Dot. badań genetycznych

Witam,
pomóżcie mi, proszę. Straciłam dziecko w 23 tygodniu ciąży z powodu choroby genetycznej.
Mój lekarz twierdzi, że nie ma potrzeby wykonywania żadnych dodatkowych badań przed staraniem się o kolejną ciążę, bo to był prawdopodobnie tylko przypadek (mam 25 lat), ale my mimo wszystko chcemy je zrobić. Chcę mieć pewność, że jesteśmy z mężem ‘zdrowi’ pod względem genetycznym, bo nie wybaczyłabym sobie gdybym skazała drugie dzieciątko na tak ciężką chorobę i cierpienie.
Czy wiecie może jakie badania powinnismy zrobić? Chodzi mi głównie o badania pod względem genetycznym.
Będę wdzięczna za każdą odpowiedź.

23 odpowiedzi na pytanie: Dot. badań genetycznych

olusia Dodane ponad rok temu,

Tojaaa bardzo ci współczuję… Ale za bardzo nie pomogę, bo mój synek miał wadę rozwojową a nie genetyczną. Nam kilku ginów też mówiło, że to był przypadek. Nikt nie chciał dać skierowania na żadne badania. Ja robiłam tylko cytomegalię i toxoplazmozę. Wyszły w normie. Pozostaje wierzyć, że to faktycznie był przypadek.
A może masz w pobliżu jakąś poradnię genetyczną? Tam powinni pomóc. Wiem, że dziewczyny pisały coś o kardiotypach, ale ja nie wiem o co w tym chodzi.

kas Dodane ponad rok temu,

A jaka to choroba?
Bo to bardzo zależy.

Współczuję…

tojaaa Dodane ponad rok temu,

Dzięki Olusia,
problem w tym, że nie mam blisko żadnej poradni genetycznej.
Chciałabym poprosić lekarza o skierowanie i umówić się na badanie (tylko muszę wiedzieć jakie). Wtedy odległość nie ma znaczenia, mogę przejechać i kilkaset km.

Moje dzieciątko miało trisomię 13 (Zespół Patau).

kas Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez Tojaaa:Dzięki Olusia,
problem w tym, że nie mam blisko żadnej poradni genetycznej.
Chciałabym poprosić lekarza o skierowanie i umówić się na badanie (tylko muszę wiedzieć jakie). Wtedy odległość nie ma znaczenia, mogę przejechać i kilkaset km.

Moje dzieciątko miało trisomię 13 (Zespół Patau).

Rozumiem, że prostą trisomię, bez żadnych translokacji itp.?
Jeśli tak, to faktycznie prawdopodobieństwo, że Wasze genotypy są nieprawidłowe jest w zasadzie zerowe. Proponuję jednak, abyś poprosiła swojego lekarza pierwszego kontaktu lub ginekologa o skierowanie do poradni genetycznej, tu masz spis poradni
[Zobacz stronę]

tam wszystko Wam wyjaśnią, obejmą opieką i być może zaproponują Wam badanie kariotypu Waszego, a w kolejnej ciąży badania prenatalne dziecka.

Trzymam kciuki!

tojaaa Dodane ponad rok temu,

Dziękuję za link!
nie wiem czy to trisomia prosta, na wyniku amniopunkcji jest napisane, że:
“Oceniono 58 jąder interfazowych, w których stwierdzono trzy sygnały dla chromosomu 13, oraz nie stwierdzono aneuploidii chromosomu 21. Następnie oceniono 49 jąder interfazowych, w których nie stwierdzono aneuploidii chromosomu 18”.

kropka1982 Dodane ponad rok temu,

Witaj Tojaaa!
ja w marcu będę miała z M badanie kariotypu, jest to badanie genetyczne, które może uwidocznić wady chromosomowe twoje lub męża, ja jestem po 2 poronieniach i dostałam skierowanie od mojego gina, jeśli to twoja 1 strata możesz zrobić badanie prywatnie, na swój koszt…
jeśli chcesz poczytać o tym badaniu wystarczy w google wpisać “badanie kariotypu”.
Przykro mi z powodu Twojej straty i trzymam kciuki!
PS Na te badania czeka się długo,nawet jeśli chcesz je zrobić prywatnie, a potem około 2 miesięcy na wynik…
Jeśli jesteś z Wawy najszybciej jest chyba w poradni genetycznej przy Instytucie Psychiatrii na ul. Sobieskiego…w IMiD czeka sie pół roku!!!

