gdzie mam szukac opiekunki?

Bardzo prosze o pomoc w sprawie opiekunki!!!
Bede niestety zumszona do znalezienia obcej osoby do zajęcia sie moją Małą…. 🙁
Zycie to nie bajka….:(
Powiedzcie mi gdzie mam szukac? Czy sa jakies agencje?
Miejsca gdzie powinnam pytac….
Pomocy!!

I ile za godzine powinnam jej zaproponowac? (chodzi o wynagrodzenie)

Gosia i księżniczka Sara ur 23.09.02

11 odpowiedzi na pytanie: gdzie mam szukac opiekunki?

  1. Re: gdzie mam szukac opiekunki?

    My daliśmy ogłoszenie do gazety (Dziennika Polskiego) i…. musiałem wyłączyć telefon bo dzwonił bez przerwy – nie liczyłem ale odebranych telefonów i odsłuchanych wiadomości było grubo ponad 100. Co parę godzin odsłuchuję wiadomości z poczty głosowej i oddzaniam (staram się dzwonić do wszystkich).
    Moja rada: włącz pocztę głosową w TPSA (tel. 9426) i zostaw komunikat z istotnymi informacjami – wiek dziecka, miejsce, godziny i dni w tygodniu na które potrzebujesz opiekunki, a także wymagania (np. doświadczenie, referencje, nie palenie etc). Następnie daj ogłoszenie do gazety, wydaje mi się, że lokalne są najlepsze (znajomi dali do Wyborczej i oddzew był bardzo mały, widocznie opiekunki do dzieci nie czytają tej gazety). Oczywiście telefon wyłącz z gniazdka dzień wcześniej – mnie jakaś babka zbudziła o 6.15 rano!
    Ponieważ poszukujemy osoby z doświadczeniem w opiece nad tak małymi dziećmi jak Zosia (7 miesięcy), poprawnie mówiących (Zosia będzie uczyła się mówić od opiekunki!) oraz kontaktu do osób mogących udzielić referencji więc kobiet, z którymi umawiamy się na osobiste rozmowy jest w sam raz (robimy 2 spotkania dziennie).
    Co do stawki – są zróżnicowane w zależności od miasta, prócz tego możesz płacić za przepracowane godziny, bądź za tydzień czy miesiąc…
    My chcemy płacić stawkę miesięczną, odliczając przy tym dłuższe przerwy (np. dłuższy urlop, dłuższe wizyty babci…).
    Do agencji jakoś nie jestem przekonany. Na pewno coś tam zarobią a tak naprawdę nie gwarantują niczego.
    Mam nadzieję, że trochę pomogłem.
    Powodzenia!
    Marek i Zosia (30.03.03)

    • Re: gdzie mam szukac opiekunki?

      Możesz szukać pocztą pantoflową, lecz taka metoda może zająć sporo czasu, a na pewno zależy Ci na tym, żeby Sara jak najkrócej była u dziadków 😉
      Jeśli zdecydowałabyś się na ogłoszenie, to sprecyzuj w nim dokładnie wszystkie wymagania co do opiekunki, żeby od razu wyeliminować przypadkowe osoby.
      Mimo wszystko pytaj osoby, które znasz, niech pyta Twoja teściowa… może znajdziesz kogoś “z polecenia”
      Życzę CI powodzenia!

      Maja z Natalką (ROCZEK!!!)

      • Re: gdzie mam szukac opiekunki?

        Rzeczywiście poczta pantoflowa bywa niezła ale u nas była nieskuteczna 🙁 zresztą znajomi mają opiekunkę znalezioną tą drogą i nie są zachwyceni.
        Niestety z ogłoszenia dzwonią także osoby przypadkowe – po prostu jest wysokie bezrobocie i trudno się tym ludzom dziwić.
        Marek i Zosia (30.03.03)

        • Re: gdzie mam szukac opiekunki?

          A mi mi się wydawalo ze przez ogloszenie nie przyjdzie nikt godny zaufania, tylko jakies niedoswiadczone osoby nie mające pracy. Ktore myslą ze to jest lekka robota bo w sumie nic nie trzeba robic….. A kase sie bierze.
          Referencje mozna łatwo sfabrykowac…..
          Boje sie takich ludzi brac….
          Nie ma innych mozliwosci??

          Gosia i księżniczka Sara ur 23.09.02

          • Re: gdzie mam szukac opiekunki?

            To juz wypróbowalam…bez skutków! 🙁

            Gosia i księżniczka Sara ur 23.09.02

            • Re: gdzie mam szukac opiekunki?

