Dotyczy zwolnień lekarskich

Dziewczyny czy któraś z Was przebywała na zwolnieniu w czasie ciąży pół roku albo dłużej. Czy ZUS może odmówić przedłużenia zasiłku po okresie 180 dni? Czy zakład pracy ma prawo do zwolnienia pracownicy w ciąży jeśli przebywa ona na zwolnieniu ponad 180 dni? Słyszałam, że to możliwe. Co Wy na to?

Beata

24 odpowiedzi na pytanie: Dotyczy zwolnień lekarskich

  1. Re: Dotyczy zwolnień lekarskich

    Ja też jestem ciekawa, 11 marca minął mi okres 6 miesięcy przebywania na chorobowym i z niecierpliwością oczekuję orzeczenia z ZUS.

    Pozdrawiam,
    Kasia i lipcowa dziewczynka

    • Re: Dotyczy zwolnień lekarskich

      Kasiu czy pisałaś jakieś pismo do ZUSu czy zrobił to za Ciecie zakład pracy? W pracy nie straszą Cię zwolnieniem?
      Ja nie przebywam jeszcze pól roku na zwolnieniu ale lekarz mówi, że nie wolno mi wrócić do pracy, muszę bardzo uważać więc się załapię na ponad pół roku zwolnienia.

      Beata

      • Re: Dotyczy zwolnień lekarskich

        Zwolnieniem z pracy byłam straszona przed pójściem na chorobowe, przed zajściem w ciążę. Niestety w zeszłym roku miałam poronienie i po tym zdarzeniu chciano się mnie pozbyć z pracy. Początkowo moje zwolnienie lekarskie nie dotyczyło ciąży, jednak po miesiącu zwolnienie okazało się, że jestem w ciąży i tak już sobie ponad pół roku siedzę w domku. Wydaje mi się, że pracodawca nie może Cię zwolnić mimo 180 dni chorobowego właśnie dlatego, że jesteś w ciąży. W najgorszym przypadku wrócimy do pracy:-(
        Zaświadczenie do ZUS’u dostarczył mi pracodawca 60 dni przed upłynięciem terminu wygaśnięcia chorobowego(taki ma obowiązek). Zaświadczenie wypełnił lekarz prowadzący ciążę i dołączył całą dokumentację lekarską. W dniu upływu terminu wysłałam papiery poleconym do ZUSu i czekam. A tobie kiedy mija termin?

        • Re: Dotyczy zwolnień lekarskich

          KOBIETA W CIĄŻY ZGODNIE Z KODEKSEM PRACY JEST POD OCHRONĄ. MOŻNA JĄ ZWOLNIĆ JEDYNIE DYSCYPLINARNIE. W INNY PRZYPADKU NIE.
          POZDRAWIAM (ZUS OCZYWIŚCIE MOŻE ZAKWESTIONOWAĆ ZWOLNIENIE I WTEDY NIESTETY DO PRACY)
          EWA

          • Re: Dotyczy zwolnień lekarskich

            Ja jestem na zwolnieniu prawie cztery miesiące. Termin porodu mam na 20 czerwca.

            Beata

            • Re: Dotyczy zwolnień lekarskich

              Ktoś mi powiedział że po upływie 180 dni zwolnienia (bez względu na to, że jestem w ciąży) zakład pracy może mnie zwolnić. Mi też wydaje się to niemożliwe ale pojawiły mi się wątpliwości.
              Beata

              • Re: Dotyczy zwolnień lekarskich

                Hej!
                Zaklad pracy NIE MOZE zwolnic wlasnie dlatego, ze JESTES W CIAZY (jedynie dyscyplinarnie lub przy upadlosci zakladu). Poza tym twoja “choroba “pomimo trwania dluzej niz 180 dni ROKUJE NA POPRAWE STANU ZDROWIA, ktory jest uwarunkowany jedynie stanem ciazy a nie innymi dolegliwosciami, ktore dyskwalifikuja osobe jako pracownika. Drogie cieżarówki nic wam nie grozi od strony prawnej, poza wredota i glupota przelozonych.

                Ja sama jestem teraz w koncówce 8 miesiaca a na zwolnieniu jestem od samego poczatku od chyba 3 tyg, kiedy jeszcze nawet nie wiedzialam o ciazy Po prostu bylam na L4 z innego powodu a pozniej okazalo sie, ze jest Fasolina i juz nie wrocilam. Od Zusu dostalam wezwanie na badanie, ale nie bylam – poniewaz mialam zalecone lezenie, zadzwonilam tam i przypomnialam im o tym, wiec zalatwili wszystko bez mojego stawiennictwa, bezposrednio z lekarzem. Przedluzenie bez problemu, poniewaz w uzasadnieniu jest napisane (jakos w tym stylu): przedluzenie zasilku o 3 miesiace rokuje na poprawe stanu zdrowia i powrot do pracy.

                Glowa do gory, wszystko bedzie ok!

