Jeszcze na temat glukozy – poziom glukozy a krzywa

Dziewczyny, ostatnio na forum dość sporo wątków na temat glukozy, jednak piszecie tylko o piciu tej wstrętnej mikstury i ewentualnie o swoich wynikach z tego badania. Ja dostałam skierowanie “Krew – glukoza”, ale mi na czczo pobrali tylko krew. Miałam wynik 93 (zakres: 75-115). Z tego co się orientuję, badania, o których piszecie to “Krzywa cukrowa”. Jak ma się jedno do drugiego? Czy o nim nie wspominacie, bo nie wywołuje sensacji i można je robić przy okazji morfologii, czy ja coś przoczyłam na forum (niestety nie mam stałego dostępu do sieci, dlatego głownie korzystam z – czasami bardzo przydatnych – informacji na forum, a rzadko się odzywam), czy coś się pomyliło paniom w laboratorium i zrobiły mi standardowe badanie dla cukrzyków na poziom glukozy. Dla mnie najważniejsze, że wyniki mam w normie, ale chciałabym wiedzieć i w razie czego zrobić te właściwe – choć nieprzyjemne – badania. Pozdrowienia.
Basia z Groszkiem lub Drażetką, 23 lipca 2003

2 odpowiedzi na pytanie: Jeszcze na temat glukozy – poziom glukozy a krzywa

  1. Re: Jeszcze na temat glukozy – poziom glukozy a krzywa

    Basiu tu znajdziesz szczegóły dotyczace tego zagadnienia, to infomacje ze strony
    Ty zrobiłaś na razie ten pierwszy etap i dobrze takie oznaczenie glukozy na czczo a między 24-28 czeka cię test obciążeniowy i wyznaczenie tej krzywej cukrowej, zcyli tolerancji glukozy przez twój organizm. Pozdrawiam.
    Zalecenia Zespołu Ekspertów do sprawy wczesnego rozpoznawania cukrzycy w ciąży powołanego przez
    Polskie Towarzystwo Diabetologiczne

    Zaburzenia tolerancji węglowodanów są jednym z najczęstszych i najcięższych powikłań występujących w ciąży.
    Ocenia się, że częstotliwość występowania cukrzycy w ciąży wynosi od 2% do 12%. Około 90% przypadków cukrzycy w ciąży stanowi cukrzyca ciężarnych. Jest udokumentowanym, że nierozpoznanie lub niewłaściwe leczenie cukrzycy ciężarnych powoduje wzrost wskaźnika umieralności okołoporodowej, częstsze występowanie makrosomii, urazów poporodowych, wielowodzia, hiperbilirubinemii czy hipoglikemii pourodzeniowej noworodków.
    Wczesne rozpoznanie i leczenie cukrzycy ciężarnych zmniejsza częstotliwość występowania powikłań do wartości występujących w ciąży niepowikłanej.
    W oparciu o 7-letnie badanie przeprowadzone w ramach Banku Środków Technicznych Stosowanych w Diagnostyce i Leczeniu Cukrzycy jak również pilotowe badanie epidemiologiczne Komitet Ekspertów ocenia, że obecnie w Polsce rozpoznawanych jest zaledwie około 20% przypadków cukrzycy ciężarnych. Ponadto obserwacje kliniczne wskazują na liczne przypadki cukrzycy typu II-go, istniejące przed ciążą, a rozpoznawane dopiero w późnym okresie ciąży lub po porodzie.

    Dlatego też Komitet Ekspertów zaleca:
    Wykonanie u wszystkich ciężarnych, w czasie pierwszej w ciąży wizyty u lekarza, oznaczenia stężenia glukozy we krwi na czczo.
    Jeżeli stężenie glukozy w surowicy krwi żylnej na czczo będzie równe lub wyższe od 105 mg/dl (5,8 mmol/l) należy wykonać test diagnostyczny z doustnym obciążeniem 75 g glukozy zgodnie z kryteriami Światowej Organizacji Zdrowia.
    Ciężarne z cukrzycą należy skierować do regionalnego ośrodka diabetologiczno-położniczego.
    Między 24 a 28 tygodniem ciąży wykonanie u wszystkich ciężarnych testu przesiewu z doustnym obciążeniem 50 g glukozy i oznaczeniem w 60 minucie stężenia glukozy we krwi. Test przesiewu może być wykonany bez względu na porę doby i czas od ostatniego posiłku.
    Jeżeli stężenie glukozy w surowicy krwi żylnej w 60 minucie testu będzie równe lub wyższe od 140 mg/dl (7,8 mmol/l), ale niższe od 180 mg/dl (19,0 mmol/l). należy wykonać test diagnostyczny z doustnym obciążeniem 75 g glukozy.
    Pod pojęciem cukrzycy ciężarnych rozumie się również stan upośledzonej tolerancji glukozy wg kryteriów Światowej Organizacji Zdrowia. Przy stężeniu glukozy równym lub wyższym od 180 mg/dl (10,0/l) ciężarną należy skierować bezpośrednio do regionalnego ośrodka diabetologiczno-położniczego.

    Przy nieprawidłowym wyniku testu przesiewowego (50 g) a prawidłowym wyniku testu diagnostycznego (75 g), należy w 32 tygodniu ciąży powtórnie wykonać test diagnostyczny.

    Monika (29.06.2003)

    • Re: Jeszcze na temat glukozy – poziom glukozy a krzywa

      Dzieki ci Moniko za wyjaśnienie i ściągnięcie odpowiedniego tekstu. Rozumiem więc, że badania, które zrobiłam dają lekarzowi orientację, którą dawkę glukozy ma mi za kilka tygodni (teraz kończę 22. tydz.) zalecić jako pierwszą. Dzięki jeszcze raz. Pozdrawiam.

      Basia z Groszkiem lub Drażetką, 23 lipca 2003

      Znasz odpowiedź na pytanie: Jeszcze na temat glukozy – poziom glukozy a krzywa

      Dodaj komentarz

      Angina u dwulatka

      Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

      Czytaj dalej →

      Mozarella w ciąży

      Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

      Czytaj dalej →

      Ile kosztuje żłobek?

      Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

      Czytaj dalej →

      Dziewczyny po cc – dreny

      Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

      Czytaj dalej →

      Meskie imie miedzynarodowe.

      Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

      Czytaj dalej →

      Wielotorbielowatość nerek

      W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

      Czytaj dalej →

      Ruchome kolano

      Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

      Czytaj dalej →
      Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
      Logo
      Enable registration in settings - general