Płyn Douglasa

Postów wyświetlanych: 5 - od 1 do 5 (wszystkich: 5)
 • Autor
  Wpisy
 • #33538

  sonik

  I jeszcze jedno pytanie….porownuje poprzednie usg (z tamtego cyklu) z terazniejszym. I tam napisane jest, ze zatoka Douglasa bez płynu. A teraz ze jest plyn grubosc warstwy 28 mm.

  Co to znaczy? Czy dobrze, ze on jest?
  Kompletnie sie nie znam…

  #441809

  mika7

  Re: Płyn Douglasa

  Sonik,
  nie za wiele wiem o plynie w zatoce Douglasa, ale jak mialam robione usg 1 dzien po owulacji to mam w opsie usg napisane, ze w zat.Douglasa jest slad plynu. Na innych usg ( robionych w róznych dniach cyklu) zatoka Douglasa wolna. Czyli ten plyn pojawia sie zaraz po owulacji…. no coz tyle z mojej wiedzy …))))) pozdrawiam Cie cieplutko. Alez Ci lekarze i badania potrafia nam namieszac w glowach nie????…)))))

  ania  #441810

  shibaa

  Re: Płyn Douglasa

  Trochę poszukałam ale powiem szczerze że trudno coś mądrego znaleźć – no więc:
  Zatoka Douglasa to inaczej zagłębienie pęcherzowo-maciczne + odbytniczo-maciczne – jest to otoczona przez otrzewną przestrzeń jamy otrzewnowej – po prostu taka luka pomiędzy poszczególnymi narządami – jest to najniżej położone zagłębienie jamy otrzewnowej. W związku z tym, w przypadku powstawania w jamie brzusznej płynu (np. ropnego) zbiera się on przede wszystkim w tym zagłębieniu.
  W ginekologii oglądanie tej przestrzeni na USG ma główne znaczenie diagnostyczne przy podejrzeniu/wykluczeniu ciąży pozamacicznej – czyli stwierdzeniu (lub nie) jaja płodowego poza macicą oraz krwi w tymże zagłębieniu odbytniczo-macicznym (zatoce Douglasa ). Podejrzenie ciąży pozamacicznej jest wskazaniem do wykonania oznaczenia beta-HCG we krwi matki, dzięki czemu można stwierdzić ciążę już po kilku dniach od zagnieżdżenia jaja.
  No ale z tego co wydedukowałam pojawianie się płynu w tej przestrzeni towarzyszyć może wielu innym schorzeniom różnych narządów którym towarzyszy przesączanie się płynów do jamy brzusznej; być może zbiera się tam też płyn który ma jakiś związek z uwalnianiem się jajeczka przy jakichś nieprawidłowościach (np. poinfekcyjnych) połączenia jajowodu z jajnikiem, chociaż nie wiem czy taka objętość płynu która w końcu dociera do tej zatoki może być wogóle zauważalna??? – no ale to już moje przypuszczenia. Może po prostu najlepiej byłoby spytać lekarza o wyjaśnienie …
  Pozdrawiam,
  Agata

  #441811

  marti1

  Re: Płyn Douglasa

  sonik,

  Faktycznie płyn w zatoce jest dowodem że pękło jajeczko po owulacji. Jeżeli jednak jest go za dużo lub pojawia się w I fazie cyklu to może świadczyć o endometriozie lub stanie zapalnym. Nie wiem natomiasy czy 28 mm to dużo. Może zadzwoń do lekarza?

  Marti z aniołkiem i wielką nadzieją

  #441812

  zuzanna

  Re: Płyn Douglasa

  niewielkie ilosci plynu w Douglasie w okolicach owulacji jest ok
  ale w kazdej innej fazie cyklu jest to cos niepokojacego
  ale lekarz na pewno najlepiej ci wytlumaczy co w twoim przypadku ten plyn oznacza
  a w ktorym dniu cyklu mialas to usg?

  Zuzanna 13 cykl starań
  Temperaturki

Postów wyświetlanych: 5 - od 1 do 5 (wszystkich: 5)


Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close