hypoplazja macicy- coś wiecie na ten temat?

Powiedzcie, czy wiecie dokładnie na czym polega ta wada i czym może być spowodowana? Wczoraj w trakcie badania mój lekarz stwierdził hypoplazję macicy, którą jeszcze sprawdzi na USG. Dowiedziałam się tylko, że jest to niedorozwój macicy tzn. za małe wymiary, co może być (chociaż nie jest regułą) przyczyną problemów z zajściem w ciążę i donoszenia jej. Jeśli wiecie coś na temat tej wady, proszę napiszcie.

Pozdrawiam

1 odpowiedzi na pytanie: hypoplazja macicy- coś wiecie na ten temat?

agus-25 Dodane ponad rok temu,

Re: hypoplazja macicy- coś wiecie na ten temat?

ze strony [Zobacz stronę]

Mam 26 lat, kilka lat brałam Marvelon, od kilku miesięcy nie biorę. Po pierwsze: mam małą macicę (to się nazywa jakoś: hipoplastyczność,a może podobnie) Podobno to powoduje obfite i bardzo bolesne miesiączki. Pani doktor do której chodzę, powiedziała mi, że może to spowodować problemy z zaadoptowaniem ciąży w pierwszych miesiącach, a w efekcie poronienie. Dowiedziałam się również że gdy będę planowała zajście w ciążę (a przyznam się, że planuje w niedługim czasie) mam przyjść do Niej i wtedy zostaną mi przepisane jakieś tabletki spulchniające, pomocne w zajściu w ciąże (w zagnieżdżeniu się jajeczka). Trochę mnie to przeraziło, proszę napisać co Pan o tym myśli.
Po drugie: Od lat powracają mi stany zapalne jajników (objawia się to bólami podbrzusza, przy badaniu lekarka stwierdza powiększenie obu jajników). Teraz jak nie biorę tabletek antykoncepcyjnych, dodatkowo pojawiają się straszne bóle w czasie jajeczkowania, którym towarzyszy bardzo obfita wydzielina śluzu o konsystencji gęstego krochmalu. Lekarka coś wspominała o tym, że przyczyna problemu jest coś z pęcherzykami Graffa, ale ja nie za bardzo wiem, o co chodzi. Przyznam się, że nie wiem co robić, za każdym razem biorę leki, tabletki, czopki, okłady. Mija na kilka miesięcy i potem znowu to samo. Co mam robić??? Chcę niedługo zajść w ciążę, ale zanim się zdecyduję na dziecko, chcę być zdrowa na tyle, na ile to możliwe. Proszęo pomoc. Naprawdę jest to dla mnie bardzo ważne.

Co do pomocy, to chyba Pani mnie przecenia. mogę natomiast spróbować wyjaśnić kilka spraw. Hypoplazja ( niedorozwój ) macicy nie jest to anomalia rozwojowa polegająca na mniejszych niz normalne wymiarach macicy i zaburzeniu proporcji szyjki do trzonu. Zwykle stanowi takiemu towarzyszą bolesne miesiączki, częściej także występują objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Częściej także niż u kobiet z macicą “normalną” występują inne nieprawidłowości anatomiczne zarówno narządu rodnego jak i dróg moczowych. wyższy jest także odsetek niepowodzeń położniczych – najczęściej w postaci poronień i/lub porodów przedwczesnych.Niekiedy udaje się donosić dopiero kolejną ciążę Częściej, to nie znaczy, że jest to regułą. Zwykle po stwierdzeniu niedorozwoju włącza się wspomaganie hormonalne – zazwyczaj w postaci tabletek antykoncepcyjnych, co obok stymulacji wzrostu macicy znosi zwykle dolegliwości towarzyszące miesiączkom i niekiedy jajeczkowaniu.We wczesnej ciąży uzasadnione jest stosowanie progesteronu lub gestagenów do 15-18 tygodnia ciąży. Kilka procent kobiet odczuwa boleśnie jajeczkowanie. Nie są to zwykle straszne cierpienia, raczej informacja od organizmu ” że to dzisiaj”.Co do Pani dolegliwości bólowych – jeżeli stwierdzano stany zapalne przydatków, to wysoce prawdopodobne jest, że doszło do powstania zrostów pozapalnych mogących powodować bóle także w trakcie jajeczkowania. wymaga to przede wszystkim różnicowania z endometriozą. W przypadkach wątpliwych uzasadnione jest wykonanie laparoskopii. Jeśli dolegliwości występują okresowo, ( co kilka miesięcy) zwykle poprawę przynosi leczenie niesterydowymi środkami przeciwzapalnym i ewentualnie zastosowanie antybiotyku. Rozpoznanie endometriozy zupełnie zmienia sposób leczenia a także rokowanie co do płodności. Na temat endometriozy juz pisałem – prosze przejrzeć odpowiedzi w archiwum.

Agus i chłopaczek (20.03.2003)

Znasz odpowiedź na pytanie: hypoplazja macicy- coś wiecie na ten temat??

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mam z dzieckiem taki problem
jabuszko
gdzies ostatnio wyczytalam ze jablko powinno byc ugotowane.Jakie podajecie? Iza i Josh-5 miesiecy
Czytaj dalej
Noworodek, niemowlę
Żel K-Y
Czy ten żel mogę stosować przy karmieniu cycem???? I przy prezerwatywie????? Anka i Basiulec 17 grudnia 2002
Czytaj dalej