kto płaci na zwolnieniu lekarskim-ZUS,pracodawca?

Postów wyświetlanych: 7 - od 1 do 7 (wszystkich: 7)
 • Autor
  Wpisy
 • #42472

  beasia

  Dziewczyny!
  Powiedzcie proszę jak to jest z wypłacaniem pensji na zwolnieniu lekarskim? Wiem, że zdaje się przez 35 dni płaci pracodawca, potem ZUS-ale gdzie te pieniążki od ZUS-u się odbiera? Wypłaca je pracodawca, czy trzeba to załatwiać bezpośrednio z ZUS-em (przelew na konto?). A pytam dlatego, że u mnie w pracy oczywiście nikt nie wie i jak nie dopilnuję sama, to nic nie załatwię!!! Jestem od m-ca na zwolnieniu i wyobraźcie sobie, że moja księgowa za zwolnienie do tej pory naliczyła mi 80%, zamiast 100% (mimo,że była wyraźnie literka „B”), bo „zwolnienie przecież było od internisty a nie ginekologa”!!! Co za idotka!!! Co chwilę mamy z nią takie przeboje-źle wypełnione PIT-y roczne, nie chciała wydawać raportów miesięcznych (nie wiedziała co to jet!!!), tragedia!!! I oczywiście ona zawsze ma rację…
  I jak jest z wypłacaniem macierzyńskiego? czy Wypłąca go pracodawca, a ZUS mu zwraca?
  Napiszcie proszę jak to jest z tymi zwolnieniami i z góry dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi,
  Pozdrawiam
  Basia

  #556108

  gina

  Re: kto płaci na zwolnieniu lekarskim-ZUS,pracodawca?

  Wydaje mi się, że i za zwolnienie (bez względu na długość), i za macierzyński płaci ZUS. Wydaje mi się, że za zwolnienie zwraca pracodawcy, a za macierzyński przesyła bezpośrednio Tobie, ale nie jestem pewna.
  Najlepiej gdybyś zadzwoniła i się upewniła. Zus ma swoją stronę internetową, chyba albo coś w tym stylu (znajdziesz bez problemu przez Google). Tam są telefony do wszystkich oddziałów, a niektóre problemy także opisane.
  pozdrawiam
  gina  #556109

  agniesia22

  Re: kto płaci na zwolnieniu lekarskim-ZUS,pracodawca?

  Tak jak pisalas do 35 dni placi pracodawca-potem ZUS.ZUS placi Ci przekazem i pieniazki przynosi Ci listonosz do domu.Ale o ile wiem Twoj pracodawca musi wyslac odpowiedni druk do ZUS-U informujac od kiedy jestes na zwolnieniu i przeslac zwolnienie na ktorym przekraczasz 35 dzien.JAk czegos nie wiesz zawsze mozesz zadzwonic do ZUS-udo wydzialu zasilkow i tam wszystko Ci powiedza.Pozdrawiam

  #556110

  monika7726

  Re: kto płaci na zwolnieniu lekarskim-ZUS,pracodawca?

  Przez pierwsze 33 dni! wypłaca pracodawca potem zwolnienia lekarskie wraz z dokumentem składa w ZUSie . wypłaty są dokonywane przekazem pocztowym . Macierzyński też sklada w ZUSie pracodawca musisz dostarczyć mu oryginał /potem ci zwróci/ aktu urodzenia i zaświadczenie o urodzeniu dziecka . Podobnie jak na zwolnieniu wypłacane jest przez pocztę . Załatw macierzyński w miarę szybko bo Zus ociąga się z wypłatami jak nie załatwisz tego w ciągu 1 miesiąca od urodzenia dziecka.
  Monika i bobas XI 2004

  #556111

  sysim

  Re: kto płaci na zwolnieniu lekarskim-ZUS,pracodawca?

  Pierwsze 33 dni w danym roku kalendarzowym zwolnienia lekarskiego wypłaca pracodawca jako wynagrodzenie chorobowe. Od 34 dnia wypłaca ZUS jako zasiłek chorobowy. I różnie to bywa – jeżeli pracujesz w większej firmie ZUS będzie Ci wypłacał chorobowe za pośrednictwem zakładu pracy czyli w zasadzie nic się nie powinno zmienić o tego jak dostawałaś normalne wynagrodzenie za pracę. Poza tym, że powinnaś nawet wyjść na tym lepiej jeżeli masz L-4 cały miesiąc wejdą Ci dodatkowo wszystkie soboty i niedziele, czyli dostaniesz trochę więcej pieniążków Istnieje możliwość że jeżeli masz problemy z wypłacaniem pieniędzy przez zakład pracy możesz złożyć odpowiednie pismo – druk w ZUS że chcesz otrzymywać chorobowe bezpośrednio z ZUS-u przekazem do domu. Tylko poinformuj też o tym zakład pracy.
  Aha i jeszcze jedno. Żeby Twój pracodawca nie miał żadnych wątpliwości a Ty problemów weź od swojego lekarza zaświadczenie że jesteś w ciąży. Wtedy już nie będą mieli żadnych wątpliwości i wcześniejsze 80% wypłaty za zwolnienie lekarskie będą musieli Ci wyrównać.

  Pozdrawiam
  Sylwia

  #556112

  beasia

  Re: kto płaci na zwolnieniu lekarskim-ZUS,pracodawca?

  Żaświadczenie o ciąży to ja dałam już w 11 tyg :-)), a teraz kończę 28. Ale po prostu księgowością zajmuje się taka głupia baba, która nie ma o księgowości zielonego pojęcia. Ciągle musimy ją kontrolować, bo robi błąd na błędzie…
  U mnie w biurze są zatrudnione tylko 2 osoby, więc rozumiem, że ze mną będzie się rozliczał bezpośrednio ZUS (pieniążki przekazem pocztowym?)
  A wypłatę wypłacili mi w końcu tak jak trzeba, bo oczywiście miałam rację :-)))
  Pozdrawiam i dziekuję Wam dziewczyny za informacje
  Basia  #556113

  sysim

  Re: kto płaci na zwolnieniu lekarskim-ZUS,pracodawca?

  No to skoro zaświadczenie dałaś, to faktycznie nie ma co mówić o kompetencjach tej baby
  Najepiej zadzwoń sobie do ZUS i poprostu się zapytaj.
  Wtedy sprawa będzie jasna.

Postów wyświetlanych: 7 - od 1 do 7 (wszystkich: 7)


Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close