Pytanie – opieka nad żoną po porodzie.

Mam pytanie – czy wiecie kiedy mąż może uzyskać zwolnienie związane z opieką nad żoną po porodzie ? Czy takie zwolnienie przysługuje tylko po cesarskim cięciu, czy również po porodzie naturalnym ? Kto wystawia zwolnienie czy ginekolog u którego się leczę, czy lekarz rodzinny ? Ile dni przysługuje? A czy to zwolnienie ma być nad żoną czy nad dzieckiem?

Pozdrawiam

Ela i grudniowa córeczka

8 odpowiedzi na pytanie: Pytanie – opieka nad żoną po porodzie.

chilli2006-10-19 11:52:49

Re: Pytanie – opieka nad żoną po porodzie.

14 dni, płatne 80% wystawia ginekolog lub internista.
Nie wiem jak po zwykłym porodzie. Oopieka nad żoną.

marcowe szpileczki

matasiak2006-10-19 12:19:16

Re: Pytanie – opieka nad żoną po porodzie.

po zwyklym porodzie tez mozna dostac 🙂 moj maz dostal od mojego ginekologa na 14 dni 🙂 platne tak jak na zwolnieniu lekarskim 🙂 bez najmniejszego problemu z strony gina jak i ze strony zakladu pracy 🙂

Matasiak i Weronika 30.07.05

monikaapj2006-10-19 12:39:33

Re: Pytanie – opieka nad żoną po porodzie.

Każdy ma prawo wziąć zwolnienie na opiekę nad pełnoletnim członkiem rodziny, płatne w 80%.
Zwolnienie może wystawić lekarz rodzinny czy gin-bez znaczenia.Raczej nie wystawią Ci go w szpitalu po porodzie, bo-jak mi powiedziano-skoro potrzebujesz opieki innej osoby, teoretycznie szpital nie powinien Cię puścić do domu.

Monika i Basia (22.09.2003)

lobuziara782006-10-19 12:51:27

Re: Pytanie – opieka nad żoną po porodzie.

u nas bylo tak
szpital wystawił mężowi 9 dni opieki licząc od 1 dnia mojego pobytu w szpitalu Potem lekarz rodzinny wystawił mu 14 dni … tu trzeba uważać bo przysługuje mu 14 dni w roku więc trzeba dobrze rozważyć te dni … nie trzeba ich brać jednym ciągiem … ale myśmy i tak wzieli za koleją po co sie rozdrabniać 🙂
powodzenia i pozdrawiam
Ps szpital chyba wystawia na dziecko ale nie jestem teraz pewna

mamaJu

eliz2006-10-21 17:43:56

Re: Pytanie – opieka nad żoną po porodzie.

Wielkie dzięki za wszystkie odpowiedzi. Ufff, teraz spokojnie mogę rodzić :-))
Pozdrawiam

Ela i grudniowa córeczka

2006-10-23 22:31:33

Re: Pytanie – opieka nad żoną po porodzie.

a mi wlasnie Pani w szpitalu sama sie pytala czy maz chce opieke 🙂 U nas na zwykly porod jest tydzien, a na cc 2 tyg.

Agnieszka &

[Zobacz stronę]

2006-10-23 22:47:38

Re: Pytanie – opieka nad żoną po porodzie.

na zone 🙂 – przynajmniej moj szpital 😉

Agnieszka &

[Zobacz stronę]

jola722006-10-24 11:39:32

Re: Pytanie – opieka nad żoną po porodzie.

Art. 32. 1. Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu podlegającemu obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:
1) dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku:
a) nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza,
b) porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,
c) pobytu małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej;
2) chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat;
3) innym chorym członkiem rodziny.
2. Za członków rodziny, o których mowa w ust. 1 pkt 3, uważa się małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat – jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki.
3. Za dzieci w rozumieniu ust. 1 i 2 uważa się dzieci własne ubezpieczonego lub jego małżonka oraz dzieci przysposobione, a także dzieci obce przyjęte na wychowanie i utrzymanie.
Art. 33. 1. Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez okres:
1) 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dziećmi, o których mowa w art. 32 ust. 1 pkt 1 i 2;
2) 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad innymi członkami rodziny, o których mowa w art. 32 ust. 1 pkt 3.
2. Zasiłek opiekuńczy przysługuje łącznie na opiekę nad dziećmi i innymi członkami rodziny za okres nie dłuższy niż 60 dni w roku kalendarzowym.
3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się niezależnie od liczby członków rodziny uprawnionych do zasiłku opiekuńczego oraz bez względu na liczbę dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki.
Art. 34. Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę dziecku lub choremu członkowi rodziny. Nie dotyczy to jednak opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat.
Teoterycznie po porodzie małżonek może dostać 60 dni zasiłku opiekuńczego na dziecko lub 14 dni na żonę. Pozdrawiam serdecznie

Jola

Znasz odpowiedź na pytanie: Pytanie – opieka nad żoną po porodzie.?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mam z dzieckiem taki problem
Nie daje sie przewinac - nie moge juz...
Moja corka skonczyla wczoraj 9 m-cy - za nic w swiecie nie da sie jej przewinac w pieluszke z plastrami z przodu - wygina sie, wrzeszczy, placze, ucieka - tak
Czytaj dalej
Karmienie
od kiedy zagęszczone mleczko?
Witam Wszystkich Serdecznie, Przeszukałam forum na wszystkie sposoby i niestety nie mogę znaleźć odpowiedzi na interesujące mnie pytanie, a mianowicie od kiedy można zagęszczać mleko modyfikowane kaszką? Dodam, iż mój synek
Czytaj dalej