kwas foliowy czy folik

Postów wyświetlanych: 8 - od 1 do 8 (wszystkich: 8)
 • Autor
  Wpisy
 • #15890

  kicia1

  mam pytanie czy kwas foliowy to to samo co folik i czy moge go brac bez obaw jestem 2 dni po terminie spodziewanej miesiaczki do lekawrza wybiorę się za 1,5 tygodnia.
  Kicia1 i Fasoleczka

  #231747

  sosna

  Re: kwas foliowy czy folik

  Folik to też kwas foliowy.Jak się nie myle to folik jest po prostu mniejszą dawką kwasu foliowego , który możesz kupić bez recepty i zażywać profilaktycznie.Ja brałam folik od 2 m-ca przed poczęciem do 8 tyg. ciązy (do pierwszej wizytu u lekarza) i to on zdecydował że mam odstawić folik i zapisał mi juz mocniejsze tabletki kwasu foliowego , które brałam do 3-go m-ca ciąży.

  Monia  #231748

  beka

  Re: kwas foliowy czy folik

  Folik zawiera wlasnie kwas foliowy, z tym ze w duzo mniejszej dawce – Folik ma go 0,4mg, natomiast kwas foliowy wystepuje w dawkach 5mg i 15 mg (czyli 12 lub 36 * wyzszych!!!)
  Pofilaktycznie w pierwszych tygodniach ciazy stosuje sie zwykle Folik i to naprawde wystarczy (1tbl/dobe). No chyba, ze lekarz zaleci wiecej, ale samej raczej nie radze – wprawdzie nie zatrujesz sie, ale po co dzidzi nadmiar chemii?
  Pozdrawiam.

  BeKa i Maluszek (08.05.03)

  #231749

  kamelia

  Re: kwas foliowy czy folik

  Bierz folik. To kwas foliowy, tylko bez recepty. Jedną tabletkę dziennie. Ja biorę dodatkowo Falvit. Moja gina powiedziała, że to OK.

  Kamelia i Junior (-ka)
  (14.10.2003)

  #231750

  Anonim

  Re: kwas foliowy czy folik

  Jasne, że możesz brać!!! folik to nic innego, jak nazwa kwasu foliowego. Tak jak np. witaminy o nazwie feminatal. Jest całkowicie bezpieczny, nawet gdybyś nie była w ciąży nie zaszkodzi, bo nawet stwierdzono, że kobiety mają go za mało, a tym bardziej wzrasta na niego zapotrzebowanie w okresie ciąży. Ja planując swoją ciążę, aby w pierwszych tygodniach, kiedy wszystko najważniejsze w małym człowieczku się wykształca, aby nie było wad wrodzonych, roszczepów kręgosłupa itd. zażywałam folik już 3 miesiące wcześniej przed zajściem w ciążę. Zobaczysz,że gdy pójdziesz z pierwszą wizytą do ginekologa to sam Ci go przepisze. To są małe tableteczki, bierze się po jednej dziennie- blaszka kosztuje w aptece bez recepty ok. 6 zł.
  Ja gdy poszłam z moją pierwszą (po zajściu w ciążę) i powiedziałam, że zażywam już kwas foliowy 3 miesiące, to moja lekarka jeszcze mnie za to pochwaliła, że jestem osobą (to nie chwalenie się) odpowiedzialną i cieszy sie, że już wcześniej o tym pomyślałam, bo jak Ci wcześniej pisałam, pierwsze tygodnie dla rozwoju zarodka są decydujące.
  Nic się nie bój, biegnij do apteki i zacznij je brać!!! Słuchaj sie starszej (pod względem tyg. ciąży) kolezanki- hi, hi, hi.
  Pozdrawiam, Justyna z 36 tyg. brzusiem.

  #231751

  magdzik

  Re: kwas foliowy czy folik

  folik tonazwa leku zawierajacego kwas foliowy. Można folik przyjmować nawet przed zajściem w ciąże, a przede wszytkim w trakcie.
  Kwas foliowy należy do rozpuszczalnych w wodzie witamin z grupy B, którego zadaniem jest dostarczenie jednostek 1-węglowych wielu związkom biorącym udział w metabolizmie komórek (przemianach aminokwasów, syntezie białek). Ciąża jest okresem wzmożonego wzrostu i namnażania się komórek, w tym czasie zwiększa się 2–4-krotnie zapotrzebowanie. Niedobór folianów może wpływać na niedorozwój łożyska, zwiększać częstość samoistnych poronień, powodować mniejszą masę urodzeniową dziecka. Na podkreślenie zasługuje związek pomiędzy niedoborem kwasu foliowego a występowaniem wad cewy nerwowej, układu krążenia, nerek płodu. Badania wykazują niewystarczającą na ogół podaż folianów w pożywieniu, co powoduje jego niedobór u ok. 50 proc. kobiet ciężarnych. W celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia wad cewy nerwowej u płodu zaleca się, aby wszystkie kobiety w wieku rozrodczym przyjmowały 0,4 mg kwasu foliowego dziennie. Matki, które urodziły dziecko z wadami cewy nerwowej, powinny spożywać dodatkowo 4 mg kwasu foliowego dziennie w okresie przedkoncepcyjnym i w I trymestrze ciąży. Dobrym źródłem kwasu foliowego są ciemnozielone i pomarańczowe warzywa i owoce.

  Pozdrawiamy,

  Magda, Rafał i chyba Albercik (7.09.03)  #231752

  ykke

  Re: kwas foliowy czy folik

  Nadmiar kwasu foliowego zostanie wydalony, wiec śmiało bierz-nie przedawkujesz. Szkoda tylko, że nie brałaś przed ciążą-bo tak naprawdę te miesiące przed + 3 juz w trakcie są najważniejsze.Wiele dziewczyn odstawia kwas foliowy po skończeniu 3 miesiąca, a niesłusznie.Powinno się go brac przez całą ciążę,bo jest to równiez witamina krwiotwórcza,a te dawki w preparatach wielowitaminowych moga byc za małe.Pozdrawiam.
  Ps.Na pewno lekarz przepisze Ci wieksza dawke k.f niż Folik.

  #231753

  13aga

  Re: kwas foliowy czy folik

  Pewnie ze go bierz ( folik ) ! Ja go bralam 3 miesiace przed ciaza i do 4 miesiaca ciazy. Napewno nie zaszkodzi bo to mala dawka kwasu foliowego a z pewnascia pomoze.

  Aguś i ? ( 17. 06. 2003 )

Postów wyświetlanych: 8 - od 1 do 8 (wszystkich: 8)


Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close