Proszę pomóżcie!!! nie zażywam kwasu foliowego

Mam ogromny problem, a lekarza mam dopiero za parę dni dlatego was pytam o zdanie. Kwas foliowy a dokładnie folik zaczęłam zażywać dopiero od 6 tyg. ciąży przez okres około 2 miesięcy. Po skończeniu opakowania (czyli 2-3 miesiąc), pani w aptece poleciła mi Prenatal DHA,przekonującym tym, że powinnam zażywać witaminy a on dodatkowo zawiera kwas fioliowy, kwasy itd. Zaczęła zachwalać ten preparat pod każdym względem, aż kobiecie zaufałam i zażywałam ten produkt (folik odstawiłam) do dnia wczorajszego. Obecnie jestem w 30 tygodniu ciąży czyli 8 miesiąc. Po skończeniu kolejnego opakowania Prenatal DHA, kupiłam zwykły prenatal czyli classik, gdyż akurat w aptece innego nie było. Po przyjściu do domu zaczęłam jeden do drugiego porównywać i co???? Prenatal DHA który zażywałam przez okres 6 miesięcy ciąży nie posiada kwasu foliowego w swym składzie a to sie wiąże z tym, że praktycznie przez całą ciążę nie zażywałam kwasu, bo przecież folik odłożyłam. Proszę napiszcie mi czy mocno zaszkodziłam swemu dziecku? Ja dokładnie wiem w jakim celu stosuje sie kwas foliowy, natomiast co będzie jak moje dziecko będzie chore???? ….. tłumaczę sobie, że przecież nasze mamy nie zażywały kwasu foliowego a jesteśmy zdrowi,…. boję się :-(((

31 odpowiedzi na pytanie: Proszę pomóżcie!!! nie zażywam kwasu foliowego

jestem Dodane ponad rok temu,

Nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem.
Po pierwsze tak jak mówisz, nasze mamy go nie brały i my jesteśmy cali i zdrowi. Znam też kilka dziewczyn, które też nie biorą żadnych wspomagaczy, bo nie ufają ciągle zmieniajacym się trendom i co…? Rodzą oczywiście zdrowe dzieci. Poza tym kwas foliowy jest też w naszym pokarmie i pewnie jakąś jego część spożyłaś mimochodem, ale za to w najzdrowszej postaci i najlepiej przyswajalnej. (tak naprawdę przecież nie wiemy ile z tego co łykamy w tabletkach jesteśmy w stanie przyswoić, powszechnie wiadomo, że to co zjadamy z pokarmem jest najlepiej przyswajalane) No a poza tym miałaś już przecież USG połówkowe, które wykrywa ewentualne wady, wadę cewy nerwowej na pewno. Gdyby było coś nie tak to byś już wiedziała. I w końcu: kwas foliowy jest najbardziej potrzebny w pierwszych 3-4 miesiącach ciąży, czyli wtedy kiedy go brałaś. Sama więc widzisz, że nie ma się co zadręczać.

ztforka Dodane ponad rok temu,

Tak naprawdę kwas foliowy jest niezbędny do 6-8tc, kiedy rozwija się układ nerwowy. Jeżeli całą ciążę się zdrowo odźywiałas, jadłaś zielone warzywa, to ja bym się nie stresowała 🙂 Na pewno miałaś robione badania (USG) na których nie stwierdzono rozszczepu kręgosłupa, czy wargi. Więc maleństwu nie zaszkodziłaś na pewno!!:Kciuki:

agatom Dodane ponad rok temu,

ja brałam kwas foliowy tylko w 1 trymestrze

kas Dodane ponad rok temu,

Na tym etapie kwas foliowy nie ma już znaczenia w kształtowaniu płodu. Może się przydać jeśli masz anemię, ale poza tym możesz się przestać martwić 🙂

minka Dodane ponad rok temu,

Teraz lepiej już brać ten DHA. Kwas foliowy w ostatnim trymetrze (zgodnie z nowymi badaniami) może przyczynić się do wystąpienia astmy u dziecka. A poza tym, i tak zażywanie go ma największe znaczenie przed ciążą, a zobacz, ile z nas dowiaduje się o ciąży ok 6 tygodnia i później. Przecież jak w miarę rozsądnie się odżywiałaś, dzidzia dostała tyle witamin, ile trzeba. A wogóle przecież miałaś chyba usg i wszystko oki:Kciuki:

ewelin10 Dodane ponad rok temu,

Cze. dziewczyny. Może to głupie ale chciałam przeczytać to co napisałyście. Może poprostu chciałam aby mnie ktoś uspokoił. Tak, miałam usg i to nawet w zeszłym tygodniu i lekarz mi powiedział, że wszystko jest ok. Powiedzcie mi proszę, usg połówkowe to jakie? to dwuwymiarowe, to zwykłe?

