mamy nauczycielki – doradzcie!

Napewno sa tutaj, tak jak ja, przyszle mamy nauczycielki. Doradzcie mi. Chodzi o urlop macierzynski. Termin porodu mam na 28 lipca. Kiedy mam wrocic do pracy, alby staz mi nie przepadl? Z moich wyliczen wyglada to tak: Urlop trwa (w przyblizeniu) 4 miesiace (wakacje sie odliczaja), wiec powinnam do pracy wrocic na pocz stycznia. Jezeli wezme sobie zwolnienie na wakacjach przed porodem, to o ten czas moge przedluzyc nieobecnosc – np do nowego semestru. Zeby nie przekroczyc okresu nieobecnosci pol roku, bo wtedy staz przepada, tak? Czy ja dobrze to licze? Nie chcialabym wracac przed koncem semestru, wiecie jak to jest z wystawianiem ocen “po kims”. NO i jeszcze jedno, wczesniej planowalam, ze wezme sobie zwolnienie w czesrwcu. Same rozumiecie, jakie dzieciaki wtedy (po klasyfikacji) sa niedobre. Oj. Ale ten pomysl chyba nie wypali. Prosze! Doradzcie! Czy ktos moze mi pomoc?
Pozdr

11 odpowiedzi na pytanie: mamy nauczycielki – doradzcie!

nosowska Dodane ponad rok temu,

Re: mamy nauczycielki – doradzcie!

A czy pewna jestes, ze wakacje sie odlicza od macierzynskiego? I na jakiej zasadzie? Prawde mowiac pierwszy raz o tym slysze.
Ja mam termin na 25 maja, wiec macierzynski wypada mi w czerwcu, wrzesniu, pazdzierniku i listopadzie? Jakos mi trudno w to uwierzyc.
Jak widzisz nie jestem ekspertem w tych przepisach i niestety nie moge Ci pomoc.
Ania i Kruszynka

aaga Dodane ponad rok temu,

Re: mamy nauczycielki – doradzcie!

To mial byc ostatni rok mojego stazu na nla mianowanego… Niestety – na poczatku ciazy wyladowalam w szpitalu (pazdziernik). Lekarz prowadzacy dal mi zwolnienie lekarskie do konca semestru zimowego – po dwumiesiecznym lezakowaniu i plamieniu, nie czulam sie na silach wrocic do pracy ( duza szkola, dzieci w klasie srednio 30…). Po feriach zimowych okazalo sie, ze… jest mi po prostu ciezko, przed poludniem dopada mnie jakies kolatanie serca, zdarza sie omdlenie. To bylo bez sensu, zeby wracac do pracy. Dojezdzam w dodatku autobusem, a pozniej mam spacerek – ok.2km :). Jezeli chodzi o staz, to dokladnych informacji Ci nie udziele, ale prawdopodobnie ja bede mogla kontynuowac – dyrekcja niejasno mi wytlumaczyla, bo sama dobrze nie wiedziala… A jezeli sie nie uda – trudno! Moze cos w miedzyczasie zmieni sie na lepsze?:) Na dzien dzisiejszy, jakas przerwa w stazu – z tytulu niezdolnosci do pracy lub urlopu macierzynskiego jest dopuszczalna, ale dokladnie nie wiem – 3, czy 6 miesiecy?
Z urlopem macierzynskim natomiast jest tak, ze wakacje mozesz na pewno do niego doliczyc – 42 dni, czyli 6 pelnych tygodni – jezeli przez cale wakacje masz urlop macierzynski. Mysle, ze w Twojej sytuacji, poszlabym sobie na zwolnienie juz w czerwcu – masz do tego prawo! Wtedy cale 42 dni Ci dolicza. Jezeli bedziesz czekala do porodu, to pewnie tylko kawalek – czyli ok. 4 tygodni.

Pozdrawiam serdecznie.
Aga i Ktoś(7.06.04)

kaccha Dodane ponad rok temu,

Re: mamy nauczycielki – doradzcie!

Nie wiem czy już jesteś na zwolnieniu, czy chcesz iść po macierzyńskim?
Bo wygląda to tak. Jeśli pójdziesz na zwolnienie, które nie przekroczy 3 miesięcy do porodu to staż nie przepada, nawet go nie przedłużą o tą nieobecność. Macierzyński nie przerywa stażu, więc po powrocie do pracy przedłuża się okres stażu o ten macierzyński. Do macierzyńskiego, który przypadł na wakacjach doliczają nam 6 tyg. bo to jest nasz urlop.
Ale jeżeli pójdziesz na zwolnienie, które przekroczy 3 miesiące, to przerywają staż. Ale od dnia, w którym go przerwali (czyli po tych 3 miesiącach) masz 6 miesięcy na podanie o przedłużenie stażu. Ale podanie możesz złożyć dopiero jeśli ustanie zwolnienie – tzn. wróciłaś już do pracy lub jesteś na macierzyńskim. I wtedy doliczą ci oprócz macierzyńskiego tyle dni ile byłaś na zwolnieniu. I otyle przedłuży się staż.

