Objawy płodności

Główne objawy płodności

I. Zmiany podstawowej temperatury ciała. ( PTC )

Aby określić zmianę podstawowej temperatury ciała, należy codziennie mierzyć temperaturę ciała i dokładnie zapisywać ją w tabeli.
Zaobserwujesz, że po miesiączce temperatura będzie niska, aż do owulacji. Kilka dni przed owulacją temperatura ma tendencję do maksymalnego obniżania się, ale nie zawsze. W czasie owulacji temperatura szczytuje. Różnica przed owulacją i w dniu owulacji powinna wynosić przynajmniej 2 kreski (0.2 st. C). Od owulacji temperatura będzie wyższa, niż przed owulacją, co bardzo dokładnie pokaże wykres. Wysoka temperatura będzie się utrzymywać aż do miesiączki. Fazę od owulacji do pojawienia się miesiączki nazywamy fazą poowulacyjną. Zazwyczaj wynosi ona 14 dni.

Zasady :
– temperaturę mierzymy po okresie, aż do pojawienia się następnej miesiączki
– codziennie rano, o tej samej porze ( + – 1,5 godziny ) tuż po przebudzeniu mierzymy temperaturę (leżymy, nie siadamy na łóżku).
– zwykły termometr lekarski przeznaczony tylko dla ciebie, “strzepujemy” wieczorem każdego dnia
– mierzymy temperaturę 5 minut w pochwie lub w odbytnicy lub 8 minut w ustach pod językiem ( szczelnie zmykamy usta, oddychając nosem, nie rozmawiamy )
– jeżeli zdarzyło się, że noc była nieprzespana, bądź pracowałaś w nocy, wystarczy zmierzyć temperaturę już po 2 godzinach snu.

UWAGA!
1. Ogólna wysokość temperatury jest całkowicie indywidualna dla każdej kobiety. U części kobiet temp. rozpocznie się np. od 36,3 st. C a przy owulacji będzie wynosiła np. 36,7. U innych kobiet temperatura po miesiączce będzie wynosić np.36,7 a w okresie owulacji osiągnie wynik 37,7.
2. Każde przeziębienie czy nawet ból zęba może zniekształcić wykres. Ważne jest zanotowanie, wszystkiego co może zakłócić temperaturę, nawet spożycie alkoholu, leku itp..
3. Notujemy każde współżycie, pojawienie się śluzu ( co bardzo ułatwi nam określenie dni płodnych). Notujemy każdy większy wysiłek, czy zmianę termometru. To wszystko może wpłynąć lub zmienić obraz na wykresie.
4. Jeżeli przy dokładnym mierzeniu temperatury, zachowując wszystkie wymogi, temperatura nie będzie się np. podwyższać (co oznaczałoby nie występowanie owulacji), bądź temperatura po owulacji będzie się obniżać, bez konkretnego powodu – należy zgłosić się z tym problemem do lekarza ginekologa. Możliwe, że potrzebna będzie kuracja hormonalna.

II. Zmiany śluzu szyjkowego.

Kobiety możemy podzielić na te, które mają przez cały cykl śluz i na te, u których śluz pojawia się tylko w okresie od tuż przed owulacją do kilka dni po owulacji. U każdej kobiety wyróżniamy śluz szyjkowy płodny i niepłodny. Do tego, aby poczęło się dziecko potrzebny jest zdrowy plemnik i dojrzałe jajeczko oraz śluz płodny.

Cechy charakterystyczne śluzu szyjkowego :

Śluz płodny Śluz niepłodny
Przejrzysty, szklisty Nieprzejrzysty, białawy lub żółtawy, mętny
Ciągnący się nawet do 8 cm, szklisty Nie ciągnie się, rwie się, nieśliski, lepki
Daje uczucie wilgotności Nie daje uczucia wilgotności

UWAGA!
1. W śluzie owulacyjnym pojawić się może domieszka krwi, nie jest to objaw chorobowy. Może to być sam moment owulacji, a może to być nawet kilka dni przed owulacją. Jeśli masz wątpliwości zawsze skonsultuj się ze swoim lekarzem.

