Dwu jezykowosc dziecka – temat dla rodzicow za granica

Z mezem mowimy do siebie po polsku, ale mieszkamy w innym kraju. Zastanawia mnie, jak rodzice ktorzy mowia w jednym jezyku a mieszkaja za granica ucza mowic swoje dzieci. Ja narazie planuje mowic do niego w dwoch jezykach ale sadze, ze ten tutejszy sobie przyswoi szybko a z domu wyniesie polski i ang. jesli ktos ma z tym jakies doswiadczenia, komentarze lub propozycje to jestem ich bardzo ciekawa.
pozdrawiam 🙂

28 odpowiedzi na pytanie: Dwu jezykowosc dziecka – temat dla rodzicow za granica

  1. Co prawda mnie temat nie dotyczy bo nie mieszkam za granicą.Ale wydaje mi sie,że jeśli w domu mówicie z męzem po polsku to tak jak napisałaś język ojczysty przynajmniej w mowie wyniesie z domu.
    Język obowiazujący w danym kraju szybko przyswoi..chociażby przez media i życie codzienne.. Ale żeby jakoś maleństwu ułatwić tą naukę to też chyba trzeba mówić w jezyku ktory ma byc przyswojony.
    My mieszkamy w Polsce.. Ale od małego mówiłam do Natali w dwóch językach…takie dziecko migiem wszystko łapie>)

    Powodzenia

    • Mój mąż jest obcokrajowcem, mieszkamy w Polsce. Chociaż zna on język polski bardzo dobrze, to na codzień rozmawiamy w domu tylko w jego języku ojczystym. Z dziećmi również, od urodzenia. Ja sama też nie mówiłam do dzieci po polsku, przynajmniej na początku (oczywiście zdarzały się sytuacje, kiedy byliśmy w towarzystwie mówiącym po polsku, nie wydziwiałam wtedy i też przechodziłam na polski). Czytaliśmy sporo na ten temat i jest naprawdę mnóstwo różnych teorii, często wzajemnie się wykluczających. Syn na początku nie mówił po polsku, ale ciągle miał z językiem kontakt (spotkania z rodziną, z dziećmi na podwórku, w końcu radio, telewizja też po polsku) i z czasem zaczął mówić bardzo ładnie. Odkąd poszedł do przedszkola, pod względem mowy w języku polskim wyrównał się z innymi dziećmi tylko polskojęzycznymi. Teraz ma 4,5 roku i mówi swobodnie w obu językach, nie mieszając ich. Czasem zdarza się, że podczas wspólnej rozmowy odpowiada mi po polsku, a tacie w jego języku. Z córką postępujemy tak samo.
      Wydaje mi się jednak, że musi być jakiś system i konsekwencja. Jeśli nie chcesz, nie musisz w ogóle mówić do dziecka w obcym języku, bo jeśli naturalne środowisko jest obcojęzyczne, to ono i tak się tego języka nauczy. Albo wymyśl sobie, w jakich sytuacjach czy momentach bedziesz mówić w jednym, a w jakich w drugim języku. Wydaje mi się, że jak będą się przeplatały zdania jednego i drugiego języka, dziecko może potraktować je jak jeden język. Ale to tylko moje spekulacje:)

      • my rozwniez mieszkamy za granica.wyjechalismy jak kuba jeszcze byl za maly na mowienie a tu chodzil do przedszkola troche i szczerze mowiac troche sie zamotal.
        ale teraz juz fajnie gada. Najsmieszniej jest jak miesza w zdaniu 2 jezyki.
        w domu mowimy po polsku,niedlugo idzie na fulltime do przedszkola i sila rzeczy nauczy sie dobrze drugiego.
        widze jak dzieci kolezanek,martwia sie raczej o ojczysty jezyk,bo dzieci maja problemy z wyslowieniem,a przy starszych ciezko im sie nauczyc polskiej gramatyki,ortografii.
        nie martw sie o dzieciaczka.bedzie mowil w dwoch jezykach z akcentem w kazdym z nich.