Nie wiem czy jest zrozumiałe to co napisałam. Jeśli nie to pytaj. Spróbuję pomóc.

Kasia i majowa Alicja

mata-hari Dodane ponad rok temu,

Re: mamy nauczycielki – doradzcie!

Za dużo to Ci pewnie nie pomogę, bo staż skończyłam rok temu i nie pamiętam już dokładnie pewnych rzeczy. Jedno Ci jednak mogę powiedzieć na pewno. Przerwa w stażu (aby był on uwzględniony) może trwać maksymalnie 3 m-ce. PO upływie 6 m-cy od momentu jego przerwania musisz złożyć podanie o jego kontynuację. Jeśli tego nie zrobisz, wówczas wcześniej przebyty staż nie jest brany pod uwagę i wszystko musisz zaczynać od nowa.

Jeśli chodzi o odliczanie wakacji, to lepiej się dobrze upewnij jak to jest. Najlepiej spytaj księgowej w swej szkole.

Ja mam termin porodu wyznaczony na 3 maja i powiem Ci jak u mnie cała sprawa wygląda.
Po porodzie przysługuje nam 112 dni urlopu macierzyńskiego (równo 16 tyg. ale wliczamy tu wszystkie dni: wolne i pracujące). Po macierzyńskim zamierzam skorzystać z przysługującego mi urlopu wypoczynkowego (czyli niewykorzystanych wakacji) – dokładnie 56 dni (wszystkich: wolnych +pracujących). Tylko tyle dni przysługuje nam za wakcje i to pod warunkiem, że na czas ferii zimowych brało się zwolnienie lekarskie. Gdybym go nie wzięla w lutym, wówczas od tych 56 dni “wakacyjnych” zabrano by mi dni feryjne, czyli 14 dni. Więc po macierzyńskim mogłabym dostać jeszcze tylko 42 dni (56 -14=42).

Jeśli natomiast chodzi o sprawy stricte związane ze stażem, to możesz poszukać w archiwum forum, bo było już na ten temat, a ja już tak dokładnie nie pamietam co i jak. Wiem tylko na pewno (co już napisałam), ze przerwa w stażu nie może przekroczyć 3 m-cy.

To tyle, mam nadzieję, że choć trochę byłam pomocna.

Joanna i malutki mężczyzna (03-05-2004)

aaga Dodane ponad rok temu,

Re: mamy nauczycielki – doradzcie!

Sorki, ze sie tu wtrace – sa dwie takie same wersje, bo przypomnialam sobie, ze moja dyrekcja powiedzial mi to samo, co Ty napisalas! Tzn. po powrocie do pracy lub w trakcie macierzynskiego, skladamy podanie o przedluzenie stazu i oni moga sie zgodzic lub nie! Oczywiscie wtedy, gdy zwolnienie lekarskie trwalo dluzej niz 3 miesiace!

Pozdrawiam serdecznie.
Aga i Ktoś(7.06.04)

kaccha Dodane ponad rok temu,

Re: mamy nauczycielki – doradzcie!

Według mnie to raczej muszą się zgodzić(oczywiście nie wiem czy mam rację) – ale mam przed sobą przepisy z karty nauczyciela, gdzie pisze:” jeżeli przerwiesz staż z powodu czasowej niezdolności do pracy, trwającej dłużej niż 3 miesiące, wskutek: choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy oraz urlopu innego niż urlop wypoczynkowy, możesz złożyć wniosek o kontynuację stażu. Jeśli od przerwania stażu do złożenia wniosku minie nie więcej niż 6 miesięcy, okres stażu odbytego przed przerwą będzie zaliczony – z wyłączeniem okresu nieobecności.
Jeśli ten okres jest dłuższy, jesteś zmuszony do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze” (KN art. 9d ust. 3-4).

Skoro jest taka ustawa to wg mnie muszą to zaliczyć.
Kasia

filipinka2004 Dodane ponad rok temu,

Re: mamy nauczycielki – doradzcie!

Do urlopu macierzyńskiego dolicza się niewykorzystany urlop wypoczynkowy – w naszym przypadku jest to 6 tygodni wakacji i 2 tygodnie ferii. Jeśli w tym czasie jesteśmy na macierzyńskim albo na zwolnieniu to doliczamy ten czas.
Tyle wiem na pewno. Pozdrawiam i trzymajcie za mnie kciuki – jutro mija mój termin 😉

Filipinka i Maleństwo (1.05.04)

carla27 Dodane ponad rok temu,

Re: mamy nauczycielki – doradzcie!

Jeśli chodzi o urlop macierzyński to znalazłam w necie coś takiego “staż ulega przedłużeniu o czas trwania urlopu macierzyńskiego w okresie odbywania stażu. Urlop macierzyński nie przerywa stażu a tylko go przedłuża (art.9d ust.3a KN).” Nie powinnaś się więć martwić. Ja zresztą jestem teraz na macierzyńskim a też jestem w trakcie awansu(n-l dyplomowany) i moja pani dyr. również mi to powiedziała, a nawet doradziła mi wzięcie L-4 w czasie ferii (było to dokładnie miwsiąc przed porodem) ponieważ niewykorzystany urlop dolicza się do urlopu miacierzyńskiego. A kiedy ma się już tę małą kruszynkę chciałoby się z nią być jak najdłużej.