              Oczywiście w większości zgłaszają się osoby szukające jakiejkolwiek pracy. Ale jakieś 10% dzwoniących to osoby dość sensowne, z których można skonstruować “krótką listę”. Jeśli nie będziesz odbierać telefonów tylko odsłuchiwać pocztę głosową to odsetek sensownych zgłoszeń rośnie – po prostu osoby, które są niepoważne zwykle się nie nagrywają. Musisz nagrać tylko odpowiedni komunikat.
              Ja będę sprawdzał referencje dzoniąc do poprzednich rodziców. Myślę jednak, że kłamstwa grubymi nićmi szyte wydadzą się po paru prostych pytaniach (wiek dziecka, okres opieki, płeć, godziny pracy).
              Jeśli uważasz, że agencja jest pewniejsza, po prostu spróbuj. Tylko nie czuj się zwolnona z obowiązku sprawdzenia takiej osoby i jej referencji (nie sądzę, by agencja jakoś szczegółowo i dogłebnie sprawdzała kandydatki).
              Napiszę więcej za jakiś czas, teraz Zosia zaczęła się denerwować 🙂
              Pozdrawiam
              Marek i Zosia (30.03.03)

              • Re: gdzie mam szukac opiekunki?

                Hej,

                Opiekunka do dziecka to, wierz mi, lepsze i zdrowsze rozwiazanie od dziadkow opiekujacych sie wnukami. Nie bedziecie nikogo o nic prosic, to oni beda prosic, zeby z Sara posiedziec.

                Rozwies ogloszenia w poblizu swojego domu – osobe mieszkajaca blisko latwiej sprawdzic, no i odejdzie problem ze spoznianiem sie. Poczta pantoflowa tez jest ok – my tak znalezlismy nasza Ciocie, ale ile sie naszukalismy…

                Przygotuj sobie liste pytan. Zastanow sie, jak bedziesz placic, czego oczekujesz od opiekunki.

                Poza tym wazne jest, by dobrze mowila po polsku, tzn ladnie, bo m in od niej Sara bedzie sie uczyc polskiego. No i musi Tobie pasowac, zebyscie sie dobrze dogadywaly, zebys nie czula sie przy niej skrepowana. Z doswiadczenia wiem, ze lepiej dluzej szukac i trafic na odpowiednia niz zatrudnic pierwsza, jaka sie trafi.

                Ja polecam pania po 50.

                Musze konczyc, jak masz pytania, chetnie Ci pomoge. Liste moich pytan tez moge udostepnic.

                Ag

                • Re: gdzie mam szukac opiekunki?

