praca na zlecenie a ciąża ?

Postów wyświetlanych: 15 - od 1 do 15 (wszystkich: 25)
  • Autor
    Wpisy
  • #101641

    Anonim

    orientujecie się, jakie przepisy regulują warunki pracy osoby zatrudnionej na umowę-zlecenie w przypadku ciąży? ciąża uniemożliwia jej wykonywanie obowiązków zawartych w umówie;

    dodam więcej szczegółów: pracownica komunikuje, że jest w ciąży (na razie nie przedstawiła zaświadczenia lekarskiego); żada przeniesienia do innych (lżejszych) obowiązków, odmawia przychodzenia na nocną zmianę;
    na razie nie kombinuje z L4

    #2976632

    Anonim

    Ewa
    hmm

    dajesz do myslenia kobieto



    #2976633

    Anonim

    Zamieszczone przez aoh
    Ewa
    hmm

    dajesz do myslenia kobieto

    ja mam umowę na czas nieokreślony :Hyhy:

    #2976634

    reno

    Myślę, że to mogłoby podchodzić pod niezgodne z przeznaczeniem wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego. W pewnych okolicznościach mogące skończyć się zwolnieniem dyscyplinarnym. Oczywiście pracodawca może się nie dowiedzieć albo też nie mieć zastrzeżeń.
    Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy z 25.6.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.jedn.: Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267) ubezpieczony pracownik wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.
    Tu jest ciekawe opracowanie tematu:

    #2976635

    Anonim

    Zamieszczone przez Reno
    Myślę, że to mogłoby podchodzić pod niezgodne z przeznaczeniem wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego. W pewnych okolicznościach mogące skończyć się zwolnieniem dyscyplinarnym. Oczywiście pracodawca może się nie dowiedzieć albo też nie mieć zastrzeżeń.
    Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy z 25.6.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.jedn.: Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267) ubezpieczony pracownik wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.
    Tu jest ciekawe opracowanie tematu:

    reno, dziękuję, poczytam za chwilę

    wyjaśniłam w pierwszym poście – dziewczyna nie chce iść na l4, ale żada przesunięcia do lżejszej pracy – gdzie nie ma tak naprawdę już dla niej miejsca (praca w zakładzie, imo będąca zagrożeniem dla ciąży, sama też bym się nie podjęła); odmawia też przychodzenia na nocną zmianę;

    #2976636

    Anonim

    Zamieszczone przez EwkaM
    orientujecie się, jakie przepisy regulują warunki pracy osoby zatrudnionej na umowę-zlecenie w przypadku ciąży? …

    Zamieszczone przez EwkaM
    ja mam umowę na czas nieokreślony :Hyhy:

    Aż sobie wina nalałam….

    I co…?

    I muszę pić na darmo 😉 :Nie nie: 😉



    #2976637

    reno

    Zamieszczone przez EwkaM
    dodam więcej szczegółów: pracownica komunikuje, że jest w ciąży (na razie nie przedstawiła zaświadczenia lekarskiego); żada przeniesienia do innych (lżejszych) obowiązków, odmawia przychodzenia na nocną zmianę;
    na razie nie kombinuje z L4

    Na nocną zmianę absolutnie nie może pracować. Co do zdolności do pracy na stanowisku powinien to określić lekarz medycyny pracy, do którego pracodawca w razie wątpliwości powinien pracownicę skierować. Jeżeli pracownica dostanie zalecenie przeniesienia do lżejszej pracy (brak zdolności lekarskiej do wykonywania czynności wynikających z zakresu obowiązków na obecnym stanowisku), pracodawca winien ją przenieść na takowe stanowisko, jeżeli nie może – zwolnić z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

    #2976638

    Anonim

    Zamieszczone przez Reno
    Na nocną zmianę absolutnie nie może pracować. Co do zdolności do pracy na stanowisku powinien to określić lekarz medycyny pracy, do którego pracodawca w razie wątpliwości powinien pracownicę skierować. Jeżeli pracownica dostanie zalecenie przeniesienia do lżejszej pracy (brak zdolności lekarskiej do wykonywania czynności wynikających z zakresu obowiązków na obecnym stanowisku), pracodawca winien ją przenieść na takowe stanowisko, jeżeli nie może – zwolnić z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

    ale czy to dotyczy również umowy-zlecenia ?

    #2976639

    reno

    Edytowałaś pierwszego posta. :Nie nie:
    Myślałam, że ona jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę i chce dorabiać na zwolnieniu na UZ.

    Niestety, Kodeks Pracy chroni tylko pracowników a nie zleceniobiorców. :Niepewny:

    #2976640

    Anonim

    Zamieszczone przez Reno
    Edytowałaś pierwszego posta. :Nie nie:
    Myślałam, że ona jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę i chce dorabiać na zwolnieniu na UZ.

    Niestety, Kodeks Pracy chroni tylko pracowników a nie zleceniobiorców. :Niepewny:

    dzięki



    #2976641

    reno

    Zamieszczone przez EwkaM
    dzięki

    To się naprodukowałam :Hyhy:.

    #2976642

    Anonim

    Zamieszczone przez Reno
    To się naprodukowałam :Hyhy:.

    ale chociaz mamy jasność w temacie :Hyhy:



    #2976643

    reno

    Zamieszczone przez EwkaM
    ale chociaz mamy jasność w temacie :Hyhy:

    Muszę się przyznać, że temat mnie wciągnął, nareszcie jakieś ciekawe pytanie z prawa pracy, a tu zonk :Hyhy:.

    #2976644

    Anonim

    Zamieszczone przez Reno
    Muszę się przyznać, że temat mnie wciągnął, nareszcie jakieś ciekawe pytanie z prawa pracy, a tu zonk :Hyhy:.

    następnym razem będę wiedziała gdzie szukac pomocy

    po co raz pracownicy numery wykręcają; trzeba się umieć bronić :Niepewny:

    #2976645

    Anonim

    …. wkręcę się w rozmowę Pań, bo chciałam tylko powiedzieć, że siedzę z pustym już kieliszkiem po winie i też czuję coś takiego jak zonk 😉 :Hyhy:

Postów wyświetlanych: 15 - od 1 do 15 (wszystkich: 25)


Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close