tojaaa Dodane ponad rok temu,

Rozmawiałam z genetykiem tuż po śmierci mojego dzieciątka i mówił, że mogę zrobić badania genetyczne korzystając ze skierowania od lekarza rodzinnego, na nfz. Bo jestem już w grupie podwyższonego ryzyka ze względu na występowanie choroby genetycznej u pierwszego dziecka.
Nie jestem jednak pewna, czy chodziło o badanie kariotypu. Nie zdawałam sobie wtedy sprawy z tego, że tych badań jest tak wiele, a teraz nie mam jak się skontaktować z tym genetykiem (nie jest z mojego miasta, a przez telefon można się umówić na strasznie odległe terminy). Wydaje mi się jednak, że chodziło o kariotyp, bo trisomię (=występowanie dodatkowego trzeciego chromosomu w 13-stej parze) u dziecka mogła właśnie spowodować jakaś nieprawidłowość w naszych chromosomach. Boję się, że się mylę i zapiszę się na badania, które nic nie wniosą. A mój lekarz rodzinny niestety nie ma o genetyce zielonego pojęcia…

kropka1982 Dodane ponad rok temu,

Tojaaa,
myślę, kochana, że w Twoim przypadku też chodzi o badanie kariotypu, choć nie jestem specjalistą…
wystarczy, że zadzwonisz do do jakiejś poradni genetycznej, powiesz pokrótce o co chodzi, a oni już będą wiedzieli, gdzie Cię skierować.
Przed każdym badaniem genetycznym, czy to kariotyp, czy inne jest rozmowa poprzedzająca z genetykiem on kieruję na te właściwe, które mogą pomóc w konkretnym przypadku….Wiem to z rozmowy z moim ginem, jak jest w rzeczywistości dowiem się w marcu…
To, że Twoje Dzieciątko miało wadę genetyczną może być przypadkowe, a Wy jesteście w 100% zdrowi, tak się niestety zdarza…
Jeśli chodzi o Warszawę mogę dać Ci kilka namiarów, podzwonisz, popytasz może to coś pomoże??

kas Dodane ponad rok temu,

Tojaaa, wygląda, że chodzi o zwykłą trisomię, ale jako, że nie jestem pewna jaką to było metodą robione, to nie chcę się tak ostatecznie wypowiadać.
W Twoim przypadku można zrobić kariotyp, a inne badania genetyczne nie mają większego sensu.

Niestety w poradniach genetycznych strasznie długie są kolejki. Podzwoń może i się podowiaduj, być może w którejś jest choć trochę szybciej.

wasyl Dodane ponad rok temu,

Witaj, lekarz nie ma prawa Ci w takim przypadku odmówić skierowania. Obecnie jest taka zasada,że bez względu, czy to była wada genetyczna, czy tzw. rozwojowa (jej wnik jest błąd na jakimś genie, którego nie wykryje kariotyp i co nie jest dziedziczne). Jeśli rodzinny Ci odmawia, to gin niech Ci da. Ważne jest,aby na skierowaniu było napisane “do poradni genetycznej w cel objęcia dalszym leczeniem”. Ponieważ inny lekarz niż genetyk, nie wydaje skierowania bezpośrednio na badanie. Pierwszy raz się spotykam z sytuacją,aby przy Z.P. nie dano skierowania…
Badanie, które byłoby wykonane, to badanie kariotypu. Podstawowe badanie genetyczne, które w większości (ale nie we wszystkich) przypadka nic nie rozjaśnia. Do wykonania takiego badania nie musisz jeździć Bóg wie gdzie, wystarczy najbliższa poradnia genetyczna, tam pobierają krew i wysyłają do ośrodka badającego kariotyp.
Zespół Patau, to faktycznie przypadek, ale utomatycznie wpisujacy Cię do grupy ryzyka. Zresztą tak jest w przypadku każdej wady u poprzedniego dziecka.
Jeszcze jedno…jeśli Twój ginekolog odmawia Ci skierowania,twierdząc,że “prawdopodobnie” to przypadek, to zmień lekarza. Powinien kieroać się faktami, a nie swoimi przypuszczeniami.
Powodzenia w szybkim zajściu w ciążę.
[*]

