Pasternak???

Postów wyświetlanych: 4 - od 1 do 4 (wszystkich: 4)
 • Autor
  Wpisy
 • #35153

  dana

  Co to za warzywo?Moze jestem niedouczona ale nie mam pojecia.Mieszkam w Niemczech i za zadne skarby nie umiem znalezc korzenia pietruszki a tych pasternakow wszedzie w brud.Moze ktoras z Was wie co to za diabelstwo moze to cos jak pietrucha?Chcialabym ugotowac sama zupe dla Maxa ale marchewki nie moge Mu dac pietruszki nie ma to przeciez z samego ziemniaka nie bede gotowala.Pozdrawiam

  Dana i Maximilianek31.05.2003

  #460853

  anwa30

  Re: Pasternak???

  zaciekawiła mnie ta roślinka więc poszukałam w internecie i oto co znalazlam o pasternaku:
  „Pasternak zwyczajny (Pastinaca sativa), dwuletnia roślina warzywna z rodziny baldaszkowatych, dziko rosnąca w Eurazji, zdziczała w Ameryce, Australii i w Nowej Zelandii.

  W starożytności i w średniowieczu, pasternak był powszechnie uprawianym warzywem do czasu odkrycia Ameryki i stopniowego rozpowszechniania się ziemniaków. Roślina wytwarza pęk wzniesionych liści o wcinanych po bokach blaszkach liściowych i długi na około 25 centymetrów, podobny do marchwi korzeń spichrzowy. Korzeń spichrzowy, wydłużony lub okrągły, zawiera biały aromatyczny miąższ w smaku przypominający nieco korzeń pietruszki

  Podczas sześciomiesięcznego okresu wegetacji, po początkowo powolnym wzroście, roślina mocno się rozrasta zagłuszając chwasty. Uprawa nie jest trudna, roślina ma niewielkie wymagania glebowe, jest odporna na szkodniki i mróz. Bardzo dobrze przechowuje się w okresie zimy w piwnicach, kopcach a nawet pozostawiony na polu uprawnym. W dawnej Polsce zastępował w potrawach ziemniaki, obecnie jest rośliną prawie nieznaną. W Europie Zachodniej pasternak staje się ponownie warzywem coraz bardziej modnym.

  Zawiera wiele, wartościowych składników odżywczych. Posiada działanie moczopędne, odtruwające i przeciwreumatyczne. Jest pokarmem zasadotwórczym i kalorycznym, dostarczając w 100 gramach 66 kalorii, oraz 1,7 grama białka, 11,3 grama węglowodanów, 4 gramy błonnika, 340 miligramów potasu, 55 miligramów wapnia, 43 miligramy fosforu, 22 miligramy magnezu, 17 miligramów sodu, 0,6 miligrama żelaza, 0,1 miligrama cynku, około 10 000 mikrogramów witaminy A, 0,1 miligrama witaminy B1, 0,08 witaminy B2, 1 miligram witaminy PP, 0,1 witaminy B6, 15 miligramów witaminy C, 1 miligram witaminy E, 67 mikrogramów kwasu foliowego.”

  mysle, że spokojnie mozesz go synkowi podać zamiast pietruszki
  pozdrawiam


  anka z agulką 04.03.2003.  #460854

  dana

  Re: Pasternak???

  dzieki kochana tak zrobie bo cos te sloiczki niezbyt dobrze dzialaja na Maxia pozdrawiam

  Dana i Maximilianek31.05.2003

  #460855

  anwa30

  Re: Pasternak???

  u nas tez gotowe zupki nie za dobrze działały, a jak zaczęłam sama gotowac to jest w porzadku.


  anka z agulką 04.03.2003.

Postów wyświetlanych: 4 - od 1 do 4 (wszystkich: 4)


Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close