                ,
                Marcela i Fasolina MAJA

                • Re: Dotyczy zwolnień lekarskich

                  Witaj Beato!
                  Ja jestem na zwolnieniu dokładnie od 1 stycznia. Wówczas nie byłam w ciąży – obecnie jestem w 6 tygodniu. Na wizycie u ginekologa, padło pytanie czy pracuję – odpowiedziałam, że tak, ale obecnie jestem na zwolnieniu. Doktor powiedział, że od następnego dnia, po ustaniu obecnego zwolnienia, dostanę zwolnienie od ginekologa. Nie powiem, żeby mnie ta wiadomość uszczęśliwiła, właśnie ze względu na ciągłość “nieobecności” w pracy. Chciałam przerwać zwolnienie urlopem, ale lekarz stwierdził, że urlop jak najbardziej wykorzystam sobie później. Sama nie wiem, jak to się skończy, jeśli chodzi o ZUS. Moją ciążę prawdopodobnie traktuje jako “zagrożoną” i właśnie dlatego od samego początku mam być na zwolnieniu. Póki co, nie zamartwiajmy się na zapas. Lekarze lepiej wiedzą, co i jak.
                  Pozdrawiam serdecznie i życzę pomyślnego rozwiązania!

                  Iza

                  • Re: Dotyczy zwolnień lekarskich

                    Moja koleżanka przebywała na zwolnieniu lekarskim całą ciążę. Przyszło jej jakieś pismo z ZUS-u, z którym miała sie udać do lekarza i wysłać z powrotem wraz z opinią ginekologa oraz kserokopią karty ciąży. Ciąża jej była bez powikłań, wyniki idealne, lekarz w swojej opini napisał więc, że jest na zwolnieniu ze wzgl. na wymioty, bóle kręgosłupa itp., dodał, że również ze wzgl. na ciężką pracę (bez oddziału chronionego i blisko mikrofalówek – które on uważa za szkodliwe dla płodu). Ona to wysłała i… Nic! Dalej była na zwolnieniu, a obecnie jest na macieżyńskim. Więc chyba ZUS “nie taki straszny jak go malują”

                    • Re: Dotyczy zwolnień lekarskich

                      Ja od grudnia jestem na zwolnieniu. ZUS milczy. Zwolnić Cię nie mogą jeżeli jesteś powyżej 3miesiąca ciąży.

                      Dokładne informacje znajdziesz w kodeksie pracy dział ósmy.

                      • Re: Dotyczy zwolnień lekarskich

                        Witam!
                        Po pierwsze: w czasie ciąży zakład pracy nie ma prawa cię zwolnić (wyjatek stanowii zwolnienie z przyczyn zawinionych przez pracownika powszechnie zwane dyscypliinarnym i likwidacja zakładu pracy) Podobnie sytuacja wygląda w czasie urlopu macierzyńskiego – tez nie możesz zostać zwolniona. Jeśli twoja umowa o pracę uległaby rozwiązaniu przed upływem 3 miesiąca ciąży to wtedy automatycznie zostaje przedłuzona do dnia porodu. Nie dotyczy to jedynie tzw. umów na zastępstwo – te nawet jesli jesteś w ciązy ulegają rozwiązaniu. z dniem okreslonym w umowie.
                        Podkreślam jeszcze raz – zakład pracy nie ma prawa cię zwolnić dlatego, że będąc w ciąży przebywasz na zwolnieniu dłużej niż 180 dni.
                        Ja na zwolnieniu przebywam od 8 tyg. ciąży, teraz jest to już 39 tydzień, i nie miałam żadnych problemów ze strony ZUS. Jak to powiedział mó lekarz żaden orzecznik ZUS nie jest w stanie mi udowodnić, że w czasie ciązy dobrze się czuję i nakazac mi iśc do pracy. Nie spotkałam się z sytuacją aby ZUS kwestionował zwolnienie kobiety w ciązy.
                        Nadmienima, że jestem prawnikiem i pracuje w sądzie więc tego typu informacje mam na bieżąco i zawsze mogę udać się na “konsultacje” do kogoś, kto na dany temat wie więcej.
                        Pozdrawiam.
                        amama2

                        • Re: Dotyczy zwolnień lekarskich

                          Bardzo Wam wszystkim dziękuje za udzielone mi informacje.

                          Beata

                          • a kto płaci świadczenia podczas L4???

                            Witajcie,
                            dziewczyny drogie, mam bardzo ważne dla mnie pytanie i mam nadzieję, że mi pomożecie. Dzwoniłam w tej sprawie dwa razy do ZUSu, za każdym razem rozmawiałam z inną babką i oczywiście każda mówiła co innego. Tutaj jest prawdziwa skarbnica wiedzy i mam nadzieję, że w końcu coś z tego zrozumiem.
                            Nie martwię się o zwolnienie z pracy w czasie pobytu na L4. Chodzi o to kto płaci ubezpieczenie zdrowotne podczas pobytu na zwolnieniu? Słyszałam, że pierwsze 30 dni płaci pracodawca, a potem już ZUS. Czy tak też jest w przypadku jeżeli firma zatrudnia więcej niż 20 pracowników??? A jak wygląda sprawa wynagrodzenia podczas zwolnienia (jaka kwota i kto płaci)???? Proszę, napiszcie jak jest u Was. Czy faktycznie wszystko zależy od tego jak duża jest firma? Bo jeżeli pracodawca ma przez całą ciążę, gdy kobieta jest na zwolnieniu, płacić wszystkie świadczenia to mu się to przecież nie opłaca.
                            BARDZO PROSZĘ O ODPOWIEDZI.
                            Pozdrawiam serdecznie
                            Olena i listopadowe szczęście

                            • Re: a kto płaci świadczenia podczas L4???

