lewa/prawa reka

jedzac lyzeczka, czy np rysujac- uzywa obu raczek- nie wiem, czy mam to korygowac i przekladac jej dlugopis/lyzke w prawa raczke, czy pozwolic aby robila tak jak jej wygodnie. Czy lewo/praworecznosc jest wrodzona czy wyuczona……….?

gucia i Nina 27 IV 03

12 odpowiedzi na pytanie: lewa/prawa reka

mamaala Dodane ponad rok temu,

Re: lewa/prawa reka

nie pmoge niestety, ale chętnie podenę sie pod pytanie, Ala w zasadzie używa wymiennie obu rączek, ale nie przy jedzeniu: widelcem jada prawą ręka, zaś łyżeczką tylko lewą, inne czynności wylkonuje zarówno jedna rączką jak i drugą, choc ostatnio częściej prawą…

Aga i Ala (10.02.2003)

magducha Dodane ponad rok temu,

Re: lewa/prawa reka

To calkiem skomplikowane.
Tu mozna cos przeczytac na ten temat:
[Zobacz stronę]
Sama sie zastanawiam – czasami mi tez mi sie wydaje, ze Konrad preferuje lewa raczke. Mam nadzieje, ze to sie jeszcze jakos ustali. Leworecznym jest trudniej w zyciu, ale nic nie bede zmieniac na sile.

Magda i Konrad (02 kwietnia 2003)

lumel Dodane ponad rok temu,

Re: lewa/prawa reka

Agnieszko!Marcel też używa obu raczek do wszystkiego, ale zacytuję Ci fragment z książki F.Dolto “Zrozumieć dziecko”.Cyt.[i]: Mogę zapewnić rodziców,że z reguły wszystkie dzieci posługują się tak lewą , jak i prawą ręką – oprócz osób od początku zdecydowanie praworęcznych, które spotyka się dość rzadko.Zazwyczaj dzieci posługują się obiema rękami i obiema nogami.Im dłużej posługują się, we wszelkich działaniach, obiema stronami ciała dla nabycia zręczności, tym lepiej.Dlatego też nie należy mówić dzieciom o dobrej i złej rączce.
Można oczywiście je nauczyć ,że przy pożegnaniu podaje się prawą rękę.Ale gdy dziecko podaje lewą, nie należy mówić:”podaj dobrą rączkę!”.Po prostu podaje się prawą rękę i dziecko musi podawać właśnie tę, ale gdyby nas uczono podawać lewą rękę, wydawałoby to się nam równie poprawne: tu chodzi o zwykłą umowę.Nie o to ,że ta rączka jest dobra czy niedobra..
Ważne jest , by nie zaburzyć powolnego, stopniowego kszktałtowania się systemu nerwowego dziecka, który w miarę rozwoju można ocenić po łatwości pisania, po zręczności w zabawach wymagajacych staranności.”[/i]
Myślę ,że po przeczytaniu tego bedziesz spokojniej patrzeć jak Ninka bawi się , czy też je, jedną lub drugą rączką. Ja jeszcze chora , ale dałam radę coś napisać.
Pozdrawiamy!

monika i marcel(03.03.03)

styna24 Dodane ponad rok temu,

Re: lewa/prawa reka

Czemu myslisz,ze leworecznym jest trudniej? Jestem leworeczna i jakos nie sprawia mi to w niczym trudnosci

Justyna i Tomek 9.04.2003

agusjot Dodane ponad rok temu,

Re: lewa/prawa reka

Małe dzieci sa oburęczne, po pewnym czasie zaczynają preferować jedną z rąk, ale nie zalezy to absolutnie od nauki rodziców ani od wpływu otoczenia.
Reęcznośc człowieka jest zakodowana w mózgu. Kiedys na siłę przestawiano dzieci na prawą rękę, ale niejednokrotnie kończyo się to problemami w nauce pisania, rysowaniu.
Proponuję obserwować dziecko, ale nic na siłę. Zdecydowana większość ludzi wybiera prawą rękę, ale leworęczne osoby są prawdopodobnie bardziej twórcze, bo angażują też do pracy pewne obszary mózgu “uśpione ” u praworęcznych.

Aga i Kuba (25.06.2003)

Dodane ponad rok temu,

Re: lewa/prawa reka

swietnie mi to wytlumaczylas- dzieki! Pzdr!

gucia i Nina 27 IV 03

Dodane ponad rok temu,

Re: lewa/prawa reka

rzeczywiscie skomplikowane……;)) sprobuje przyswoic jak bede miala troche wolnego od dziecka;-))

gucia i Nina 27 IV 03

kra Dodane ponad rok temu,

Re: lewa/prawa reka

Kurcze, teraz ja zaczęłam się martwić, bo Wiktorek ewidentnie preferuje prawą rączkę (nóżkę też). Jak daję mu kredkę, łyżkę, albo cokolwiek innego, czym ma się posłużyć, to zawsze bierze prawą, albo natychmiast do prawej przekłąda. Dlaczego im dłużej są oburęczne, tym lepiej? Czy to źle, że moje dziecko oburęczne nie jest?

Kra i Wiktorek (19.11.2003)

lumel Dodane ponad rok temu,

Re: lewa/prawa reka

Wiesz, myślę ,że Wiktorek może należy do tych właśnie ludzi , którzy są “od poczatku” praworęczni, i nic w tym złego.On jest już po prostu ukierunkowany. Nie wyczytałam nic , co by mogło świadczyć o tym ,że to lepiej lub gorzej.Po prostu częściej zdarzają się maluszki w tym wieku oburęczne (piszę to za książką, na którą się już powoływałam).Także nic się nie martw!

monika i marcel (03.03.03)

lea Dodane ponad rok temu,

Re: lewa/prawa reka

Mati tez od dawna jest wyraznie praworeczny.. wiedomo, ze sporo rzeczy robie rekoma obiema… ale widac, ktora lapka jest preferowana.

Lea i Mateuszek

mamaala Dodane ponad rok temu,

Re: lewa/prawa reka

to nie tak, że leworęcznym jest trudniej, “ręczność” nie ma znaczenia jeśli jest zbiezna z “ocznością” czyli jesli dziecko jest leworęczne i lewooczne to wszystko będzie super, ale jesli np jest praworęczne i lewooczne to może miec jakies mniejsze lub wieksze problem w np nauce pisania

Aga i Ala (10.02.2003)

anetka25 Dodane ponad rok temu,

Re: lewa/prawa reka

Gucia u mnie jest tak samo. Ale dopisuje sie w 100% do Magdy. Ja sama pozostawiam decyzje Adasiowi, jego mozdzek juz wie najlepiej ktoro reczny jest.Pozdrawiam serdecznie!

Anetka,Adas`02

Znasz odpowiedź na pytanie: lewa/prawa reka?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Noworodek, niemowlę
za mało przybiera na wadze...
Witam... Byliśmy wczoraj na wizycie u lekarza. Wszystko w sumie z grubsza w porządku, oprócz tego, że Maciuś za mało przybiera na wadze. Narazie przybrał (wczoraj była 17 doba życia) 145
Czytaj dalej
Oczekując na dziecko
28t. 2d.- ktory to tydzien?
No wlasnie, ktory? Ja juz calkiem zglupialam. czy to jest 29 tydzien czy 28? Ostatnio mialam dyskusje na ten temat i moj rozmowca mowil ze to 28 tydzien, a ja
Czytaj dalej