Polecam poród naturalny – pozycje wertykalne.

Postów wyświetlanych: 10 - od 1 do 10 (wszystkich: 10)
 • Autor
  Wpisy
 • #86800

  alina81

  Zalety pozycji wertykalnych:

  Przyspieszenie rozwierania szyjki

  Przy zachowaniu pionowej pozycji ciała rodzącej kobiety, główka dziecka mocniej naciska na szyjkę macicy i przyspiesza rozwieranie. W pozycji horyzontalnej ucisk główki na szyjkę jest minimalny, zatem proces rozwierania jest wolniejszy i trudniejszy. Taki poród wymaga dużo większego wysiłku, zarówno ze strony matki, jak i dziecka.

  Zwiększenie regularności i intensywności skurczy

  W pozycji pionowej skurcze macicy są bardziej regularne, silniejsze, częstsze. Badania brytyjskie dowiodły, że czas porodu w pozycjach wertykalnych w porównaniu z porodem tradycyjnym skraca się nawet o 40%! Skrócenie czasu i wzrost dynamiki porodu nie wymaga większego wysiłku, także dlatego, że mięśnie krocza pozostają rozluźnione.

  Lepsze dotlenienie dziecka

  Gdy poród odbywa się wertykalnie, łożysko jest lepiej ukrwione, a co za tym idzie dziecko otrzymuje więcej tlenu. Natomiast podczas leżenia na plecach uciśnięta zostaje aorta zstępująca i żyła główna wewnętrzna. Wielogodzinne pozostawanie w tej pozycji w I okresie porodu powoduje niemal całkowite zamknięcie światła żyły. Zablokowanie odpływu krwi może spowodować hipotensję i krwawienie u matki.

  Ułatwione oddychanie

  Przy pionowym ułożeniu ciała kobieta może wykorzystać swobodny i głęboki oddech do zmniejszania bólu. W tej pozycji łatwiej jest jej zapanować nad rytmem porodu poprzez dostosowanie rytmu oddechu do skurczy. W czasie leżenia na plecach oddech staje się na tyle płytki, że wykorzystanie przepony jest praktycznie niemożliwe.

  Mniejsza potrzeba uśmierzania bólu

  Kobiety rodzące w pozycjach wertykalnych odczuwają mniejszą potrzebę farmakologicznego uśmierzania bólu. Częściej korzystają z naturalnych metod, takich jak masaż czy kąpiel w ciepłej wodzie, pozwalających zachować pełną świadomość i kontakt z własnym ciałem. Leżenie „na wznak” – z powodu ograniczonej aktywności – powoduje uzależnienie od pomocy innych osób i wzrost znaczenia środków przeciwbólowych.

  Zmniejszenie lęku i napięcia

  Pozycje wertykalne zmniejszają lęk i napięcie rodzącej. W organizmie kobiety wydziela się mniej adrenaliny hamującej skurcze, na rzecz naturalnej oksytocyny. Dzięki temu poród przebiega szybciej i regularniej. Unieruchomienie na łóżku porodowym spowalnia lub nawet zatrzymuje akcję porodową, ponieważ wzmaga niepokój, który zakłóca równowagę hormonalną i mechanizm porodu.

  Efektywniejsze wykorzystanie sił

  Pozycje wertykalne zachęcają kobietę do aktywnego poszukiwania najwygodniejszych pozycji także w czasie przerw między skurczami. Lepszy odpoczynek pozwala na większą mobilizację sił w czasie parcia. Gdy kobieta leży na plecach, jej wysiłek jest niewspółmierny do efektów i zmęczenia.

  Ułatwienie parcia

  Zasadnicza różnica pomiędzy porodem na plecach a porodem w pozycjach wertykalnych wynika z ułożenia kanału rodnego. Gdy kobieta stoi, kuca lub siedzi kanał rodny skierowany jest do dołu. Na przesuwające się dziecko działa więc dodatkowa siła – grawitacja – która wzmacnia siłę skurczy. Leżenie na plecach powoduje, że kanał rodny skierowany jest skośnie do góry. Mięsień macicy pracuje pokonując dodatkowy opór siły ciążenia, która zamiast pomagać, przeszkadza. Dziecko z trudnością przesuwa się w kanale rodnym w stronę ujścia, gdyż „przyciskane” jest siłą grawitacji do kręgosłupa matki.

  Zwiększenie wymiaru miednicy

  W pozycji pionowej kość krzyżowa jest ruchoma, więc podczas przechodzenia główki dziecka połączenie krzyżowo-guziczne cofa się, co pozwala na zwiększenie przednio-tylnego wymiaru miednicy aż o 30 %. W pozycji leżącej kość krzyżowa jest całkowicie unieruchomiona, a otwór dolny miednicy zwężony.

