Jak się robi masę solną?

Postów wyświetlanych: 7 - od 1 do 7 (wszystkich: 7)
 • Autor
  Wpisy
 • #47323

  gacka

  Dziewczynki – możecie mi podać przepis na masę solną?

  Wielkie dzięki

  Duża buźka

  #612980

  bajka

  Re: Jak się robi masę solną?

  Sprawdź: ten sposób na masę solną >>

  Generalnie jest bardzo prosto.
  Mąka pszenna + sól w proporcji 1:1 ( objętościowo). Jeśli ma być do lepienia to domieszaj tyle wody aby wyszło gęste ciasto. Jeśli do nakładania na kartkę i malowania farbami, to zrób w konsystencji gęstej śmietany. Ulepianki można wypiekać na jaki chcesz kolor 9od jasnego złotego do czarnego) w piekarniku i potem można też pomalować farbkami. Powodzenia

  Bajka  #612981

  gacka

  Re: Jak się robi masę solną?

  Bajeczko – ja bym chciała zrobić odciski stópki i rączki Juleczki w takiej masie. Czy w związku z tym jaką konsystencję powinna ta masa mieć? Chcę, by była to forma figurki?

  Duża buźka

  Gacka i Julka 01.03.2004

  #612982

  bajka

  Re: Jak się robi masę solną?

  Jeśli mają to być odciski stópek i rączek ( na pewno śliczne i słodkie!), to najlepiej zrobić gęstą masę, jak ciasto na pierogi. Tylko koniecznie musisz to potem wypiec w piekarniku, bo masa, która zostanie jedynie zasuszona, jest nietrwała i może się skruszyć lub połamać.

  Bajka

  #612983

  bajka

  Re: Jak się robi masę solną?

  Jeśli mają to być odciski stópek i rączek ( na pewno śliczne i słodkie!), to najlepiej zrobić gęstą masę, jak ciasto na pierogi. Tylko koniecznie musisz to potem wypiec w piekarniku, bo masa, która zostanie jedynie zasuszona, jest nietrwała i może się skruszyć lub połamać. Polecam też zwykłą modelinę. Po wykonaniu odcisków trzeba ją ugotować lub też wypiec w piekarniku.

  Bajka

  #612984

  gacka

  Re: Jak się robi masę solną?

  Boże – jaka ja ciemna masa jestem (taka na maksa wypieczona masa solna hihihi).
  Czy możesz mi Bajeczko jeszcze napisać, czy jak kupię modelinę i odcisnę w niej stopkę i rączkę Julki to mam tę figurę wrzucić do wrzątku i potem upiec, czy wystarczy tylko zagotować lub tylko upiec? A jak będzie róznica między ugotowanym, a upieczonym? Chodzi mi o trałość tego cudu. Co jest lepsze, by na dłużej zachować trwałość?
  A jeszcze sprawa masy – zrobię gęste ciacho, odcisnę kończynki Julki i upiekę na złoty kolor. Czy tak? Rozumie, że w środku masa musi być też upieczona, by bya trwalsza?

  A na marginesie – chyba byłam na wagarach jak w szkole na techniece robili figurki z masy solnej hihihi

  Duża buźka

  Gacka i Julka 01.03.2004  #612985

  bajka

  Re: Jak się robi masę solną?

  Modelinę wystarczy ugotować lub wypiec, jak Ci wygodniej. W gotowaniu nieco blaknie. Masę solną wypieka sie dość szybko. Robi się bardzo twarda. Ładnie wychodzi prawie czarna, bo potem na niej pięknie odznaczają się kolory farb (gdybyś chciała pomalować). Jest tylko jeden kłopot: upieczona masa solna w wilgotnych pomieszczeniach może zmięknąć. Ja miałam figurki w łazience i po prostu spadły ze ściany. Ale jeśli będziesz przechowywać na pamiątkę w suchym pomieszczeniu, to nie powinno być problemu. Najtrwalszy jest w tym wypadku gipsowy odcisk, ale to więcęj babrania i potem dużo mycia Malucha. Powodzenia.
  Tak w ogóle to świetna pamiątka!

  Bajka

Postów wyświetlanych: 7 - od 1 do 7 (wszystkich: 7)


Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close