DUŻY PROBLEM! POMÓŻCIE!

Postów wyświetlanych: 8 - od 1 do 8 (wszystkich: 8)
  • Autor
    Wpisy
  • #19379

    justyna76

    Słuchajcie, mam problem! Wczoraj dowiedziałam się, że zakład pracy, w którym pracuję zostaje likwidowany (i to jakoś już teraz). Ja od kilku miesięcy jestem na L4. I teraz szczególy: pracuję w prywatnej firmie (niezbyt przyjaznej pracownikom) i z tego co wiem, jest likwidowana tylko moja szkoła (prywatna) a spółka ( z którą mam podpisaną umowę) ma istnieć nadal. No ale jest likwidowane moje stanowisko pracy. I teraz moje pytania:
    – czy może zwolnić mnie już teraz z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia albo odprawą (mam umowę na czas nieokreślony)?
    – czy musi z tym poczekać (aby dać mi wypowiedzenie) do porodu czy do końca macierzyńskiego???
    – no i w ogóle czu może tak w trybie natychmiastowym dać mi zwolnienie bez żadnej odprawy???
    – i jak ma się do tego (to już pytanie do ewentualnych nauczycielek:) moje przedłużenie macierzyńskiego ze wzg. na bycie na L4 w trakcie wakacji???

    BARDZO WAS PROSZĘ!!! Jeżeli się orientujecie – pomóżcie! A jeżeli znacie jakieś linki do odpowienich stron to podajcie.. a może jest jakaś online poradnia prawna czy coś w tym stylu???
    Będę czekać na wszelkie uwagi:)
    Z góry dziękuję:)))

    Justyna i Maleństwo 11.09

    #271336

    justyna76

    Re: DUŻY PROBLEM! POMÓŻCIE!

    naprawdę żadna z Was nie wie??:(((((((( bo mnie to strasznie martwi…

    Justyna i Maleństwo 11.09



    #271337

    usianka

    Re: DUŻY PROBLEM! POMÓŻCIE!

    Pytałaś w kąciku dla mamuś? Może tam dziewczyny będą bardziej zorientowane….. Jak widac tutaj 100 osób przeczytało i nikt nie potrafi Ci odpowiedzieć…
    Co do 4 pytania to nie rozumiem problemu…. idziesz na macierzyński, a potem masz prawo do wykorzystania urlopu – nawet jesli zacznie sie juz rok szkolny. chyba że źle zrozumiałam…
    pozdrawiam i zyczę powodzenia 🙂

    Usianka i Bąbelek co chyba będzie babeczką 😉 (9.XI.2003)

    #271338

    kegero

    Re: DUŻY PROBLEM! POMÓŻCIE!

    Poszukaj jeszcze w necie lub idź do prawnika po poradę – w zakresie prawa pracy ciągle coś się zmienia.

    #271339

    jagoda

    Re: DUŻY PROBLEM! POMÓŻCIE!

    Z sieci:
    pyt: Jakie prawa i świadczenia przysługują kobiecie w ciąży, jeżeli firma ogłosi upadłość ? Czy będąc na zwolnieniu lekarskim mogę zostać zwolniona ?

    Pomimo faktu, iż kobiety w ciąży podlegają szczególnej ochronie ,o czym mówią przepisy kodeksu pracy oraz inne akty związane z prawem pracy -zarówno te należące do krajowego obrządku prawnego jak i prawa międzynarodowego poświęconego tej tematyce , a przyjęte przez Polskę -to są sytuacje , które pozwalają na wypowiedzenie umowy o pracę kobietom w ciąży.
    Tu należy się posiłkować art. 177 par. 4 kodeksu pracy, który stanowi:

    Par.4
    Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Pracodawca jest obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę. W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia, pracownicy przysługują świadczenia określone w odrębnych przepisach .Okres pobierania tych świadczeń wlicza się do okresu zatrudnienia , od którego zależą uprawnienia pracownicze.

    [ Odsyłam do ustawy z dnia 25.06 1999 oświadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ,ze szczególnym uwzględnieniem
    rozdziału 6 ]

    Z orzecznictwa wynika, że do zgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę z kobietą w ciąży może dojść jedynie w przypadku całkowitej likwidacji pracodawcy.
    ( uchwała z 28 sierpnia 1981 I PZP 21/81 OSNCP 1982 , z.1,poz. 6 )

    · Tutaj jeszcze zasygnalizuję, że należy zwrócić uwagę ( i to pozostawiam doktrynie) Czy zlikwidowany pracodawca znaczy tyle samo co likwidacja zakładu pracy?

    W sytuacji rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży pracownicy lub jej urlopu macierzyńskiego w związku z ogłoszeniem upadłości lub likwidacji pracodawcy i niemożności zapewnienia jej w tym okresie innego zatrudnienia -pracownicy przysługuje prawo do zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego- art.30 ustep3 ustawy o świadczeniach w razie choroby i macierzyństwa.