  Zmniejszenie ryzyka pęknięć krocza

  Zachowanie pionowej pozycji w czasie parcia zmniejsza ryzyko pęknięć krocza i potrzeby jego nacinania, gdyż w trakcie wyrzynania się główki tkanki wokół krocza naciągają się równomiernie.
  W pozycji „na wznak” główka dziecka najmocniej napiera na krocze w okolicach odbytu. W tej sytuacji, nawet mimo ewentualnego nacięcia, możliwe jest pęknięcie śluzówki lub ściany pochwy.

  Ułatwienie samoistnego odklejania łożyska

  Pozycja pionowa korzystna jest również w III okresie porodu. W czasie wydalania łożyska łatwiejsze jest jego samoistne odklejanie i samooczyszczanie macicy. Także w tym przypadku działanie siły ciążenia może pomagać lub przeszkadzać.

  #1343644

  ahimsa

  Re: Polecam poród naturalny – pozycje wertykalne.

  Ok. Ja się zgadzam;) Ale chyba w szpitalach tego nie czytali;)


  Mat2,5l.  #1343645

  alina81

  Re: Polecam poród naturalny – pozycje wertykalne.

  🙂 Mam za sobą Szkołę Rodzenia, co polecam każdej przyszłej mamie, więc sporo wiem na ten temat i polecam, po co ingerować w organizm jakimiś specyfikami, które niosą z sobą pewne skutki uboczne. Od wieków kobiety rodzą i dawniej nie było np.zoo. Taka jest natura i po co to zmieniać. Zgadzam się, że czasem nie ma innego wyjścia, ale nie rozumię znieczuleń na życzenie…. Sama Kleopatra rodziła stosując pozycje wertykalne 🙂

  #1343646

  ahimsa

  Re: Polecam poród naturalny – pozycje wertykalne.

  Ok tylko w nie każdym szpitalu je stosują! W Toruniu gdzie mieszkam- nie ma o tym mowy! I podejrzewam w wieelu innych szpitalach też.


  Mat2,5l.

  #1343647

  klucha

  Re: Polecam poród naturalny – pozycje wertykalne.

  szkoła rodzenia, też do takiej chodziłam, inaczej to wszystko wygląda jak już trafisz na porodówkę

  Izka 4,5 latka

  #1343648

  usianka

  Re: Polecam poród naturalny – pozycje wertykalne.

  rozbawilas mnie tym postem dzieki !!

  Ula i Emilka (niedługo 3,5 roku)  #1343649

  agat79

  Re: Polecam poród naturalny – pozycje wertykalne.

  To czuje sie jak Kleopatra!! Ja rodzilam dwoje dzieci na stojaco!! ;-)))))))))

  Agata i Olivia 27.07.04 i Victoria 08.03.07 :-))

  #1343650

  alina81

  Re: Polecam poród naturalny – pozycje wertykalne.

  Szpitale, które współpracują z fundacją rodzić po ludzku, dają taką możliwość. W niektórych praktycznie do końca można chodzić, a w niektórych tylko do partych. Przychylniejsi są przy rodzinnych porodach, bo przy rodzącej zawsze ktoś jest nawet jak położna musi przejść np. do rodzącaj obok. Szpital teoretycznie można wybrać, a w niektórych miastach jest ich kilka i sądzę ( choć mogę mylić się), że w którymś musi być taka możliwość. Lista takich szpitali jest na
  Pozdrawiam!

  Alina & Cyprianek (w brzuszku-38tydzień)

  #1343651

  ahimsa

  Re: Polecam poród naturalny – pozycje wertykalne.

  W odpowiedzi na:


  Szpitale, które współpracują z fundacją rodzić po ludzku, dają taką możliwość


  Tralalala! Byłam w szpitalu, który ma III nagrodę i jak pytałam o pozycje to dano mi wyraźnie do zrozumienia, że nie bardzo…Teoria swoje, praktyka swoje!

  Mat 2,5l. i lipcowy chłopczyk:)

  #1343652

  Anonim

  Re: Polecam poród naturalny – pozycje wertykalne.

  to głupota że nie pozwalają rodzić tak jak kobiecie wygodniej, bo przecież taka pozycja w kucki przyspiesza poród i jest wygodniejsza, ale…… dla rodzącej. ja rodzilam na Inflanckiej i do skurczy partych mogłam robić co chcialam, ale jak już mialam skurcze parte to polozyli mnie na lozku. czulam ze jest to nienaturalna pozycja i pod gorkę ale coz zrobic.W takiej chwili człowiek jest posluszny i robi co mu mówią (narzucają) niestety.

Postów wyświetlanych: 10 - od 1 do 10 (wszystkich: 10)


Forum ‘Wszystko o porodzie’ jest zamknięte dla nowych tematów i odpowiedzi.

Close