Polecam poród naturalny – pozycje wertykalne.

Zalety pozycji wertykalnych:

Przyspieszenie rozwierania szyjki

Przy zachowaniu pionowej pozycji ciała rodzącej kobiety, główka dziecka mocniej naciska na szyjkę macicy i przyspiesza rozwieranie. W pozycji horyzontalnej ucisk główki na szyjkę jest minimalny, zatem proces rozwierania jest wolniejszy i trudniejszy. Taki poród wymaga dużo większego wysiłku, zarówno ze strony matki, jak i dziecka.

Zwiększenie regularności i intensywności skurczy

W pozycji pionowej skurcze macicy są bardziej regularne, silniejsze, częstsze. Badania brytyjskie dowiodły, że czas porodu w pozycjach wertykalnych w porównaniu z porodem tradycyjnym skraca się nawet o 40%! Skrócenie czasu i wzrost dynamiki porodu nie wymaga większego wysiłku, także dlatego, że mięśnie krocza pozostają rozluźnione.

Lepsze dotlenienie dziecka

Gdy poród odbywa się wertykalnie, łożysko jest lepiej ukrwione, a co za tym idzie dziecko otrzymuje więcej tlenu. Natomiast podczas leżenia na plecach uciśnięta zostaje aorta zstępująca i żyła główna wewnętrzna. Wielogodzinne pozostawanie w tej pozycji w I okresie porodu powoduje niemal całkowite zamknięcie światła żyły. Zablokowanie odpływu krwi może spowodować hipotensję i krwawienie u matki.

Ułatwione oddychanie

Przy pionowym ułożeniu ciała kobieta może wykorzystać swobodny i głęboki oddech do zmniejszania bólu. W tej pozycji łatwiej jest jej zapanować nad rytmem porodu poprzez dostosowanie rytmu oddechu do skurczy. W czasie leżenia na plecach oddech staje się na tyle płytki, że wykorzystanie przepony jest praktycznie niemożliwe.

Mniejsza potrzeba uśmierzania bólu

Kobiety rodzące w pozycjach wertykalnych odczuwają mniejszą potrzebę farmakologicznego uśmierzania bólu. Częściej korzystają z naturalnych metod, takich jak masaż czy kąpiel w ciepłej wodzie, pozwalających zachować pełną świadomość i kontakt z własnym ciałem. Leżenie “na wznak” – z powodu ograniczonej aktywności – powoduje uzależnienie od pomocy innych osób i wzrost znaczenia środków przeciwbólowych.

Zmniejszenie lęku i napięcia

Pozycje wertykalne zmniejszają lęk i napięcie rodzącej. W organizmie kobiety wydziela się mniej adrenaliny hamującej skurcze, na rzecz naturalnej oksytocyny. Dzięki temu poród przebiega szybciej i regularniej. Unieruchomienie na łóżku porodowym spowalnia lub nawet zatrzymuje akcję porodową, ponieważ wzmaga niepokój, który zakłóca równowagę hormonalną i mechanizm porodu.

Efektywniejsze wykorzystanie sił

Pozycje wertykalne zachęcają kobietę do aktywnego poszukiwania najwygodniejszych pozycji także w czasie przerw między skurczami. Lepszy odpoczynek pozwala na większą mobilizację sił w czasie parcia. Gdy kobieta leży na plecach, jej wysiłek jest niewspółmierny do efektów i zmęczenia.

Ułatwienie parcia

Zasadnicza różnica pomiędzy porodem na plecach a porodem w pozycjach wertykalnych wynika z ułożenia kanału rodnego. Gdy kobieta stoi, kuca lub siedzi kanał rodny skierowany jest do dołu. Na przesuwające się dziecko działa więc dodatkowa siła – grawitacja – która wzmacnia siłę skurczy. Leżenie na plecach powoduje, że kanał rodny skierowany jest skośnie do góry. Mięsień macicy pracuje pokonując dodatkowy opór siły ciążenia, która zamiast pomagać, przeszkadza. Dziecko z trudnością przesuwa się w kanale rodnym w stronę ujścia, gdyż “przyciskane” jest siłą grawitacji do kręgosłupa matki.

Zwiększenie wymiaru miednicy

W pozycji pionowej kość krzyżowa jest ruchoma, więc podczas przechodzenia główki dziecka połączenie krzyżowo-guziczne cofa się, co pozwala na zwiększenie przednio-tylnego wymiaru miednicy aż o 30 %. W pozycji leżącej kość krzyżowa jest całkowicie unieruchomiona, a otwór dolny miednicy zwężony.

Zmniejszenie ryzyka pęknięć krocza

Zachowanie pionowej pozycji w czasie parcia zmniejsza ryzyko pęknięć krocza i potrzeby jego nacinania, gdyż w trakcie wyrzynania się główki tkanki wokół krocza naciągają się równomiernie.
W pozycji “na wznak” główka dziecka najmocniej napiera na krocze w okolicach odbytu. W tej sytuacji, nawet mimo ewentualnego nacięcia, możliwe jest pęknięcie śluzówki lub ściany pochwy.

Ułatwienie samoistnego odklejania łożyska

Pozycja pionowa korzystna jest również w III okresie porodu. W czasie wydalania łożyska łatwiejsze jest jego samoistne odklejanie i samooczyszczanie macicy. Także w tym przypadku działanie siły ciążenia może pomagać lub przeszkadzać.

9 odpowiedzi na pytanie: Polecam poród naturalny – pozycje wertykalne.

  1. Re: Polecam poród naturalny – pozycje wertykalne.

    Ok. Ja się zgadzam;) Ale chyba w szpitalach tego nie czytali;)


    Mat2,5l.

