DUŻY PROBLEM! POMÓŻCIE!

Słuchajcie, mam problem! Wczoraj dowiedziałam się, że zakład pracy, w którym pracuję zostaje likwidowany (i to jakoś już teraz). Ja od kilku miesięcy jestem na L4. I teraz szczególy: pracuję w prywatnej firmie (niezbyt przyjaznej pracownikom) i z tego co wiem, jest likwidowana tylko moja szkoła (prywatna) a spółka ( z którą mam podpisaną umowę) ma istnieć nadal. No ale jest likwidowane moje stanowisko pracy. I teraz moje pytania:
– czy może zwolnić mnie już teraz z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia albo odprawą (mam umowę na czas nieokreślony)?
– czy musi z tym poczekać (aby dać mi wypowiedzenie) do porodu czy do końca macierzyńskiego???
– no i w ogóle czu może tak w trybie natychmiastowym dać mi zwolnienie bez żadnej odprawy???
– i jak ma się do tego (to już pytanie do ewentualnych nauczycielek:) moje przedłużenie macierzyńskiego ze wzg. na bycie na L4 w trakcie wakacji???

BARDZO WAS PROSZĘ!!! Jeżeli się orientujecie – pomóżcie! A jeżeli znacie jakieś linki do odpowienich stron to podajcie.. a może jest jakaś online poradnia prawna czy coś w tym stylu???
Będę czekać na wszelkie uwagi:)
Z góry dziękuję:)

Justyna i Maleństwo 11.09

7 odpowiedzi na pytanie: DUŻY PROBLEM! POMÓŻCIE!

  1. Re: DUŻY PROBLEM! POMÓŻCIE!

    naprawdę żadna z Was nie wie??:(((((( bo mnie to strasznie martwi…

    Justyna i Maleństwo 11.09

    • Re: DUŻY PROBLEM! POMÓŻCIE!

      Pytałaś w kąciku dla mamuś? Może tam dziewczyny będą bardziej zorientowane….. Jak widac tutaj 100 osób przeczytało i nikt nie potrafi Ci odpowiedzieć…
      Co do 4 pytania to nie rozumiem problemu…. idziesz na macierzyński, a potem masz prawo do wykorzystania urlopu – nawet jesli zacznie sie juz rok szkolny. chyba że źle zrozumiałam…
      pozdrawiam i zyczę powodzenia 🙂

      Usianka i Bąbelek co chyba będzie babeczką 😉 (9.XI.2003)

      • Re: DUŻY PROBLEM! POMÓŻCIE!

        Poszukaj jeszcze w necie lub idź do prawnika po poradę – w zakresie prawa pracy ciągle coś się zmienia.

        • Re: DUŻY PROBLEM! POMÓŻCIE!

          Z sieci:
          pyt: Jakie prawa i świadczenia przysługują kobiecie w ciąży, jeżeli firma ogłosi upadłość? Czy będąc na zwolnieniu lekarskim mogę zostać zwolniona?

          Pomimo faktu, iż kobiety w ciąży podlegają szczególnej ochronie,o czym mówią przepisy kodeksu pracy oraz inne akty związane z prawem pracy -zarówno te należące do krajowego obrządku prawnego jak i prawa międzynarodowego poświęconego tej tematyce, a przyjęte przez Polskę -to są sytuacje, które pozwalają na wypowiedzenie umowy o pracę kobietom w ciąży.
          Tu należy się posiłkować art. 177 par. 4 kodeksu pracy, który stanowi:

          Par.4
          Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Pracodawca jest obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę. W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia, pracownicy przysługują świadczenia określone w odrębnych przepisach.Okres pobierania tych świadczeń wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

          [ Odsyłam do ustawy z dnia 25.06 1999 oświadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, ze szczególnym uwzględnieniem
          rozdziału 6 ]

          Z orzecznictwa wynika, że do zgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę z kobietą w ciąży może dojść jedynie w przypadku całkowitej likwidacji pracodawcy.
          ( uchwała z 28 sierpnia 1981 I PZP 21/81 OSNCP 1982, z.1,poz. 6 )

          · Tutaj jeszcze zasygnalizuję, że należy zwrócić uwagę ( i to pozostawiam doktrynie) Czy zlikwidowany pracodawca znaczy tyle samo co likwidacja zakładu pracy?

          W sytuacji rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży pracownicy lub jej urlopu macierzyńskiego w związku z ogłoszeniem upadłości lub likwidacji pracodawcy i niemożności zapewnienia jej w tym okresie innego zatrudnienia -pracownicy przysługuje prawo do zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego- art.30 ustep3 ustawy o świadczeniach w razie choroby i macierzyństwa.

          Jeżeli jednak kobieta podlegała z tytułu ciąży ochronie przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy, a powiadomiła o tym pracodawcę po ustaniu tego stosunku, to powinna być przywrócona do pracy, jednakże nie nabywa prawa do wynagrodzenia za okres od ustania stosunku pracy do czasu zawiadomienia pracodawcy.