III. Zmiany położenia szyjki macicy
W całym cyklu zmianie ulega szyjka macicy. Po miesiączce szyjka macicy jest twarda ( w dotyku przypomina czubek nosa) i nisko ułożona. Wraz ze zbliżaniem się owulacji szyjka macicy robi się miękka, podwyższa się i otwiera. W dniu owulacji szyjka jest położona najwyżej. Jest otwarta do 1/2 cm i jest bardzo miękka ( w dotyku przypomina płatek ucha). W takiej sytuacji plemnikom łatwiej jest dostać do macicy, by powędrować przez jajowody do jajników, gdzie czeka na nie dojrzała komórka jajowa. Po owulacji szyjka macicy znowu zaczyna się obniżać, zamykać i twardnieje. Do określenia dni płodnych i niepłodnych można posłużyć się badaniem zmian szyjki macicy. Badanie wykonuje się dwoma palcami – wskazującym i środkowym ( po uprzednim dokładnym umyciu dłoni i obcięciu paznokci ). Podnosimy jedną nogę opierając ją np. o wannę i wkładamy dwa palce do pochwy. Badanie wykonujemy bardzo ostrożnie. Zazwyczaj przy zastosowaniu dwóch poprzednich metod badania płodności – PTC i badaniu śluzu, określenie dni płodnych i niepłodych jest wystarczająca.

Dodatkowe objawy płodności
1. Ból owulacyjny
Ból ten może pojawić się w prawej lub w lewej stronie podbrzusza w okresie przedowulacyjnym. Trwa on zazwyczaj od kilku minut do 2 dni przed owulacją. Ból ten charakteryzuje się kłuciem lub napięciem w podbrzuszu. Jego nasilenie jest indywidualne. Przyczyna jest prosta. Płyn wydostający się z pęcherzyka Graafa w trakcie owulacji drażni otrzewną.

2. Plamienie okołowowulacyjne.
W okolicy owulacji można zaobserwować plamienie. Nie jest intensywne jak w czasie miesiączki. Ilość może być niewielka, a czasem konieczne jest podłożenie podpaski higienicznej. Plamienie to wywołane jest nagłym spadkiem poziomu estrogenów.

3. Wrażliwość piersi.
W fazie okołoowulacyjnej, gdzie występuje wysoki poziom estrogenów może pojawić się wzmożone napięcie piersi.

4. Zatrzymanie wody w organizmie.
Niekiedy można zaobserwować obrzęk sromu, obrzęki ciała.

5. Kłucie i pobolewanie żylaków.
Dodatkowym objawem płodności może być pobolewanie żylaków. Jeżeli ustępuje po okresie owulacyjnym – nie ma się czym martwić.

6. Częste oddawanie moczu
Potrzeba częstego oddawania moczu może być również dodatkowym objawem płodności. Oczywiście jeżeli trwa to tygodniami, można raczej podejrzewać zapalenie pęcherza.

7. Zmiana nastroju
Chwilowe zmiana nastroju to także może być dodatkowy objaw płodności.
Ale pamiętajmy, aby nie przypisywać objawom płodności każdej naszej złości i niecierpliwości. Nasi najbliżsi, a zwłaszcza mąż na pewno w to nie uwierzy.

1 odpowiedzi na pytanie: Objawy płodności

  1. Ja własnie zauwazyłam u siebie,że pare dni po owulacji a nawet dzien po owulacji u mnie temperatura spada. np. z 37.00 do 36.8. To juz powazny spadek…myslicie, ze powinnam z tym zgłosic sie do lekarza/????Hmmm…

    Znasz odpowiedź na pytanie: Objawy płodności

    Dodaj komentarz

    Angina u dwulatka

    Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

    Czytaj dalej →

    Mozarella w ciąży

    Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

    Czytaj dalej →

    Ile kosztuje żłobek?

    Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

    Czytaj dalej →

    Dziewczyny po cc – dreny

    Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

    Czytaj dalej →

    Meskie imie miedzynarodowe.

    Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

    Czytaj dalej →

    Wielotorbielowatość nerek

    W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

    Czytaj dalej →

    Ruchome kolano

    Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

    Czytaj dalej →
    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo
    Enable registration in settings - general