Matki prowadzące DG kontra ZUS

dopiero kilka dni temu dowiedziałam sie o tych zmianach i wlasnei wystepuje do zus o zwrot zapalconych skladek na ub. zdrowotne, ktore do nich odprowadzalam podczas macierzynskiego w 2004.
moze ktorejs mamie tez sie przyda:

“Od 1 września 2009 r. każda osoba pracująca na etacie, która rozpocznie działalność gospodarczą i będzie przebywać na urlopie macierzyńskim, nie będzie musiała płacić składek z tytułu prowadzonej firmy (może to robić dobrowolnie). Tak samo będzie w trakcie urlopu wychowawczego, pod warunkiem że prowadzący działalność zawiesi. Tak przewiduje ustawa z 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy ? Prawo bankowe (Dz.U. nr 71, poz. 609). Przewiduje także w pewnych sytuacjach umorzenie i zwrot składek i odsetek za okres od 1 stycznia 1999 r. do daty jej wejścia w życie.
Jeśli osoba, która przebywała na urlopie macierzyńskim i wychowawczym, nie wpłacała składek, to ZUS je umorzy wraz z ewentualnymi odsetkami. Organ rentowy postąpi inaczej z wpłaconymi składkami.
Jeśli osoba, która była na urlopie macierzyńskim, nadal prowadzi biznes, to wpłacone przez nią składki na ubezpieczenia społeczne, odsetki i opłata prolongacyjna będą zaliczone przez ZUS na realizację bieżących płatności. Osoba, która nie prowadzi firmy, otrzyma zwrot należności. Jeśli była na urlopie wychowawczym, nie otrzyma wpłaconych przez siebie składek, a jedynie odsetki.
Ustawa wprowadza jeszcze jedną istotną zmianę. Od 1 września 2009 r. osoby, które chcą dobrowolnie podlegać ubezpieczeniom społecznym, zdecydują o terminie objęcia ich takim ubezpieczeniem w dowolnym, a nie 30-dniowym, terminie.”

2 odpowiedzi na pytanie: Matki prowadzące DG kontra ZUS

Dodane ponad rok temu,

przyda się………dzięki
co dokładnie składałaś w zusie?

aniaos Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez Vala:przyda się………dzięki
co dokładnie składałaś w zusie?

dokladnie to wszystkim zajmuje sie moja ksiegowa. wiem, ze potrzebne sa:
– deklaracje DRA za okres, gdy bylas na macierzynskim
– do tych deklaracji trzeba zrobic korekty
– trzeba wypisac wniosek o umorzenie skladek dla zus za okres urlopu macierzynskiego /sa podobno gotowe druki – w tym tyg. bede u ksiegowej, to zobacze, jak to wyglada/
– komplet: korekty + wniosek o umorzenie sklada sie w oddziale zus. nadplacone skladki przelewaja na wskazane konto.

zwrocone skladki zas trzeba bedzie wykazac w picie rocznym za 2009 rok.

Znasz odpowiedź na pytanie: Matki prowadzące DG kontra ZUS?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Tematy, których nie znalazłam w forum
Patrick Swayze nie żyje...
[url]http://wiadomosci.onet.pl/2042996,12,item.html[/url] szkoda, wielka szkoda [*]
Czytaj dalej
Tematy, których nie znalazłam w forum
Oklice Mińska Mazowieckiego,Cegłowa, Mrozy
Wielka prośba do was. Czy jest któraś z was z tych okolic, no i czy wie coś o stancji, mieszkaniu do wynajęcia? Moja siostra ma tam pracę, obiecali jej zakwaterowanie, została z
Czytaj dalej