Kultura bezpieczeństwa w szkole

Postów wyświetlanych: 4 - od 1 do 4 (wszystkich: 4)
 • Autor
  Wpisy
 • #101119

  leworecznosc

  Zasady BHP, bezpieczeństwo pożarowe, bezpieczna droga do szkoły, ergonomia nauki – to tematyka zajęć dla dzieci z klas I – III jakie znalazłam w materiałach edukacyjnych „Kultura bezpieczeństwa dla klas I-III szkoły podstawowej”

  Ciekawe szczególnie są zajęcia „Co noszę w tornistrze” i „Projektuję meble szkolne”. W pierwszych dzieciaki rozmawiają co się powinno nosić do szkoły a co nie (ulubione zabawki itp.) Dodatkowo do tematu przygotowane są ćwiczenia.
  W drugim temacie poruszone są kwestie zasad BHP i ergonomii pracy – wysokość stolika, ustawienie krzesła, światła.

  Program zajęc został stworzony przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy. Czy tego typu zajęcia są prowadzone w szkołach Waszych dzieci? Bezpieczna droga do szkoły to temat który często można spotkać w programie ale czy uczą się one cokolwiek np. o ergonomii pracy?

  #2755189

  smoki

  Nie. Trochę to dla pierwszaka abstrakcyjne. Do szkoły raczej sam nie chodzi a wysokość biurka i położenie lampki ustawia mu mama.
  Mama też pilnuje kiedy i jak odrabiane są lekcje – małe dziecko jeszcze tego nie potrafi.

  Byla wycieczka po szkole i panie pokazały co gdzie jest (łącznie ze wszystkimi wyjściami).
  Co do tornistrów to panie prosiły nas (rodziców) żeby sprawdzać czy w tornistrze nie ma rzeczy zbędnych. Zabawkę można nosić bo to co uczeń ma w plecaku to jego prywatna sprawa i nauczycielki tego nie sprawdzają.

  Brrrr właśnie wyobraziłam sobie co by było jakby pracodawca miał mi przeglądać moja torebkę:Niepewny:  #2755190

  leworecznosc

  „Brrrr właśnie wyobraziłam sobie co by było jakby pracodawca miał mi przeglądać moja torebkę” – absolutnie nie myślałam o czymś takim 🙂

  W materiałach, o których pisałam np. była kolorowanki dla dzieci co należy zabrać ze sobą do szkoły.

  Cele szczegółowe tego tematu to:
  „? właściwie określić stosunki przestrzenne, np. przed, między, za, w, wewnątrz, na zewnątrz, obok, przy, nad,
  ? racjonalnie zaplanować swój ekwipunek szkolny
  ? zachować właściwa postawę ciała w ławce, a także podczas noszenia tornistra na plecach,
  ? zachować porządek w tornistrze i miejscu nauki,
  ? powiedzieć, jak powinien być oznakowany tornister ucznia,
  ? zaśpiewać w zespole i recytować wiersze.”

  Zastanawiało mnie właśnie, jak dzieci mogą odebrać taki temat. Materiały są dla dzieci klas I -III ale wydaje mi się, że mogą być właśnie zbyt abstrakcyjne, szczególnie dla pierwszaków.
  O ile temat o tornistrze rzeczywiście można ciekawie przeprowadzić, tak aby dzieciaki z niego coś wyniosły to temat biurek chyba jest trochę nie trafiony.
  Po pierwsze tak jak piszesz, to rodzice dbają o meble dla dziecka, a poza tym dziecko rośnie, więc trzeba by średnio co 2 lata zmieniać biurko, krzesło- a to dość drogie produkty.

  A temat „Jak odpoczywać w czasie pracy” jest sformułowany tak, że zastanawiam się czy to dla dzieci klas I – III, czy nawet starszych.

  Pytania lekcyjne są typu:
  Wasz przyjaciel jest chory na grypę. Dzwoni i zaprasza na wspólną zabawę. Co zrobisz?
  Mama dala Łukaszowi aspirynę, gdy bolała go głowa. Mamy nie ma, a jego znów boli. Czy powinien sam wziął aspirynę?
  Felek trzy godziny spędził w kawiarence internetowej. Nie obowiązuje w niej zakaz palenia, więc starsi bywalcy palili papierosy. Jak myślisz, czy Felek powinien tak długo przebywać w tym pomieszczeniu?

  Popytałam znajomych, większość twierdzi, że lekcji tego typu nie ma w szkole. Wydaje mi się, że takie tematy powinny zaistnieć, ale chyba nie w tej formie…

  #2755191

  smoki

  Juz nie trzeba zmieniać biurek i krzeseł. Wystarczy kupić takie z regulowaną płynnie wysokością (zarówno biurka jak i krzesła).

  Wiadomości o prawidłowej postawie dziecka są przemycane w książkach już od zerówki no dwa obrazki i dziecko ma powiedzieć, na którym chłopiec siedzi prawidłowo.

  Tematy bardzo fajne.
  Może jedna taka godzina miałaby sens bo więcej to za duże obciążenie.

Postów wyświetlanych: 4 - od 1 do 4 (wszystkich: 4)


Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close