? I jesli Avent – to jakie smoczki kupic – te 0+, czy 3+, czy moze od razu niekapek (avent ma takie od trzeciego miesiaca).
      Dziekuje za podpowiedzi i pozdrawiam,

      • Re: Karmienie mieszane – jaka butla?

        Mój synuś miał równe cztery miesiące, jak wróciłam do pracy. Karmiłam go ( i nadal karmię) piersią, a w czasie, gdy byłam w pracy, moja mama podawała małemu w butelce moje odciągnięte mleko. Używamy butelek Aventu ze smoczkami 0+. Nie mam co do nich zastrzeżeń, ale radzę ci przyzwyczaj córcię do butelki wcześniej (zanim zaczniesz pracować). Ja tego nie zrobiłam i malutki nie chciał się złapać butli. Był głodny i spłakany. Nie ma jak cycuś mamusi 🙂
        Na szczęście mamy to już za sobą.
        i życzymy powodzenia.

        Wiola i Mateuszek

      • Re: Karmienie mieszane – jaka butla?

        Ja jestem bardzo zadowolona z Avent-u. Używam ich od 5 miesięcy i naprawdę nie mam się do czego przyczepić. Próbowałam innych, ale okazywały się nieporównywalnie gorsze….Avent ma bardzo dobrze dopasowującą się zatyczkę, więc jak bierzesz do niej soczek na spacerek to nie wylewa Ci się nic przez dziurkę – zatyczka bardzo dobrze przylega do smoka. Miałam 2 buteleczki canpol-u do herbatek/soczków, ale dałam sobie spokój bo z jednej wyciekało bokiem jak mały pił a z drugiej uciekał płyn przez dziurkę ( np jak butelka leżała sobie w wózeczku na spacerze). Możesz sobie przetestować inne – może ja miałam pecha….. Ale Avent jest naprawdę godny polecenia. Robią bardzo solidne rzeczy.
        My teraz pijemy przez smok 3 (ewentualnie trójprzepływowy do kaszki), ale do 6go miesiąca “jechaliśmy” na 2.

        ,

      • Re: Karmienie mieszane – jaka butla?

        Ja radze od razu niekapek. Ja w 4 miesiacu wprowadzilam jeden posilek sztuczny butla i Majka zupelnie odstawila sie od piersi. Z butli bylo jej latwo ciagnac. A teraz nie chce mi pic z kubka- niekapka!

        Pozdrawiam

      • Re: Karmienie mieszane – jaka butla?

        Wróciłam o pracy jak mała miała 3,5 miesiaca. Dostawała wtedy odciągnięte mleczko z butli. Używałyśmy Aventu ze smoczkiem 2. Z butli uczyłam ją pić już miesiąc wcześniej. Nie odstawiła się od piersi. Karmiłam ją 14 miesięcy.

        Monika i Wiktoria 18.01.03

      • Re: Karmienie mieszane – jaka butla?

        ja tez uzywam avent od urodzenia. i lubi tak samo cycusia jak i butelke (ale fakt ze ja ja mu daje butle to sie wykreca w strone piersi) > ja długo uzywałm smoka 2 a potem 4. ale poniewaz moja mama dała mu kasze i zupy butlą to przeszłysmy na 3 przepływowy. a poniewaz słabo leciało to na smok 1 z wyrwaną wielka dziurą…..I nadal lubi piers.

      • Re: Karmienie mieszane – jaka butla?

        Butle aventu sa swietne, uzywam takich prawie od poczatku. A smoczek mozesz kupic trojfazowy – tam sa 3 mozliwosci poszerzania dziurki w smoku ( w zaleznosci od tego w ktora strone go obrocisz) : od malutkiej do wiekszej, sama sobie mozesz wybrac – tylko ze najmniejszy przeplyw jest tam tak jak w nr2 (od 3. mies.) wiec nie wiem jak tpo sie ma do karmienia piersia, bo na ulotce polecaja do karmienia mieszanego nr1.
        Powodzenia 🙂

      • Re: Karmienie mieszane – jaka butla?

        Witamy,
        ja wróciłam do pracy jak Zuzia miała 3,5 miesiąca. Karmiłam i nadal karmię piersią, a butelki używamy do tej pory Aventu ze smoczkiem 1. I faktycznie ja też radzę przyzwyczaić dzidzię do butelki trochę wcześniej, bo potem jest szok – nie dość, że nie ma mamy to jeszcze jakaś dziwna metoda karmienia 🙂

        .

      • Re: Karmienie mieszane – jaka butla?