        • Zamieszczone przez sefora
          Z mezem mowimy do siebie po polsku, ale mieszkamy w innym kraju. Zastanawia mnie, jak rodzice ktorzy mowia w jednym jezyku a mieszkaja za granica ucza mowic swoje dzieci. Ja narazie planuje mowic do niego w dwoch jezykach ale sadze, ze ten tutejszy sobie przyswoi szybko a z domu wyniesie polski i ang. jesli ktos ma z tym jakies doswiadczenia, komentarze lub propozycje to jestem ich bardzo ciekawa.
          pozdrawiam 🙂

          Logopeda mojej corki twierdzi, ze rodzice powinni rozmawiac z dzieckiem w jezyku ojczystym ( w domu). Angielskiego nauczy sie ono czy to w przedszkolu czy szkole bardzo szybko.

          • dzieki dziewczyny, ciekawe porady. ja osobiscie sie boje zeby z moim dzieckiem nie bylo tak jak z mlodzieza z ktora mialam kiedys do czynienia w stanach. rodzice prosto z polski, dziecko urodzone juz w stanach i ich polski byl po prostu tragiczny. prawie nie udalo sie z nimi porozumiec. czy ci rodzice w ogole z nim nie rozmawiali? ja bym chciala moc z moim synem rozmawiac kiedys swobodnie po polski jednak, zeby to dla niego bylo naturalne. mam nadzieje, ze jak od malego bedziemy tak mowic do niego po polsku to bedzie mowil ladnie..

            • mi dawno temu ktoś poradził, żeby najpierw uczyć dziecko języka, z którym będzie w przyszłości miało mniej kontaktu

              • “uczyć” jezyka to dziwnie brzmi.dziecko przebywajac w innym kraju sila rzeczy ebdzie znalo jezyk,a jesli w domu normalnie uzywa sie polskiego to i polski bedzie umialo.
                niektore slowa latwiej wymowic w innym jezyku jednak i u nas tak ejst.trudne po polsku slowa sa dla mlodego latwiejsze po angielsku wiec nie poprawiamy go na sile.i tak bedzie mowil w 2 jezykach i tak

                • Od urodzenia mowilismy do dzieci w jezyku polskim. Tym jezykiem zaczynaly mowic, z angielskim mialy stycznosc przez tv,bajki,kolegow na podworku. Starszy syn jezyk angielski zalapal doslownie 3 m-ce przed pojsciem do zerowki,a po nastepnych kilku miesiacach angielski wzial gore nad polskim. My mowimy do niego po polsku, a on odpowiada po angielsku. Teraz trzeba go zmuszac zeby cos powiedzial po polsku.On dobrze wie, ze my rozumiemy angielski i wykorzystuje to. Chodzi do polskiej szkoly,uczy sie czytac i pisac. Pisanie idzie mu niezle ale czytanie to dramat. Myli mu sie wymowa polska z angielska.
                  Dziewczyny sa dwujezyczne dzieki bratu, choc one chetnie jeszcze mowia po polsku (jeszcze nie zaczely szkoly).
                  Wedlug mnie jesli zalezy Ci na jezyku polskim, mow do dzieci po polsku.Jezyk lokalny zalapia bez problemu. Potem bedziesz miec taki problem jak ja, co zrobic zeby nie zapomnialy polskiego??

                  • Zamieszczone przez sefora
                    Z mezem mowimy do siebie po polsku, ale mieszkamy w innym kraju. Zastanawia mnie, jak rodzice ktorzy mowia w jednym jezyku a mieszkaja za granica ucza mowic swoje dzieci. Ja narazie planuje mowic do niego w dwoch jezykach ale sadze, ze ten tutejszy sobie przyswoi szybko a z domu wyniesie polski i ang. jesli ktos ma z tym jakies doswiadczenia, komentarze lub propozycje to jestem ich bardzo ciekawa.
                    pozdrawiam 🙂

                    marta – 6 lat. w domu po polsku, dodatkowo polskie ksiazki, polskie bajki, polskie ksiazki na cd wlaczane tuz przed snem i w czasie zabawy, muzyka dzieciowa po polsku (domisiaki, fasolki itp) mowi swietnie.
                    angielski chwycila w 2-3 misiace, kiedy poszla do przedszkola (2,5 roku)

                    tymo – 2 lata. narazie ma opanowane jakies 20 slow i jest to polsko-angielski zlepek niestety. ale ciesze sie, ze wogole gada, bo idzie nam to dosc opornie.

