Nie mówi ‘k’ i ‘g’

Tak jak w tytule: zarówno Jasiek (3 skończone w listopadzie) jak i Igusia(2 lata) nie wymawiają tych głosek. Do niedawna nie było też ‘f’ i możecie sobie wyobrazić w jaką konsternację wpadali przechodnie słysząc moje dzieci, które zauważyły kupę na chodniku i mówią ‘chuj’… może i śmieszne w zaciszu domowym, ale na spacerze jakby mniej…

No ale to k, g.. Myślicie, że trzeba się martwić? A jak Wasze maluchy??

Jaś(11.03), Igusia(02.05), Pawełek(31.12.06)

15 odpowiedzi na pytanie: Nie mówi ‘k’ i ‘g’

chilli Dodane ponad rok temu,

Re: Nie mówi ‘k’ i ‘g’

w kwestii kupy na chodniku…
Dopóki nie pojawiło sie R to młoda z radoscią wykrzykiwała “huja huja”, teraz w konsternacje wprawia świat słowem “hujnanoga”

🙂

A w kwestii – młoda podniemiała na T i odwrotnie i powstały “tokleciki” (teraz ewoluowały do “klotety”) , “kabletki” – to do końca życia będą chyba kabletkami, tak jak nie do wyplenienia jest “kamatka” i analogicznie “kamapa”

kusiolson

tata-marcin Dodane ponad rok temu,

Re: Nie mówi ‘k’ i ‘g’

Mój młodszy o rok brat nie wymawiał “w” i “g” gdzieś tak do zerówki. Potem się nauczył 🙂
Więc się nie przejmuj. Mój Oluś mając latek 2 i 8 miesięcy nie mówił wcale (poza typowymi mama i tata). Teraz buzia mu się nie zamyka i w ciągu kilku miesięcy nadrobił wszystkie zaległości. A stresowaliśmy się tym bardzo…


Tata Marcin & Oleczek

klucha Dodane ponad rok temu,

Re: Nie mówi ‘k’ i ‘g’

wg mnie jeszcze jest czas i nie trzeba się martwić.

Izka i 4 latka

ellenka25 Dodane ponad rok temu,

Re: Nie mówi ‘k’ i ‘g’

Natalka tez nie mówi ani K ani G (chociaż kiedy była mała mówiła …) do niedawna nie mówiła także L
przyznam się ze byłam u logopedy 😉 L ładnie zaskoczyło po kilku ćwiczeniach a K i G tak sobie 🙂 ale nie martwię się , logopedka powiedziała że jest czas 😉 jesli przyjdze K to jednocześnie powinno wpaść G
ulubionym ćwiczeniem na K jest u nas – przy otwartej buzi język dotyka dolnych ząbków i Nat ma powiedzieć T mówi K 😉
ale przede wszystkim nic na siłę 😉
pozdrawiam

Natalka

Dodane ponad rok temu,

Re: Nie mówi ‘k’ i ‘g’

ooo popróbujemy tego ćwiczenia:)) dziękuję:))

i dziękuję innym za odpowiedź. Chyba staję się przewrażliwioną mamuśką;-)))

Jaś(11.03), Igusia(02.05), Pawełek(31.12.06)

catty Dodane ponad rok temu,

Re: Nie mówi ‘k’ i ‘g’

Michaś “k” i “g’ wymawia ładnie, natomiast zamiast “f” mówi “h”: (hoka zamiast foka). Do niedawna nie wymiawiał też “s” i zamiast tej spółgłoski też wymawiał “h” – jego “kwiatki” to (mówił tak jeszcze miesiac temu):

– ja ham (zamiast ja sam)

– “hujek” (zamiast sznurek)

Od miesiąca wymawia “s” choć jeszcze nie w każdym wyrazie. Nie bylam z tym u logopedy, ale sami ćwiczyliśmy wymiawianie “s” kilka razy dziennie- bawiliśmy się w węże i syczenie, prosiłam go żeby pokazal mi, jak szumi wiatr, powtarzaliśmy wyrazy z literką s. I widzę że są rezulataty. “R” też ćwiczymy – co jaikś czas namawiam Michasia żeby ryczał jak lew: grrr, wrr. Widzę ze takie zabawy pomagają