        Avent jest bardzo fajny, zacznij od 3 albo 4 dziurek, bo przez jedna to ci sie dzidzia denerwowac bedzie;)) a, przez smoczki aventu nawet te z 4 dziurkami ciezko jest wypic gesty soczek czy kaszke.
        kubek mamy nieco przerobiony. tj. do kubka mam wlozony smoczek niekapek nuby (taki z krzyzykiem, a nie z dziurkami) i maly pieknie przez to pije.
        pozdrawiam

    • karmienie mieszane

      a co sądzicie o karmieniu mieszanym? Bo ja chyba sie na nie zdecyduje, po Nowym roku wracam na uczelnie a nie mam az tyle pokarmu żeby ściągać i zostawiać dla małej jak mnie nie będzie….

      • Re: karmienie mieszane

        własciwie to ja tak karmie,jak widze że mam mało pokarmu to daje butle ale głównie na noc.

        LESZCZYNKA I EMILKA (23.09.03)

      • Re: karmienie mieszane

        Karmiłam tak bardzo długo, nie miałąm wyboru, albo tak, albo sztucznie
        Nie wiem, czy ktos powie cos negatywnego – bo dlaczego? Jesli tylko dziecko nie zakocha sie w butli tak bardzo, ze odsunie piers; ja karmilam tak, ale mleko swoje dawalam odciągane, a Ty tego wlasnie chce uniknąc

      • Re: karmienie mieszane

        Tak zaczelam karmic jak Mateusz mial 3 tyg. Wieczorem brak mleka. I bylo ok az do dzisiaj, wlasnie mecze sie aby cokolwiek odciagnac na jutro. Bo zawsze odciagam na nastepny dzien bo tez by mi nie starczylo. w nocy tez jak wszystkiego nie zje to do lodowki i tak ciagne z dnia na dzien. Plakac mi sie chce ze bede musiala przejsc na samo sztuczne jak tak dalek pojdzie. Chcialam karmic chociaz 3 miesiace. Moze sie jeszcze cos poprawi.

        Laura i Mateuszek 7tyg

      • Re: karmienie mieszane

        Ja również dokarmiałam Emilka od 3 tyg tylko wieczorami pózniej było coraz mniej mleka.Od świąt przeszłam całkiem na sztuczne,bo ściągałam coraz mniej (góra 50ml)aż żal było patrzeć :(ale co mogłam zrobić?? nic zupełnie nie pomagało.Karmiłam piersią 3 miesiące dałam mojemu synkowi tyle ile mogłam. Nie widze czegoś złego w karmieniu sztucznym mlekiem,Ja tez byłam karmiona sztucznie a wyrosłam na całkiem zdrową babkę:))

        POZDRAWIAMY:)
        MARTA Z EMILKIEM
        29/09/03

      • Re: karmienie mieszane

        Cześć!
        Karmiłam mojego Wojtasa tylko piersią przez 6 mcy. Teraz dostaje cyca rano i wieczorem, a poza tym flacha. Nie odrzuca piersi, bardzo lubi się przytulać szczególnie wieczorem. Ale chociaż ma już 8 miechów, nie chcę z karmienia naturalnego do końca rezygnować. Na razie mleka na te 2 karmienia wystarcza.
        !
        Kasia i Wojtuś 10.05.2003

      • Re: karmienie mieszane

        …i jaką atrakcyjną, he, he!


        Izka i Iga 31.08

      • Re: karmienie mieszane

        Ja karmię po połowie – raz cycusiem, raz Nan HA Sensitive. Musiałam ograniczyć cycusia, bo okazało się, że Marysia ma nietolerancję laktozy. U nas się to sprawdza, i Marysia absolutnie nie obraziła się na cycusia. Czasem nie chce jeść z butli, ale z cycusia – zawsze ;-)))

    • Dokarmienie???

      Witam
      Moja córeczka ma 6 miesięcy i karmię ją piersią plus deserki, zupki. Od września wracam do pracy i mam zamiar wprowadzić karmienie mieszane. W związku z czym mam pytanie: Jakie mleko powinnam wybrać i jak zorganizować bezboleśnie dla małej ten cały zabieg???

      • Re: Dokarmienie???

        Dziala podanie najpierw mleka wlasnego pol na pol z modyfikowanym – zeby przyzwyczaic dziecko do nowego smaku. Choc niektore dziei od razu akceptuja ten nowy smak i mysle, ze jest u Was duza na to szansa, skoro dziecko juz w ogole zna rozne smaki.
        U nas ta metoda z mieszaniem sprawdzila sie o tyle, ze po jakichs 2 – 3 razach, kiedy stopniowo zmniejszalam ilosc mleka wlasnego w tej mieszance, Mateusz polubil nowe mleko.