                    • Bo co zauwazylam to dwujezezyczne dzieci pozniej zaczynaja mowic.
                      widze to na przykladzie wilu kolezanek ktore maja dzieciaczki w podobnym wieku.
                      i wszystkie mowia w dwoch jezykach na raz,jedni tylko maja problem,bo poslali mala do przedszkola gdy ta jeszcze nie zaczelam mowic i teraz wlasnie ucza ja po polsku mowic,ale widac juz ze rozroznia o co tu chodzi i w domu jak zaczyna mowic po ang,rodzice ja poprawiaja i mowi po polsku a w przedszkolu po angielsku.
                      hmm tak piszecie i sie zastanawiam ja to bedzie pozniej.
                      Kuba nie ma 3 lat jeszcze wiec gada sobie fajnie,ale w sumie dziadkom juz ciezko go zrozumiec.
                      ma angielskich kolegow,angielskie bajki.
                      tu chyba by mozna gadac i gadac o tym.mlody na poczatku nie chcial po angielsku bajek a teraz bez roznicy,bo zaczal rozumiec.
                      ale dobrze posluchac doswiadczen innych

                      • U nas w domu sa tez sa dwa jezyki.Z ojcem Matilda rozmawia po francusku, ze mna oczywiscie po polsku. Swietnie sobie radzi w obu jezykach,choc od jakiegos czasu,bawiac sie sama ze soba,gada po francusku a kiedys robila to po polsku. Chcialabym bardzo, zeby dobrze znala polski ale co z tego wyjdzie zobaczymy.

                        • u nas jest tak że z mężem rozmawiam po angielsku i trochę po polsku,do małej mówię po polsku i trochę po angielsku 🙂 bardzo chciałabym aby mała znała super ang i polski i też zastanawiałam się czy ta dwujęzycznośc nie zaszkodzi małej w kontaktach z dziecmi

                          • Witam:)
                            My w domu mamy jeszcze bardziej skomplikowana sytuacje, tzn. nasza corcia bedzie trzyjezyczna:) Ja Polka, maz Rosjanin, a mieszlkamy w Grecji
                            Nie wiem jak to bedzie pozniej, teraz Zoja slyszy 3 jezyki. Nie wyobrazam sobie, ze nie bedzie znala polskiego i nie dogada sie ze swoim licznym kuzynostwem. Z drugiej strony, u nas w domu kroluje rosyjski, a w pracy i na ulicy grecki…wiec badz tu czlowieku madry
                            Ja zawsze lubilam uczyc sie jezykow obcych i przychodzilo mi to dosc latwo. Mam nadzieje, ze corka odziedziczy po mnie te zdolnosci:)

                            • Zamieszczone przez irena
                              Od urodzenia mowilismy do dzieci w jezyku polskim. Tym jezykiem zaczynaly mowic, z angielskim mialy stycznosc przez tv,bajki,kolegow na podworku. Starszy syn jezyk angielski zalapal doslownie 3 m-ce przed pojsciem do zerowki,a po nastepnych kilku miesiacach angielski wzial gore nad polskim. My mowimy do niego po polsku, a on odpowiada po angielsku. Teraz trzeba go zmuszac zeby cos powiedzial po polsku.On dobrze wie, ze my rozumiemy angielski i wykorzystuje to. Chodzi do polskiej szkoly,uczy sie czytac i pisac. Pisanie idzie mu niezle ale czytanie to dramat. Myli mu sie wymowa polska z angielska.
                              Dziewczyny sa dwujezyczne dzieki bratu, choc one chetnie jeszcze mowia po polsku (jeszcze nie zaczely szkoly).
                              Wedlug mnie jesli zalezy Ci na jezyku polskim, mow do dzieci po polsku.Jezyk lokalny zalapia bez problemu. Potem bedziesz miec taki problem jak ja, co zrobic zeby nie zapomnialy polskiego??