Pozdrawiam

Marta i kochana, maleńka Domi (15. 03. 2004)

baby Dodane ponad rok temu,

czy dostalyscie pismo o przerwaniu stazu ?

czy dostalyscie pismo o przerwaniu stazu ? i jesli tak to od kogo?

czy szkola ma taki obowiazek?
czy skoro mi nic nie wyslali tzn ze ja ciagle odbywam ten staz? bo 28 lutego minelo 3 miesiace odkad jestem na zwolnieniu i nie wiem czy juz mam wysylac im wniosek o przedluzenie stazu? czy czekac do rozwiazania? (1 lipca termin)
Bo doliczajac do 28 lutego te 6 ustawowych miesiecy to musialabym zdazyc sie o to upomniec przed 28 sierpnia. A 31 sierpnia konczy mi sie umowa :))) sama nie wiem czy mi przedluza i czy na kolejny rok czy tylko do konca macierzynskiego.

W ogole to przedwczoraj nastapily wielkie zmiany u mnie w szkole: nowa pani dyr (nikt nie wie kto to jest), dotychczasowa pani dyr jest matematyczka wiec automatycznie wskoczy na moj etat!!
Nie wiem co bedzie ale sie staram tym nie martwic 🙂

W najlepszej sytuacji bede kontynuowac staz po powrocie i bede miala pewnie goly etat (ale z tego akurat sie ciesze bo bede miala czas dla coreczki)

No to jak to jest? mam juz pisac wniosek?

Baby+Julia

kaccha Dodane ponad rok temu,

Re: czy dostalyscie pismo o przerwaniu stazu ?

Ja też uczę matematyki. Na L4 poszłam tak, żeby nie minęły 3 miesiące. Ale na początku ciąży też miałam zwolnienie. I niestety wczoraj w znalazłam taką wypowiedź:”Przykład 1 – nie aktualny
Jeżeli pracownik chorował 2 miesiące, a następnie wrócił do pracy (np. na pięć dni), by znowu zachorować (2 miesiące) okresy te nie podlegają sumowaniu, a przerwa stażu nie nastąpi.

Na gruncie powyższego przykładu, który pozostawiłem w poprzednim brzmieniu a więc przy interpretacji “łącznie” jako ciągłej nieobecności, rodziła się obawa nadużywania tego przepisu. Należało liczyć się z faktem, iż każdy nauczyciel obowiązany jest do realizacji własnego planu rozwoju zawodowego, a staż kończy się oceną dorobku zawodowego wystawianą przez dyrektora szkoły po zasięgnięciu opinii rady rodziców. Jeżeli zatem dyrektor uzna, że nauczyciel nie zrealizował planu rozwoju zawodowego wystawić może ocenę negatywną. Staż wówczas może wydłużyć się o 9 miesięcy.

Ustalenie długości okresu nieobecności w konkretnych przypadkach może nastręczać problemów.”
Więc jeśli mi zsumują – to też staż mi się przerwie.

Nie wiem czy sami o tym powiadamiają – muszę się tego dowiedzieć.
Ale jeśli masz zwolnienie dłużej niż 3 miesiące cały czas to na pewno będzie przerwany. Ale wniosek możesz złożyć dopiero po ustaniu zwolnienia – czyli już na urlopie macierzyńskim. To wiem na pewno.

Mam już dość tego stażu. Tyle roboty przez 2 lata. Gdyby to mi przepadło to dosłownie się “wścieknę”.
Podenerwuję się jeszcze trochę to może szybciej urodzę (termin za tydzień).

Ja wrócę do pracy najprawdopodobniej pod koniec września i też będzie nowy dyrektor – kto też jeszcze nie wiadomo, więc też nie wiem co mnie czeka. Horror.

Pozdrawiam
Kasia i majowa Alicja

Edited by Kaccha on 2004/05/01 11:13.

nosowska Dodane ponad rok temu,

Re: czy dostalyscie pismo o przerwaniu stazu ?

Nie dostalam pisma o przerwaniu stazu, ale gdy przechodzilam na L4 (o ktorym uprzedzilam dyrekcje) pisalam wniosek z prosba o przerwanie stazu.

Znasz odpowiedź na pytanie: mamy nauczycielki – doradzcie!?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oczekując na dziecko
czy od jutra drozeja wozki?
Juz sie w tym wszystkim pogubolam. Tak, wiem, juz jutro drozeja niektore rzeczy, tylko ktore? Orietujecie sie?
Czytaj dalej
Tematy, których nie znalazłam w forum
mamy nauczycielki - doradzcie!
Napewno sa tutaj, tak jak ja, przyszle, lub obecne mamy nauczycielki. Doradzcie mi. Chodzi o urlop macierzynski. Termin porodu mam na 28 lipca. Kiedy mam wrocic do pracy, alby
Czytaj dalej