Przechowywanie pokarmu

Postów wyświetlanych: 13 - od 1 do 13 (wszystkich: 13)
 • Autor
  Wpisy
 • #18400

  aniaaa

  Może któraś z mam udzieli mi instrukcji jak, gdzie i ile przechowywać odciągnięty pokarm. Muszę iść do dentysty i jeżeli będę brała znieczulenie muszę zaopatrzyć męża w większą ilość mleka.

  Aniaaa i Sebcio (17.03.03)

  #258940

  beka

  Re: Przechowywanie pokarmu

  Spotkalam sie z roznymi zaleceniami, ale za najbardziej wiarygodna uznalam ulotke, ktora dostalam od kobietki z poradni laktacyjnej. Po pierwsze: w sterylnych lub wyparzonych pojemnikach dopuszczonych do kontaktu z zywnoscia, ale to chyba oczywiste 🙂 Zawsze oznacz pojemnik data. A przechowuje sie:
  – w temp. pokojowej 8-12 godz (latem krocej),
  – w lodowce (3-5 stopni) do 4 dni,
  – w zamrazalniku wewnatrz lodowki do 14 dni,
  – w zamrazarce polaczonej z lodowka do 3 m-cy,
  – w zamrazarce (-20 stopni) 6-12 m-cy.

  Kaska i Jakub (11.05.2003)  #258941

  Anonim

  Re: Przechowywanie pokarmu

  A orientujesz się może czy takie odciągnięte mleko można podgrzać i wziąć ze sobą w takim styropianowym termosiku w plener, tak jak to się robi z mlekiem proszkowym?

  #258942

  aniaaa

  Re: Przechowywanie pokarmu

  Coś mi się wydaje ze poza lodowka nie mozna tyle przetrzymywac mleka – ja bym się nie odważyła.

  Aniaaa i Sebcio (17.03.03)

  #258943

  luczka

  Re: Przechowywanie pokarmu

  Ze strony Nestle
  Przechowywanie i podawanie odciągniętego mleka

  Nie ma wątpliwości, że najlepiej jest podawać dziecku mleko świeże, prosto z piersi. Jednak w sytuacjach szczególnych można je odciągnąć i odpowiednio przechować.
  W temperaturze pokojowej Twoje odciągnięte mleko może pozostawać przez 10 – 12 godzin, w lodówce przez dwie doby. W temperaturze ujemnej możesz przechowywać je znacznie dłużej – w zamrażalniku lodówki (-10°C) przez tydzień, a w zamrażarce (-18 do -20°C) aż przez pół roku.

  Nieco inne zasady stosuje się wobec wcześniaków: mleko dla nich w temperaturze pokojowej można przechowywać tylko przez 4 godziny, w lodówce przez dobę, w zamrażalniku, podobnie jak w przypadku dzieci urodzonych o czasie, przez tydzień. Nie należy natomiast przechowywać mleka dla wcześniaków w zamrażalce.

  Pamiętaj, aby naczynie, w którym przechowujesz mleko zostało uprzednio dokładnie umyte, wygotowane i osuszone. Aby uniknąć pomyłek, każde naczynie z pokarmem powinno być oznakowane. Nie trzeba chyba dodawać, że przed odciąganiem pokarmu powinnaś także zadbać o higienę swoich rąk i piersi.

  Podając dziecku odciągnięte mleko zawsze miejcie na uwadze jego naturalny odruch ssania. Karmienie butelką, niezależnie od rodzaju użytego smoczka, zaburza ten mechanizm, zwłaszcza gdy jest stosowane w pierwszych tygodniach życia. Zamiast butelki możecie zastosować inne metody.
  Niewielkie ilości pokarmu słabym lub chorym noworodkom podaje się łyżeczką lub kroplomierzem. Dziecko układa się w pozycji półpionowej i podaje pokarm na język. W przypadku płaskich lub wklęsłych brodawek mamy, w czasie krótkich okresów odstawienia od piersi, np. z powodu przyjmowania leków czy operacji, pomocny bywa kubeczek lub kieliszek, który przytyka się do dolnej wargi tak, żeby trzymane w pozycji półleżącej dziecko objęło nią jego brzeg. Można przechylać kieliszek, aby pokarm powoli spływał na język. Metody te są wykorzystywane, gdy niemowlę od urodzenia nie umie ssać lub mechanizm ssania został zaburzony.

  Przy prawidłowym odruchu ssania najlepiej użyć palca i strzykawki ze specjalną miękką pipetką lub drenem do karmienia noworodków. Przed włożeniem palca do buzi dziecka, należy go dobrze umyć. Rozpoczynając karmienie pobudzamy dziecko do szerokiego otworzenia buzi dotykając opuszkiem palca ust malucha. Gdy otworzy szeroko buzię i wysunie język, podajemy palec do ssania. Po kilkunastu ruchach „na sucho” wsuwamy w kącik ust silikonową końcówkę lub dren połączony ze strzykawką wypełnioną mlekiem. Tłok popychamy powoli, aby nie zmuszać dziecka do zbyt szybkiego połykania. Czasami malec ssąc mocno palec sam ściąga mleko ze strzykawki. Pamiętajcie, że palec powinien sięgać do granicy podniebienia twardego i miękkiego. Płytkie podawanie palca jest nieskuteczne, dziecko nie uczy się wtedy prawidłowo ssać, a jedynie utrwala złe nawyki.