        Podawalam Bebiko, jest najtansze chyba. Rozne mleczka pasuja roznym dzieciom.

        -18

      • Re: Dokarmienie???

        Kiedy wprowadzalam Szymonowi mleko sztuczne wybralam bebilon i zaakceptowal je bez problemu, znal juz wtedy rozne smaki wiec tez przyjal smak mleka łatwo, do tego pil juz soczki i wode z butelki – co spowodowalo ze i butelka nie byla problemem.

        Sposob Lei jest dla tych co nie chca zaakceptowac smaku mleka wyprobowany i ponoc dobrze dziala, ale czasem trzeba zmienic mleko – bo to wybrane przez nas maluszkowi nie smakuje.

        No i zacznij juz teraz zeby do wrzesnia wszystk osie ustalilo – wtedy bedziesz spokojniesza w pracy ze z dzieckiem nie ma problemow.

      • Re: Dokarmienie???

        Nina piła tylko mleko jak ja przestawiłam na mieszankę, ale poszło gładko. Nie było potrzeby mieszania mojego mleka z modyfikowanym. Od razu zaakceptowała bebiko (to najtńsze melko modyfikowane)
        Na dzieci którym polubienie mieszanki trudniej przychodzi dobry jest sposób o którym pisze Lea, czasem trzeba wypróbować różne melka zanim trafi się na takie które dziecku będzie smakowało.

    • Jedzenie w nocy?

      Po wielkich bojach udało mi się najpierw przestawić córcię na karmienie mieszane i następnie całkiem na butelkę i niby wszystko byłoby w porządku tylko zastanawiam się czy moja pani powinna jeść w nocy aż tyle (ma już skończone 8 miesięcy) na wieczór dostaje butle zjada około 100 ml (karmię bebilonem) potem budzi się koło 23 następna 100, kolejna pobudka około 3 nad ranem i znowu 100 i potem już raniutko 6,7 – 100 ml, próbowałam dawać jej wode z glukozą ale oczywiście nie ma mowy. Zachowuje się po prostu jakby dalej była na piersi, nie powinna już chyba tyle jeść w nocy, sama nie wiem, czekam na rady???

      • Dokarmianie?

        Witam
        Moja córeczka ma 6 miesięcy i karmię ją piersią plus deserki, zupki. Od września wracam do pracy i mam zamiar wprowadzić karmienie mieszane. W związku z czym mam pytanie: Jakie mleko powinnam wybrać i jak zorganizować bezboleśnie dla małej ten cały zabieg??? Dodam, że moja pani nie bardzo kocha butelkę ciągnie coś tam co prawda ale nie jest to to co powinno, odciąganie nie zdało egzaminu dlatego zdecydowałam się na karmienie mieszane. Każda rada bardzo cenna 🙂 dzięki i pozdrawiam

        • Re: Dokarmianie?

          a jak długo Cię nie będzie?? może przez ten czas wystarczy zupka lub deserek? ewentualnie mleko jako coś do popicia.
          niektóre dzieci nie tolerują butlii od razu piją z kubków niekapków, ewentualnie z kapków, bo z nich bardzij leci.
          już teraz możeszzacząć się “wbijać w rytm” tzn. wszystko robić w takich godzinach jakbyś była w pracy, chodzi głównie o karmienie piersią, Mała i Twoje cycki zdąrzą się przywyczaić do września 🙂

        • Re: Dokarmianie?

          a co ile godz mała jada?
          zakładając, że co 3godz. i,że będziesz pracować 8 godz + czas na dojście do domu to pewnie wyjdą 3 posiłki ja spróbowałabym tak
          przed wyjściem do pracy cycuś potem
          1 kaszka (łyżeczką)
          2 deserek
          3 zupka lub puree ziemniaczane (łyżeczką)
          no i po powrocie z pracy cycuś
          w ten sposób nie trzeba będzie karmić butelką jeżeli mała jej nie toleruje
          Co do mleka to raczej nie doradzę myślę, że to już zależy od małej my zaczeliśmy od bebika i małej od razu podpasowało też teraz stosujemy karmienie mieszane

          P. S. Ponadto zapraszam do wątku LUTÓWEK dawno Cię tam nie było

        • Re: Dokarmianie?

          sprobuj jej podawac piciu (mleko) w jakims fajnym kubeczku z np. miekkim dziubkiem moze jej sie bardziej spodobac niz butla bo butla kojazy sie z zastapieniem cyca a kubeczek to cos nowego i takiego doroslego:) a co do mleka to moze wypelnij caly czas Twojej nie obecnosci posilkami typu zupki, deserki bo wowczas bedziesz mogla podawac jej tylko swoje mleczko.
          powodzenia

      • jakie macie podejscie do karmienia?