                              Z tego co wiem, to (niech mnie ktoś poprawi, jeżeli się mylę):

                              – do 33 dnia pensję płaci pracodawca; potem wynagrodzenie wypłaca ZUS w postaci zasiłku
                              – okres po 33 dniu jest okresem bezskładkowym, to znaczy, że pracodawca od 33 dnia Twojego zwolnienia nie ponosi żadnych kosztów, nawet z tytułu składek ZUS i tak jest do końca urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego, jeżeli go bierzesz (oczywiście za okres urlopu wychowawczego zasiłek nie jest już wypłacany, gdyż jest to urlop bezpłatny)

                              Pozdrowienia

                              Dominikka +

                              • Re: a kto płaci świadczenia podczas L4???

                                to znaczy, że po 33 dniu ubezpieczenie zdrowotne płaci mi ZUS i jestem dalej ubezpieczana? I nie zależy to od tego, w jak dużej firmie pracuję? Nie wiesz na jakiej podstawie wyliczany jest zasiłek płacony po 33 dniach?
                                A czy okres na zwolnieniu lekarskim liczy mi sie do lat pracy?

                                I jeszcze jedno- po jakim czasie pracy przysługuje mi L4. Dodam, że jest to moja pierwsza praca i pracuję 2 miesiące.

                                Będę wdzięczna za odpowiedzi.
                                Olena

                                • Re: a kto płaci świadczenia podczas L4???

                                  Z tego co ja wiem to zasiłek chorobowy (po 33 dniach choroby) wyliczany jest na podstawie średniej z 6 ostatnich miesięcy, dla ciężarnych 100% pensji.
                                  Jesteś nadal ubezpieczona będąc na zwolnieniu.
                                  Okres zwolnienia lekarskiego liczy się do stażu pracy bo cały czas jesteś zatrudniona, nawet macieżyński i wychowawczy wlicza sie do lat pracy.
                                  A L4 przysługuje zawsze jak jesteś chora bez względu na długość zatrudnienia pod warunkiem że jesteś zatrudniona na umowę o pracę.

                                  • Re: a kto płaci świadczenia podczas L4???

                                    Jest dokładnie tak, jak pisze Agafia Nie jestem tylko pewna, czy ta średnia jest wyliczana z ostatnich sześciu czy ostatnich trzech miesięcy, bo słyszałam, że z trzech, ale sprawdzę.
                                    Buziaki

                                    Dominikka +

                                    • Re: a kto płaci świadczenia podczas L4???

                                      dzięki dziewczyny za pomoc.
                                      A co jak pracuję dopiero 2 miesiące, też przysługuje mi L4 na całą ciążę?
                                      I najważniejsze, nie wiecie kto płaci mi po tych 33 dniach zwolnienia jeżeli firma pracuje więcej niż 20 pracowników?
                                      Olena

                                      • Re: a kto płaci świadczenia podczas L4???

                                        z tegop co wiem to jezeli firma liczy wiecej niz 20 osob to zwolnienie placi pracodawca a nie zus

                                        kasiull+ziarenko (30 czerwiec 2004)

                                        • Re: Dotyczy zwolnień lekarskich

                                          Czy wiesz może jak to jest ze zwolnieniem lekarskim w ostatnim etapie ciąży. Chodzi o to, żeby zwolnienie to nie zaliczało sie na poczet urlopu macierzyńskiego. Wiem że jesli zwolnienie wystawi ginekolog na ten ostatni okres (nie wiem dokładnie jaki to okres) to zaliczają juz to do urlopu macierzyńskiego.
                                          A co jeśli ginekolog wystawi zwolnienie nieco wczesniej niż wspomniany okres, tak żeby zwolnienie objęło np ostatnie 1,5 miesiąca. Czy wtedy również po którymś tygodniu zaczynają liczyć urlop macierzyński?

                                          Znasz odpowiedź na pytanie: Dotyczy zwolnień lekarskich

                                          Dodaj komentarz

                                          Angina u dwulatka

                                          Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                                          Czytaj dalej →

                                          Mozarella w ciąży

                                          Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                                          Czytaj dalej →

                                          Ile kosztuje żłobek?

                                          Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                                          Czytaj dalej →

                                          Dziewczyny po cc – dreny

                                          Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                                          Czytaj dalej →

                                          Meskie imie miedzynarodowe.

                                          Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                                          Czytaj dalej →

                                          Wielotorbielowatość nerek

                                          W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                                          Czytaj dalej →

                                          Ruchome kolano

                                          Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                                          Czytaj dalej →
                                          Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                                          Logo
                                          Enable registration in settings - general