od kiedy dziecko “zaczęło chodzić”?

Postów wyświetlanych: 14 - od 1 do 14 (wszystkich: 14)
 • Autor
  Wpisy
 • #58360

  bey

  durne pytanie, co??
  :-)))
  ale tak na serio… Nika chodzi za rączkę już od jakiegoś miesiąca. Wiem, ze dziecka się nie powinno prowadzać, ale ona to wymusza, i najchętniej chodziłaby tak całe dnie. Moja ręka tylko daje jej większą pewność, no i łapie przy jej pomocy większą równowagę. No i zawsze to jakaś asekuracja jak “nóżki sie poplączą” :-)))

  Od jakiegoś czasu potrafi też puścić się i przejść parę kroków sama (czasem nawet pół pokoju) ale potem – wiadomo – klap na pupę 😛
  Jeszcze robi to dośc niepewnie… generalnie woli trzymać się mojej ręki, a raczej jednego palca 🙂

  No więc nie wiem, czy ja już mogę powiedzieć, że “moje dziecko chodzi”, czy raczej uznaje się tak, gdy chodzi pewnie i zupełnie samodzielnie?

  …takie tam banalne pytanko, ale zastanawiałam się :-)))

  Bey i Nikola (11 m-cy)

  #746462

  agusjot

  Re: od kiedy dziecko \”zaczęło chodzić\”?

  Wcale nie drne
  mam taki piękny album, w który są miejsca na wpisywanie osiągnieć dziecka i było też “pierwsze kroki” – no i kiedy to było? Nie wiem.
  Miał 9,5 miesiąca, jak zrobił z 3 kroczki ode mnie do męża
  Miał 11 miechów jak chodził za rączkę i od osoby do osoby
  Miał 12 miechów prawie, bez tygodnai jak sam się “puścił” i sobie przeszedł cały pokój o doszedł do szafki bez upadky
  I ten moment określam jako chodzenie :))

  Aga i Kuba (25.06.2003)  #746463

  kzaremba

  Re: od kiedy dziecko \”zaczęło chodzić\”?

  Sylwia bardzo szybko i długo raczkowala. Gdy skończyła rok – chodziła ale tylko przy meblach albo za rączkę – ja uważam że tego jeszcze nie można uznać za samodzielne chodzenie. A samodzielnie chodzić nauczyła się w jeden weekend – dokładnie pamiętam kiedy – 19-21 listopada. Miała wtedy jakiś rok i 3 tygodnie.
  Ja też się zastaanawiałam czy to chodzenie za rączkę to już CHODZENIE. Teraz widzę ,że mój dreptuś potrzebował prawie 13-tu miesięcy aby nauczyć się samodzielnie chodzić.
  Ale nic na siłę, wszystko w swoim czasie!

  Kasia i Sylwia Margareta 25.10.03

  #746464

  joanka5

  Re: od kiedy dziecko \”zaczęło chodzić\”?

  Moja córa pierwsze samodzielne kroczki bez trzymanki zrobiła 19.11 tego roku (miała 14,5 miesiąca). Następne dwa tygodnie to były coraz dłuższe dystanse krokiem chwielnej kaczki, chodzenie za rączkę i cały czas bęcki na pupę. Od ubiegłego weekendu zaczęła chodzić już bardzo sprawnie i teraz biega jak szalona po domu i ogrodzie, upadki zdarzają się jej rzadko. Ten czas doskonalenia chodu minął u nas błyskawicznie, ale młoda jest starsza (od większości dzieci, które uczą się chodzić)i bardzo wytrenowana, więc kiedy juz w końcu zaczęła chodzić, to reszta poszła błyskawicznie.

  Joanka i Jagoda (04.09.2003)

  #746465

  kika210

  Re: od kiedy dziecko \”zaczęło chodzić\”?

  Moja mała zaczęła chodzić za rączkę też ok. 11 mies. ale stabilnie chodzić zaczęła jak miała ok 13 miesięcy.

  Ada 18m.
  ps.friko.pl

  #746466

  Anonim

  Re: od kiedy dziecko \”zaczęło chodzić\”?

  Dla mnie chodzenie zaczyna się wtedy..gdy dziecko przejdzie samodzielnie parę kroków , stanie i znowu ruszy.U was mozna powiedziec, ze sie zaczyna..mała się rozkręca…i pewnie lada chwila opanuję sztuke zatrzymywania i nie siadania od razu na tyłek.

  Mola i Antoś(16.10.03)  #746467

  pipi1234

  Re: od kiedy dziecko \”zaczęło chodzić\”?