        Na pewno juz teraz myslicie sobie,tak jak i zreszta ja,a jak to bedzie z karmieniem,czy zamierzacie karmic swoje malenstwa?Czy to prawda, ze piersi sie strasznie znieksztalcaja i robia sie obwisle?
        Ja mam mieszane uczucia,bo przeciez w koncu to lepiej dla Mojej dzidzi-prawda,a zaraz pojawia sie ten egoizm…i w sumie jak przygladam sie moim kolezankom juz Mamom to razem policzyc na 6 dwie tylko karmily.Jak to jest u Was?

        • Re: jakie macie podejscie do karmienia?

          Ja karmilam piersia i nie zauwazylam aby piersi mi sie zniszczyly – bardziej ucierpialy na moich dietach odchudzajacych po porodzie i karmieniu… Teraz tez zamierzam karmic piersia a i po paru m-ch trzeba bedzie zadbac o figurke – powiedzialam sobie ze co ma byc to bedzie – z mezem smieje sie ze najwyzej kupie sobie nowe piersiatka hihihi
          Mysle ze duzo zalezy od budowy piersi i osobistych predyzpozycji 🙂 Znam kobiety ktorych piersi po ciazy i karmieniu nabraly wygladu 🙂 Z calego serducha zycze Ci zeby i u ciebie piersi byly duma 🙂

          Melanie, Alex i pszczoleczka (10 – 11 03)

        • Re: jakie macie podejscie do karmienia?

          Mhm… nie bede Ci pisac jakie to jest dobroczynne dla dziecka. Karmienie piersia daje i Tobie wiele korzyści. Podczas ssania miesień macicy szybciej sie obkurcza, czyli szybciej dochodzisz do siebie po porodzie. Udowodniono także, że kobiety które karmiły piersia, co najmniej 6 miesięcy, rzadziej zapadaja na raka piersi. Jest jeszcze wiele korzyści o których mozna by pisac i pisac, ale te dwie mnie najbardziej przekonują. a co do wygladu to zgadzam sie z poprzedniczka, jakie bedziesz miała wygląd piersi zależy głównie od genów.

        • Re: jakie macie podejscie do karmienia?

          Justynko, ja nie będę karmić piersią z czysto medycznego względu, ale gdybym mogła to robiłabym to bez wahania. Z karmieniem piersią wiąże się wiele spraw pożytczenych nie tylko dla dziecka ale dla Ciebie również. Na przykład karmiąc piersią zmniejszasz u siebie ryzyko zachorowania na raka piersi. Wstrzymując pokarm na siłę możesz narazić się na wiele chorób. Karmienie piersią również przyśpiesza chudnięcie po porodzie, poza tym jest mniej kłopotliwe niz szykowanie butelek, ich mycie, sterylizowanie. A poza tym tej radosci z karmienia i bliskości z własnym dzieckiem nikt Ci nie odbierze. Oczywiście decyzja jest Twoja 🙂 A względy estetyczne oczywiście też są ważne.

        • Re: jakie macie podejscie do karmienia?

          Jeśli tylko będę mogła (będzie pokarm i dziecko będzie chciało ciągnąć bo różnie to bywa) – karmienie tylko piersią i to jak najdłużej:
          – najlepszy pokarm dla dziecka (tak jak natura chciała:)
          – najwygodniejsze opakowanie 🙂 – nie trzeba martwić się butelkami, kupowaniem mleka, przygotowywaniem, podgrzewaniem itd – pozatym jakie to miłe dla dziecka kiedy może przytulić się do cycucha 🙂
          -najwygodniejy sposób – gdziekolwiek i kiedykolwiek jesteś możesz nakarmić dziecko (no oczywiscie czasem jest na odwrót bo nie można nigdzie wyjechać ani wyjść na dłużej)
          -najważniejsze – wydaje mi się że podczas karmienia zawiązuje się między matką a dzieckiem specyficzna więź
          -obawiam się że będę miała troszkę nadwagi po porodzie więc karmienie pomoże mi odzyskać figurę
          … A wyglądem piersi “po wszystkim” jakoś narazie się nie martwię i dla mnie to najmniej ważne 🙂 Poza tym natura dała nam piersi PRZEDE WSZYSTKIM dla naszego potomstwa… 🙂
          Agata

        • Re: jakie macie podejscie do karmienia?

          ja karmilam 6 tyg. Przyznam sie ze nie czulam sie z tym dobrze. Chyba nie kazda kobieta jeest stworzona do karmienia piersia.Dopiero jak zaczelam karmic butelka to tak na serio poczulam sie mama. Absurd, co nie? Ale tak bylo.
          A co do wygladu piersi to przez ten krotki okres karmienia nie zdazyly obwisnac, przez chwile byly troszke jakby sflaczale ale szybko wrocily do normy 🙂

        • Re: jakie macie podejscie do karmienia?