agatom Dodane ponad rok temu,

połówkowe to te które robi się mniej więcej w połowie ciąży 🙂
ja miałam pod koniec 19 tygodnia robione i było to zwykłe usg, ale na dobrym sprzęcie, gdzie lekarz sprawdzał wszystko dokładnie

kas Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez ewelin10:Cze. dziewczyny. Może to głupie ale chciałam przeczytać to co napisałyście. Może poprostu chciałam aby mnie ktoś uspokoił. Tak, miałam usg i to nawet w zeszłym tygodniu i lekarz mi powiedział, że wszystko jest ok. Powiedzcie mi proszę, usg połówkowe to jakie? to dwuwymiarowe, to zwykłe?

Tak jak napisała koleżanka wyżej. A ile ma wymiarów, to nie ma znaczenia, ważne, żeby zrobił dobry specjalista na sensownym sprzęcie :).

annamaria84 Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez ewelin10:Cze. dziewczyny. Może to głupie ale chciałam przeczytać to co napisałyście. Może poprostu chciałam aby mnie ktoś uspokoił. Tak, miałam usg i to nawet w zeszłym tygodniu i lekarz mi powiedział, że wszystko jest ok. Powiedzcie mi proszę, usg połówkowe to jakie? to dwuwymiarowe, to zwykłe?

Dokłdnie jak napisały dziewczyny to usg wykonuje sie w połowie ciąży.Ja miałam robione w 22tc.nie ma znaczenia na jakim sprzęcie.czasami dobry specjalista lepij widzi na 2D,niż kiedpski na 3 czy 4D.
Odnośnie witamin,to ja brałam folic prze 2 tyg bo późiej nie ma sensu,czyli do 8tyg.Wiktamin zadnych nie brałam bo miałam bardzo dobre wyniki i lekarz mówił,że nie musze.

anka-es Dodane ponad rok temu,

Tak naprawdę to kwas foliowy dopiero w dawce 0,4 mg zmniejsza zagrożenia i wszelkie ryzyka. W innych suplementach witaminowych zazwyczaj jest mniejsza dawka kwasu, gdzieś około 0,2 mg co nie wystarcza na pełne zabezpieczenie przed ewentualnymi wadami.

kas Dodane ponad rok temu,

Akurat najpopularniejsze preparaty mają 0,4 mg.

A jeśli się jest w grupie podwyższonego ryzyka wad wrodzonych (głównie cewy nerwowej) to powinno się przyjmować 10 mg na dobę.

Dodane ponad rok temu,

Mysle ze autorka wątku skoro pisala posta w 2010 roku…to juz dawno urodziła :Śmiech:

lucjaa Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez Mamroć:Mysle ze autorka wątku skoro pisala posta w 2010 roku…to juz dawno urodziła :Śmiech:
Ale mogą tu zaglądać inni zainteresowani;) a raczej inne zainteresowane.

anka-es Dodane ponad rok temu,

Dokładnie 🙂
Najpopularniejsze preparaty fakt, mają 0,4 mg, ale niektóre suplementy maja go tylko 0,2 mg więc przy zakupie należy uważać.

fleur Dodane ponad rok temu,

Jeśli coś podobnego się przytrafi nie ma powodu do paniki,o pirwszej ciąży dowiedziałam się w 6tyg bo…pani dr się pomyliła:Śmiech:
potem brałam kwas foliowy ale tylko 2 misiące,pod koniec ciąży miałam brać preparat z żelazem ale niesmak po nim miałam i wzięłam tylko kilka tabletek,anemi nie miałam więc odpuściłam go sobie.:Niepewny:Syn urodził się wyjątkowo zdrowy 3.300kg/58cm.

