Płyn Douglasa

I jeszcze jedno pytanie….porownuje poprzednie usg (z tamtego cyklu) z terazniejszym. I tam napisane jest, ze zatoka Douglasa bez płynu. A teraz ze jest plyn grubosc warstwy 28 mm.

Co to znaczy? Czy dobrze, ze on jest?
Kompletnie sie nie znam…

4 odpowiedzi na pytanie: Płyn Douglasa

mika72003-12-03 21:46:30

Re: Płyn Douglasa

Sonik,
nie za wiele wiem o plynie w zatoce Douglasa, ale jak mialam robione usg 1 dzien po owulacji to mam w opsie usg napisane, ze w zat.Douglasa jest slad plynu. Na innych usg ( robionych w róznych dniach cyklu) zatoka Douglasa wolna. Czyli ten plyn pojawia sie zaraz po owulacji…. no coz tyle z mojej wiedzy …))))) pozdrawiam Cie cieplutko. Alez Ci lekarze i badania potrafia nam namieszac w glowach nie????…)))))

ania

shibaa2003-12-03 22:33:14

Re: Płyn Douglasa

Trochę poszukałam ale powiem szczerze że trudno coś mądrego znaleźć – no więc:
Zatoka Douglasa to inaczej zagłębienie pęcherzowo-maciczne + odbytniczo-maciczne – jest to otoczona przez otrzewną przestrzeń jamy otrzewnowej – po prostu taka luka pomiędzy poszczególnymi narządami – jest to najniżej położone zagłębienie jamy otrzewnowej. W związku z tym, w przypadku powstawania w jamie brzusznej płynu (np. ropnego) zbiera się on przede wszystkim w tym zagłębieniu.
W ginekologii oglądanie tej przestrzeni na USG ma główne znaczenie diagnostyczne przy podejrzeniu/wykluczeniu ciąży pozamacicznej – czyli stwierdzeniu (lub nie) jaja płodowego poza macicą oraz krwi w tymże zagłębieniu odbytniczo-macicznym (zatoce Douglasa ). Podejrzenie ciąży pozamacicznej jest wskazaniem do wykonania oznaczenia beta-HCG we krwi matki, dzięki czemu można stwierdzić ciążę już po kilku dniach od zagnieżdżenia jaja.
No ale z tego co wydedukowałam pojawianie się płynu w tej przestrzeni towarzyszyć może wielu innym schorzeniom różnych narządów którym towarzyszy przesączanie się płynów do jamy brzusznej; być może zbiera się tam też płyn który ma jakiś związek z uwalnianiem się jajeczka przy jakichś nieprawidłowościach (np. poinfekcyjnych) połączenia jajowodu z jajnikiem, chociaż nie wiem czy taka objętość płynu która w końcu dociera do tej zatoki może być wogóle zauważalna??? – no ale to już moje przypuszczenia. Może po prostu najlepiej byłoby spytać lekarza o wyjaśnienie …
Pozdrawiam,
Agata

marti12003-12-04 07:11:47

Re: Płyn Douglasa

sonik,

Faktycznie płyn w zatoce jest dowodem że pękło jajeczko po owulacji. Jeżeli jednak jest go za dużo lub pojawia się w I fazie cyklu to może świadczyć o endometriozie lub stanie zapalnym. Nie wiem natomiasy czy 28 mm to dużo. Może zadzwoń do lekarza?

Marti z aniołkiem i wielką nadzieją

zuzanna2003-12-04 08:49:27

Re: Płyn Douglasa

niewielkie ilosci plynu w Douglasie w okolicach owulacji jest ok
ale w kazdej innej fazie cyklu jest to cos niepokojacego
ale lekarz na pewno najlepiej ci wytlumaczy co w twoim przypadku ten plyn oznacza
a w ktorym dniu cyklu mialas to usg?

Zuzanna 13 cykl starań
[Zobacz stronę]

Znasz odpowiedź na pytanie: Płyn Douglasa?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oczekując na dziecko
Tatusiowie......
Chcę Was zapytać, czy wasi mężowie reagują podobnie, a mianowicie któregoś dnia zapytałam męża jak teraz rozłoży swoją miłość na mnie i dzidzię. Po krótkim zastanowieniu powiedział, że Olę będzie
Czytaj dalej
Noworodek, niemowlę
ile ważą 3 miesięczne dzieci?
Drogie Mamy! Mój synek urodził się z waga 3550. W ten poniedziałek skończył 3 miesiące i waży już 7400. Nie jest gruby, tylko udeczka ma takie "zbite". Lekarz nie mówił nic,
Czytaj dalej