Dotyczy zwolnień lekarskich

Postów wyświetlanych: 15 - od 1 do 15 (wszystkich: 25)
 • Autor
  Wpisy
 • #42865

  beedee

  Dziewczyny czy któraś z Was przebywała na zwolnieniu w czasie ciąży pół roku albo dłużej. Czy ZUS może odmówić przedłużenia zasiłku po okresie 180 dni? Czy zakład pracy ma prawo do zwolnienia pracownicy w ciąży jeśli przebywa ona na zwolnieniu ponad 180 dni? Słyszałam, że to możliwe. Co Wy na to?

  Beata

  #561086

  sroka-waw

  Re: Dotyczy zwolnień lekarskich

  Ja też jestem ciekawa, 11 marca minął mi okres 6 miesięcy przebywania na chorobowym i z niecierpliwością oczekuję orzeczenia z ZUS.

  Pozdrawiam,
  Kasia i lipcowa dziewczynka  #561087

  beedee

  Re: Dotyczy zwolnień lekarskich

  Kasiu czy pisałaś jakieś pismo do ZUSu czy zrobił to za Ciecie zakład pracy? W pracy nie straszą Cię zwolnieniem?
  Ja nie przebywam jeszcze pól roku na zwolnieniu ale lekarz mówi, że nie wolno mi wrócić do pracy, muszę bardzo uważać więc się załapię na ponad pół roku zwolnienia.

  Beata

  #561088

  sroka-waw

  Re: Dotyczy zwolnień lekarskich

  Zwolnieniem z pracy byłam straszona przed pójściem na chorobowe, przed zajściem w ciążę. Niestety w zeszłym roku miałam poronienie i po tym zdarzeniu chciano się mnie pozbyć z pracy. Początkowo moje zwolnienie lekarskie nie dotyczyło ciąży, jednak po miesiącu zwolnienie okazało się, że jestem w ciąży i tak już sobie ponad pół roku siedzę w domku. Wydaje mi się, że pracodawca nie może Cię zwolnić mimo 180 dni chorobowego właśnie dlatego, że jesteś w ciąży. W najgorszym przypadku wrócimy do pracy:-(
  Zaświadczenie do ZUS’u dostarczył mi pracodawca 60 dni przed upłynięciem terminu wygaśnięcia chorobowego(taki ma obowiązek). Zaświadczenie wypełnił lekarz prowadzący ciążę i dołączył całą dokumentację lekarską. W dniu upływu terminu wysłałam papiery poleconym do ZUSu i czekam. A tobie kiedy mija termin?

  #561089

  ewi

  Re: Dotyczy zwolnień lekarskich

  KOBIETA W CIĄŻY ZGODNIE Z KODEKSEM PRACY JEST POD OCHRONĄ. MOŻNA JĄ ZWOLNIĆ JEDYNIE DYSCYPLINARNIE. W INNY PRZYPADKU NIE.
  POZDRAWIAM (ZUS OCZYWIŚCIE MOŻE ZAKWESTIONOWAĆ ZWOLNIENIE I WTEDY NIESTETY DO PRACY)
  EWA

  #561090

  beedee

  Re: Dotyczy zwolnień lekarskich

  Ja jestem na zwolnieniu prawie cztery miesiące. Termin porodu mam na 20 czerwca.

  Beata  #561091

  beedee

  Re: Dotyczy zwolnień lekarskich

  Ktoś mi powiedział że po upływie 180 dni zwolnienia (bez względu na to, że jestem w ciąży) zakład pracy może mnie zwolnić. Mi też wydaje się to niemożliwe ale pojawiły mi się wątpliwości.
  Beata

  #561092

  marcela-30

  Re: Dotyczy zwolnień lekarskich

  Hej!
  Zaklad pracy NIE MOZE zwolnic wlasnie dlatego, ze JESTES W CIAZY (jedynie dyscyplinarnie lub przy upadlosci zakladu). Poza tym twoja „choroba „pomimo trwania dluzej niz 180 dni ROKUJE NA POPRAWE STANU ZDROWIA , ktory jest uwarunkowany jedynie stanem ciazy a nie innymi dolegliwosciami, ktore dyskwalifikuja osobe jako pracownika. Drogie cieżarówki nic wam nie grozi od strony prawnej, poza wredota i glupota przelozonych.

