opiekunka do dziecka-Wasze opinie

Postów wyświetlanych: 12 - od 1 do 12 (wszystkich: 12)
 • Autor
  Wpisy
 • #18765

  beata74

  Ile kosztuje opiekunka do dzieckaw w Warszawie?

  A jak to wygląda w innych miastach?
  Jeżeli możecie to napiszcie jakie miałyście doświadczenia z opiekunkami, czy znalezienie dobrej opiekunki jest możliwe tylko przez agencje, a może macie jakieś własne sprawdzone sposoby.

  I jeszcze jedno:
  jaka powinna być opiekunka IDEALNA?
  (pytanie czysto hipotetyczne oczywiście:)
  Pozdrawiam
  Beata

  #263626

  Anonim

  Re: opiekunka do dziecka-Wasze opinie

  jakiś czas temu (jeszcze kiedy byłam w ciąży) na temat opiekunek dużo pisała ankalenka; pozwalam sobie skopiować jej post, moim zdaniem jest niezłą wskazówką :)))

  „to jest temat rzeka…. ja płacę (w Warszawie) 1200 miesięcznie za 10 godzin dziennie 5 dni w tygodniu. nianię mam młodą (23 lata) po szkole dla opiekunek dziecięcych, szukałam jej przez agencję pośrednictwa. od początku chcieliśmy młodą, bo starsze mają zupełnie inne poglądy na wychowanie, karmienie ubieranie itp – starczy mi wojen z teściową, żeby jeszcze walczyć z wszystkowiedzącą nianią… co do wyboru, to polecam mój sposób: widziałam się z 6 kandydatkami. NIGDY NA PIERWSZEJ ROZMOWIE NIE MOŻNA mówić czego się oczekuje i co ma robić (wszyscy szukają pracy i będą potakiwać a potem i tak zrobią z dzieckiem co zechcą). my zadawaliśmy takie pytania:
  1. jak sobie Pani wyobraża dzień z moim dzieckiem (opisać w szczegółach)
  2. jakie zna Pani zabawy odpowiednie dla dziecka w tym wieku
  3. co wg Pani dziecko w tym wieku może jeść a co jest nieodpowiednie?
  4. co zrobi Pani jeśli dziecko będzie miało lekką gorączkę, będzie kichać (odpowiedź że zaraz Panią powiadomię/zadzwonię wbrew pozorom nie jest właściwa)
  5. co Pani zrobi jeśli dziecko będzie brało do buzi buta, ziemię z doniczki (niech opisze jak będzie zabierać, czy odwróci uwagę dziecka, czy zabierze i powie niewolno, czy trochę brudu nie zaszkodzi..itp)
  6. co Pani zrobi jeśli dziecko zacznie się krztusić (przeczytaj najpierw sama o udzielaniu pierwszej pomocy, bo w przypadku niemowląt NIE STOSUJE SIĘ klepania po plecach, podnoszenia rąk do góry itp.)
  7. jakie są Pani sposoby na wychowywanie bardzo ruchliwego dziecka (powinna powiedzieć o stałym, powtarzalnym schemacie dnia, zabawach ćwiczących skupienie na jednym przedmiocie typu książeczka itp)
  8. jakie zna Pani sposoby na zabawy z bardzo spokojnym dzieckiem (piłeczka, zabawki na sznurkach, grzechotki zabawy muzyczne/dźwiękowe)
  9. ile według Pani dziecko w tym wieku powinno przebywać na dworze (odpowiedź że jak najdłużej nie jest dobra – dziecko musi poznawać świat na różne sposoby, nie tylko z wózka)
  i seria pytań „osobistych”:
  1. Dlaczego wybrała Pani ten zawód (wiadomo że kokosów się za tym nie zbija, a lepiej gdy kandydatka powie coś więcej niż „bo lubię dzieci”)
  2. co Pani robi w wolnym czasie (jeśli czyta, to co czyta: książki, gazety i JAKIE? romanse, przygodowe, życie na gorąco itp) jakie programy lubi oglądać w telewizji, jakiej muzyki słucha, na czym była ostatnio w kinie, jaki film jej się NIE podobał – wnioski należy wyciągnąć wg własnych preferencji, pamiętając że upodobania tej osoby powinny być jaknajbliższe naszym – ona będzie przekazywać dziecku wzorce zachowania)
  3. jakie ma Pani hobby (i należy zgłębić ten temat, żeby sprawdzić czy to prawda i czy jest jakaś konsekwencja. np: maluję. a co Pani lubi malować, jaką techniką, skąd takie zainteresowania itp)
  4. jak długo zamierza Pani u nas pracować (wiadomo, że studentka 5 roku pedagogiki to raczej chwilowa niania, nie mówiąc o innych studentkach) wiadomo, że dziecko kocha nianię i boleśnie przeżyje jej odejście.
  5. czy jest Pani mężatką, lub czy w najbliższym czasie planuje Pani wyjść za mąż (jeśli tak to sprawa raczej przerypana – popracuje rok i już). gdzie docelowo chciałaby Pani pracować (przedszkole, żłobek, dom dziecka – każdy myśli o opłaceniu prędzej czy później ZUSu itp)
  6. Czy uprawia Pani jakiś sport i jaki (jeśli np lubi gry zespołowe, jest bardzo ruchliwa, to raczej nie powinna zajmować się ruchliwym dzieckiem bo będzie je dodatkowo „nakręcać”. sporty spokojne typu pływanie, jazda na rowerze są ok. jeśli idą w parze z hobby typu malarstwo, szycie czy czytanie książek, to mamy do czynienia raczej z osobą spokojną, zrównoważoną – w sam raz dla ruchliwego dziecka ale nie zbyt odpowiednią dla spokojnego. itp. itd)
  7. na koniec – czy ma Pani jakieś pytania. – jeśli zapyta tylko o warunki typu liczba godzin i płaca to kiepsko. jeśli zapyta o dziecko – co lubi, co umie już robić to ok.

