HSG

Postów wyświetlanych: 12 - od 1 do 12 (wszystkich: 12)
 • Autor
  Wpisy
 • #19119

  agnes22

  Dziewczyny moze to glupie pytanie ale nie wiem na czym polega badanie HSG. Jestem po lyzeczkowaniu i zastanawiam sie czy nie powinnam zrobic tego badania. Co ono ma na celu ustalic i wjakich warunkach sie je robi. Bardzo prosze o odpowiedz.

  #267780

  ika

  Re: HSG

  Nie bój się HSG najprawdopodobniej Twój lekarz tak szybko po łyżeczkowaniu Cię na nie nie skieruje, bo wszystko musi się zagoic na 100%. Nie miałam robionego tego badania, ale w encyklopedii zdrowia wyczytałam, że:
  Badanie polega na uzyskaniu obrazu jamy macicy i jajowodów przy użyciu promieni rentgenowskich. Obraz jamy macicy i jajowodów uzyskuje się poprzez wprowadzenie przez drogi rodne kobiety środka cieniującego (kontrastu), który silnie pochłania promieniowanie rentgenowskie.
  Badanie to umożliwia w sposób inwazyjny ocenę kształtu jamy macicy (stwierdzenie zmian rozwojowych, przegrody, niedorozwoju macicy, guzów macicy), ocenę zmian chorobowych jej błony śluzowej, czyli endometrium (istnienie przerostu, polipów, zrostów śródmacicznych), a także ocenę przebiegu, drożności, kształtu jajowodów oraz zmian w okolicy przydatków macicznych (rozpoznanie zrostów okołoprzydatkowych). Badanie wykonuje się w celu dokonania rozpoznania lub precyzyjnego określenia specyfiki istniejącego zaburzenia.
  Zanim wykona się HSG należy zrobić badania: ginekologiczne ultrasonograficzne narządu rodnego i rozmaz mikrobiologiczny z pochwy.
  Badanie robione jest najczęsciej w znieczuleniu
  To chyba wszystko, pozdrawiam serdecznie

  ika  #267781

  lidus

  Re: HSG

  Miałam to badanie. Bardzo dobrze, że o nim myślisz. Mnie po łyżeczkowaniu porobiły się zrosty i skończyło się to ciąża pozamaciczną. HSG miałam później. Lekarz wprowadza płynny kontrast i robi zdjęcia RTG. Badanie ustala czy nie ma zrostów. Badanie wykonuje się przeważnie w szpitalu, czyli tam gdzie jest sprzęt RTG Jeżeli wynik jest wątpliwy to wykonuje się laparoskopie. Przed tym badaniem powinnaś zrobić cytologię i przeleczyć ewentualne bakterie. Poza tym warto sprawdzić czy nie jesteś uczulona na kontrast, którego używają /ryzyko wstrząsu anafilaktycznego/ Prócz tego badania powinnaś przebadać hormony, choroby odzwierzęce, nasienie. Ale to wszystko dopiero jak Twój organizm wróci do normy. Na razie spokojnie wracaj do siebie i nie myśl o niczym. Za jakieś 3-4 cykle porozmawiaj o badaniach z lekarzem.
  pozdrawiam

  #267782

  monka

  Re: HSG

  Czy, żeby zrobić to badanie trzeba się położyć w szpitalu? Na jak długo?

  Monika

  #267783

  ika

  Re: HSG

  Słyszałam różne wersje – czasem to był dzień cały – rano badanie i po południu wychodzisz, a czasem dwa dni – pierwszy dzień badanie , następnego dnia wychodzisz – myslę, że to zależy od szpitala.
  pozdrawiam Moniko serdecznie
  mam też nadzieję, że czujesz sie lepiej

  ika

  #267784

  agnes22

  Re: HSG

  Czy lekarz sam mni skieruje na to badznie czy moze powinnam go o to zapytac?  #267785

  edith

  Re:USG

  Czesc,
  Mnie z kolei leakrz skierowal na USG 3D (trjwymiarowe) jamy macicy. Odstapił od HSG , bo jest bardziej inwazyjne a poza HSG (tak jak zwykłe USG) daje plaski obraz. Takie badanie bede miala robione w Klinice Leczenia Niepłodnosci (państwowa) . Nic za to nie płace – bede przyjeta na oddzial rana i mam nadzieje , ze wieczorem jeszcze wrócę do domku !
  pozdrawiam,
  Edith

  #267786

  monka

  Re: do Ikuni

  Dzięki, próbuję dojść do siebie, ale jak sobie uświadomię, że pierwsze dziecko byłoby za tydzień na świecie, a drugie juz cztery miesiące w moim brzuszku, to serce mnie boli. Próbuję wierzyć , że jeszcze będzie dobrze. Pozdrawiam.

  Monika

  #267787

  ika

  Do monki

  Spróbuj o tym nie mysleć – takie myślenie zabiera nam lata życia i powoduje, że się zadręczamy. Gdyby wszystko poszło dobrze, to moje pierwsze maleństwo miało by w sierpiu dwa lata, a drugie dwa miesiące. Ale postanowiłamwszystko zacząć od początku, tak, jakby przeszłość nie istniała. Dam sobie znowu szansę ( jeśli będę potrafiła)
  pozdrawiam

  ika

  #267788

  lidus

  Re: HSG

  Ja poszłam do szpitala na godz 9 rano a o 16 po południu wyszłam. Zabig trwał og 30 minut, potem /bo dostałam dolargan/ odsypiałam w szpitalu jakieś 4 godziny. Potem żałowałam, że podali miten dolargan, bo i tak wszystko czułam. Ból do przezycia, nie jest tak strasznie.
  pozdrawiam  #267789

  mania

  DO AGNES

  Pewnie wszystko już wiesz o HSG ale pozwól, że coś tu jeszcze dodam. Też miałam mieć to badanie robione, ale zaszłam w ciążę i nic z tego nie wyszło. To jest nic innego jak rentgen macicy, który się robi na kontraście. Ponoć można wtedy zobaczyć ewwentualne zrosty w macicy a USG tego ” nie widzi”. Jak w kwietniu leżałam w klinice to leżała na sali dziewczyna, która miała to robione, dostała dożylnie znieczulenie, badanie trwało chwilkę ale mówiła że sam moment wstrzyknięcia płynu do pochwy nie jest zbyt przyjemny bo robi się to pod lekkim cisnieniem. Wyszła ze szpitala na drugi dzień. Myślę, że nie ma się czego bać, a badanie jest pomocne chcociażby w ustaleniu przyczyny poronienia. I gdyby faktycznie były jakieś zrosty to dotaje sie jakieś lekarstwo na ich rozpuszczenie. Pozdrawiam, pa.

  Marzenka i Kluseczka (2.01.2004)

  #267790

  mania

  Re: HSG

  jeżeli ktoś przeżył na żywca dwa zabiegi łyżeczkowania tak jak ja to i HSG przeżyje!!! Koszmarne ale prawdziwe!!!

  Marzenka i Kluseczka (2.01.2004)

Postów wyświetlanych: 12 - od 1 do 12 (wszystkich: 12)


Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close