          Ja bym bardzo chciała i jak tylko będę mogła to będę karmić małego. Co do tych piersi to moja koleżanka karmiła swojego synka prawie dwa lata i piersi ma super. Jędrne tylko o numer większe, co jest ogromnym szczęściem dla jej męża. Sądzę że to sprawa indywidualna.

          Betsi i wyśniony chłopczyk 30.06.-1.07.04

        • Re: jakie macie podejscie do karmienia?

          Dziewczyny, znacie jakie są plusy karmienia piersią więc nie będę się powtarzać.
          Powiem Wam tylko tyle,że to są piękne chwile, kiedy przytulacie swojego dzieciaczka do siebie, on się uspokaja i to są takie po prostu “Wasze” chwile.
          Dla mnie to CUDOWNE CHWILE.
          A co do wyglądu piersi to powiem szczerze, że przed ciążą miałam większe, jakoś tak mi się zmniejszyły….. mam nadzieję, że teraz się zwiększą i wrócą do formy sprzed 7 lat. Hihihihi

          Pozdrawiam

          Gosia+Karola+

        • Re: jakie macie podejscie do karmienia?

          Moniko, a skąd brałaś informacje o tym jak karmić dziecko butelką? To znaczy w jakich proporcjach, czym, konsultowałaś to z pediatrą? Pytam bo ja będę od pierwszego dnia karmić butelką i coraz poważniej się zastanawiam czy nie szukac już teraz pediatry.

        • Re: jakie macie podejscie do karmienia?

          No cóż……..w kwestia wyższości karmienia piersią nad sztucznym karmieniem nie ulega wątpliwości. W pełni rozumiem Twoje wątpliwości, ja też się nad tym zastanawiałam. Ale o ile bede mogła na pewno bede karmiła piersią z kilku powodów.
          1} dobroczynny wpływ na rozwój dziecka,
          2} dobroczynny wpływ na mnie
          3) niezapomniane wrażenia,
          4) ogromna wygoda,
          5) więcej czasu dla dziecka oraz dla siebie (jestem strasznym leniuchem a to przygotowywanie jedzonka dla dzidzi zajmuje sporo czasu)
          6) piersi i tak prędziej czy później stracą swój kaszałt i sprężystość ( możesz mi wieżyć jako 35-latce ).
          Do momentu zajścia w ciąże i jeszcze jakis czas potem obawiałam się o moje piersi (zawsze miałam śliczne )…….jednak w tej chwili i tak zmieniły swój wygląd i nie mam na to wpływu, pomimo stosowania różnych zabiegów.

          lilianka

        • Re: jakie macie podejscie do karmienia?

          ja i tak mam takie malutkie piersi * tzw. piegi*, że nie zależy mi co się z nimi stanie po karmieniu, tzn. dla mnie ważniejsze są te wszystkie sprawy, które dziewczyny wypisały wyżej, a mężusiowi napewno spodobają się takie jakie będą, a może akurat karmienie wpłynie na nie zbawiennie i dostaną jakiś konkretnych kształtów!

          basia i maleństwo(kwiecień/maj)

        • więcej odpowiedzi (1)
      Rodzice

      Wszyscy jesteśmy dziećmi!

      Dziś krótko ponieważ był to bardzo wyczerpujący dzień. Chciałbym Ci Córeczko z okazji Twojego pierwszego Dnia Dziecka (ten gdy byłaś w brzuszku się nie liczy:P) życzyć, żebyś zawsze … …...

      Czytaj dalej →
      Planowanie ślubu oraz wesela

      Intercyza

      Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed...

      Czytaj dalej →
      Rozwój niemowląt, Rodzice

      Ojcowskie “Bucket List”

      Jak tylko Sylwia zaszła w ciążę zacząłem przeglądać blogi parentingowe, głównie ojców. Mój znajomy twierdzi, że blogowanie powinno być zakazane, a mnie za tatasap.pl chciał zastrzelić.:) Blogowanie według niego zabija...

      Czytaj dalej →
      Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
      Logo