jaheira Dodane ponad rok temu,

Pewnie że nie ma co panikować, bo to na pewno dobre dla dziecka nie będzie:)
Ale powinno się pomyśleć o przyjmowaniu kwasu foliowego zanim się zajdzie w ciąże

anka-es Dodane ponad rok temu,

No tak nad rozlanym mlekiem nie warto płakać, ale na przyszłość warto wiedzieć, że to w pierwszych dniach a konkretnie między 8 a 28 dniem od zapłodnienia tworzy się ośrodkowy układ nerwowy u płodu.

patryska24 Dodane ponad rok temu,

O pierwszej (nieplanowanej) ciąży dowiedziałam się w 6 tygodniu. Kwas foliowy zaczęłam brać od 7-ego tygodnia i to tylko dlatego, że koleżanka mnie oświeciła, ginekolog nie wspomniał ani słowem a ja młoda, niedoświadczona i przerażona nie miałam o tym bladego pojęcia.
W 7 tygodniu ciąży było już za późno ponieważ u syna wystąpiła wada genetyczna-rozszczep wargi, dziąsła i podniebienia.

Przed kolejna ciążą oboje z mężem braliśmy kwas foliowy na jakieś 3-4 miesiące przed zapłodnieniem. W czasie kiedy wiedzieliśmy, że mogło dojść do ewentualnego poczęcia moją dawkę kwasu foliowego zwiększono do 5mg.
Za 4 tygodnie przyjdzie na świat nasz drugi syn. Wady genetycznej nie stwierdzono.

Tak jak pisały moje poprzedniczki w przypadkach gdy w rodzinie nie występują żadne wady genetyczne czy choroby, ilość kwasu foliowego z pożywienia powinna wystarczyć.

jaheira Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez Patryśka24:
Tak jak pisały moje poprzedniczki w przypadkach gdy w rodzinie nie występują żadne wady genetyczne czy choroby, ilość kwasu foliowego z pożywienia powinna wystarczyć.

No nie wiem – sama napisałaś że przy pierwszej ciąży nie przyjmowałaś kwasu foliowego, więc chyba jednak samo pożywienie nie wystarcza…

patryska24 Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez Jaheira:No nie wiem – sama napisałaś że przy pierwszej ciąży nie przyjmowałaś kwasu foliowego, więc chyba jednak samo pożywienie nie wystarcza…

Napisałam, że jeśli nie występują wady genetyczne to zazwyczaj kwas foliowy z pożywienia wystarcza. U mnie nie wystarczyło bo okazało się, że w rodzinie męża występuje tego typu wada. Teraz rozumiesz o co mi chodziło?!

jaheira Dodane ponad rok temu,

Jasne.
Ale i tak uważam że ilość kwasu foliowego, którą przyjmujemy z pożywieniem jest niewystarczająca w przypadku planowania ciąży i te 0,4mg dziennie powinno się dodatkowo przyjmować

patryska24 Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez Jaheira:Jasne.
Ale i tak uważam że ilość kwasu foliowego, którą przyjmujemy z pożywieniem jest niewystarczająca w przypadku planowania ciąży i te 0,4mg dziennie powinno się dodatkowo przyjmować

Wydaje mi się, że kiedy planuje się ciążę to warto się pokusić o dodatkowy kwas foliowy. Nie raz obwiniałam się, że w pierwszej ciąży za późno się zorientowałam. Niby nie ma 100% gwarancji, że tabletki wyeliminują występowanie wad płodu, ale zawsze mamy przekonanie, że zrobiłyśmy wszystko co w naszej mocy…

jaheira Dodane ponad rok temu,

No właśnie o to mi chodzi:)
Że jednak warto przyjmować dodatkowo kwas foliowy, nawet jak się je dużo zielonych warzyw itd.

anka-es Dodane ponad rok temu,

Często sama dieta nie wystarcza i trzeba uzupełnić foliany zwłaszcza że tak szybko giną podczas gotowania, a surowe warzywa rzadko przecież jemy.