  Mleko należy ogrzewać wstawiając pojemnik do naczynia z ciepłą wodą. Raz rozmrożone należy zużyć w ciągu 9 godzin, nie wolno go powtórnie zamrażać. Nie powinno się także mieszać pokarmu rozmrożonego ze świeżym.

  Pozdrawiam
  Monika i Wiktoria (18. 01. 2003)

  #258944

  luczka

  Re: Przechowywanie pokarmu

  Czy zamrażarka połączona z lodówką to to samo co lodówka dwukomorowa, czyli z oddzielnym zamrażalnikiem?
  Ja po tygodniu mleko wylewam.
  Ściagam pokarm od 2 miesięcy ale na szczęście jeszcze nie zdarzyło sie żeby mała dostała zamrożone mleczko. Chodzę do pracy i codziennie rano dociągam na bieżąco i na razie jej starcza.
  Pozdrawiam
  Monika i Wiktoria  #258945

  beka

  Re: Przechowywanie pokarmu

  Dziewczyny, ja przytoczylam to co dostalam. Poza lodowa wiadomo – lepiej nie przechowywac za dlugo, chyba ze zmusi nas sytuacja (np spacer, aczkolwiek nie ryzykowalabym przy takich upalach podawac dziecku mleko pozniej niz po 1-2 godz – oczywiscie trzymane w cieniu, nie na sloncu. Ale to juz tylko moje zdanie:) )
  Monika, a z ta zamrazarka wydaje mi sie, ze jest tak jak mowisz – chodzi o lodowke dwukomorowa. Mleko najlepiej upchac jeszcze gdzies w glebi i wtedy chyba nie trzeba robic czystki po 14 dniach. Bo szkoda – przynajmniej w moim przypadku (na nadmiar nie narzekam) 🙂
  Pozdrawiam.

  Kaska i Jakub (11.05.2003)

  #258946

  emalka

  Re: Przechowywanie pokarmu

  Ja zmarażam mleko (to z nadmiaru), mimo, że Zuzolec jest wcześniakiem. Raz się zdarzyło, że musiałam podać zmrożone i lekarka powiedział, że nie ma przeciwskazań do podawania wcześniakom takiego pokarmu.. Pewnie, że lepiej świeże, ale nie zawsze się da… Jak uda mi się utrzymać jeszcze pokarm, to z przyjemnością wywalę te zamrożone zapasy.. jeśli nie – będę rozmrażać i karmić Zuzę tym mlekiem (zawsze to lepsze, niż sztuczne)
  pozdrawiamy
  emalka i Zuzka, ur. 21.04.03

  #258947

  kika210

  A jak to jest w plenerze?

  Czy odciągnięte mleko można wziąć ze sobą w styropianowym termosie podgrzane w domu i podać np za 2 godziny jak to się robi z mieszankami?

  KIKA210 + Adrianna 22.05.2003r.

  #258948

  emalka

  Re: A jak to jest w plenerze?

  Wiesz co, chyba można (o ile taki termosik wystarczająco trzyma ciepło). Ja wożę małej pokarm wyjęty z lodówki -trzymam go właśnie w takim termosiku – a dojazd zajmuje mi godzinkę. Butelka po wyjęciu chłodniutka, więc chłód trzyma ładnie (co nie jest bez znaczenia w te cholerne upały : )
  pozdrawiamy
  emalka i Zuzka, ur. 21.04.03  #258949

  beka

  Re: A jak to jest w plenerze?

  Nie mam pojecia, ale wydaje mi sie ze to troche ryzykowne.
  Pozdrawiam 🙂

  Kaska i Jakub (11.05.2003)

  #258950

  luczka

  Re: Przechowywanie pokarmu

  Sprawdziłam w instrukcji lodówki i tam podają że temperatura w zamrażalniku w komorze szybkiego zamrażania wynosi -18stopni to tyle co w zamrażarce, więc chyba można przechowywać przynajmniej te 3 miesiące.
  Pozdrawiam
  Monika i Wiktoria
  Sprawdzę jeszcze termometrem czy rzeczywiście jest -18.  #258951

  Anonim

  Re: Przechowywanie pokarmu

  Oj, część z tych terminów jest dość mocno przesadzona. Ja przechowywałam wg poniższego schematu. Moje mleko w oddzielnym zamrażalniku lodówki przechowywane ponad 2 tyg. było zepsute.

  Temperatura pokojowa 10-12 godz.
  Lodówka ( +3 do +8°C) 48 godz.
  Zamrażalnik lodówki (-10°C) 1 tydzień
  Zamrażarka (-18 do -20°C) 6 miesięcy

  [i] Asia i Julia (10 m-cy)

Postów wyświetlanych: 13 - od 1 do 13 (wszystkich: 13)


Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close