                              U mojego kuzyna było identycznie – w pewnym momencie był bunt (około 7-8 r.ż.) i dziewczyny zaczeły mówić tylko w języku angielskim, teraz jako nastolatki nie garną sie do polskiego, mają trudność w werbalizacji myśli po polsku a ich wymowa jest fatalna, pomimo, że rodzice mówili po polsku w domu.

                              • Zamieszczone przez dagi
                                Logopeda mojej corki twierdzi, ze rodzice powinni rozmawiac z dzieckiem w jezyku ojczystym ( w domu). Angielskiego nauczy sie ono czy to w przedszkolu czy szkole bardzo szybko.

                                Zgadzam się. U nas pedagodzy też tak mówią.
                                Mieszkamy w Szkocji w UK, Marysia 2 lata chodziła do przedszkola, od 2 dni chodzi do szkoły. W domu rozmawiamy tylko po polsku, angielskiego uczyła się w przedszkolu, teraz w szkole. Radzi juz sobie nieźle, mimo iż nie jest jedyną Polką w klasie (w przedszkolu tez nie była).

                                • Ja mowie do corki po polsku maz po francusku….w zlobku po francusku!¨Jak narazie jestem dumna,bo zaczyna powtarzac niektore slowa(a raczej koncowki..typu mleko=koko)po polsku!!!!ale podejrzewam, ze i tak francuski wezmie gore,bo mieszkamy we francusko-jezycznej czesci Szwajcarji, zlobek,szkola itp wszystko po francusku!żle mam nadzieje, ze bede umiala byc konsekwentna i bedzie mowila,czytala i pisala po polsku!!¨To dla mnie bardzo wazne…Dobrze, ze mam tu kolezanki -Polki z malymi dziecmi wiec mysle, ze troche pomoze jak Nella bedzie sie z nimi spotykac..
                                  Tak jak ktoras pisala..sa okresy buntu,kiedy dziecko nie chce mowic w jakims jezyku bo w drugim mu latwiej..zwlaszcza jak sie zorientuje, ze ja tez mowie po francusku..
                                  Pewnie nie bedzie chwilami latwo… Ale wiem, ze sie da… Tu jesz mnostwo rodzin 2,3 jezycznych i dzieci swietnie sobie daja rade…sama opiekowalam sie kiedys dziewczynka,tora do taty mowila po wlosku,do mamy po hiszpansku a do mnie po francusku!Ona dopasowywala sobie jezyk do osoby…czasami mylila slowa.. Ale ogolnie byla szlo jest niezle!!

                                  • Wlasnie chciałabym z moim synem mówić po polsku, bo pomimo tego ze nie jest to mój najsprawniejszy język (myśle po angielsku), jest mi on najbliższy. Mieszkamy w kraju gdzie używa się hebrajskiego i chyba w tym jezyku będzie się synkowi najłatwiej mówić. Ale tez chciałabym żeby ang się ode mnie nauczył.. Zobaczymy. Na razie i tak tylko popiskuje wiec jeszcze trochę czasu mam 😉

                                    • u nas jest nieco inna sytuacja,
                                      my mieszkamy w Polsce, oboje jesteśmy Polakami, ale ja mówię do syna w języku niemieckim.
                                      dlaczego? mamy sporo rodziny mieszkającej w Niemczech, kuzynostwo Tomka mówi tylko po niemiecku, często ich odwiedzamy i chciałabym, aby dzieci swobodnie mogły się dogadywać,
                                      drugi powód, że dziecko będzie później w szkole miało lżej.. 😉
                                      ale co zauważyłam? że np. jak jesteśmy w centrum handlowym, to ludzie dziwacznie na nas patrzą, ze ja z mężem po polsku a do dziecka po niemiecku :p