                  Napiszę jeszcze, na co my zwracamy uwagę:
                  1. Czy kandydatka nie zaczyna rozmowy od pieniędzy (wprost – z pytaniem “jaka stawka?” albo np. no bo muszę sobie dorobić, bo trudna sytuacja)
                  2. Jak mówi – czy nie sepleni, czy mówi poprawnie (dziecko uczy się mówić od opiekunki)
                  3. Osoby, za które dzwoni mama raczej skreślamy (są niesamodzielne)
                  4. Nie bierzemy pod uwagę ofert typu zabieranie dziecka do domu opiekunki (całkowity brak kontroli!)
                  5. Z rezerwą podchodzimy do osób z małymi dziećmi (np. w przedszkolu). Gdy dziecko opiekunki zachoruje, wtedy zajmie się swoim. My musimy wtedy ratować się urlopem, co nie zawsze jest możliwe. Ponadto zawsze jest problem chorób dziecięcych. Takich osób nie skreślamy, pytamy jednak, co w takiej sytuacji kandydatka zamierza zrobić
                  6. Zawsze pytamy o to, co dana osoba robiła, zanim zaczęła zajmować się dziećmi – to bardzo wiele mówi o człowieku
                  7. Na spotkaniu zwróć uwagę na schludność, czy kobieta myje ręce, zwłaszcza jeżeli chce dotknąć Sarę (niestety to rzadka zaleta – podczas naszych rozmów zdarzyło się to 1 RAZ).
                  8. Zwróć uwagę, jak opowiada o swoich podopiecznych, czy była prawdziwą nianią czy tylko osobą do przechowywania dzieci.
                  9. Jeżeli zamierzasz kogoś zatrudnić, porozmawiaj koniecznie z rodzicami poprzednich dzieci, oprócz sprawdzenia “zgodności zeznań” spróbuj dowiedzieć się, na co oni zwracali szczególną uwagę (jednych interesuje tylko fizyczne bezpieczeństwo dzieci, innych także rozwój intelektualny i emocjonalny).
                  10. My bezwzględnie eliminujemy osoby palące (także te “nie przy dzieciach” albo “tylko w chwili stresu”) – zwykle takie opiekunki palą w czasie spacerów.
                  11. Raczej nie chcemy osób małomównych (zwykle nie mówią do dziecka). Już lepsza jest jakaś strasznie męcząca gaduła.
                  12. Pytanie, które zadajemy na koniec (przed rozmową o pieniądzach) – “czy śpiewa pani piosenki dzieciom, czy czyta książeczki?”, ponieważ zwykle odpowiedź jest twierdząca, pytamy o tytuły piosenek. Tu często następuje konsternacja 🙂 No a nam zależy na tym, by mówić do Zosi i śpiewać jej piosenki, bo na razie gaduła z niej straszna i nie chcemy by to się nagle urwało.
                  13. jest feralna więc pomijam 🙂
                  14. Spróbuj wyłapać, czy kandydatka będzie stosować się do twoich poleceń mimo, że ma inne poglądy na jakiś temat czy zrobi po swojemu, najlepiej zadając pytanie np. o zabawy w piaskownicy (znajomi “przesłuchując” kandydatkę usłyszeli, że ona i tak prowadziła dziecko do piaskownicy mimo, że rodzice zabraniali).
                  15. Postaraj się sprawdzić, na ile kandydatka jest otwarta na krytykę, twoje zalecenia. Jeśli będzie się obrażać o byle co to współpraca będzie nieco nerwowa…
                  16. Zastanów się, co cię może denerwować u osoby, z którą chcąc – niechcąc dzielisz mieszkanie. To jest sprawa drugorzędna ale przy dłuższej współpracy może być uciążliwa.
                  17. Sprawdź, jak długo opiekunka zamierza u ciebie pracować np. jeżeli dzwonią studentki wtedy pytam, co planują robić na wakacjach. Osoby młode pytam o wymarzoną pracę (gdy taka się pojawi, pewnie zwieją). Osoby bezrobotne przed emeryturą czasem mogą uciec nawet do bardzo ciężkiej i niewdzięczej pracy, byle dociągnąć do emerytury 🙁 Nie pytam natomiast młodych dziewczyn, czy planują zajść w ciążę – uważam, że takie pytanie jest nie fair.
                  No to tyle “złotych rad”, ciekawe czy sami się do nich zastosujemy i wybierzemy tą najbardziej odpowiednią….
                  Szkoda, że mało w tym wątku postów od mam, które mają już opiekunki 🙁 Ponieważ sami szukamy opiekunki po raz pierwszy, więc wygląda to tak jak “wiódł ślepy kulawego :)”. NO WŁAŚNIE! MAMY I TATUSIOWIE, NAPISZCIE PARĘ WSKAZÓWEK!!!!
                  Inaczej mówiąc rady, które opisałem są nie do końca przetestowane w praktyce (niektóre pomysły usłyszałem od bardzej doświadczonych znajomych, inne sami wymyśliliśmy). Myślę, że sama musisz najpierw ustalić priorytety, następnie profil opiekunki, potem pytania do kandydatek.
                  My zwracamy uwagę na:
                  1. Fizyczne bezpieczeństwo
                  2. Higienę (palenie, choroby etc).
                  3. Rozwój dziecka
                  4. Dyspozycyjność
                  5. Koszt
                  Od kolejności tych punktów zależy profil opiekunki, np. ceniąc wyżej dyspozycyjność wybierzesz osoby na zasiłkach przedemerytalnych bądź na emeryturach a nie np. studentki czy w ogóle osoby młode.
                  Napisz, jak ci idą poszukiwania!
                  Marek i Zosia (30.03.03)

                  • Re: gdzie mam szukac opiekunki?

                    bardzo Ci dziekuje 🙂
                    Poprosze o liste pytan. wiem ze kiedyz byla na forum,ale nie moge znalezc w archiwum, moze to bylo dawno….
                    Lece do szkoly.pa

                    Gosia i księżniczka Sara ur 23.09.02

                    • Re: gdzie mam szukac opiekunki?

                      Kolezanka poszła do księdza i to on jej polecił opiekunkę, z której jest teraz b.zadowolona. Może przejdziesz sie do parafii, księża znają wszystkich 🙂

                      Aga i Ania

                      • Dzieki wielkie!!!!!

                        Bardzo Ci jestem wdzieczna. 🙂
                        Na pewno sie przydadzą te rady, na pewno….
                        Fakt ze mało mam ktore juz dawno mają opiekunki do swych dzieci sie wypowiedzialo….szkoda
                        Za kilka dni dam znac jak ida poszkiwania.
                        Pozdrawiam!!!!!!!

                        Gosia i księżniczka Sara ur 23.09.02

                        Znasz odpowiedź na pytanie: gdzie mam szukac opiekunki?

                        Dodaj komentarz

                        Angina u dwulatka

                        Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                        Czytaj dalej →

                        Mozarella w ciąży

                        Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                        Czytaj dalej →

                        Ile kosztuje żłobek?

                        Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                        Czytaj dalej →

                        Dziewczyny po cc – dreny

                        Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                        Czytaj dalej →

                        Meskie imie miedzynarodowe.

                        Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                        Czytaj dalej →

                        Wielotorbielowatość nerek

                        W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                        Czytaj dalej →

                        Ruchome kolano

                        Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                        Czytaj dalej →
                        Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                        Logo