  Ja sama jestem teraz w koncówce 8 miesiaca a na zwolnieniu jestem od samego poczatku od chyba 3 tyg, kiedy jeszcze nawet nie wiedzialam o ciazy Po prostu bylam na L4 z innego powodu a pozniej okazalo sie ,ze jest Fasolina i juz nie wrocilam. Od Zusu dostalam wezwanie na badanie, ale nie bylam – poniewaz mialam zalecone lezenie, zadzwonilam tam i przypomnialam im o tym, wiec zalatwili wszystko bez mojego stawiennictwa, bezposrednio z lekarzem. Przedluzenie bez problemu, poniewaz w uzasadnieniu jest napisane (jakos w tym stylu): przedluzenie zasilku o 3 miesiace rokuje na poprawe stanu zdrowia i powrot do pracy.

  Glowa do gory, wszystko bedzie ok!

  Pozdrawiamy,
  Marcela i Fasolina MAJA

  #561093

  sloneczko28

  Re: Dotyczy zwolnień lekarskich

  Witaj Beato!
  Ja jestem na zwolnieniu dokładnie od 1 stycznia. Wówczas nie byłam w ciąży – obecnie jestem w 6 tygodniu. Na wizycie u ginekologa, padło pytanie czy pracuję – odpowiedziałam, że tak, ale obecnie jestem na zwolnieniu. Doktor powiedział, że od następnego dnia, po ustaniu obecnego zwolnienia, dostanę zwolnienie od ginekologa. Nie powiem, żeby mnie ta wiadomość uszczęśliwiła, właśnie ze względu na ciągłość „nieobecności” w pracy. Chciałam przerwać zwolnienie urlopem, ale lekarz stwierdził, że urlop jak najbardziej wykorzystam sobie później. Sama nie wiem, jak to się skończy, jeśli chodzi o ZUS. Moją ciążę prawdopodobnie traktuje jako „zagrożoną” i właśnie dlatego od samego początku mam być na zwolnieniu. Póki co, nie zamartwiajmy się na zapas. Lekarze lepiej wiedzą, co i jak.
  Pozdrawiam serdecznie i życzę pomyślnego rozwiązania!

  Iza

  #561094

  klemcia

  Re: Dotyczy zwolnień lekarskich

  Moja koleżanka przebywała na zwolnieniu lekarskim całą ciążę. Przyszło jej jakieś pismo z ZUS-u, z którym miała sie udać do lekarza i wysłać z powrotem wraz z opinią ginekologa oraz kserokopią karty ciąży. Ciąża jej była bez powikłań, wyniki idealne, lekarz w swojej opini napisał więc, że jest na zwolnieniu ze wzgl. na wymioty, bóle kręgosłupa itp., dodał, że również ze wzgl. na ciężką pracę (bez oddziału chronionego i blisko mikrofalówek – które on uważa za szkodliwe dla płodu). Ona to wysłała i…nic! Dalej była na zwolnieniu, a obecnie jest na macieżyńskim. Więc chyba ZUS „nie taki straszny jak go malują”  #561095

  cody

  Re: Dotyczy zwolnień lekarskich

  Ja od grudnia jestem na zwolnieniu. ZUS milczy. Zwolnić Cię nie mogą jeżeli jesteś powyżej 3miesiąca ciąży.

  Dokładne informacje znajdziesz w kodeksie pracy dział ósmy.