    Jeżeli jednak kobieta podlegała z tytułu ciąży ochronie przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy, a powiadomiła o tym pracodawcę po ustaniu tego stosunku , to powinna być przywrócona do pracy, jednakże nie nabywa prawa do wynagrodzenia za okres od ustania stosunku pracy do czasu zawiadomienia pracodawcy.

    Art. 36*1 kodeksu pracy nie stosuje się tutaj, bo przepis dotyczy tylko umowy zawartej na czas nieokreślony !

    Ponadto należy zaznaczyć jeszcze jedną kwestię odnośnie powyższej materii, mianowicie z przepisu art.15 prawa upadłościowego wynika, że data postanowienia sądu o ogłoszeniu upadłości jest dopiero datą ogłoszenia upadłości ,a nie samo ogłoszenie przez pracodawcę o upadłości .

    W dalszej części pozwolę sobie na posiłkowanie się komentarzem prawa pracy.-
    ( K. Jaśkowski , E. Maniewska ).

    W odniesieniu do likwidacji pracodawcy nie ma pełnej jasności – Czy chodzi tu o ogłoszenie likwidacji ( tj. w przypadku upadłości ) Czy o całkowitą likwidację polegającą na zaprzestaniu działalności przez pracodawcę.
    Należy, według autorów powyżej wspomnianego komentarza, opowiedzieć się za pierwszą możliwością .

    Proces likwidacji, podobnie jak upadłość, może trwać przez długi czas i brak jest uzasadnienia dla gorszego traktowania pracowników upadłego pracodawcy .
    Nadto, po zaprzestaniu działalności przez likwidowanego pracodawcę, mogłoby zabraknąć środków finansowych na zaspokojenie roszczeń pracowniczych.

    Także w najnowszym orzecznictwie SN, przyjmuje się , że skoro w kodeksie nie mówi się o „ zlikwidowaniu ‘ pracodawcy, lecz o jego ‘likwidacji ‘- to wystarcza samo zarządzenie likwidacji ( wyrok SN z dnia 24.11.1998, I PKN 455/98 OSNAPiUS 2000 z.1 poz.24 )

    Odszkodowanie w razie niewypłacalności pracodawcy może być wypłacone z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych- art. 6 ustęp 2 pkt. 3 litera G- ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych.
    [ ustawa z dnia 29 grudnia 1993 o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy- w szczególności rozdział 2]

    Poza tym będzie miał ,w omawianej materii , zastosowanie art. 32 kodeksu pracy, w świetle którego :
    Art.32

    Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony jest możliwe, jeżeli spełnione
    zostaną 2 warunki:
    1) jest zawarta umowa na okres dłuższy niż 6 miesięcy,
    2) strony przy jej zawieraniu przewidziały dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem.

    Kwestia ostatnia.
    Kobieta w ciąży przebywająca na zwolnieniu lekarskim-
    ( przy czym należy pamiętać ,że ciąża powinna być stwierdzona świadectwem lekarskim- taki obowiązek przewiduje art. 185 kodeksu pracy par. 1 i związany z tym par.2 tegoż samego artykułu )
    – nie może być zwolniona z pracy w tym okresie, podyktowane jest to nie tylko szczególną ochroną jakiej podlegają kobiety w ciąży, ale również ze względu zapewnienia równych szans pracownikom( kobietom i mężczyznom) .
    W dobie panującej zasady równości (czy też równouprawnienia mężczyzn i kobiet )należy mieć jednak na uwadze ,że na kobiecie spoczywa o wiele więcej obowiązków i można rzec byłoby niemoralne pozbawiać kobiety w ciąży pracy.

    Jagoda i (10 lipca 2003) płeć jeszcze nieznana.

    #271340

    justyna76

    Re: DUŻY PROBLEM! POMÓŻCIE!

    Boże!!!!!!! JAgoda!!!!!!!!!! Ratujesz mnie!!!:)))) Dzięki!!!!!!!!!! Skad Ty wiesz to wszystko???
    Ja dobie to wydrukuje i na spokojnie poczytam bo jak na razie nie wszytsko rouzmiem:)

    OGROMNE DZIĘKI

    Justyna i Maleństwo 11.09



    #271341

    justyna76

    Re: DUŻY PROBLEM! POMÓŻCIE!

    Bardzo, bardzo, bardzo Ci dziękuję za Pomoc!!!:))))))))))

    Justyna i Maleństwo 11.09

    #271342

    koyaga

    Re: DUŻY PROBLEM! POMÓŻCIE!

    Moja koleżanka była w bardzo podobnej sytuacji. Dostała wypowiedzenie zaraz po porodzie, ale to była instytucja państwowa, a nie prywatna, choć myślę, że w tej kwestii prawo jest jedno.

    Pozdrawiamy,
    Aga i Martynka – 15.08.’03.

Postów wyświetlanych: 8 - od 1 do 8 (wszystkich: 8)


Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close