jaka pensja po uropie wychowawczym

Postów wyświetlanych: 5 - od 1 do 5 (wszystkich: 5)
 • Autor
  Wpisy
 • #71444

  fr-ania

  Właśnie wracam do pracy po urlopie wychowawczym i zastanawia mnie, na jaką pensję mogę liczyć. Czy mam jakoś prawnie gwarantowaną kwotę, np. jak po urlopie macierzyńskim?

  Zaczynam pracę w tej samej firmie, na dotychczasowym stanowisku, ale w innej filii. Rozstrzał wynagrodzenia jest spory i nie chcę być zaskoczona.

  Może wiecie, jak to jest?
  Jak to Wyglądało w Waszym przypadku?

  Ania + Szymek (lipiec 2004)

  #927038

  agusjot

  Re: jaka pensja po uropie wychowawczym

  Znalezione w sieci:
  Pracodawca jest zobowiązany dopuścić pracownika po zakończeniu urlopu wychowawczego do pracy na dotychczasowym stanowisku a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem (art. 1864 k.p.)
  Co ważne możliwość zatrudnienia pracownicy po zakończeniu urlopu wychowawczego na innym stanowisku niż zajmowane przed urlopem, jednakże równorzędnym lub odpowiadającym jej kwalifikacjom, za wynagrodzeniem nie niższym od pobieranego przed tym urlopem, nie wymaga wypowiedzenia jej przez zakład pracy dotychczasowych warunków pracy jak stwierdził Sąd Najwyższy w swoim wyroku z dnia 1 października 1984 r. I PRN 129/84.
  W przypadku jeżeli pracodawca nie ma faktycznej możliwości zatrudnienia pracownika po powrocie z urlopu wychowawczego na odpowiednim stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom może to być podstawa do wypowiedzenia umowy o pracę jak to wynika z wyroku Sądu Najwyższego z dnia 3 listopada 1994 r. I PRN 77/94 tj: „Brak możliwości zatrudnienia pracownicy po urlopie wychowawczym na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przez nią przed urlopem lub zgodnym z jej kwalifikacjami uzasadnia wypowiedzenie umowy o pracę.”
  Co istotne wypowiedzenie umowy o pracę w takim przypadku musi być odpowiednio uzasadnione i nie może być bezzasadne.
  Podanie w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę przyczyny pozornej (nierzeczywistej, nieprawdziwej) jest równoznaczne z brakiem wskazania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie w pojęciu art. 30 § 4 k.p. jak orzekł w swoim wyroku z dnia 13 października 1999 roku Sąd Najwyższy (wyrok SN I PKN 304/99 OSNP 2001/4/118).
  Pracownik może w przeciągu 7 dni od doręczenia wypowiedzenia złożyć odwołanie do Sądu Pracy – właściwy tu jest art. 264 § 1 k.p.

  Aga i Kuba (25.06.2003)  #927039

  Anonim

  Re: jaka pensja po uropie wychowawczym

  po wychowawczym dostalam tyle samo co przed urlopem- w trakcie urlopu dostalam minimalna podwyzke.

  #927040

  effcia

  Re: jaka pensja po uropie wychowawczym

  na pewno nie mniejsza niż przed urlopem. zaproponowanie równorzędnego stanowiska nie wymaga zmian umowy o pracę, ale żeby zmienić warunki finansowe na gorsze pracodawca musi wypowiedzieć warunki umowy.
  wróciłam do pracy w lipcu, dostałam tyle ile zarabiałam przed urlopem macierzyńskim. pracuję w tej samej firmie, ale w innym miejscu.

  Effcia i NANIU DWULATEK!

  #927041

  anies

  Re: jaka pensja po uropie wychowawczym

  tak takie samo jak przed urodzeniem
  ale
  np u mnie jest pensja i jest premia

  przed urodzeniem dostawałam i to i to

  a teraz wiem ze jak wroce do pracy pensje dostane taka jak miałam – zgodnie z prawem
  a premii zero :(((

  Aga i Wojtuś (23.07.2003)

Postów wyświetlanych: 5 - od 1 do 5 (wszystkich: 5)


Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close