konflikt seroligiczny

Postów wyświetlanych: 11 - od 1 do 11 (wszystkich: 11)
 • Autor
  Wpisy
 • #11622

  magdzik

  Jak wygląda leczenie i zapobieganie konfliktu serologicznego w drugiej ciąży jeśli w pierwszej nie podano „surowicy” czy czegoś podobnego. Może któraś z Was przeszła przez to i potrafi mi co nie co opowiedzieć? Najprawdopodobniej mnie to dotyczy bezpośrednio i troszkę się obawiam.
  Czekam na jakieś info!

  Pozdrawiamy,

  Magda, Rafał i Wrześniowa Pesteczka

  Edited by Magdzik on 2003/01/17 16:26.

  #180967

  agus-25

  Re: konflikt seroligiczny

  Najlepiej skontaktuj się ze swoim ginekologiem. Ja też mam Rh- a mój mąż Rh+, ale to moja pierwsza ciąża. Mam jak narazie tylko badane przeciwciała antyRh w surowicy. Z tego co wiem druga ciąża jest bardziej pod tym względem zagrożona, więc lepiej dmuchac na zimne i jak najszybciej się zbadać.

  Agus i chłopaczek (20.03.2003)  #180968

  agus-25

  Re: konflikt seroligiczny

  Skopiowałam ze strony
  Dwa lata temu poroniłam. Mam krew Rh-, a mąż Rh+. Nikt nie zaproponował mi podania immunoglobiny anty-D, a teraz planuję drugą ciąże i boję się konfliktu serologicznego. Czy teraz podana immunoglobina jeszcze by zadziałała? Czy jest badanie stwierdzające czy mam przeciwciała we krwi?

  Stało się bardzo niedobrze. Zasadą jest, że po poronieniu u kobiety Rh (-) podaje się standardowa dawkę immunoglobiny anty-D. Podanie w tej chwili nie ma sensu. Ryzyko konfliktu istnieje, jeżeli doszło do powstania przeciwciał skierowanym przeciwko krwinkom Rh(+).Po immunizacji matki – w jej krwi pojawiają się przeciwciała, które dość szybko są eliminowane, pozostają jednak specyficzne krwinki białe, tzw. komórki pamięci, które rozpoczynają ich produkcję w momencie pojawienia się czynnika uczulającego Przeciwciała te nie muszą być stwierdzane obecnie w surowicy – bo nie ma czynnika, który powodowałby ich produkcję. Jednak w trakcie kolejnej ciąży, jeśli dziecko odziedziczy ten czynnik po ojcu, możliwe jest wystąpienie konfliktu. Można wykonać badanie krwi na określenie tzw. przeciwciał nieregularnych,(odczyn Coombsa pośredni). Wynik dodatni – może świadczyć o immunizacji anty Rh, natomiast wynik ujemny wcale jej nie wyklucza. W przyszłej ciąży konieczne jest oznaczanie przeciwciał co najmniej : przy pierwszej wizycie oraz w 16,24,32, 36 tyg. ( oczywiście w przypadku ich pojawienia się – odpowiednio częściej). Wskazane jest też podanie immunoglobiny w określonej dawce w 28 tyg. ciąży. Wystąpienie konfliktu jest sprawą poważną, lecz obecnie istnieją metody wczesnej diagnostyki zagrożenia płodu i wczesnego, (wewnątrzmacicznego ) leczenia.

  Agus i chłopaczek (20.03.2003)

  #180969

  dorota27

  Re: konflikt seroligiczny

  ja tez mam to samo..ale moj gin powiedzial ze w pierwszej ciazy nie ma problemu..a i w kolejnych nie ma co panikowac…bo jezeli sie jest pod kontrola to wszystko ok
  moja mama z konfliktem przeszla cztery ciaze i wszysttko bylo dobrze..
  pozd

  dorota…termin…1 czerwca!

  #180970

  renia

  Re: konflikt seroligiczny

  Jak kiedys powiedzialam lekarzowi konflikt serologiczny, to mnie poprawil i powiedzial niezgodnosc krwi, konflikt wystepuje gdy sa klopoty. Ja mam Rh-, maz Rh+, a nasze dzieci maja Rh-, wiec nie podawano mi zadnej surowicy. Jaka krew ma Twoje dziecko? Rh-, czy +?


  Renia
  mama Asi (3 latka i miesiac) i Ani (roczek i 2 miesiace)

  #180971

  renia

  Re: konflikt seroligiczny

  A w czasie ciazy mialam badania alloprzeciwciala, ktore wyszly dobrze.


  Renia
  mama Asi (3 latka i miesiac) i Ani (roczek i 2 miesiace)  #180972

  magdzik

  Re: konflikt seroligiczny

  Jestem dopiero w 7 tygodniu ciąży, a wyniki badań uzyskam w poniedziałek. Badano mi także Anty Rh. Podobnie jak Ty jestem posiadaczką Rh-,a mój mąż jest Rh+. Nie wiem czy mam się czym martwić, bo medycyna w tym przypadku posunęla się mocno na przód.
  grupę odziedziczyłam po mamie, a byłam pierwszym dzieckiem zrodzonym w ” konflikcie serologicznym, zaś mój brat odziedziczył + po ojcu. Z tego co wiem w jej ciąży nie było komplikacji, więc może i u mnie nic się nie wydarzy.

  Pozdrawiamy,

  Magda, Rafał i Wrześniowa Pesteczka

  #180973

  magdzik

  jakie badania……..

  Jakie badzania się przeprowadza i jakie leczenie konfliktu serologicznego? – oczywiście poza omawianym AntyRh.

  Pozdrawiamy,

  Magda, Rafał i Wrześniowa Pesteczka

  Edited by Magdzik on 2003/01/17 13:16.

  #180974

  agus-25

  Re: konflikt seroligiczny

  Na mnie ginekolog to aż naskoczyła, że mówię iż mam konflikt serologiczny 🙂 Bo sam konflikt serologiczny to już objaw niszczenia krwi u dziecka, więc lepiej mówić, że ma się niezgodność krwi Rh 🙂

  Agus i chłopaczek (20.03.2003)

  #180975

  renia

  Re: konflikt seroligiczny

  Badz dobrej mysli, na pewno nic sie nie wydarzy, w polowie ciazy (tak bylo u mnie) zrobisz badania na przeciwciala i po porodzie, jesli dziecko bedzie mialo Rh+, to powinnas dostac zastrzyk do ktorejs doby. Pilnuj tylko tego, zeby nie zapomnieli. Nie masz sie czym martwic.


  Renia
  mama Asi (3 latka i miesiac) i Ani (roczek i 2 miesiace)  #180976

  magdzik

  Re: konflikt seroligiczny

  Witaj,
  Dziękuję za okazane zainteresowanie. Oczywiście już miałam pierwszą wizytę u lekarza i powiedziałam o możliwości zaistnienia konfliktu. Byłam ciekawa czy któraś z przyszłych czy obecnym mam ma podobny problem i na czym polegało przeciwdziałanie niemu. Wszytkie informacje podają że obecnie zagrożenia nie ma w przypadku konfliktu serologicznego, ale zawsze, pomimo wszystko, pozostaje wewnętrzna obawa.
  Jeszcze raz dziękujemy…

  Pozdrawiamy,

  Magda, Rafał i Wrześniowa Pesteczka

Postów wyświetlanych: 11 - od 1 do 11 (wszystkich: 11)


Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close