                                      • Zamieszczone przez sefora
                                        dzieki dziewczyny, ciekawe porady. ja osobiscie sie boje zeby z moim dzieckiem nie bylo tak jak z mlodzieza z ktora mialam kiedys do czynienia w stanach. rodzice prosto z polski, dziecko urodzone juz w stanach i ich polski byl po prostu tragiczny. prawie nie udalo sie z nimi porozumiec. czy ci rodzice w ogole z nim nie rozmawiali? ja bym chciala moc z moim synem rozmawiac kiedys swobodnie po polski jednak, zeby to dla niego bylo naturalne. mam nadzieje, ze jak od malego bedziemy tak mowic do niego po polsku to bedzie mowil ladnie..

                                        Po polsku i tylko po polsku!
                                        Mam kolezanki, ktore nie mowia do dzieci po polsku, bo mieszkaja w krajach mezow i mowia w tymze jezyku i tak im latwiej po prostu… Blad!

                                        My jestesmy mieszana rodzina, mieszkamy w kraju trzecim. Corki, lat 7 i 5, mowia komunikatywnie w trzech jezykach: moim (ich pierwszy i najwazniejszy jezyk), meza i kraju, w ktorym mieszkamy. Wczesniej mieszkalismy w Czechach i najstarsza rowniez po czesku klepala niezle, teraz zapomniala i nie chce mowic, ale mysle ze szybko by odrobila zaleglosci.

                                        Rada dla Ciebie to uczyc dziecko swojego jezyka. Jezyka kraju, w ktorym mieszka nauczy sie bardzo szybko poza domem. Moje panny bulgarski zalapaly w 2 miesiace! Mowia duzo lepiej niz ja, a ja dwa lata chodze na lekcje…

                                        Jeszcze taka dygresja. Mlodsza miala spore problemy z hiszpanskim (jezyk meza). Wyslalismy ja na miesiac do hiszpanii i problem sie rozwiazal. Dzieci chlona jak gabka.

                                        • Zamieszczone przez aga0411
                                          u nas jest nieco inna sytuacja,
                                          my mieszkamy w Polsce, oboje jesteśmy Polakami, ale ja mówię do syna w języku niemieckim.
                                          dlaczego? mamy sporo rodziny mieszkającej w Niemczech, kuzynostwo Tomka mówi tylko po niemiecku, często ich odwiedzamy i chciałabym, aby dzieci swobodnie mogły się dogadywać,
                                          drugi powód, że dziecko będzie później w szkole miało lżej.. 😉
                                          ale co zauważyłam? że np. jak jesteśmy w centrum handlowym, to ludzie dziwacznie na nas patrzą, ze ja z mężem po polsku a do dziecka po niemiecku :p

                                          Jestem bardzo ciekawa, czy Ci to wyjdzie. Czy dziecko w pewnej chwili sie nie zorientuje, ze Ty swietnie po Polsku rozumiesz i po prostu nie zacznie po polsku do Ciebie mowic… Ile synek ma lat?

                                          Znasz odpowiedź na pytanie: Dwu jezykowosc dziecka – temat dla rodzicow za granica

                                          Dodaj komentarz

                                          Angina u dwulatka

                                          Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                                          Czytaj dalej →

                                          Mozarella w ciąży

                                          Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                                          Czytaj dalej →

                                          Ile kosztuje żłobek?

                                          Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                                          Czytaj dalej →

                                          Dziewczyny po cc – dreny

                                          Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                                          Czytaj dalej →

                                          Meskie imie miedzynarodowe.

                                          Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                                          Czytaj dalej →

                                          Wielotorbielowatość nerek

                                          W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                                          Czytaj dalej →

                                          Ruchome kolano

                                          Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                                          Czytaj dalej →
                                          Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                                          Logo
                                          Enable registration in settings - general