edit: w poradniach są kolejki, ale do 2 miesięcy. Na wynik kariotypu czeka się do 4tygodni (maksyalnie)

kropka1982 Dodane ponad rok temu,

W takim razie ja bym prosiła o adres tej poradni, bo gdy dzwoniłam na początku stycznia zapisy były na lipca??

tojaaa Dodane ponad rok temu,

Dzięki. Czuję, że powinnam zrobić to badanie. Wiem, że w zdecydowanej większości przypadków okazuje się, że choroba dziecka była przypadkowa, ale są przecież też osoby o wadliwym kariotypie. Dlatego zrobię to badanie. Bo się boję.

kropka1982 byłam już na konsultacji genetycznej przed amniopunkcją. Myślę, że w tym przypadku sama forma będzie podobna. Przypomnij sobie lub dowiedz się przed tą wizytą kto z rodziny na co choruje czy chorował. Mnie pytano o moje rodzeństwo, rodzeństwo rodziców, ich dzieci i wszystkie występujące wśród nich choroby. I przebyte choroby u mnie (w jakim wieku). I to samo w odniesieniu do męża.

ewasilek, mieszkam w niewielkim mieście, gdzie jeszcze chyba nawet lekarze ginekolodzy nie słyszeli o genetyce, a ci którzy słyszeli to w nią nie wierzą. Dlatego nawet nie mam tu z kim porozmawiać…
Przerosło mnie to wszystko.

wasyl Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez kropka1982:W takim razie ja bym prosiła o adres tej poradni, bo gdy dzwoniłam na początku stycznia zapisy były na lipca??

ło matko!!! U nas było szybko. Może dlatego,że w prywatnej poradni mającej kontrakt z NFZ…

tojaaa Dodane ponad rok temu,

Mamy już skierowanie do poradni genetycznej.
Powiedzcie mi proszę, gdzie można zrobić te badania na NFZ? Chodzi o badanie kariotypu.
Wiem, że macie dużą wiedzę na ten temat, więc liczę na Waszą pomoc.
Nie chciałabym dzwonić na ślepo po całej Polsce…
Mieszkam na Śląsku, więc wolałabym zrobić te badania gdzieś niedaleko, ale jestem też gotowa pojechać do Łodzi, Lublina, Warszawy.., gdzie tylko będzie można uzyskać jakiś możliwie niedaleki termin.
Z góry dziękuję!

wasyl Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez Tojaaa:Mamy już skierowanie do poradni genetycznej.
Powiedzcie mi proszę, gdzie można zrobić te badania na NFZ? Chodzi o badanie kariotypu.
Wiem, że macie dużą wiedzę na ten temat, więc liczę na Waszą pomoc.
Nie chciałabym dzwonić na ślepo po całej Polsce…
Mieszkam na Śląsku, więc wolałabym zrobić te badania gdzieś niedaleko, ale jestem też gotowa pojechać do Łodzi, Lublina, Warszawy.., gdzie tylko będzie można uzyskać jakiś możliwie niedaleki termin.
Z góry dziękuję!