    • Re: Polecam poród naturalny – pozycje wertykalne.

      🙂 Mam za sobą Szkołę Rodzenia, co polecam każdej przyszłej mamie, więc sporo wiem na ten temat i polecam, po co ingerować w organizm jakimiś specyfikami, które niosą z sobą pewne skutki uboczne. Od wieków kobiety rodzą i dawniej nie było np.zoo. Taka jest natura i po co to zmieniać. Zgadzam się, że czasem nie ma innego wyjścia, ale nie rozumię znieczuleń na życzenie…. Sama Kleopatra rodziła stosując pozycje wertykalne 🙂

      • Re: Polecam poród naturalny – pozycje wertykalne.

        Ok tylko w nie każdym szpitalu je stosują! W Toruniu gdzie mieszkam- nie ma o tym mowy! I podejrzewam w wieelu innych szpitalach też.


        Mat2,5l.

        • Re: Polecam poród naturalny – pozycje wertykalne.

          szkoła rodzenia, też do takiej chodziłam, inaczej to wszystko wygląda jak już trafisz na porodówkę

          • Re: Polecam poród naturalny – pozycje wertykalne.

            rozbawilas mnie tym postem dzieki !!

            Ula i Emilka (niedługo 3,5 roku)

            • Re: Polecam poród naturalny – pozycje wertykalne.

              To czuje sie jak Kleopatra!! Ja rodzilam dwoje dzieci na stojaco!! ;-)))))))))

              Agata i Olivia 27.07.04 i Victoria 08.03.07 :-))

              • Re: Polecam poród naturalny – pozycje wertykalne.

                Szpitale, które współpracują z fundacją rodzić po ludzku, dają taką możliwość. W niektórych praktycznie do końca można chodzić, a w niektórych tylko do partych. Przychylniejsi są przy rodzinnych porodach, bo przy rodzącej zawsze ktoś jest nawet jak położna musi przejść np. do rodzącaj obok. Szpital teoretycznie można wybrać, a w niektórych miastach jest ich kilka i sądzę ( choć mogę mylić się), że w którymś musi być taka możliwość. Lista takich szpitali jest na
                Pozdrawiam!

                Alina & Cyprianek (w brzuszku-38tydzień)

                • Re: Polecam poród naturalny – pozycje wertykalne.

                  W odpowiedzi na:


                  Szpitale, które współpracują z fundacją rodzić po ludzku, dają taką możliwość


                  Tralalala! Byłam w szpitalu, który ma III nagrodę i jak pytałam o pozycje to dano mi wyraźnie do zrozumienia, że nie bardzo… Teoria swoje, praktyka swoje!

                  Mat 2,5l. i lipcowy chłopczyk:)

                  • Re: Polecam poród naturalny – pozycje wertykalne.

                    to głupota że nie pozwalają rodzić tak jak kobiecie wygodniej, bo przecież taka pozycja w kucki przyspiesza poród i jest wygodniejsza, ale… dla rodzącej. ja rodzilam na Inflanckiej i do skurczy partych mogłam robić co chcialam, ale jak już mialam skurcze parte to polozyli mnie na lozku. czulam ze jest to nienaturalna pozycja i pod gorkę ale coz zrobic.W takiej chwili człowiek jest posluszny i robi co mu mówią (narzucają) niestety.

                    Znasz odpowiedź na pytanie: Polecam poród naturalny – pozycje wertykalne.

                    Dodaj komentarz

                    Angina u dwulatka

                    Mój Synek ma 2 lata i 2 miesiące. Od miesiąca kaszlał i smarkał a od środy dostał gorączki (w okolicach +/- 39) W tym samym dniu zaczął gorączkować mąż –...

                    Czytaj dalej →

                    Mozarella w ciąży

                    Dzisiaj naszła mnie ochota na mozarellę. I tu mam wątpliwości – czy w ciąży można jeść mozzarellę?? Na opakowaniu nie ma ani słowa na temat pasteryzacji.

                    Czytaj dalej →

                    Ile kosztuje żłobek?

                    Dziewczyny! Ile płacicie miesięcznie za żłobek? Ponoć ma być dofinansowany z gminy, a nam przyszło zapłacić 292 zł bodajże. Nie wiem tylko czy to z rytmiką i innymi. Czy tylko...

                    Czytaj dalej →

                    Dziewczyny po cc – dreny

                    Dziewczyny, czy któraś z Was miała zakładany dren w czasie cesarki? Zazwyczaj dreny zdejmują na drugi dzień i ma on na celu oczyszczenie rany. Proszę dajcie znać, jeśli któraś miała...

                    Czytaj dalej →

                    Meskie imie miedzynarodowe.

                    Kochane mamuśki lub oczekujące. Poszukuję imienia dla chłopca zdecydowanie męskiego. Sama zastanawiam się nad Wiktorem albo Stefanem, ale mój mąż jest jeszcze niezdecydowany. Może coś poradzicie? Dodam, ze musi to...

                    Czytaj dalej →

                    Wielotorbielowatość nerek

                    W 28 tygodniu ciąży zdiagnozowano u mojej córeczki wielotorbielowatość nerek – zespół Pottera II. Mój ginekolog skierował mnie do szpitala. W białostockim szpitalu po usg powiedziano mi, że muszę jechać...

                    Czytaj dalej →

                    Ruchome kolano

                    Zgłaszam się do was z zapytaniem o tytułowe ruchome kolano. Brzmi groźnie i tak też wygląda. dzieciak ma 11 miesięcy i czasami jego kolano wyskakuje z orbity wygląda to troche...

                    Czytaj dalej →
                    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
                    Logo
                    Enable registration in settings - general