22 Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez ewelin10:Mam ogromny problem, a lekarza mam dopiero za parę dni dlatego was pytam o zdanie. Kwas foliowy a dokładnie folik zaczęłam zażywać dopiero od 6 tyg. ciąży przez okres około 2 miesięcy. Po skończeniu opakowania (czyli 2-3 miesiąc), pani w aptece poleciła mi Prenatal DHA,przekonującym tym, że powinnam zażywać witaminy a on dodatkowo zawiera kwas fioliowy, kwasy itd. Zaczęła zachwalać ten preparat pod każdym względem, aż kobiecie zaufałam i zażywałam ten produkt (folik odstawiłam) do dnia wczorajszego. Obecnie jestem w 30 tygodniu ciąży czyli 8 miesiąc. Po skończeniu kolejnego opakowania Prenatal DHA, kupiłam zwykły prenatal czyli classik, gdyż akurat w aptece innego nie było. Po przyjściu do domu zaczęłam jeden do drugiego porównywać i co???? Prenatal DHA który zażywałam przez okres 6 miesięcy ciąży nie posiada kwasu foliowego w swym składzie a to sie wiąże z tym, że praktycznie przez całą ciążę nie zażywałam kwasu, bo przecież folik odłożyłam. Proszę napiszcie mi czy mocno zaszkodziłam swemu dziecku? Ja dokładnie wiem w jakim celu stosuje sie kwas foliowy, natomiast co będzie jak moje dziecko będzie chore???? ….. tłumaczę sobie, że przecież nasze mamy nie zażywały kwasu foliowego a jesteśmy zdrowi,…. boję się :-(((

Kwas foliowy zapobiega powstawaniu wad wrodzonych, które mogą powstawać w pierwszych trzech miesiącach ciąży, gdy kształtują się wszystkie układy dziecka. Myślę, że teraz nie powinnaś już denerwować, zwłaszcza, że przyjmowałaś kwas filowy w kluczowych trzech miesiącach.

anka-es Dodane ponad rok temu,

Znalazłam takie info, że dopiero początkach lat osiemdziesiątych wykazano, że podawanie kwasu foliowego lub witamin grupy B kobietom w okresie rozrodczym oraz w pierwszych tygodniach ciąży zmniejsza ryzyko wystąpienia WCN w rodzinach ryzyka genetycznego. Dlatego kiedyś więcej dzieci rodziło się z rozszczepem wagi lub kręgosłupa.

jaheira Dodane ponad rok temu,

No ta świadomość wśród przyszłych mam to nadal nie jest porażająca, wiele kobiet całkowicie lekceważy tę kwestię

anka-es Dodane ponad rok temu,

Lekceważy bo myśli, ze dostarczy kwas foliowy jedząc warzywa, a tu okazuje się, że to jest prawie niemożliwe i nie zapewnia organizmowi takiej dawki w normalnej diecie. Z tego też powodu zaleca się kobietom przyjmowanie kwasu od momentu planowania dziecka aż do zakończenia 12 tygodnia ciąży.

kwiat-liliii Dodane ponad rok temu,

Ja brałam na początku ciąży Materne, a później od II trymestru Materne z DHA. Ma sporą dawkę kwasu foliowego, który jest potrzebny do prawidłowego rozwoju dziecka. Zresztą każdy ginekolog o tym mówi.

jaheira Dodane ponad rok temu,

Ostatnio słyszałam, że przyjmowanie hormonów może powodować niedobór kwasu foliowego w organizmie, więc chyba najlepiej byłoby go przyjmować równolegle z tabletkami. Taki paradoks:)

anka-es Dodane ponad rok temu,

To prawda, podobno środki antykoncepcyjne zaburzają metabolizm kwasu foliowego. Kobiety stosujące doustną antykoncepcję mają obniżony poziom kwasu foliowego i zwiększa to ryzyko anemii i urodzenia w przyszłości dziecka zwadą wrodzoną

Znasz odpowiedź na pytanie: Proszę pomóżcie!!! nie zażywam kwasu foliowego?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecam
Laufrad
Kiedy 2 lata temu rozmawiałsyćie o rowerkach biegowych,w Polsce była to nowość i towar trudny do kupienia.Teraz na allegro tych rowerkow jest sporo i duzy rozrzut cenowy.Mam zamiar w
Czytaj dalej
Książka kucharska
pizza by ness ;)
Podstawa to ciasto. Grunt to ciasto. :) Miska, do miski wsypujemy mniej niż pół kg mąki. Bierzemy szklankę,lejemy 3/4 mleka (ja daję 3,2%) i podgrzewamy na 30sekund w mikrofalówce. Dodajemy pół paczki drożdży (takich klasycznych)
Czytaj dalej