  #561096

  amama2

  Re: Dotyczy zwolnień lekarskich

  Witam!
  Po pierwsze: w czasie ciąży zakład pracy nie ma prawa cię zwolnić (wyjatek stanowii zwolnienie z przyczyn zawinionych przez pracownika powszechnie zwane dyscypliinarnym i likwidacja zakładu pracy) Podobnie sytuacja wygląda w czasie urlopu macierzyńskiego – tez nie możesz zostać zwolniona. Jeśli twoja umowa o pracę uległaby rozwiązaniu przed upływem 3 miesiąca ciąży to wtedy automatycznie zostaje przedłuzona do dnia porodu. Nie dotyczy to jedynie tzw. umów na zastępstwo – te nawet jesli jesteś w ciązy ulegają rozwiązaniu. z dniem okreslonym w umowie.
  Podkreślam jeszcze raz – zakład pracy nie ma prawa cię zwolnić dlatego, że będąc w ciąży przebywasz na zwolnieniu dłużej niż 180 dni.
  Ja na zwolnieniu przebywam od 8 tyg. ciąży, teraz jest to już 39 tydzień, i nie miałam żadnych problemów ze strony ZUS. Jak to powiedział mó lekarz żaden orzecznik ZUS nie jest w stanie mi udowodnić, że w czasie ciązy dobrze się czuję i nakazac mi iśc do pracy. Nie spotkałam się z sytuacją aby ZUS kwestionował zwolnienie kobiety w ciązy.
  Nadmienima, że jestem prawnikiem i pracuje w sądzie więc tego typu informacje mam na bieżąco i zawsze mogę udać się na „konsultacje” do kogoś, kto na dany temat wie więcej.
  Pozdrawiam.
  amama2  #561097

  beedee

  Re: Dotyczy zwolnień lekarskich

  Bardzo Wam wszystkim dziękuje za udzielone mi informacje.

  Beata

  #561098

  olena

  a kto płaci świadczenia podczas L4???

  Witajcie,
  dziewczyny drogie, mam bardzo ważne dla mnie pytanie i mam nadzieję, że mi pomożecie. Dzwoniłam w tej sprawie dwa razy do ZUSu , za każdym razem rozmawiałam z inną babką i oczywiście każda mówiła co innego. Tutaj jest prawdziwa skarbnica wiedzy i mam nadzieję, że w końcu coś z tego zrozumiem.
  Nie martwię się o zwolnienie z pracy w czasie pobytu na L4. Chodzi o to kto płaci ubezpieczenie zdrowotne podczas pobytu na zwolnieniu? Słyszałam, że pierwsze 30 dni płaci pracodawca, a potem już ZUS. Czy tak też jest w przypadku jeżeli firma zatrudnia więcej niż 20 pracowników??? A jak wygląda sprawa wynagrodzenia podczas zwolnienia (jaka kwota i kto płaci)???? Proszę, napiszcie jak jest u Was. Czy faktycznie wszystko zależy od tego jak duża jest firma? Bo jeżeli pracodawca ma przez całą ciążę, gdy kobieta jest na zwolnieniu, płacić wszystkie świadczenia to mu się to przecież nie opłaca.
  BARDZO PROSZĘ O ODPOWIEDZI.
  Pozdrawiam serdecznie
  Olena i listopadowe szczęście

  #561099

  domi

  Re: a kto płaci świadczenia podczas L4???

  Z tego co wiem, to (niech mnie ktoś poprawi, jeżeli się mylę):

  – do 33 dnia pensję płaci pracodawca; potem wynagrodzenie wypłaca ZUS w postaci zasiłku
  – okres po 33 dniu jest okresem bezskładkowym, to znaczy, że pracodawca od 33 dnia Twojego zwolnienia nie ponosi żadnych kosztów, nawet z tytułu składek ZUS i tak jest do końca urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego, jeżeli go bierzesz (oczywiście za okres urlopu wychowawczego zasiłek nie jest już wypłacany, gdyż jest to urlop bezpłatny)

  Pozdrowienia

  Dominikka +

Postów wyświetlanych: 15 - od 1 do 15 (wszystkich: 25)


Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close