PILNE PYTANKO – badania prenatalne

Postów wyświetlanych: 7 - od 1 do 7 (wszystkich: 7)
 • Autor
  Wpisy
 • #67523

  catty

  Cześć dziewczyny, jestem użytkowniczką tego forum, tyle że z kącika mam. Mam pytanie w imieniu koleżanki:

  czy badania na wady wrodzone u dziecka są obowiązkowe gdy matka ma jakiś określony wiek? Mnie się wydawało, że po 35 roku życia takie badania prenatalne są obowiązkowe, ale teraz już nie jestem pewna.

  No i jeśli są obowiązkowe, to w jakim miesiącu się je przeprowadza?

  #862581

  bibitka

  Re: PILNE PYTANKO – badania prenatalne

  Witaj,
  Z tego co się orientuję to badania dotyczące wad wrodzonych nie są u nas w kraju badaniami obowiązkowymi. Są bardzo drogie i chyba nierefundowane przez NFZ a co za tym idzie nie moga być obowiązkowe. Lekarze tylko sugerują, że w pewnym wieku lub gdy są inne przesłanki by podejrzewać jakąś wadę, to proponują odpłatnie przeprowadzić takie badnie.
  Może się mylę i nie jestem do końca dobrze zorientowana ale takie mam doświadczenia co do badań prenatalnych. Może któraś z dziewczyn na formu wie więcej na ten temat.
  Pozdrawiam
  Małgosia  #862582

  martina78

  Re: PILNE PYTANKO – badania prenatalne

  ja robilam dokladnie w 14 tyg ciazy(zespol downa)
  pozdr
  marta

  #862583

  shady

  Re: PILNE PYTANKO – badania prenatalne

  badania prenatalne nie sa obowiazkowe niestety, a moim zdaniem powinny. Takie badanie mozesz zrobic sobie sama na wlasny koszt (koszmarne pieniadze!!!!!) a jesli masz powyzej 35 lat to TEORETYCZNIE lekarz powinien Ci je zlecic za darmo….ale to tylko teoria…..poniewaz te badania sa bardzo drogie rzadko kiedy lekarze kieruja kobiete na badania. Moja znajoma ma dwie siostry i jedna urodzila dziecko z downem a druga z wodoglowiem ale oczywiscie lekarze nie widzieli sensu robienia jej takich badan bo po co? a ja uwazam ze skoro robi sie badania na obecnosc markerow raka w przypadku gdy w bliskiej rodzinie ktos chorowal to tu powinna obowiazywac ta sama zasada….. no ale zyjemy w polsce, a do europy jeszcze nam neistety daleko….
  pozdrawiam
  Ania

  #862584

  kra

  Re: PILNE PYTANKO – badania prenatalne

  Obowiązkowe na pewno nie są. Przecież nawet nie ma obowiązku chodzenia do lekarza na wizyty. Zresztą jak można by kogoś zmusić. Ale wydaje mi się, że powyżej jakiegoś wieku są to badania rutynowe, a może nawet refundowane. Tak samo w przypadku, kiedy są jakieś inne wskazania – typu przypadki chorób w rodzinie.

  Kra, Wiktorek (19.11.2003) i * (10.08.2005)

  #862585

  catty

  Re: PILNE PYTANKO – badania prenatalne

  Dziękuję za odpowiedzi.

  Michałek-Migdałek 22 m  #862586

  kas

  Re: PILNE PYTANKO – badania prenatalne

  Hej 🙂

  Lekarz ma obowiązek kobietę na takie badanie skierować, ale ona jesli chce może z takiego badania zrezygnować (jak i z każdego innego…)

  Biopsje trofoblastu o ile pamietam można przeprowadzić jakoś w 10-12 tygodniu, amniocentezę wczesną pare tygodni później (12-14), późną amniocentezę 16-17 tydzień. kordocentezę w 18 tygodniu.

  Najwiecej badań prenatalnych w kraju przeprowadza Zakład Genetyki Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, ale można je wykonać także w kilku innych Zakładach Genetyki na terenie całego kraju (w dużych miastach, często przy Akademiach Medycznych)

  Kaśka
  I buzi od Zuzi (16.10.02)

Postów wyświetlanych: 7 - od 1 do 7 (wszystkich: 7)


Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close