Matki prowadzące DG kontra ZUS

Postów wyświetlanych: 3 - od 1 do 3 (wszystkich: 3)
 • Autor
  Wpisy
 • #101031

  aniaos

  dopiero kilka dni temu dowiedziałam sie o tych zmianach i wlasnei wystepuje do zus o zwrot zapalconych skladek na ub. zdrowotne, ktore do nich odprowadzalam podczas macierzynskiego w 2004.
  moze ktorejs mamie tez sie przyda:

  „Od 1 września 2009 r. każda osoba pracująca na etacie, która rozpocznie działalność gospodarczą i będzie przebywać na urlopie macierzyńskim, nie będzie musiała płacić składek z tytułu prowadzonej firmy (może to robić dobrowolnie). Tak samo będzie w trakcie urlopu wychowawczego, pod warunkiem że prowadzący działalność zawiesi. Tak przewiduje ustawa z 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy ? Prawo bankowe (Dz.U. nr 71, poz. 609). Przewiduje także w pewnych sytuacjach umorzenie i zwrot składek i odsetek za okres od 1 stycznia 1999 r. do daty jej wejścia w życie.
  Jeśli osoba, która przebywała na urlopie macierzyńskim i wychowawczym, nie wpłacała składek, to ZUS je umorzy wraz z ewentualnymi odsetkami. Organ rentowy postąpi inaczej z wpłaconymi składkami.
  Jeśli osoba, która była na urlopie macierzyńskim, nadal prowadzi biznes, to wpłacone przez nią składki na ubezpieczenia społeczne, odsetki i opłata prolongacyjna będą zaliczone przez ZUS na realizację bieżących płatności. Osoba, która nie prowadzi firmy, otrzyma zwrot należności. Jeśli była na urlopie wychowawczym, nie otrzyma wpłaconych przez siebie składek, a jedynie odsetki.
  Ustawa wprowadza jeszcze jedną istotną zmianę. Od 1 września 2009 r. osoby, które chcą dobrowolnie podlegać ubezpieczeniom społecznym, zdecydują o terminie objęcia ich takim ubezpieczeniem w dowolnym, a nie 30-dniowym, terminie.”

  #2750064

  Anonim

  przyda się………dzięki
  co dokładnie składałaś w zusie?  #2750065

  aniaos

  Zamieszczone przez Vala
  przyda się………dzięki
  co dokładnie składałaś w zusie?

  dokladnie to wszystkim zajmuje sie moja ksiegowa. wiem, ze potrzebne sa:
  – deklaracje DRA za okres, gdy bylas na macierzynskim
  – do tych deklaracji trzeba zrobic korekty
  – trzeba wypisac wniosek o umorzenie skladek dla zus za okres urlopu macierzynskiego /sa podobno gotowe druki – w tym tyg. bede u ksiegowej, to zobacze, jak to wyglada/
  – komplet: korekty + wniosek o umorzenie sklada sie w oddziale zus. nadplacone skladki przelewaja na wskazane konto.

  zwrocone skladki zas trzeba bedzie wykazac w picie rocznym za 2009 rok.

Postów wyświetlanych: 3 - od 1 do 3 (wszystkich: 3)


Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close