  U nas jest podobnie. Antek chodzi za rączkę, a nawet biega, chodzi przy meblach, puszcza się samodzielnie zachęcany od mamy do taty, lub od wersalki do fotela. Ale po mieszkaniu samodzielnie nie spaceruje. Więc ja bym to nazwała “zaczyna chodzić” . Wczoraj byliśmy na builansie rocznym i pani nas pyta czy dziecko chodzi i właściwie nie wiedziałam jak jej odpowiedzieć… Ale z dnia na dzień sa coraz większe postepy, wczoraj wieczorem u znajomych Antek po raz pierwszy sie sam puścił fotela i wyszedł na środek pokoju nie mając w okolicy punktu zaczepienia. No i na środku pokoju padł na kolana i dalej poszedł juz na czworaka. Ale tylko patrzeć jak będzie biegał…

  Monika, Julka 6.5 roku i Antoś 1 rok

  #746468

  heksa

  Re: od kiedy dziecko \”zaczęło chodzić\”?

  Kiedy na dobre zrezygnuje z raczkowania na rzecz chodzenia . Tak przynajmniej u nas to przyjelam. Sophie pierwsze kroczki zrobila majac jakies 8 miesiecy, potem za raczke zasuwala jak stara, samodzielnie decydowala sie na male, kilku kroczkowe, dystanse ale raczkowanie bylo jej preferowana metoda przemieszczania sie. Dopiero majac miesiecy 10 przekonala sie na dobre do chodzenia na dwoch – jednego wieczoru, na przedstawieniu szkolnym kuzynki, zaczela robic coraz to wieksze dystanse … i tak jej zostalo.

  A pytanie wcale nie durne… tez sie tak glowilam dopoki cora nie zaczela chodzic na dobre, wtedy bylam juz pewna tego momentu.

  Luiza i Sophie (~18 m-cy)

  #746469

  klucha

  Re: od kiedy dziecko \”zaczęło chodzić\”?

  Zuzanka miała 11,5 miesiaca gdy postawiła pierwsze samodzielne kroczki

  Izka i Zuzanka (12.V.2002)

  #746470

  malka

  Re: od kiedy dziecko \”zaczęło chodzić\”?

  Jasiek stawiał samodzielne kroczki od 9 miesiąca – po kilka, między meblami, ewentualnie za rączkę (ale starałam się tego unikać). W dniu, kiedy skończył 10 miesięcy wystartował na widok mojej komórki, przemaszerował cały pokój, zatrzymał się, zabrał mi telefon i poszedł dalej… Od tego czasu uważam, że chodzi (tym bardziej, że łatwo mi było datę zapamiętać :-).
  Pozdrawiam
  Magda, Jaś (11m.) i Majowa Dziewczynka  #746471

  anastazja

  Re: od kiedy dziecko \”zaczęło chodzić\”?

  Jagoda zaczela chodzic na” roczek” , pewnie zaczela chodzic 2 tyg. pozniej . Uznalam jej pierwsze samodzielne kroki za chodzenie

  Jagodzia 01.08.03

  Edited by Anastazja on 2004/12/11 08:59.

  #746472

  kura-plemienna

  Re: od kiedy dziecko \”zaczęło chodzić\”?

  Ja również nie jestem zwolenniczką prowadzania. Moim zdaniem wszystko w swoim czasie.
  Basiuta sama chodziła przy meblach, ale widać było, że boi sie sama pójść. Pewnego dnia w Dzień Babci i imieniny tatusia (21 stycznia) po prostu wstała i poszła i tak ….chodzi do dzisiaj. Miała 13 miesięcy i 4 dni :)))

  Anka i Basiulec z 17.12. 2002  #746473

  dorot

  Re: od kiedy dziecko \”zaczęło chodzić\”?

  Gabrysia zaczęła stawiać samodzielne 3-4 kroczki w wieku 10,5 miesiąca.
  Teraz ma właśnie skończone 11 miesięcy i już przemierza sama pokój i trasę do kuchni. Nie chce, żeby Ją prowadzać za rączki .

  Dorota i Gabrysia
  ŚWIĄTECZNE POZDROWIONKA

  #746474

  toeris

  Re: od kiedy dziecko \”zaczęło chodzić\”?

  Ala miala 10,5 miesiaca ale chodzila zupelnie samodzielnie

  Toeris, Ala(14/09/03) i starania

Postów wyświetlanych: 14 - od 1 do 14 (wszystkich: 14)


Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close