  Warto po każdej rozmowie zastanowić się nad kandydatką a rozmowy przeprowadzać razem z mężem – każdy zwróci uwagę na coś innego. czy kandydatka zagada coś do dziecka, czy umyje ręce po przyjściu (jeśli zamierza dotykać dziecka – ale lepiej wystrzegać się takich co to odrazu chcą porwać dzieciaka na ręce), jak jest ubrana, czy ma czyste włosy ręce itp, czy zdejmie buty.. można spisać sobie na kartce plusy i minusy oraz odczucia (plus imię i nazwisko) odrazu po rozmowie, bo potem może się pomieszać.
  po przepytaniu około 5-6 kandydatek warto zaprosić 2-3 na drugą turę rozmów a potem zdecydować.
  Jeśli myślisz o osobie starszej, czego nie polecam, ale niektórzy tak wolą, to zwróć uwagę na to czy: nie ma rodziny (będzie musiała im ugotować, uprać, zrobić zakupy, co może być bardzo trudne w powiązaniu z wielogodzinną opieką nad dzieckiem – żeby nie wyskakiwała z nim do sklepu, do urzędu czy nie zabierała do siebie do mieszkania – NIE POWINNA ZBYT BLISKO MIESZKAĆ). osoby starsze ZAZWYCZAJ nie umieją wymyślać kreatywnych zabaw dla dziecka, uważają że dziecko powinno się wypłakać bo „ćwiczy płuca”, na siłę wciskają dziecku jedzenie (zazwyczaj niewłaściwe)- bo musi dobrze wyglądać, oglądają brazylijskie seriale a dziecko siedzi samo w łóżeczku, mają mnóstwo przyzwyczajeń których nie zamierzają zmieniać bo wychowały tyle dzieci i było dobrze, załatwiają prywatę w godzinach pracy (bo musi skoczyć na pocztę do banku, podgrzać mężowi obiad itp), wolą ugotować Ci obiad niż pobawić się z dzieckiem (przecież jest takie małe, że niczego nie potrzebuje), lub poprostu nie mają siły biegać za raczkującym dzieckiem, którego wszędzie jest pełno. Oczywiście są wyjątki ale żadkie. dotego dodam że starsze osoby zwykle niegrzeszą konsekwencją czy stanowczością i dla świętego spokoju mogą rozpuścić dziecko a my rodzice będziemy się potem męczyć.
  moje doświadczenia/pytania i uwagi opracowałam na podstawie lektury artykułów, książek, doświadczeń koleżanek i rozmów z psychologiem. są one dość restrykcyjne, ale ja należę do osób które uważają że z wielu powodów dziećmi powinien zajmować się ktoś z pokolenia ich rodziców a nie dziadków. mogę tylko dodać, że jestem zadowolona z niańki którą wybraliśmy. po wybraniu niańki przez 2 tygodnie przychodziła ona podczas mojej obecności i obserwowałam jej poczynania (przez pierwsze 3 dni nic nie komentowałam tylko się przyglądałam).
  jeśli będziesz miała jakieś pytania to służę, bo to wypracowanie i tak jest za długie…
  pozdrawiam,
  Anka.”

