Informacje o kaszce Bobovity

Postów wyświetlanych: 2 - od 1 do 2 (wszystkich: 2)
 • Autor
  Wpisy
 • #18819

  asia-w

  Oświadczenie firmy NUTRICIA Polska 06-06-2003
  Dotyczy: kaszki mleczno-pszennej wieloowocowej od 10. miesiąca z terminem przydatności do spożycia 06.02.2004 (jest to równocześnie numer partii), w której poziom kadmu został zakwestionowany.

  NUTRICIA Polska zapewnia, że wszystkie używane do produkcji wyrobów surowce pochodzą od sprawdzonych, najlepszych polskich i światowych producentów, kupowane są w dużych partiach w celu uzyskania jednorodnej wysokiej jakości. Surowce podawane są badaniom, a te, które mogą potencjalnie zawierać podwyższony poziom kadmu (w tym zboża) badane są dodatkowo i z podwyższoną uwagą. Przeprowadzanie tych badań gwarantuje, że wyprodukowane z surowców produkty spełniają założone wymagania jakościowe i tym samym są one bezpieczne dla konsumentów.

  We wspomnianej kaszce mleczno pszennej wieloowocowej używana była pszenica, pochodząca od jednego z najlepszych polskich producentów. Badany poziom kadmu w surowcu pszennym użytym do produkcji nie przekraczał 0,015 – 0,018 mg/kg. Zawartość pszenicy w wyrobie wynosi poniżej 40%. W pozostałych surowcach (mleko, cukier, naturalne proszki owocowe) zawartość kadmu była bardzo niska i nie przekraczała progu wykrywalności (<0,006 mg Cd/kg).

  W związku z tym zdaniem firmy wynik otrzymany przez wielkopolskie władze sanitarno-epidemiologiczne 0,06 mg Cd/kg jest mało prawdopodobny. Możliwy jest wynik 0,006 mg Cd/kg. Norma polska wynosi 0,02 mg Cd/kg. W celu wyjaśnienia tej sprawy kaszka została skierowana do niezależnego badania w zewnętrznym laboratorium. Dodatkowo skontaktowaliśmy się także z Głównym Inspektoratem Sanitarnym z prośbą o dokonanie niezależnego badania. Wyniki badań znane będą dopiero w przyszłym tygodniu, w związku z długością okresu potrzebnego do badania.

  Jako firma wyrażamy zaskoczenie sposobem informowania o zaistniałej sytuacji. O sprawie dowiedzieliśmy się z prasy, podobnie jak Opolski Wojewódzki Inspektor Sanitarny, który o wykrytym przekroczeniu poziomu kadmu w kaszce dowiedział się w dniu dzisiejszym z radia. Według przyjętych zasad postępowania organ sprawujący nadzór sanitarny powinien w pierwszym rzędzie otrzymać taką informację, by móc podjąć odpowiednie działania.

  Dbając o bezpieczeństwo naszych konsumentów do czasu otrzymania wyników podjęliśmy decyzję o wycofaniu produktu ze sklepów.

  Jan Slob
  Dyrektor Zarządzający NUTRICIA Polska

  Oświadczenie firmy NUTRICIA Polska 09-06-2003
  W związku z oświadczeniem prasowym z dnia 6 czerwca 2003 dotyczącym stwierdzenia przez Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Poznaniu rzekomo podwyższonego poziomu kadmu w kaszce mleczno – pszennej wieloowocowej od 10 miesiąca z terminem przydatności do spożycia 06.02.2004, chcemy poinformować o następnych podjętych działaniach.

  Natychmiast poddaliśmy badaniu jedną z dwóch prób referencyjnych, które przechowujemy w zakładzie zgodnie ze standardem procedur zapewnienia jakości w naszej firmie. Wynik badania, oznaczony przez nasze laboratorium, potwierdził poziom kadmu 0,007 mg Cd/kg, trzykrotnie poniżej dopuszczalnej normy 0,02 mg Cd/kg, co jest zgodne z naszymi przewidywaniami w oparciu o oznaczony poziom kadmu w surowcach użytych do produkcji, jak podaliśmy w oświadczeniu z ostatniego piątku.
  Już w piątek zwróciliśmy się do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Poznaniu o jak najszybsze wysłanie prób do badań w niezależnym laboratorium. Niestety, Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Poznaniu był niedostępny. Po wielu prośbach z naszej strony, dopiero w dniu dzisiejszym uzyskaliśmy informację o rozpoczęciu działań. Pierwotnie uzyskaliśmy ustne oświadczenie, że próba zaginęła, a następnie, że pozostała ilość próby jest zbyt mała do ponownego wykonania badania. Ostatecznie Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna zgodziła się na pobranie nowych prób, które zostaną przesłane do niezależnego badania w akredytowanym laboratorium. Niestety, wyników badań możemy oczekiwać dopiero na początku przyszłego tygodnia.
  NUTRICIA Polska analizuje możliwości podjęcia działań prawnych i żądania odszkodowania za szkodę uczynioną dla dobrego imienia naszych produktów w oparciu o nierzetelne wyniki badań.
  Jest nam niezmiernie przykro, że publikacje w oparciu o niesprawdzone informacje spowodowały troskę i niepokój naszych klientów. Po otrzymaniu potwierdzenia prawidłowych wyników z niezależnego laboratorium (czego jesteśmy pewni) planujemy przeprowadzenie akcji informacyjnej mającej na celu zapewnienie naszych klientów, że produkty firmy NUTRICIA Polska produkowane są zgodnie z najwyższymi standardami jakości i że nie zostało w nich stwierdzone nic, co mogłoby zaszkodzić zdrowiu małych dzieci.
  Jan Slob

  #264264

  anet

  Re: Informacje o kaszce Bobovity

  a ja juz nie kupie zadnej kaszki z Bobo Vity!!!
  gdyby wszystko bylo o.k i firma bylaby 100% pewna ze wszystko jest w normie to nie padlo by zdanie:
  „Dbając o bezpieczeństwo naszych konsumentów do czasu otrzymania wyników podjęliśmy decyzję o wycofaniu produktu ze sklepów. ”
  Mleko bebiko bede kupowac dalej bo w sumie to nie mam innego wyjscia!
  A co do kaszek to tak sobie myslalam i doszlam do wniosku ze najlepiej byloby gotowac zwykla manne to byloby pewne i sprawdzone – tylko komu sie chce?!!!!

  Aneta (17.01.04)+Agniesia (ur 7.07.02)

Postów wyświetlanych: 2 - od 1 do 2 (wszystkich: 2)


Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close