Monika&Michaś 3 latka

martynapinia Dodane ponad rok temu,

Re: Nie mówi ‘k’ i ‘g’

Nelka w maju skończy trzy i dopiero od niedawna wymawia “l” a dalej nie wymawia”k,g ,p i oczywiście r.
Byłyśmy w styczniu na badaniu słuchu,bo za nim sie pójdzie do logopedy to najpierw sprawdzają słuch.Wszytko ze słuchem ok.NA razie Nelce daje czas do 3 lat potem idziemy do logopedy.

gonia23 Dodane ponad rok temu,

Re: Nie mówi ‘k’ i ‘g’

ja byłam z tym “k” i “g” u logopedy. dostaliśmy proste ćwiczonko, które szybciutko wyeliminowało problem, mam nadzieję, że mój opis odda sens tego ćwiczenie. zatem przyciskamy język dziecka pośrdku i każemy dziecku mówić “ka”. i tak ćwiczymy 5 x dziennie po 10 “ka”.na poczatku trzeba było wyczuć miejsce, gdzie trzeba przycisnąc język, żeby wyszło “ka”, a nie “ta”.
a jak wyjdzie “k” to i wyjdzie”g”, bo to ten sam sposób ułożenia języka.
a przekręcania literek udzieliło się całej rodzienie, ku niezadwowleniu logopedy. I tak nasz kot nazywa się “totek”, “tupa” to kupa, a ja jestem “donia”

Gosia, Zuzia 2003, Marta 2005

Edited by gonia23 on 2007/02/09 15:38.

magdzik Dodane ponad rok temu,

Re: Nie mówi ‘k’ i ‘g’

Al też nie mówi k. Więc na kupę woła – chce tubte!

Pozdrawiamy,

Magda i Albercik ur. 8.09.03

elzi Dodane ponad rok temu,

Re: Nie mówi ‘k’ i ‘g’

Znam z doświadczenia. Michał swego czasu też nie mówł “k” i “g”. Poszliśmy do logopedy. Dostaliśmy ćwiczenia. Pomogły. Te głoski są stosunkowo łatwe do wywołania, poszło bardzo szybko. Jeśli chcesz mogę ci podesłać te ćwiczenia.
Pozdrawiam,

elzi i Michał

Dodane ponad rok temu,

Re: Nie mówi ‘k’ i ‘g’

to poproszę jeśli można:)) Igusia też się załapie:)

Jaś(11.03), Igusia(02.05), Pawełek(31.12.06)

fresz Dodane ponad rok temu,

Re: Nie mówi ‘k’ i ‘g’

Mysle, ze nie masz powodu, zeby się martwić, Sajakies granice wiekowe, do których dziecko powinno nauczyc się wymawiać kolejne literki. Nie wiem jak jest w przypadku literki ” k ” i ” g”, ale mój Kuba np: nie wymawia jeszcze ” r”, chodzi do logopedy ( w przedszkolu ) ale pani powiedziała, ze nie mam sie czym martwic, bo ” r” powinno dziecko nauczyc się mówic do 5 r. ż, potem mozna zacząć się martwic, tak więc Kuba ma jeszcze pół roku, zeby zacząć mówić : rurka a nie lulka, rower a nie jowej !! A na brata nie wola Marcel tylko Majcej !!!

Ania & Kuba 22.10.2002 & Marcel 28.06.2006

dorotka1 Dodane ponad rok temu,

Re: Nie mówi ‘k’ i ‘g’

sadze ze maja jeszcze czas
o takie rzeczy pytaja na bilansie 4 latka
to jeszcze troche przeciez

elzi Dodane ponad rok temu,

Re: Nie mówi ‘k’ i ‘g’

Chyba trochę za wcześnie się pochwaliłam. Nie mam tych najlepszych ćwiczeń. Wyślę ci na razie to, co mam. Napisz mi jaki masz mail. A we wtorek będę w mojej przychodni. Logopedkę znam też prywatnie, zapytam ją o te ćwiczenia i podeślę.