          Art. 36*1 kodeksu pracy nie stosuje się tutaj, bo przepis dotyczy tylko umowy zawartej na czas nieokreślony !

          Ponadto należy zaznaczyć jeszcze jedną kwestię odnośnie powyższej materii, mianowicie z przepisu art.15 prawa upadłościowego wynika, że data postanowienia sądu o ogłoszeniu upadłości jest dopiero datą ogłoszenia upadłości,a nie samo ogłoszenie przez pracodawcę o upadłości.

          W dalszej części pozwolę sobie na posiłkowanie się komentarzem prawa pracy.-
          ( K. Jaśkowski, E. Maniewska ).

          W odniesieniu do likwidacji pracodawcy nie ma pełnej jasności – Czy chodzi tu o ogłoszenie likwidacji ( tj. w przypadku upadłości ) Czy o całkowitą likwidację polegającą na zaprzestaniu działalności przez pracodawcę.
          Należy, według autorów powyżej wspomnianego komentarza, opowiedzieć się za pierwszą możliwością.

          Proces likwidacji, podobnie jak upadłość, może trwać przez długi czas i brak jest uzasadnienia dla gorszego traktowania pracowników upadłego pracodawcy.
          Nadto, po zaprzestaniu działalności przez likwidowanego pracodawcę, mogłoby zabraknąć środków finansowych na zaspokojenie roszczeń pracowniczych.

          Także w najnowszym orzecznictwie SN, przyjmuje się, że skoro w kodeksie nie mówi się o „ zlikwidowaniu ‘ pracodawcy, lecz o jego ‘likwidacji ‘- to wystarcza samo zarządzenie likwidacji ( wyrok SN z dnia 24.11.1998, I PKN 455/98 OSNAPiUS 2000 z.1 poz.24 )

          Odszkodowanie w razie niewypłacalności pracodawcy może być wypłacone z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych- art. 6 ustęp 2 pkt. 3 litera G- ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych.
          [ ustawa z dnia 29 grudnia 1993 o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy- w szczególności rozdział 2]

          Poza tym będzie miał,w omawianej materii, zastosowanie art. 32 kodeksu pracy, w świetle którego :
          Art.32

          Wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony jest możliwe, jeżeli spełnione
          zostaną 2 warunki:
          1) jest zawarta umowa na okres dłuższy niż 6 miesięcy,
          2) strony przy jej zawieraniu przewidziały dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem.

          Kwestia ostatnia.
          Kobieta w ciąży przebywająca na zwolnieniu lekarskim-
          ( przy czym należy pamiętać,że ciąża powinna być stwierdzona świadectwem lekarskim- taki obowiązek przewiduje art. 185 kodeksu pracy par. 1 i związany z tym par.2 tegoż samego artykułu )
          – nie może być zwolniona z pracy w tym okresie, podyktowane jest to nie tylko szczególną ochroną jakiej podlegają kobiety w ciąży, ale również ze względu zapewnienia równych szans pracownikom ( kobietom i mężczyznom).
          W dobie panującej zasady równości (czy też równouprawnienia mężczyzn i kobiet )należy mieć jednak na uwadze,że na kobiecie spoczywa o wiele więcej obowiązków i można rzec byłoby niemoralne pozbawiać kobiety w ciąży pracy.

          Jagoda i (10 lipca 2003) płeć jeszcze nieznana.

          • Re: DUŻY PROBLEM! POMÓŻCIE!

            Boże!!!!!!! JAgoda!!!!!!!!!! Ratujesz mnie!!!:) Dzięki!!!!!!!!!! Skad Ty wiesz to wszystko???
            Ja dobie to wydrukuje i na spokojnie poczytam bo jak na razie nie wszytsko rouzmiem:)

            OGROMNE DZIĘKI

            Justyna i Maleństwo 11.09

            • Re: DUŻY PROBLEM! POMÓŻCIE!

              Bardzo, bardzo, bardzo Ci dziękuję za Pomoc!!!:)

              Justyna i Maleństwo 11.09

              • Re: DUŻY PROBLEM! POMÓŻCIE!

                Moja koleżanka była w bardzo podobnej sytuacji. Dostała wypowiedzenie zaraz po porodzie, ale to była instytucja państwowa, a nie prywatna, choć myślę, że w tej kwestii prawo jest jedno.

                ,
                Aga i Martynka – 15.08.’03.

                Znasz odpowiedź na pytanie: DUŻY PROBLEM! POMÓŻCIE!

                Dodaj komentarz

                Angina u dwulatka

                Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                Czytaj dalej →

                Mozarella w ciąży

                Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                Czytaj dalej →

                Ile kosztuje żłobek?

                Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                Czytaj dalej →

                Dziewczyny po cc – dreny

                Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                Czytaj dalej →

                Meskie imie miedzynarodowe.

                Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                Czytaj dalej →

                Wielotorbielowatość nerek

                W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                Czytaj dalej →

                Ruchome kolano

                Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                Czytaj dalej →
                Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                Logo
                Enable registration in settings - general