Dzwoń do najbliższych poradni genetycznych i pytaj. W danych poradniach nie muszą mieć laboratorium do badań, bo krew jest wysyłana. Musisz sama trochę podzwonić dokładnie wypytywać. Samo badanie po rozmowie z genetykiem jest szybko. Aby udało się jak najszybciej do lekarza umówić.
:Kciuki: za jak najszybszy kontakt z lekarzem i wyniki:)

karolakoj Dodane ponad rok temu,

Tojaaa… zadzwoń najlepiej do NFZ, poproś o rozmowę z rzecznikiem praw pacjenta. Ja tak zrobiłam niedawno, kiedy szukałam wcześniejszych terminów do specjalisty i NFZ bardzo mi pomógł

anestezja Dodane ponad rok temu,

Sympatyczna Poradnia Genetyczna

Witaj, rzeczywiście w wielu por. genetycznych są długie terminy, ale jeśli jeszcze nie rozwiązałaś problemu, to zadzwoń do Por Gen w Łodzi na ul. Sterlinga. Tam nie ma kolejek, bo, jak się dowiedziałam, mają szefa który wystarał się o dobry kontrakt z NFZ. Przyjęcia są bardzo szybkie, badania od razu, – w zależności od przyczyny genetyk decyduje jakie badania wykonać. Wyniki dla osób zamiejscowych wysyłają pocztą. Po prostu pracują tam sensowni ludzie. Polecam i pozdrawiam.

joana-3 Dodane ponad rok temu,

racja Por Gen w Łodzi na ul. Sterlinga my czekaliśmy 1,5 tygodnia na wizytę- mielismy zrobiony kariotyp i F2/F5 na wyniki czekaliśmy 8 tygodni- kariotyp, 4 tygodnie F2/F5. Acha poradnia nie jest na sterlinga tylko na Piotrkowskiej 204/210, numer telefonu 42 611 63 11 lub 42 636 43 38. Sterlinga to laboratorium. Ważne jest to ze jeśli wyniki sa dobre to lekarz informuje Cię telefonicznie a wyniki wysyła pocztą- nie musisz po raz kolejny jechać

jaga Dodane ponad rok temu,

Tojaa i jak badania? Udało się załatwić?

anestezja Dodane ponad rok temu,

Poradnia Genetyczna w Łodzi na ul Sterlinga

W Łodzi są dwie Poradnie (albo wiecej), jest owszem na Piotrkowskiej, ale to jest filia, centralna Poradnia Genetyki Klinicznej połączona z laboratorium jest na ul. Sterlinga 5, tel 42 6332742 lub 42 6644327. Pozdro.

tojaaa Dodane ponad rok temu,

Udało się!
Byliśmy w poradni genetycznej w Łodzi na Sterlinga! Polecam tę poradnię!
Rzeczywiście szybko, porządnie i na wysokim poziomie.
Kariotypy mamy prawidłowe, badanie było w zasadzie robione ‘z przyczyn psychologicznych’.

eziee Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez Tojaaa:Udało się!
Byliśmy w poradni genetycznej w Łodzi na Sterlinga! Polecam tę poradnię!
Rzeczywiście szybko, porządnie i na wysokim poziomie.
Kariotypy mamy prawidłowe, badanie było w zasadzie robione ‘z przyczyn psychologicznych’.

Super. Teraz tylko pozostaje zabrać się do dzieła, i meldować w oczekujących. 🙂

:Kciuki:

jaga Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez Tojaaa:Udało się!
Byliśmy w poradni genetycznej w Łodzi na Sterlinga! Polecam tę poradnię!
Rzeczywiście szybko, porządnie i na wysokim poziomie.
Kariotypy mamy prawidłowe, badanie było w zasadzie robione ‘z przyczyn psychologicznych’.

Zazdroszczę…. 🙁

Znasz odpowiedź na pytanie: Dot. badań genetycznych?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ORGANIZACYJNE
Ankieta - próba
No właśnie próbuję, jak wy to robicie:)
Czytaj dalej
Tematy, których nie znalazłam w forum
ZAGINĄŁ BARTEK BOGACZ PROSZĘ O POMOC!!!
[B]ZAGINĄŁ BARTEK BOGACZ PROSZĘ O POMOC!!![/B] Z soboty na niedzielę (6/7.02) zaginął przyjaciel mojego brata. Wyszedł z klubu Karmel w Warszawie na ul. Mazowieckiej
Czytaj dalej