jak to jest z tym konfliktem

Postów wyświetlanych: 6 - od 1 do 6 (wszystkich: 6)
 • Autor
  Wpisy
 • #48372

  roxana

  Kochane Dziewczynki napiszcie mi jak to jest z tym konfliktem bo wiem że jeżeli mężczyzna ma Rh+ a kobieta Rh- to jest konflikt , niestety ja z mężem mamy tak. Czy zawsze występuje konflikt???? Proszę pomóżcie mi to wyjaśnić bo sama nie mogę dojść prawdy.
  Pozdrawiam serdecznie
  Roxana i aniołek (06.08.03)

  #624931

  pszczola

  Re: jak to jest z tym konfliktem

  Witaj
  nazywany jest konfliktem syrologicznym, ale nie jest taki straszny!!
  My z moim mezem mamy taki i bedac w ciazy z Pszczola musialam robic czesto badania (bylo Ok) po urodzeniu Majki dostalam zastrzyk IMUGLOBINE aby kolejna ciaza odbywala sie spokojnie!
  Koniecznie trzeba o tym powiedziec ginekologowi.
  Pozdrawiam Gosia

  Gosia i Pszczołka Maja 10.11.2001  #624932

  agusjot

  Re: jak to jest z tym konfliktem

  U człowieka wyróżniamy cztery główne grupy krwi: A, B, AB, 0, ale ważnym jest również antygen krwinek małpich, który nazwano antygenem (czynnikiem) Rh (Rhesus). Antygen ten występuje u 85% populacji ludzkiej (Rh +), pozostałe 15% ludzi nie posiada tego czynnika i dlatego określamy ich Rh ujemnymi.

  Niezgodność w zakresie czynnika Rh (kobieta z grupą krwi Rh ujemną a partner posiadający grupę Rh dodatnią) zagraża konfliktem serologicznym, który może wywołać chorobę hemolityczną płodu.

  Jeżeli płód rozwijający się u matki Rh ujemnej odziedziczy od ojca antygen Rh (czyli grupę krwi RH dodatnią), a tak dzieje się w 60%, to w przypadku przecieku krwi płodu w czasie ciąży lub porodu do krwioobiegu matki w ilości przekraczającej 0,2 ml, dochodzi do uczulenia ciężarnej krwinkami płodowymi. Układ immunologiczny ciężarnej produkuje przeciwciała anty Rh skierowane przeciw krwinkom płodowym.
  Proces ten rozwija się dwuetapowo. Pierwszym etapem jest uczulenie kobiety antygenem czerwonokrwinkowym Rh i wytworzenie pamięci immunologicznej. Drugi etap polega na przechodzeniu przeciwciał anty Rh przez barierę łożyskową do płodu, łączenie się ich z antygenem Rh, co powoduje niszczenie (hemolizę) Rh dodatnich krwinek płodu.
  Efektem tej reakcji jest niedokrwistość (anemia) płodu. Sporadycznie tylko obserwuje się, że oba etapy zachodzą podczas jednej ciąży, ale nawet jeżeli się zdarzy, to nasilenie choroby hemolitycznej płodu w trakcie tej samej ciąży jest nieznaczne.

  Do przecieku krwi płodowej do ciężarnej w większej ilości (przekraczającej 0,2 ml) dochodzi najczęściej podczas porodu, poronienia, odklejenia się łożyska, zabiegów wewnątrzmacicznych, wykonywanych w celach diagnostycznych lub leczniczych, a także pod koniec ciąży, krótko przed porodem. Istnieją również inne przyczyny prowadzące do wytworzenia pamięci immunologicznej: przetoczenie krwi niezgodnej grupowo, stosowanie wspólnych igieł i strzykawek przez narkomanów.

  Dlaczego w pierwszej ciąży praktycznie nie spotykamy się z choroba hemolityczną? Pierwotna odpowiedź immunologiczna prowadzi do wytworzenia przeciwciał klasy Ig M, które nie przechodzą przez łożysko. Dopiero 1,5 do 6 miesięcy później produkowane są przeciwciała klasy Ig G niekompletne, które mogą przechodzić, przez barierę łożyskową. W wyniku wytworzenia pamięci immunologicznej w następnej ciąży od początku wytwarzane są przeciwciała klasy Ig G pod wpływem nawet małych przecieków płodowo-matczynych.

  Przenikanie przeciwciał anty Rh nasila się po 16 – 18 tygodniach ciąży, a największe jest w III trymestrze, dlatego każdą ciąże konfliktową powinno zakończyć się w 37 – 38 tygodniu jej trwania.
  Skopiowane z innej strony 🙂
  Pozdrowienia

  Aga i Kuba (25.06.2003)

  #624933

  mkkafe

  Re: jak to jest z tym konfliktem

  Roxana nie denerwuj sie, to co pisze PSZCZOLA to prawda, znam dziewczyne w identycznej sytuacji, ma zdrowiutka coreczke i nie miala zadnych komplikacji zwiazanych z konfliktem.

  Monika (6 cykl) i Agatka 4l

  #624934

  analityk

  Re: jak to jest z tym konfliktem

  ja tylko dopowiem, że po każdym poronieniu również należy podać immunoglobulinę. Mój mąż jest 3 dzieckiem z małżeństwa z konfliktem i dopiero z nim były problemy i wystąpił konflikt, ale zdrowy jak byk

  testy [email]ewa.analityk1@gazeta.pl[/email]http://www.allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=627041

  #624935

  roxana

  Re: jak to jest z tym konfliktem

  Dziękuję bardzo za pomoc już jestem spokojniejsza i mam nadzieję że będzie dobrze także staram się o malutką fasolkę i nie dopuszczam do siebie myśli aby było inaczej.
  eszcze raz dzięki i pozdrawiam wszystkie starające się!!!!!!!!
  Roxana

Postów wyświetlanych: 6 - od 1 do 6 (wszystkich: 6)


Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close