elzi i Michał

elzi Dodane ponad rok temu,

Re: Nie mówi ‘k’ i ‘g’

Przypomniało mi się to, co najlepiej podziałało. Właściwie można skupić sie na wywołaniu głoski “k”. “g” ma identyczny układ języka, tylko układ warg jest inny. Jeśli dziecko zacznie mówić “k”, będzie też mówiło “g”.
Spróbuj to najpierw na sobie, bo nie wiem czy umiem wytłumaczyć dobrze, co trzeba zrobić. Trzeba przycisnąć język do dołu i wepchnąć trochę głębiej do ust. Język trzeba trzymać i dziecko ma postarać się powiedzieć “t”. Nie ma mocnych wyjdzie “k”.
Poza tym trzeba powtarzać z dzieckiem jak najwięcej słów z głoską “k”. W przypadku Michała było tak, że on potrafił wymówić “k”, ale tylko w otoczeniu niektórych samogłosek. Nie wymawiał “k” przed “o”, ale wymawiał “k” przed “i”. Mieliśmy za zadanie powtarzanie bez końca słow, w których “k” wychodziło.
“g” pojawiło się jak tylko zaczął mówić “k”.
Mam jeszcz dwa fajne, ale dłuższy ćwiczenia, wyślij mi swojego maila, to podeślę.

PS Ja nie wiem w jakim wieku dziecko powinno wymawiać już te głoski. CHYBA do 4 lat powinno już mówić k i g. A potem ma czas do 6 lat na naukę r, sz, rz itp.
CHYBA, nie pamiętam.

Pozdrawiam,

elzi i Michał

Znasz odpowiedź na pytanie: Nie mówi ‘k’ i ‘g’?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nasze zdjęcia
::: Pare Miśków ::: kilka Tyśków :::
[i]Skończyłem 5 mcy i wyszedł mi pierwszy ząbek :) [img]http://i137.photobucket.com/albums/q207/skolimka/skolimka1/1kopia.jpg[/img] [img]http://i137.photobucket.com/albums/q207/skolimka/skolimka1/6.jpg[/img] [img]http://i137.photobucket.com/albums/q207/skolimka/skolimka1/mis.jpg[/img] [img]http://i137.photobucket.com/albums/q207/skolimka/skolimka1/2.jpg[/img] [img]http://i137.photobucket.com/albums/q207/skolimka/skolimka1/9.jpg[/img] [img]http://i137.photobucket.com/albums/q207/skolimka/skolimka1/3-2.jpg[/img] [img]http://i137.photobucket.com/albums/q207/skolimka/skolimka1/mis22.jpg[/img] [img]http://i137.photobucket.com/albums/q207/skolimka/skolimka1/5.jpg[/img] :::::::::: Kilka Tyśkowych portretów :::::::::: [img]http://i137.photobucket.com/albums/q207/skolimka/skolimka1/tys1-1.jpg[/img] [img]http://i137.photobucket.com/albums/q207/skolimka/skolimka1/tys2.jpg[/img] [img]http://i137.photobucket.com/albums/q207/skolimka/skolimka1/tysilaportert.jpg[/img] :::::::::: oraz debiut Tysi jako fotografa [img]/images/forum/icons/smile.gif[/img] :::::::::: [img]http://i137.photobucket.com/albums/q207/skolimka/skolimka1/sliniak.jpg[/img] [img]http://i137.photobucket.com/albums/q207/skolimka/mama_mis3.jpg[/img] ::::::::::: DZIĘKUJEMY ::::::::::[/i] Aga & [img]http://i137.photobucket.com/albums/q207/skolimka/dzieci2.jpg[/img]
Czytaj dalej
Mam z dzieckiem taki problem
Infekcja gardła?
Moja 14 mies. córeczka dostała wysokiej gorączki 39,6C. Zadnych innych objawów. Zdecydowaliśmy pojechać na pogotowie. Lekarz stwierdził infekcję gardła. Przepisał jakiś antybiotyk sumamed forte, a na gorączkę pół czopka pyralginum.
Czytaj dalej