  [i]Ewa i Krzyś (pół roku !!!)  #263627

  Anonim

  Re: opiekunka do dziecka-Wasze opinie

  W Krakowie płacę 900 zł. A jaka jest niania idealna? Dziecko ją uwielbia, jest cierpliwa, lubi się z dzieckiem bawić i ma na to siłę, chodzą na spacery po parę godzin dziennie, jest spokojna, wyważona. Wszystkie te cechy ma nasza niania, która jest ANIOŁEM! Wczoraj przyszłam do domu – a tutaj dwudaniowy obiad dla mnie na stole (pycha!), koktajl truskawkowy i…… UMYTE WSZYSTKIE OKNA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Chwała Bogu za taką nianię :-))))

  Kaśka z Natunią (14 i pół miesiąca 🙂

  #263628

  Anonim

  Re: opiekunka do dziecka-Wasze opinie

  szczęściara !!!

  i czasem placki ziemniaczane usmaży…

  [i]Ewa i Krzyś (pół roku !!!)

  #263629

  Anonim

  Re: opiekunka do dziecka-Wasze opinie

  pamiętałaś o tych plackach 🙂 Faktycznie! Miałam mnóóóóóóstwo szczęścia :-))))))

  Kaśka z Natunią (prawie 15 miesięcy 🙂

  #263630

  Anonim

  Re: opiekunka do dziecka-Wasze opinie

  pamiętałam, bo takiego smaku mi narobiłaś, że sama smazyłam (pierwszy raz od jakiś 2 lat :)))
  oj, dziś tez mam ochotę…. jadę do rodziców, więc mama się nie wykręci, hihihihi

  [i]Ewa i Krzyś (pół roku !!!)  #263631

  Anonim

  Re: opiekunka do dziecka-Wasze opinie

  hihihi ja też naciągam moją mamę na placki zawsze gdy u niej jestem 🙂

  Kaśka z Natunią (prawie 15 miesięcy 🙂

  #263632

  renia

  Re: opiekunka do dziecka-Wasze opinie

  To musi byc rzeczywiscie ANIOL, albo ma kilka par rak wiecej
  dziecko, obiad, okna – niesamowite!!!


  Renia
  mama Asi (listopad 1999) i Ani (listopad 2001)

  #263633

  anet

  Re: opiekunka do dziecka-Wasze opinie

  Idealna? -mozna duzo pisac jaka powinna byc, ja wiem jedno nie ma opiekunki idealnej!!!!!!!!!!!!!
  Ja jestem zadowolona ze swojej i chce zeby zajmowala sie Agniesia ale zawsze kiedys znajdzie sie jakies ale

  Aneta (17.01.04)+Agniesia (ur 7.07.02)

  #263634

  dorota27

  Re: opiekunka do dziecka-Wasze opinie

  no no …a czy taka niania wogole istnieje??
  pytania niby na pozor dobre….ale to teoria!..czesto taka osoba moze zrobic dobre wrazenie..ale tylko na poczatku..a potem dwie lewe rece…i zle podejscie do dziecka…
  trzeba liczyc na swoja intuicje..a taki egzaminek traktowac jako dodatek../moim zdaniem pytania troche wydumane w zacisznym gabinecie psychologicznym..niemniej pomocne w obraniu kierunku poszukiwac ..idealnej niani..//?/

  dorota i claudia ur. 29 maja 2003../czyli 3 dni wczesniej/  #263635

  vieta

  Re: opiekunka do dziecka-Wasze opinie

  czy taka opiekunka wogole istnieje?sadze,ze nie da sie poznac jej i tego jak bedzie opiekowac sie maluszkiem,to „wyjdzie w praniu”.Gdzies Ty znalazla takiego Aniola?

  #263636

  arashi

  w Warszawie może kosztować od 10zł do nawet 30zł za godzinę

Postów wyświetlanych: 12 - od 1 do 12 (wszystkich: 12)


Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close